איבּן ח'לדון וציון סיום העבדות

 השנה מציינים, כמה ועידות ואירועים, את שש המאות למותו של ההיסטוריון איבּן ח'לדון (Ibn Khaldun 1332-1406).  בסביליה, ספרד, תוצג תערוכה "ים התיכון במאה ה-14: העלייה והנפילה של האימפריות", לזכרו של ח'לדון המשכיל הטוניסיאי מהמוצא האנדולוסי. התערוכה תיפתח ב-19 במאי, ומאורגנת על ידי ארגון שיוסד לשימור המורשת האנדולוסית, בשיתוף עם מוסדות ספרדים ואירופאים. בתערוכה משתתפים, בנוסף לארה"ב ומדינות אירופאיות אחרות, חלקים מהעולם הערבי, שההיסטוריון ביקר בהם (וצויינו בספרו Muqaddimah ) כמו אלג'יריה, מצרים, מרוקו, סוריה וטוניסיה.

המטרה המוצהרת של התערוכה, לפי הקטלוג, היא "להפוך את חיי ח'לדון ועבודותיו למוכרות יותר, וגם להציג את המרקם החברתי, כלכלי ופוליטי של המאה ה-14 בין מזרח ומערב, בין אירופה והעולם המג'רבי הערבי, שחובר על ידי ים התיכון". הדמות של איבּן ח'לדון מוצגת כסמלית לחילופי הידע האינטלקטואלי בין אירופה והעולם הערבי, כסוג של צו לעגֵן את הדיאלוג הבין תרבותי בימינו.

From top: autographed manuscript by Ibn Khaldun, bearing the date 1351 and his name; his house in the medina of Tunis; the Real Alcazar of Seville Images courtesy of the Legacy of Al-Andalus Foundation parent page (11 – 17 May 2006, issue #794)

צרפת זוכרת את קורבנות העבדות. בטקס מיוחד, צרפת הנציחה את הפעם הראשונה שבוטלה העבדות. השר הצרפתי הצעיר לשיתוף פעולה, נאם בנמל ספינות העבדים באי של גורי (Goree Island) בסנגל. הוא אמר שהמדינה צריכה להתמודד עם העבודה שהיא וגם מדינות אחרות באירופה הרוויחו מסחר בעבדים אפריקאים שהועברו לאירופה ואמריקה.

France abolished slavery in 1848

ביום רביעי, בריג'יט ג'רארדין (Brigitte Girardin), נציגה בכירה במשרד שתוף הפעולה הצרפתי, אמרה: "ביחד, אנו חייבים לשקף באומץ ובהירות את העבר – כן, צרפת, כמו מדינות אירופאיות אחרות, הרוויחו באופן מוחלט מהסחר בבני אדם. היום, כמו בעבר, הגדולה של המדינה נחה בנכונות שלה להכיר ברגעים האפלים של ההיסטוריה". היא אמרה זאת בטקס שבו נכח גם נשיא סנגל אבדוליי וייד (Abdoulaye Wade).

במשך שלוש מאות, עד שנת 1848, אלפי אפריקאים הועברו דרך נמל האי גורי "השער שאין לו חזרה", קרוב מאוד לדקר (Dakar) בירת הקולוניה הצרפתית לשעבר. שם, הם הועברו לספינות עבדים, שרובם יצאו לאמריקה.

בסך הכול, מעריכים שבין 11 ל-12 מליון עבדים, הועברו מאפריקה על ידי סוחרי עבדים אירופאים.

ג'רארדין הוסיפה: "בפעם הראשונה בהיסטוריה, צרפת מהרהרת וזוכרת את אות הקין הלא מדובר והמוכחש שעבדות היא חלק מההיסטוריות האנושית".

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

0 תגובות בנושא “איבּן ח'לדון וציון סיום העבדות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: