על השירה מלאת החסד של ברכה סרי

מקור: ויקיפדיה

ברכה סרי היא אחת מהיוצרות המחוננות בישראל. למרות שהמרכז הספרותי מתעלם מיצירתה. בחרתי להציג את חלק מהבבליוגרפיה שלה. כמו כן צירפתי כמה מילים שכתבתי על ההכרות עם ברכה סרי: בשולי השירה "הקאנונית" בישראל נעה ברכה סרי, שכל חטאה הוא שהיא נולדה בזמן הלא נכון, במקום הלא הנכון. מדינת ישראל עדיין לא שואלת שאלות ביקורתיות הקשורות להיעדרות הכתיבה הנשית המזרחית. את ברכה סרי הכרתי דרך האנתולוגיה של השירה המזרחית – "מאה שנים, מאה יוצרים"[i]. אחר כך קראתי את ספרי השירה: "פרה אדומה" (1990), "שבעים שירי שוטטות" (1983) ועוד. שיריה בישרו שפה פמיניסטית מזרחית. היא התחמקה מכל המבנים שדיברו ב"אשכנזית". ובמקומם העמידה מבנה שפירק את הקשר שבין הטריטוריה, השפה, הלאומיות והגבריות. לא רק התוכן של שיריה הוא חדשני, אלא גם הדרך הצעירה שבה היא עיצבה את ספרי השירה. היא לא ויתרה כשהוצאות השירה המרכזיות דחו את ספרי השירה והקימה את הוצאת האור הגנוז. והיא עדיין נעה מבמה לבמה ומקריאה שיריה שמכילים היסטוריה "מלמטה" של נשים "אחרות". הזמנתי אותה לערב שירה ב"סלון מזל" בחיפה לפני מספר שנים ומאז נשארנו בקשר טלפוני. איני יכול לשכוח את אותו הערב. כעשרים פעילים ופעילות ישבו מרותקים למראה הפרפורמנס של שיריה. היא החזירה אותנו לעולמות רחוקים, כמו למשל, עולם הנשים המופרד בתימן, שבו הן הכינו סחוג ובכו על מר גורלן. "שחקי, שחקי" קראה ברכה ובעצם דיברה על השחיקה בחיי הנשים עד היום. לאחר מכן היא עברה לפאן הפואטי-ספירטואלי ועימעמה את האורות-הקריאה. ונגלתה לנו שירה מעולם של סוד.

השילוב של הנחישות ביחד עם ההתמדה והכישרון היצירתי של ברכה נוגע בי ומזכיר לי שאפשר אחרת ושאסור לוותר.
***

ברכה סרי עברה דרך ארוכה בכתיבתה הפואטית וארצה לציין כמה תחנות בשירה שלה:

 • המזרחיות והגדרה עצמית – ראשית החלה ברכה סרי בכתיבת סיפור קצר בשם "הקריעה"       (1983) שעובד למחזה על ידי אמיר אוריין (1987) וזכה לשבחים רבים. הכתיבה האמיצה של ברכה סרי בודדה אותה מהקהל אליו היא פנתה והקהילה התימנית החרימה אותה. אך ברכה המשיכה לכתוב ועברה לשירה.
 • שירה של "שמאל" מזרחי – ברכה סרי עברה לכתוב ולחבר את המאבק החברתי והצורך בהגדרתו אל מול הבזבוז וחוסר המוסר של כוחות הכיבוש. בנושאים אלו היא המשיכה עם ציר הכתיבה הפמיניסטית והראתה את ההקשרים בספרה "פרה אדומה" (1990) בין פטריכאליות ופטרונות של השמאל. אחרי כתיבה בכתבי עת ופרסום ספרים ספורים, היא הרגישה שהמחנה של ה"שמאל" לא ספק לה ולכתיבתה בית והיא החליטה לעבור ולנדוד (עזבה את הארץ למספר שנים). היא הוציאה את הספר "שבעים שיריי שוטטות" (1983) שם היא הראתה סוג אחר של פואטיות, כתיבה בסגנון דור הביט (beat generation)  ששילבה מסורות תימניות, פמיניזם, ואמירה של אישה מזרחית מסוג אחר. אישה שמגדירה את העולם הנשי בחברה שלה ואל מול החברה כולה ולא מתפשרת
 • מסורת ופמיניזם בבמה אחת – בשנים האחרונות ממשיכה ברכה סרי לכתוב במרץ. היא הקימה הוצאת ספרים משלה (הוצאת האור הגנוז) לאחר שנדחתה על ידי הוצאות השירה המרכזיות. בספריה ניתן לראות עיצוב מדהים וחדשני עם רעיונות שמאתגרים את עיצוב ספרי השירה. שירתה הפכה להיות אינטר-טקסטואלית במודעות עצמית גבוהה. בכל ספר היא משלבת טקסטים מהתנ"ך שמדברים עלעולם האישה והיא יוצרץ ריפרור למצבה של האישה המזרחית אשר לא וויתרה על המסורת. החיבור של יהדות, רוחניות והתרסה והגדרה עצמית מראים שירה מסוג אחר. היא משלבת כתיבה חברתית כגון סגנון הכתיבה של הפעילה החברתית והמשוררת ד"ר ויקי שירן ז"ל. היא גם אורגת לתוך שירתה את הכתיבה על תמות מיהדות כמו כתיבה של המשוררת זוכת פרס ראש הממשלה – פרופ' חביבה פדיה. אך היא גדולתה של כתיבה שהיא יורדת ממגדל השן ולא נכנסת לגטאות יהודיים או חברתיים ויוצרת שירה אינטר דיספלינארית. זוהי גדולתה הפוסט מודרניסטית ופמניסטית של ברכה סרי.

לאתר של ברכה סרי 

רשימה בבליוגרפית:

 • סרי ברכה, שבעים שירי שוטטות, ירושלים: הוצאה עצמית, 1983
 • פרה אדומה, ת"א: הוצאת ברירות, 1990.
 • קידושין: (ספר הברית והחסד – חלק א’). ירושלים: הוצאת האור הגנוז, 2000
 • נורית: (ספרי הברית והחסד – חלק ב'), ירושלים: הוצאת האור הגנוז, 2001
 • תפילות ושתיקות (ספרי הברית והחסד – חלק ג'), ירושלים: הוצאת האור הגנוז, 2002
 • עדנה: חניה ומסע בחמישים שערים, ירושלים: הוצאת האור הגנוז, 2005
 •  מחזה הפמיניסטי מזרחי רדיקלי שהיא העלתה בשם "קריעה": "קריעה" בתוך הקול האחר: סיפורת נשים עברית. עריכה ואחרית דבר: לילי רתוק.  ת"א: הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1994.

לפוצץ בצחוק כל מי שמנסה ברצינות להופכן לקורבן

מאת אלמוג בהר

ברכה סרי יוצרת בשירתה שושלת נשית, ברית בין נשים מעמים שונים, מקומות שונים ותקופות שונות שתיאבק ב"פצעי הדיכוי המדממים"

בת יין, מאת ברכה סרי, הוצאת האור הגנוז, ירושלים, 2007, 237 עמודים

אולי כל ביקורת ספרותית, על אחת כמה וכמה ביקורת שירה, צריכה להיפתח במלותיו של המשורר עצמו. ובכן, כאן מתחילה הביקורת: "יינותי מתחילים / בדריכות הקטנות / של ענבים בגת של צנעא, / בענבים מרוססים, / עם חלות-דבורים / בגננו בשכונת התימנים. / בבירור ענבים יפים / ועישורם עם אבא / ומיונם לשימושיהם השונים" (עמ' 33).

ספר שיריה השמיני של ברכה סרי, "בת יין", יוצא גם הוא, כרוב ספריה הקודמים, בהוצאה שהקימה, "האור הגנוז", כלומר בהוצאה עצמית; כך יכולה ברכה סרי שלא להיכנע לדרישות העורכים, לא לנקד את שיריה, לכלול ביניהם ציטוטי פסוקים בכתב יד, לעצב לבדה את ספריה המודפסים בפורמט מצומצם, בגודל פנקס, כשירה שאפשר להכניס לכיס ולקחת לכל מקום (אך מנגד מבקשת היא בפתיחה: "נא לשמור על קדושת הספר!"). אבל ספרי שירה בהוצאה עצמית מתקשים להגיע לקהל רחב, וכך נותרת שירתה מוכרת בקרב מעגל מצומצם, אשר על פי רוב זכה לשמוע את קריאתה המופלאה בערבי שירה ירושלמיים (ורכש את ספריה ישירות ממנה, או דרך אתר האינטרנט שלה).

(לרכישת ספרי ברכה סרי – הוצאת האור הגנוז – ת.ד. 7882 ירושלים 91077. טל': 02-624-8685
brserri@012.net.il )

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

8 תגובות בנושא “על השירה מלאת החסד של ברכה סרי

 1. גם לי הייתה הזכות להשתתף בערב הנפלא הזה שהעבירה ברכה סרי וארגן והנחה מתי שמואלוף. מאוד הצטערתי שברכה סרי נטשה את השירה הפוליטית וקורא לה מפה ובאמצעותך לפרסם מחדש את השירים מאז.

  מוסר לך גם את אהבתי והערכתי,
  עזרא.

  אהבתי

 2. אני אוהבת את ברכה סרי למרות שאני סולדת מהצורך לשייך אותה לאיזושהי קטגוריה מגדרית – מגזרית!
  יש לקרוא את שירתה על פי איכותה – נטו!

  אהבתי

 3. הספור הראשון של ברכה סרי הקריעה התפרסם לראשונה בשם הספרותי פועה מרי-דור בגליון הראשון של כתב העת הפמיניסטי נגהשיצא לאור בחורף שנת 1980 (עמ'15-14, 29-26).

  אהבתי

 4. ברכה סרי משוררת מעולה. יהי זכרה ברוך. אני דומעת אף כי פגשתי בה אולי פעמיים או שלוש. היה לה הומור נהדר ושחוק יפה על שפתיה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: