"המלחמה היא של גברים, אנחנו מתנגדות"

צנחני מילואים בכניסה רגלית ללבנון
צנחני מילואים בכניסה רגלית ללבנון
| cc: ויקיפדיה

1,500 המפגינים צעדו מכיכר רבין לרחוב המלך ג'ורג' בתל אביב, כשבידיהם שלטים: "טוב שחרור אסירות משקיות פלסטיק שחורות", "תפסיקו להרוג, תתחילו לדבר עכשיו", "דברו אל תפציצו", "אם נרצה – יש עם מי לדבר", "תקשורת מגוייסת להסלמה דוחפת", וגם: "אולמרט – תסביר לכולנו למה אתה רוצח אזרחים וכמה". עשרה ארגוני נשים עמדו מאחורי ההפגנה, תחת הכותרת "נשים נגד המלחמה", מתוך תפיסה לפיה "נשים לא מרוויחות שום דבר במלחמה אבל יש גברים שכן. כל אלוף או אל"מ או אל"מ במילואים מנהל את המדיניות ואנחנו כנשים רק מפסידות", כך לדברי עדי דגן, דוברת קואליצית נשים לשלום. "לנו כנשים יש יותר מוטיבציה שהמלחמה תיגמר", הסבירה. עוברים ושבים קראו קריאות גנאי לעבר המפגינים.

יהלי השש מחיפה, חברה בתנועת "אחותי" סיפרה שהגיעה להפגנה "כי הביטחון שלנו בארץ זה קודם כל ביטחון כלכלי. הביטחון הכלכלי של נשים הידרדר ב-15 השנים האחרונות. ההישגים של התנועות החברתיות בבחירות האחרונות יורדים לטמיון תוך שחיקה של אוכלוסיות שלמות בצפון, שגם ככה סובלות בגלל מדיניות מפלה ומתמשכת. מי יחזיר לנשים בצפון שעובדות לפי שעה או לפי תעריף יומי את הכסף? הכסף שעכשיו מושקע כביכול להציל אותנו מקטיושות, אמור להציל אותנו מאבטלה ומחוסר ביטחון כלכלי. גם מעבר לגבול צריך להיות ביטחון כלכלי, כי זה הביטחון שלנו".

מתי שמואלוף, משורר ועורך, הצטרף אף הוא למפגינים וטען: "באתי להפגין כי אני חושב שנעשית פה טעות גורלית שגובה מחיר עצום גם מתושבי הפריפריה, גם מחיילים, גם בלבנון ובעזה מאות אנשים מתים. אני חושב שאנחנו חיל חלוץ לפני מחנה השלום האמיתי שיקום בעקבותינו, ויבין את התוצאות ההרסניות של המלחמה".

לקריאת הכתבה המלאה, אנא לחצ/י כאן בבקשה

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

%d בלוגרים אהבו את זה: