חמש רשימות על סלון מזל חיפה

 כל זכויות לצילום שייכות ליאיר גיל, הרישומים לדורון עופר
סוג של התחלה

את סלון מזל תל-אביב הכרתי בזכות פעילותם של רדיקלים מזרחים, שיצאו מתוך השיח המזרחי החדש ומתוך פעילות קבוצות של אנרכיסטים נגד הגדר שאתם יצא לי להפגין. אהבתי את הרעיון שקיימת חנות שמחזיקה ספרים כמו של אלה שוחט, סמי שלום שיטרית וד"ר סבירסקי, קלטות וידאו של מלקולם איקס, עורכת הרצאות ואפשר לשבת בה ולשתות קפה בניסיון לשנות את התודעה. יום אחד בעודי מתארח ומארח חברים הגיעה אלי השמועה שסלון מזל עומד להיפתח גם בחיפה. לא עברו ימים רבים ומצאתי את עצמי כחלק מהפעילים שמנסים ליצור מרחב לאלטרנטיבה בחיפה. הכול התחיל כשקרן "שוקראן" החליטה להעניק סכום לא מבוטל לפתיחת האינפו שופ בחיפה. נציגת הקרן הגיעה כמו מלאכית וחילקה לנו עצות כיצד עלינו לנהל את המקום. הימים הראשונים היו קשים, אבל מלאי הבטחה. חיפה כולה נעמדה על רגליה. מאות אלפי אנשים נופפו ברחובות. מסוקים הועלו לאוויר. יהודים, נוצרים, מוסלמים, טהיאטים, ואינדיאנים, אפרו-אמריקאים ובדווים שלחו ברכות לבביות לאירוע. סתם. כמה פעילים מכל הקבוצות האקטיביסטיות בשיתוף פעולה פלסטיני, מזרחי, אשכנזי ורוסי בחיפה ועוד כמה אנשים רגילים ללא מטרה

אידיאולוגית לשינוי הסדר יום הפוליטי ניגשו למלאכה – להקים את סלון מזל חיפה.

סלון מזל ת"א

הפגישה הראשונה

הפגישה הראשונה הייתה מלאת משתתפים: הגיעו אקטיביסטים מהקשת הדמוקרטית המזרחית, ממגמה ירוקה, מאישה לאישה, מארגון אחותי, מהקמפוס לא שותק, מהאנרכיסטים החיפאים, מתעאיוש ומעוד כמה ארגונים שאינני עדיין מכיר את שמם אבל הם פועלים מבלי שאצטרך להכיר אותם. לפגישה גם הגיעו המון אנשים המחויבים לשינוי הסדר החברתי העולמי, אבל גם לשינוי הסדר החברתי המקומי ובמיוחד זה של שכונת הדר בעיר חיפה בה נערך המפגש. נינה ואייל ניהלו את המפגש וסיפרו לנו על המקום שהם חושבים לשכור לשם פתיחת האינפו שופ, על הסלון של מזל בתל-אביב, על העיר חיפה, על הצרכים של ההקמה ועל הרעיון הכולל כשהוא מפורט עד לכדי שיטות עבודה, שלא יביישו את בית ספר למינהל עסקים אנרכיסטיים באוניברסיטת ת"א. כולם ישבו בדומייה ולא נכנסו אחד לדברי השני, השקט נחתך על ידי גרגירי אבק דקיקים שנפלו מהתקרה והתפלאתי כיצד האחווה הסטליניסטית הזאת עבדה; ובכן, כשהתעוררתי הבנתי שטעות מרה הייתה בידי וקולות של רעש, המולה והתרגשות גואה שטפו את המקום ואת האנשים. רעיונות נשלפו ונזרקו, הצעות לשמות, לוועדות, לרעיונות; כל אדם הציג את עצמו, עם כל תארי המלוכה שלו והציע שורה של שינויים מפליגים לשינוי השכונה ומצב העניינים בגואטמלה. בסיום הערב המרתק והמדהים חולקנו לועדות פעילות: אני ניסיתי להתברג לועדת הספרייה כי אהבתי את הרעיון שהספרייה תנוהל לפי דמיונם של חברי ועדת הספרייה. כמובן שהילך בראשי הרעיון שהספריה כולה תהיה פלסטינית/מזרחית, כדי שיבינו תושבי חיפה את הדיכוי, כי עד רגע זה של שתי הקבוצות הללו תחת המשטר הציוני, אבל אז הבנתי שיש עוד כמה חברים בועדה שחשבו גם על חלב סויה ועל גלובליזציה ועל משהו קטן ופשוט כמו פניה לשכבות העממיות בחיפה ולנסות לראות מה מענין אותם ולא רק מה מענין את אחד מהאידיאולוגים הפחות חשובים של המהפכה הבאה. לאחר שנרשמנו לועדות, ניסינו לברר מי יכול לעשות מה בסלון של מזל, והחלטנו שבפעם הבאה יביא כל משתתף את הרעיונות שלו לפגישה הכללית ולועדת תכנים. לסיום רשמו כל המשתתפים את כל כתובות האי-מייל והטלפונים ויצאנו אל אוויר חיפה בשכונת הדר. משם קבוצת האנשים התפזרה חזרה למציאות שלה, חלק לריקנות וחידלון וחלק לעשייה, חלק לאהבה וחלק לבדידות. העיר חיפה לא יכלה להירדם באותה עת, בשל הרעיון שאנשים יתנדבו לעולם טוב יותר בתוך שכונת הדר הנוראה.

ועדת התכנים

הדרך אל ועדת התכנים הראשונה הייתה שקטה, מאחר ובנווה שאנן , כמו ברוב שכונותיה הצפוניות של חיפה, הפשע מתרחש רק מאחורי דלתיים סגורות וסחר הנשים לא זועק את צעקותיו ברחוב הפתוח. הגעתי באיחור וכשנכנסתי בדלת הבית של עזרא שמעתי את הדי הויכוח הנוקב שעסק בשאלה באילו שפות יהיו הספרים בספריית סלון מזל חיפה שיכלול גם בית קפה, חנות ומרחב פעילות פתוח ואיזה משקל יהיה לכל שפה. ניסיתי לומר שספרים צריכים להיות בשפת האידיאולוגיה הפרטית שלי, אבל כולם חייכו ואמרו שעל זה כבר חשבו וסיפרו לי שנבחר מספרם המדויק של הספרים אשר ייקנו מכל שפה ושפה.  העובדה שהשפה האנגלית קיבלה את האחוז הנמוך ביותר, גרמה לאחד האנרכיסטים שמחה ועצב באותה מידה, לטענתו: מצד אחד, ארצות הברית הינה הבעיה שממנה צמחו כל ארגוני הטרור – אך מצד שני שם יש את רבים מהספרים החשובים למאבק זה. לאור זאת הוא לא הצליח לישון באותו לילה, אלא פתח בקבוק של יין והתחיל להתווכח איתי האם צריך להצביע או לא להצביע בדמוקרטיות המערביות (בעקבות הדיון הלילי שערכנו, רשמתי את הרשימה הבאה שמיקמתי בהערות הסיום). בפגישה השניה של ועדת התכנים נדונו השאלות איך להשיג ולמכור את הספרים, איך להשאיל את הספרים ועוד שאלות חשובות. לפגישה הגיע גם הגיע נציג הוצאת "פרדס" – הוצאה חיפאית אלטרנטיבית שמחויבת לשינוי חברתי/כלכלי/פוליטי במדינה – שעשה לנו סדר בראש והסביר איך צריך סלון מזל חיפה לפעול. ועדת התכנים הפכה להיות ועדת אקטיבית ושמחתי לקבל ממנה את הרשימה הבאה שהראתה לי שאכן הדיון שלנו לא היה לשווא ולא לחינם פספסתי את הסרט של ג'וליאנו מר שהוצג בסינמטק חיפה באותו הערב.

משמאל לימין, שי כהן ודויד מרחב, בסדנא על גזענות שהעברתי בסלון מזל חיפה, 2004. רישום כשרוני ומצחיק: דורון עופר  ***
משמאל לימין, שי כהן ודויד מרחב, בסדנא על גזענות שהעברתי בסלון מזל חיפה, 2004. רישום כשרוני ומצחיק: דורון עופר

השם

מאחורי השם של סלון מזל חיפה ניטשו מריבות רבות ועזות שעד יום זה עדיין לא נפתרו. סלון מזל תל-אביב קם לראשונה ברחוב מונטיפיורי לפני שהוא עבר לרחוב קינג ג'ורג, היכן שהיה סלון מזל המקורי: מספרה מזרחית מקומית. למען האמת, ברגע הראשון ששמעתי את השם סלון מזל תל אביב וראיתי מרחוק את המנהל האשכנזי שלה, חשבתי שזו בדיחה על חשבון המזרחים, אבל ככל שלמדתי להכיר את הפעילות ואת האכפתיות של סלון מזל מהטקסטים והפעילות המזרחית, במסגרת התודעה הרב תרבותית ולא התודעה העדתית, הבנתי שאין כאן שום בדיחה אלא סתם התחכמות ירחמיאלית. לאחר שהוחלט על שכירת בית מרקחת פבזנר שממוקם ליד התיאטרון העירוני בחיפה בשכונת הדר, החליטו חלק מהפעילים שהמקום צריך להיקרא, כמו בסלון מזל תל-אביב, על שם העסק הקודם (יענו "מרקחת פבזנר"); אבל דמויות מזרחיות, ביניהן הכותב, לא הסכימו עם הדבר וחשבו שאין צורך בשם שצועק אליטיזם ושמרנות ואשכנזיות. המאבק לא הסתיים. פעילים תל-אביביים במעגל הארצי החלו להתנשא ולעקוץ בכל ביקור שלנו, החיפאים והעלו את הרעיון שנשתמש בשם "סלון מזל" כאילו הם אלוהים ואנחנו הסגנים הסוררים שלהם; מצד שני אנשים בקבוצה לא רצו ש"סלון מזל" יהפוך למותג ויהפוך לרשת קפיטליסטית. פעילים במעגל העממי רצו להגיע אל העם ולא לפנות אליו בלשון גבוהה, פעילים עם רעיונות אחרים חשבו על רעיונות אחרים והאש עודנה בוערת והמדורה עודנה רוחשת, ויש המון פעילות סביב הנושא.

מתי שמואלוף. רישום: דורון עופר, 2004
מתי שמואלוף. רישום: דורון עופר, 2004

בית קפה – כן או לא

במהלך אחת הפגישות עלה נושא מאוד חשוב לדיון והוא שאלת בית הקפה. בסלון מזל תל אביב ישנו בית קפה שמנוהל על ידי נילי והוא חיצוני ומהווה מקום בילוי והחלפת דעות פוליטיות ואזרחיות בין המשתתפים. בסלון מזל חיפה חשבו כמה מהסטליניסטים, הלניניסטיים והטרוצקיסטים שהנה הם יכולים לשכוח לרגע את מיקומם החברתי הנוח, ללבוש זהות סובייטית/מרקסיסטית מדומיינת ולדרוש שלא יהיה בית קפה בתשלום בסלון מזל חיפה. אכן הרעיון היה מעניין והדיון שהתעורר אחר כך היה עוד יותר מעניין ונהניתי לראות איך כל אחד ניסה לבנות אידיאולוגיה סביב דעותיו כיאה לכל ארגון קטן, שקודם כל בחש בפוליטיקה המקומית שלו, לפני שהוא התמודד עם השחקנים הגדולים וגם כחלק מהעצמת חבריו וניסיון ליצור אינטלקט לפעולה. אני מודה ומתוודה שניסיתי למנוע את מימוש הרעיון הזה מכיוון שחשבתי שבית קפה יכול להיות רעיון נחמד: מקום שייתן לנו קפה בזמן המפגשים וימשוך עוד ועוד כבשים תמימות למפעל המיסיונרי החשוב הזה של הפצת ידע חברתי בשכונת הדר. חשוב לציין ששכונת הדר הינה שכונה מוכת עזובה בגלל יחסה הקר של עיריית חיפה האכזרית שהשילה את כנפי המלאכים שלה והחליטה לבדוק את האוכלוסייה כמו שאלוהים בדק את איוב. כמובן שהשכונה נכשלה עד שסלון מזל החליט להגיח כמו בודהא בפרברי ניו יורק. ובכן הויכוח לא הסתיים וראש העיר היה צריך להתערב בדיון שהביא לכך שמכבי חיפה הפסיקה את משחקי הכדורגל שלה וקהל האוהדים שר שירים בעד ונגד. בסוף אכן הוחלט לתת לאחת מהאקטיביסטיות לעשות בית קפה כדי לאפשר למכבי חיפה להמשיך להריץ את שחקניה לאליפות ולגביע.

2004.

לחנות הספרים שלי.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

0 תגובות בנושא “חמש רשימות על סלון מזל חיפה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: