מקומה של המדיה במלחמות מיותרות והפגנה מול ביתו של "חלוץ"

 

 

 

היכל המשפט, חיפה.

 

התקשורת במלחמה זו הופקדה בידי גנרלים ואקס גנרלים וכל מי שקשור לעולם הביטחוני. דווקא בעולם זה, הביטחון נפקד. הביטחון האישי הפך בדיחה, הביטחון האזורי החל להתערער ונפקד מקום הפלסטינים, הנשים, אנשי שלום, פעילים חברתיים, היסטוריונים וכד'. כשהגיעו דמויות, בעלי דעות אחרות, שביקשו עתיד אחר למזרח התיכון, הפרשנים תייגו אותם והשתיקו אותם. ההשתקה לוותה במחשבה שאנשי צבא, בתקופת מלחמה מיותרת שכזו, הם היחידים שיכולים לתפקד. כל שאלה של מצפון, רגש, מוסריות, חוק בינלאומי ועוד נאסרה. לא צפינו בדיון אמיתי בסיבות, תוצאות ואפשרויות תגובה ופעולה אחרות במלחמה מיותרת זו.

הנה פרק בתוכנית "דיילי שואו" בה ג'ון סטיוארט מארח את סטפן קולברט בנוגע לתפקיד המדיה במלחמה נגד עיראק. הדימיון בין ארה"ב לבין ישראל מזעזע. ישראל במלחמה מיותרת זו, לא רק ייבאה את האידיאולוגיה של ציר "הרשע" מארה"ב ובריטניה, אלא שהיא אף המשיכה, בצד המלחמה, ביישום המדיניות הניאו-ליברלית. עיראק נכנסה למלחמת אזרחים וערערה את האזור כולו. לבנון עצמה התרוששה ונחלשה. איבדנו את הכוחות המתונים הלבנונים וחיזקנו את הכוחות הפונדמנטליסטיים מלבנון. במלחמה זו גם עירערנו את יציבות המשטרים המוסלמיים במזרח התיכון בשל הניצחון של החיזב אללה ופגענו באינטרס הישראלי. הפכנו את האוכלוסיות המוחלשות לבשר תותחים, וסירבנו לפצות אותן. גם לא הכרנו בדיכוי החברתי הכפול המופעל המופעל עליהן מאז תחילת המלחמה.

ארה"ב השקיעה במלחמת עיראק המיותרת,  מעל ארבע מאות מיליארד דולר, היא לא הסכימה להשקיע דולר בשכונות העוני בפרט ובמדינת הרווחה שלה בכלל. הביטחון החברתי במדינה המשיך להיות מעורער. גם ישראל הסכימה להשקיע מעל 23 מיליארד שקל. כך שוב כספי המדינה לא הגיעו עיירות פיתוח, כפרים ערבים ושכונות עוני. אחר המלחמה אנו נחזה בעוצמות התיסכול החברתי, לאחר שהמשטר בישראל שפך את דם המוחלשים ביחידות הצבא, הפך את בתיהן לביצורים עבור מרכז הארץ, פיזר אותם כפליטים בארצם ולבסוף סירב לפצות אותם ולהשקיע במדינת רווחה מתוקנת וביישום זכויות חברתיות מלאות.

(התמונות נלקחו מתוך דומיין ציבורי באתר אינדימדיה ישראל https://israel.indymedia.org)

***

היום יום שבת
נפגין מול ביתו של דן חלוץ ב22.30 בקריאה
תתעורר!תתבייש!תתפטר!

תושבי צהלה,

אנו מתנצלות על אי הנוחות הנגרמת לכם עתה בעקבות מחאתנו הלגיטימית.

אנחנו תושבי הצפון והמרכז לא מוכנות לעבור בשתיקה על זילות חיי האדם אשר התגלתה במלוא כוחה  כחלק בלתי  נפרד מהאסטרטגיה הצבאית של הרמטכ'ל דן חלוץ.

אנו מוחות על על הקונספציה הנפשעת אשר הגיעה לשיאים חדשים במלחמה זו, כי ניתן לפגוע באוכלוסיה אזרחית בטענה כי חמושים ומנהיגיהם חיים ופועלים בקרבה.

זוהי תפיסה מסוכנת. היא מעניקה לגיטימציה לפגיעה בכם, תושבי צהלה, ולמעשה בכל תושבי מדינת ישראל. צה'ל, על מתקניו, על שטחי האימון שלו, על מגורי חייליו, פרוס על פני כל המרחב האזרחי בישראל.

אנו קוראות לממשלת ישראל לנטוש לאלתר קו הסברה זה. הוא מסכן את חיינו, תושבות ותושבים, אזרחיות ואזרחים חפים מפשע, בטוענה כי בסיס צבאי או מגורי לוחם בקרבתנו הופכים אותנו ליעד. מכך עלול להשתמע כי מגוריו של דן חלוץ בשכונתכם הופכים אתכם ליעד.

לא בחרנו לחיות ליד בסיסי צה"ל, אזרחים לבנונים לא בחרו לחיות בקרבת בסיסי חיזבאללה, ואתם לא הזמנתם את דן חלוץ לחיות בשכונתכם.

היום, ביום בו ברור כבר כי המלחמה לא הייתה יותר ממשחק של כוח וכבוד, אנו קוראות לרמטכ'ל להתפטר לאלתר, לקחת אחראיות על 1200 ההרוגים, עשרות אלפי הפצועים, שניים וחצי מיליוני הפליטים הישראלים והלבנונים. להתבייש ולא לישון יותר בלילות, כשם שהפליטים והתושבים מצפון הארץ ודרום לבנון אינם ישנים כבר חודש ימים. כשם שמשפחות רבות מספור בישראל ובלבנון אשר איבדו את כל היקר להם לא ישנו בשקט עוד.

 

 

דן חלוץ,

הלילה, לאחר שמועצת הביטחון של האו'ם גבשה הסכם הפסקת אש אליו ניתן היה להגיע ללא פתיחה באש, אנו דורשים ממך לשקול היטב את "הישגי" המלחמה אשר אתה וחבריך לנשק הבאתם עלינו:

 

 

1,200 הרוגים לבנונים, פלסטינים וישראלים

עשרות אלפי פצועים

שניים וחצי מליון פליטים בלבנון ובישראל

פגיעה אנושה בשכבות הכי מוחלשות בישראל ובתושבי לבנון

הרס תשתיות בכל לבנון

חיסול כל תקוה לעתיד חברתי תקין בישראל

הרס היחסים הדיפלומטיים של ישראל ותוספת של מליוני אויבים חדשים

 

 

דן חלוץ: שנת הישרים שלך היא אסון, בעזה, בישראל, בלבנון. אותה לוגיקה יהירה והזויה ממשיכה להפעיל אותך ולהוביל אותנו בלבנון ובעזה גם היום לאחר כישלונה הברור. הגיע הזמן להסיק מסקנות.

 

תתעורר! תתבייש! תתפטר!

 

 

 

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

%d בלוגרים אהבו את זה: