לסיים את המלחמה הקרה: התנגדות למלחמה עם איראן

ענן פטרייה של הפצצה אטומית על עיר הנמל נגאסקי. ב-1945 הנשורת הגרעינית התרוממה לגובה של כ-18 ק"מ מעל מוקד הפיצוץ
ענן פטרייה של הפצצה אטומית על עיר הנמל נגאסקי. ב-1945 הנשורת הגרעינית התרוממה לגובה של כ-18 ק"מ מעל מוקד הפיצוץ

שאול מופז הכריז בכנס הרצליה האחרון כי ישראל תתכונן "להנחית מהלומה צבאית באיראן". דבריו ביטאו את רצון ישראל להצטרף למערב ולבקר את שאיפות הגרעין של איראן. לא צריך להיות מנהיג מאבק עולמי נגד גרעון המזרח התיכון כמו מרדכי ואנונו על מנת להבין את ההשלכות ההרסניות הטמונות בגרעין. כמות המשאבים שישראל העבירה על מנת לפתח את מדיניות הגרעין שלה מעולם לא נדונה באמת על שולחן הכנסת. האזרחים נתנו את כוחם לריבון, אך הריבון לא ממש נתן דוח מקיף ומפורט על התנהלותו. כך האזרחים הפכו מיותרים בדמוקרטיה הישראלית. מיליארדי דולרים שהועברו למימון פרויקט הגרעין לא רק שלא נתנו ביטחון לתושבי מדינת ישראל, אלא רוששו את הקופה הציבורית. והכסף האדיר ממן בעצם את מירוץ חימוש האזורי.

איראן מסמלת כיום בעולם את הסכנה האמיתית לביטחון וליציבות האזורית. אך מה באמת מסתתר מאחורי הבקשה של ישראל (שהצטרפה לאירופה ואמריקה) לסכל את מדיניות הגרעין האיראנית? בדיקה מעמיקה של האינטרסים האזורים תספר סיפור אחר. ההתעקשות של המערב לנטרל את כניסת איראן לתוך מועדון מדינות הגרעין מאגדת בתוכה הרבה יותר מדרישה להצטרף לשיח נטרול הגרעין.

 ההצהרות של נשיא איראן לא נאמרות בוואקום ישנן כמה סיבות שאיראן מותקפת בשיח הבינלאומי ונדרשת לפיקוח בינלאומי הדוק על פרויקט הגרעין שלה, בניגוד לישראל:

1. איראן שולטת במשאבי נפט אדירים. נפט הוא משאב מתכלה וסופי, ולכן מדינות המערב, ובמיוחד ארה"ב, נשענות על הנפט שמגיע מאיראן. מדינות המערב מבקשות להסיר את האיום הנובע מכך שלאיראן יהיה גרעין והיא תוכל להתנגד לכל מדיניות פיקוח מחירים על הנפט, או אף להפסיק לייצר את הנפט.

2. נפילת סדאם חוסיין יצרה אפשרות ליצירת הגמוניה שיעית אזורית בין עיראק ואיראן. ברגע שארה"ב ובריטניה ייצאו מעיראק, עלול להתקיים חיבור גיאו-פוליטי חדש באזור. הגמוניה שיעית אזורית כזאת יכולה להתעצם וליצור חזית ש"תאיים" על יציבות האזור כולו. סעודיה, ושאר מדינות ערב אשר נשענות על כוחן הכלכלי ולא עוברות תהליכי דמוקרטיזציה, יכולות להיפגע אף הן מקואליציה שכזאת.

3. איראן נתפסת כמדינה הנשלטת על ידי מנהיגים לא רציונאלים, דתיים-פונדמנטליסטים, מהפכנים ודיקטטורים, לעומת המערב הרציונאלי, החילוני, בעל המסורת הדמוקרטית. בתוך שיח אוריינטליסטי שכזה, כוח גרעיני שיעבור לכוחות ה"שחור" האלה יהווה איום על העולם כולו.

4. ישראל, אשר חברה למועדון האמריקני והאירופי, מפחדת שהתפתחות פרויקט הגרעין האיראני ינטרל את הבלעדיות שלה בתחום הגרעין במזרח התיכון. בלעדיות זו אפשרה לה לייצר סוג של עליונות מערבית באזור כולו.

נכון, הצהרות נשיא איראן מייצרות שיח מלחמה שמפחיד את מנהיגי ישראל. אך הצהרות הפוליטיות של נשיא איראן לא נעשות בתוך ואקום פוליטי. כרגע ארה"ב יושבת בעיראק ומאיימת באופן בסיסי על שלטונו.

באופן פרדוקסלי, פרויקט הגרעין האיראני יצליח להוריד את המתחים בין ישראל ואיראן וליצור מקום לתחילת הידברות היסטורית. נשק גרעיני בידי איראן עלול להחליש את האיום ואת מירוץ החימוש, ולהבהיר לישראל שהגיע זמן הידברות ושהמלחמה הקרה עם העולם הערבי חייבת להסתיים.

מאמר הדעה התפרסם לראשונה בדעות NRG ב-30/1/2006

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

0 תגובות בנושא “לסיים את המלחמה הקרה: התנגדות למלחמה עם איראן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: