מאבק העובדים נקטע בעקבות הפלישה הישראלית

    היום שבו החלו ההפצצות הישראליות שהחזירו אותנו בחזרה לעידן האבן היה אמור להיות היום הראשון של שביתה כללית של עובדי חברת החשמל הלבנונית כנגד הפרטת מקום עבודתם. שביתה כזאת הייתה יכולה להתפתח לתנועה המונית, הכוללת חלקים נרחבים של מעמד העובדים במאבק נרחב כנגד עליית המחירים ועליית עלות המחיה, ולמען העלאה במשכורות בהתאם לאינפלציה מאז 1996 – השנה האחרונה בה הועלו המשכורות. כמובן, המלחמה קטעה את מה שיכול היה להיות הסיכוי לתנועת עובדים מאוחדת הנאבקת על נושאים מעמדיים. כעת עובדי חברת החשמל שלא נהרגו מנסים נואשות לשמור על אספקת חשמל רציפה לבתי החולים ולקהילות המקומיות. אבל השביתה המתוכננת הייתה רק אחת מבין תנועות ומאבקי עובדים רבים, שחלקם נוצלו לרעה בידי מנהיגי הארגונים הדתיים הקיצוניים, שהשתמשו בהם ל"שחרור קיטור" בלבד. למרות זאת, המאבקים מראים את הזעם הבוער הקיים בקרב מעמד העובדים ובקרב האיכרים העניים, זעם על עליות המחירים הסדרתיות ועל ההפרטה של מה שנשאר מהמגזר הציבורי. רוב מעמד הביניים התרושש לגמרי. לפני זמן מה דיברתי עם מישהו, שאמר שמשפחתו הייתה די מבוססת, ושני ההורים עבדו. עכשיו הם מובטלים והם נאלצו למכור את הבית של המשפחה בכדי לשלם חובות ולשלוח את ילדיהם לבית הספר ולמכללה. מובן מאליו שמצבם של העובדים הלבנונים גרוע בהרבה. משכורות העובדים לא מתקרבות לכיסוי שכר הדירה הבסיסי, הוצאות האוכל והנסיעה.

    ממשלת לבנון מנסה כבר במשך חודשים להעלות את מחיר הלחם, מה שיפגע בצורה החמורה ביותר בעניים ביותר. עליית המחירים המתוכננת היא מ- 2,000 לירה ל- 10,000 לירה. זה הוביל להתנגדות וזעם עצומים. מישל אאון, כעת מנהיג "התנועה הפטריוטית החופשית", שהיה בעבר מפקד צבאי ימני פופוליסט-לאומני במלחמת האזרחים הלבנונית, בנה עצמו מחדש בתור מנהיג המונים פופוליסטי. אאון דיבר על נושאי מעמדים, נושאים של לחם וחמאה. תנועתו ארגנה הפגנה כנגד העלאת מחירי הלחם בתחילת יוני אליה הגיעו מאות אלפי אנשים. כתוצאה מכך הממשלה התקפלה מייד וביטלה תוכניות להעלאת מחירי הלחם. כמו כן הייתה התנגדות המונית להעלאת מחירי החשמל, שהייתה הכנה להפרטה של תעשיית החשמל. בדרום, בו החיזבאללה מבוסס וזוכה לתמיכה רחבה, התפתחה התנגדות המונית שתוצאותיה החרמה המונית של חשבונות החשמל, וכתחליף אנשים ארגנו אספקת חשמל בעצמם. בהתחשב בהעדר מפלגת עובדים המונית המבוססת על כל חלקי האוכלוסייה, לא נעשה דבר בכדי להפוך את התנועה הזאת לרחבה. הממשלה הלבנונית ניצלה את החולשה הזאת ויצאה במתקפת תעמולה וטענה שבעקבות החרם בדרום העובדים בצפון יהיו צריכים לשלם יותר על החשמל שלהם. הייתה לכך נטייה לפצל את תנועת העובדים הבין-עדתית מאחר שתעמולת הממשלה האשימה את השיעים בדרום באחריות לעליית מחירי החשמל של כל האחרים.

     המצב כאן, באחד מהאזורים מחוץ לביירות שספג מעט הפצצות יחסית, נעשה קשה יותר ויותר מיום ליום, וברור שהמלחמה היא סיוט לאנשים שחיים בדרום ביירות ובדרום המדינה. אנשים רבים שם מסרבים לעזוב את בתיהם למרות ההפגזות. הם יודעים שאם הם יהפכו לפליטים אז לא יישאר להם שום דבר. אלה שברחו מהדרום שוהים כעת בבתי ספר שנפתחו למגורי פליטים. בכל מקרה, תנועות המחאה האלה הראו את הזעם שהיה שם. השפעת המלחמה בבוא העת תביא את הנושאים הללו שוב לחזית, בעת שהקפיטליסטים מנסים לעשות רווחי-עתק גבי הסבל של העובדים והצעירים. תוצאות המלחמה והעוני יובילו למחאות עתידיות.

  

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

%d בלוגרים אהבו את זה: