על העשוקים וכנס בעלי ההון

 

 

 

Protest Sign07  By a.mina  cc: flickr
Protest Sign07 By a.mina cc: flickr

בנימין נתניהו, שר האוצר, מתכנן לקצץ עוד מיליארדים מתקציבי הממשלה בכחלק מהמדיניות הניאו-ליברלית של ממשלתו הימנית. זה לא מפריע לו ולשאר פקידי האוצר, להמשיך ולדבר בז'רגון של מתקנים חברתיים. מי שקורא את תקצירי ההמלצות שפורסמו לקראת הכנס, נתקל במילים כמו "צמצום האבטלה" "לקראת רפורמה בחינוך" ועוד נושאי הרצאות, שמשכיחות את האשמה הרובצת על הממשלה הנוכחית וקודמתה בכלל ועל פקידי האוצר בפרט.

היום כשנה לאחר מאבקה של ויקי כנפו ושל האימהות החד-הוריות כנגד הדיכוי הכלכלי, אנו יודעים שהמאבק החברתי-כלכלי מצריך שיטות חדשות ויעילות לעמוד מול פקידי האוצר. צריך לחשוף כיצד הם ביד אחת מעבירים כסף מהעניים לעשירים, מהפלסטינים ליהודים, מהנשים לגברים, וביד השניה הם יוצרים לעצמם תדמית נקייה ומצוחצחת, של מתקנים חברתים. זיכרו שמול המאבק של ויקי כנפו ומספר ארגונים חברתיים שהצטרפו, עמד שר האוצר בנימין נתניהו ביחד עם ארבעה משרדי פרסום, שהצליחו לתייג את ויקי כנפו מסמל חברתי, בעזרת אותם דימויים מדכאים, השולטים בחברה הישראלית הגזענית בכלל בתקשורת בפרט.

היום המאבק החברתי-כלכלי חייב להיות לא רק אל מול הממשלה הימנית הקפיטליסטית אלא גם בתוכה, למשל כרי הגידול של פקידי האוצר חייבים להשתנות. הדימוי האובייקטיבי שנוצר לפקידי האוצר, כמשרתי שר האוצר, הוא לא נכון. לפקידי האוצר יש אג'נדה משלהם והם יודעים שביום שהם יעזבו את עבודתם בשוק הציבורי, אותן משפחות הון שעל זכויותיהן הם מגינים, ישכרו את שירותיהם.

שינוי השיח הכלכלי-חברתי בישראל יתחיל, כשלסוכנים החברתיים הנכללים בו תהיה מודעות עצמית למשל לנושאים של זהות, ולאג'נדה הפוליטית ולזכויות היתר/חסר בהם הוא גדלים. שינוי חברתי יגיע כשפקידי האוצר ישנו את תמיכתם חסרת התכלית בברוני ההון. שינוי חברתי יגיע כשהזהות והצורה והתוכן של מסלול לימודי הכלכלה בישראל ישתנה. היום, לצערי האוניברסיטאות בישראל, מקדמות אג'נדה כלכלית-ימנית. אחת הסיבות לכשלון השמאל בישראל, במאבק על מדינת הרווחה, היא שהוא בעצמו תומך באותם כרי ייצור של ידע כלכלי מסויים. השיטה הכלכלית בישראל מעתיקה את עצמה משנה לשנה, רוב האוניברסיטאות לא בודקות את הזהות שלהן ואת הזהות של הדעות המובאות בשיח הכלכלי-חברתי ולא לוקחות אחריות על המצב שהן יוצרות במשק ובחברה.

אני מודע לביקורת שזו פוליטיזציה לאוניברסיטאות בישראל, עם זאת אני מבקש לומר שהפוליטיזציה כבר קיימת דה-יורה, מתוך הזהות האשכנזית של רוב החוקרים באוניברסיטאות וזהותה הציונית-אשכנזית של המדינה ודה-פקטו מתוך התכנים הנלמדים והאג'נדות הפוליטיות, הכלכליות והימניות השליטות בחוגי הכלכלה באוניברסיטאות בישראל.

מודעות עצמית, לאחריות הכוללת שיש לממשלה כסוכן חברתי פעיל ולארגונים החברתיים הפועלים מתוך המגזר השלישי בפרט ושילובם בתוך הכנסים העתידיים יוכל לגרום ללגיטמציה לשינוי חברתי ולאיחוד קולות/כוחות להצלת המדינה מקריסה.

 

 

 

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

%d בלוגרים אהבו את זה: