ארומה של גזענות: צבע עור, קפיטליזם, מגדר והיררכיה אתנית

את הקפה שלי- נטול גזענות בבקשה!

נמשיך לדרוש את פיטורי סהר שפע ועד אז נחרים את מוצרי "ארומה".

סהר שפע, מבעלי רשת בתי הקפה ארומה, פירסם לשון הרע של עובדת חברת כלמוביל, מלי שלו, יבואנית כלי רכב מסוג מרצדס, כאשר הטיח בה את הדברים הבאים: "את רואה את צבע עורי? אני לבן ואת שחורה. אני אזיין אותך. הלבן הזה ילמד אותך לקח. את כתם שחור. את אשה שחורה ונחותה, את מטומטמת. את אפס, ואני מרוויח 800 דולר לדקה". כך קבעה השבוע סגנית נשיא בית משפט השלום בתל אביב, השופטת שושנה אלמגור.

סהר שפע מבעלי ארומה משתלח בעובדת כלמוביל: "את רואה את צבע עורי? אני לבן ואת שחורה; אני אלמד אותך לקח", 09.11.2006, עיתון "דה מארקר", מאת  ארנון בן-יאיר.

עוד על הכתבה ב-YNET: שימו לב לתגובה של בעלי הרשת, על היותם מעסיקים של מזרחים בהנהלת הרשת, כמו רצו לומר שעובדת העסָקָה תסלק ותעלים את הגזענות. אבל אנו יודעים היום שגם היחסים הכי אינטימיים בין גברים לבין נשים עדיין לא מבטלים את העובדה שיש פערי שכר ויחסי כוח ביניהם. המלחמה בגזענות צריכה להיות רחבה ומקיפה ותחילתה בהכרה שהחברה בישראל מחזיקה במסמני זיהוי גזעניים.

התגובה של גדיאלגזי: יוזמה מצוינת! אבל מדובר לא במנהל, אלא באחד מן הבעלים של הרשת, ולכן לא יפוטר… ולא פחות חשוב: הגזענות היא אתנית ומעמדית באופן בלתי נפרד ("את אפס ואני מרוויח 800 דולר לדקה"). לא פחות מכך מעניינת תגובת החברה: סמנכ"ל השיווק של רשת ארומה נועם ברמן, מסר בתגובה כי: "בניגוד למה שפורסם, סהר שפע הוא לא אחד מבעלי הרשת. סהר הינו הבעלים של רשת ארומה תל אביב, בעוד אחיו יריב שפע הוא הבעלים של רשת ארומה. כיום לרשת ארומה יש עשרה שותפים, ומתוכם שבעה בני עדות המזרח. הרשת מגנה בכל תוקף כל גילוי של גזענות או אפליה".

הנפנוף במזרחיות המוצא מצד הרשת מזמינה אותנו לשאול, כמה מזרחי הוא מזרחי מטעם, כזה שאפשר לנפנף במוצאו כדי להכשיר דיכוי חברתי? אפשר לנחש שהשותפים הפכו ל"מזרחים" מהרגע שאיש יחסי הציבור נזקק לכך: אפשר להשחיר קצת את ההון כדי להכשיר את השרץ הגזעני. ומצדנו: איך אפשר להציב מזרחיות מתריסה, אנטי גזענות ושוויונית, מול תמרוני המוצא.

***

מרד צרכנים ברשת ארומה

סהר שפע, בעלי רשת בתי הקפה ארומה בתל-אביב, הטיח לפני כשנתיים בעובדת חברת כלמוביל מלי שלו את הדברים הבאים: "את רואה את צבע עורי? אני לבן ואת שחורה. אני אזיין אותך. הלבן הזה ילמד אותך לקח. את כתם שחור. את אשה שחורה ונחותה, את מטומטמת. את אפס, ואני מרוויח 800 דולר לדקה". השבוע קבעה סגנית נשיא בית משפט השלום בתל-אביב, השופטת שושנה אלמגור, כי זוהי לשון הרע. פסיקתה של אלמגור היא אחת הפסיקות הראשונות המאשרות את קיומה של גזענות בישראל וקושרות אותה למוצא מזרחי. אך לטענתי, פעולות גזעניות המאששות ביטויים של יחסי כוח אתניים, המבוסס על טיעונים חברתיים ולא מהותניים, מתקיימות בצורה מקפת בחברה בישראל. ברובן הן אינן לא מובאות לדיון, קל חומר לא נטענות על רקע הזכויות הקולקטיביות המשפטיות של המזרחיים.
ד"ר יפעת ביטון מרחיבה את הדיון על היעדרה של הקטגוריה המזרחית במערכת המשפט, וטוענת כי למרות תפקידו המרכזי של השלטון במיצובם המנוחשל והנחות של מזרחיים בחברה הישראלית – מקביעת הסדרי הדיור והפיזור הגיאוגרפי שלהם, דרך העמדת מערכת חינוך לקויה ומפלה וכלה ביצירת יחסי תלות של רווחה – כמעט ולא ניתן למצוא עקבות משפטיים פורמליים למעורבות הזו. כמעט כל שעשה השלטון בנוגע למזרחים נעשה בדרך של הסדרים חשאיים, פנימיים או "ביצועיים", להבדיל מ"חקיקתיים".
קורבנות מערכת המשפט הליברלית
החברה הישראלית הינה חברה בעלת סימוני זיהוי גזעניים קשיחים. היא קושרת בין מסמנים חברתיים (ארץ מוצא), מסמנים ביולוגיים (צבע עור וכדומה), מסמנים תרבותיים (מבטא, לבוש ועוד), מסמנים מעמדיים, מגדריים, אתניים ומיניים, והופכת אותם למצב "טבעי" ובלתי ניתן לערעור. המצב הזה מתקיים בתוך היררכיות קשיחות המונעות תנועה ביניהן ושידרוג הסובייקט כחלק ממימוש זכויותיו הדמוקרטיות. למרות ההיררכיות הנוקשות הללו, לעיתים ישנם רגעים שבהם החירות חוזרת לאזרח והוא מנסה להתמרד כנגד "מקומו הטבעי" בחברה וכנגד חלוקת העבודה התרבותית. פסק הדין של השופטת אלמגור חייב להתקיים בקונטקסט חברתי רחב יותר. עליו לשאול מדוע בתי-הספר המקצועיים ממוקמים באזורים בהם מתגוררות שכבות אוכלוסיה מזרחיות וערביות, ובכך החיבור בין ארץ מוצא, אתניות, לאומיות ודת והחינוך הראוי להן, ממשיך להתקיים.
ישנן שאלות חברתיות רחבות יריעה שאינן מקבלות ארטיקולציה משפטית מעבר לקורבנות היחידים המשקפים את מערכת המשפט הליברלית. מצד אחד היא מכחישה את מבני הדיכוי המקיפים (ארץ מוצא, שכונת מגורים, גן, בית-ספר, צבא, אוניברסיטה, מעמד תעסוקי, פנסיה ועוד קטגוריות שבתוכן מכוננת המזרחיות), מצד שני מהווה היא עצמה שיעתוק של מבני הדיכוי חברתיים. בידקו למשל, כמה שופטי בית משפט עליון מזרחיים קיימים ביחס לאחוז האוכלוסייה שהם מייצגים, וכמה מזרחיים, הן סוהרים והן אסירים, תמצאו בבתי סוהר.
אקט של מודעות חברתית
אין ספק שבדבריו של שפע מתקיים הקשר הגורדי בין היררכיות אתניות ("את נחותה"), צבע עור ("את כתם שחור"), קפיטליזם ("אני מרוויח 800 דולר לדקה") ומגדר ("אני אזיין אותך"). הקשר הזה הוא חלק מההתנגדות לשינוי זכויות היתר בידי אוכלוסיות חזקות לטובת אוכלוסיות מוחלשות. כך, שאלות של זהות ומעמד לא רק שמזינות זו את זו, אלא גם מהוות תאומים סיאמיים שלא ניתנים להפרדה. תגובת רשת ארומה לפיה הם מעסיקים מזרחיים בהנהלה, רק מוכיחה את היעדרה של הבנה בסיסית לגבי התנהגות אתית. שהרי לפני כן חברי ההנהלה הללו לא היו "מזרחיים" וכרגע הם משמשים כעלה תאנה כנגד פיטורי עובד שהואשם בריש גלי בלשון הרע. כאקט ראשוני של מודעות חברתית אני קורא למרד צרכנים ברשת ארומה, מרד שידרוש בכל תוקף את פיטורי המנהל שהואשם בבית המשפט.
המאמר פורסם לראשונה באתר "YNET".

לקריאה נוספת:

· העובדת סוכנות מרצדס: "הוא קרא לי אפס, שחורה ונחותה", אלי סניור, עיתון תל אביב, 14.01.2005
· מה מקבלים העובדים שמגישים לנו את הקפה, ארנה קזין, הארץ, 22.02.2006
· סהר שפע מבעלי ארומה משתלח בעובדת כלמוביל: "את רואה את צבע עורי? אני לבן ואת שחורה; אני אלמד אותך לקח"', ארנון בן יאיר, דה מארקר,  09.11.2006
· בעלי ארומה יפצה אישה שקילל: שחורה, ורד לוביץ' ומיטל צור, ידיעות אחרונות, 09.11.2006
·בעלי רשת ארומה יפצה מתאמת שירות לקוחות בסוכנות מרצדס בגין לשון הרע, נועם שרביט, גלובס, 09.11.2006
· ארומה של גזענות: צבע עור, מגדר, קפיטליזם והיררכיות אתניות, מתי שמואלוף אתר "רשימות", 10.11.2006
· סמי שלום שיטרית וצ'רלי ביטון מתראיינים לידיעות אחרונות -"ההערה של בעלי ארומה – חלק מתרבות גזענית", מיטל צור ועירית ליבנה, 11.11.2006.
· בכוסו, בכיסו, בכעסו, נרי אבנרי, אנ.אפ.סי, 12.11.2005
· בעל רשת קפה ארומה הורשע בגין לשון הרע, האייל הקורא, 13.11.2006
· קריאה למרד צרכנים בארומה, מתי שמואלוף, אתר ידיעות אחרונות, 14.11.2006
· קפה? לא שחור! אסף פרץ, דעות – ידיעות אחרונות, 14.11.2006
· אסף פרץ מתראיין בכתבה ארומה של גזענות, מיכל פלטי, 15.11.06, הארץ.
· קפה שחור, יובל אביבי, וואלה, 15.11.06
· משבר בארומה? שכרו את שירותי שלמור-שרף עקב ביטויי הגזענות שהשמיע אחד מבעלי הרשת, רן רימון, גלובס, 15.11.2006
· עו"ד קלריס חרבון יוצאת בקריאה להחרים את רשת ארומה בשל גזענות, איציק וולף, ערוץ 7, 15.11.2006
· ארומה תתבע את סהר שפע ב-20 מ' שקל, הטלנובלה של "ארומה", גלי ברגר, דה מארקר, 16.11.06
· ארומה: דבריו של שפע "מגעילים", כתב "עניין מרכזי", 16.11.2006
· בעלי ארומה מגיבים: יתבעו את סהר שפע ב-20 מ' ש', אפרת אדיר, הבינלאומי, 16.11.2006
· הכתם של ארומה: מנסה להתנער מסהר שפע, מיטל צור ואורנה יפת, אתר ידיעות אחרונות, 16.11.2006
· בעלי ארומה התנצל וישלם 100 אלף שקל, דורית סיטון ודנה וייס, אתר ידיעות אחרונות, 16.11.2006

· קפה לבן, חלול, שקוף, שלומית ליר, העוקץ, 16.11.2006
· ארומה מנסה למחוק את הכתם, אתר הצופה, 17.11.2006.
· היום: הפגנות בעקבות התבטאויותיו הגזעניות של אחד מהבעלים: האם הצרכן הישראלי ימרוד ברשת "ארומה" בגלל הערות גזעניות?, תמרה טראובמן וגלי ברגר, אתר הארץ, 17.11.2006

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

23 תגובות בנושא “ארומה של גזענות: צבע עור, קפיטליזם, מגדר והיררכיה אתנית

 1. החרם שלי יחזיק כל עוד הטיפוס הזה הוא מבעלי הרשת.

  לזכיינים: יש לכם קייס נהדר נגד הבעלים, שמחבל בפרנסתכם. עוד יימצא העו"ד שיגיש תביעה ייצוגית בשמכם. בינתיים על הציבור להגיר את רגליו מסניפי ארומה ת"א וירושלים שהם בבעלותו הישירה של הישראלי הנאלח הזה.

  אהבתי

 2. המגיב 'מלמלן' מעיד על האיש סהר שפע:

  "כאדם החי עיצוב ונושם פירסום, אני לא מתפלא איך אדם כמו סער שפע יורה כדור ברגליה של הרשת.
  איש בוטה, מוחצן, שחצן, הישראלי המכוער, אדם של שופני אנס, הכל ממנו והלאה…סהר, קורא לך לרדת מהר מאוד ממגדל השן אליו עלית, סגור את הסניפים באולימפוס ותחזור חזרה למקורות הרשת, רד לעם.
  שמך בתל אביב מתלכלך מיום ליום, על רקע מגעים בין אישיים, אל לקוחות, ספקים שלך, נותני השירות שלך ואנשים מעברך.
  איפה אתה והיכן אחיך!? רד אל העם איש יקר פן תחריב את הרשת במו ידייך"

  http://b.walla.co.il/?w=/3051/847113

  המקרה עם מלי שלו קרה בשנת 2004, אבל רק עכשיו הובא לידיעת הציבור. בארה"ב קריירה של מאמן כדורסל נערץ ירדה לטימיון בגלל הערה גזענית אחת.בת"א הרבה 'שחורים' ימשיכו לבקר בארקפה, שלא מעסיקה ערבים, ובסניפי ארומה של סהר שפע, בגלל שיש לנו אפס תודעה צרכנית ועוד פחות מכך תודעה חברתית.

  אהבתי

 3. הסיפור עם מרצדס הובא לידיעת הציבור, אני קראתי עליו לפני כמה שנים. כך שזה בכלל לא חדש.

  חוץ מזה, הקפה שלהם בתל אביב יותר טוב מזה בירושלים.

  אהבתי

 4. גם בניו יורק יש לו סניף, מעניין מה יקרה אם זה יובא לידיעת הציבור שם.
  מצטרפת לחרם!

  אהבתי

 5. חייבים להחרים את הרשת כולה (ואני דווקא די מחבב אותה בד"כ) עד שינקטו בצעדים כלפיו. ואפילו שהוא הבעלים ממש רק ב"ארומה ת"א" הרי שמדובר בשתי חברות המחזיקות באותם מערך אספקה ולוגיסטיקה, מערך שיווק, פרסום ומותג. אז תגובת ארומה-ישראל היא מאוד מיתממת לטעמי, אפילו שבסה"כ האירוע עצמו באמת לא היה באשמתם, ואין להוציא מכלל אפשרות שהאח השפוי התנתק ניהולית מאחיו בדיוק על רקע גילויי התנהגות מהסוג הזה.
  אז להחרים, עד שהאדון יפרסם התנצלות פומבית, ויסביר שהאינסטינקטים הגזעניים שלו זה כנראה משהו יותר עמוק ממה שהוא הניח, ושהוא מתכוון לטפל בזה.
  אגב, מעניין שלא שמו לב לכך שבנוסף על הגזענות זו גם הייתה התנפלות בעלת אופי מיני. לא הטרדה מינית במובן המקובל והתוקף ודאי לא התכוון ליצור מגע מיני, אבל בהחלט שימוש בטרמינולוגיה ואסוציאציות של אונס כדי להפחיד את העובדת ולאיים עליה. או שזה רק נדמה לי?

  אהבתי

 6. מואיז, אתה צודק בקשר לתאריך הפרסום – הנה כתבה מינואר 2005 עך הנושא. ניתן לראות גם את תמונתו של סהר שפע שם:

  http://www.tam.co.il/14_1_2005/chdashot3.htm

  אלא שאז הוא העדיף להכחיש לגמרי את הסיפור הנ"ל. ברור שארומה תנסה לקבור את הפרשה ועוד תשלם לרני רהב או דומיו יותר מששילמה למלי שלו, דאגנו לתיעוד הולם של הפרשה וכעת מילותיו מונצחות גם בויקיפדיה:

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%94_%D7%90%D7%A1%D7%A4%D7%A8%D7%A1%D7%95_%D7%91%D7%A8

  בחזרה לנושא הזכיינים – כפי שניתן לקרוא בויקפדיה, הזכיינים משלמים את הוצאות השיווק והפרסום של הרשת, זוהי פרקטיקה מקובלת בזכיינות. לכן זכותם לתבוע את הרשת על פרסום שלילי שמגיע מהבעלים ופוגע בהכנסתם. אני מקווה שהוא ישלם שוב לזכיינים ובאמת מקווה שתימצא הדרך להעיף אותו מארומה.

  אהבתי

 7. לא ידעתי שאפשר לתבוע על גזענות, תודה על המידע, זה עובד גם רטרואקטיבית?
  ובנוגע לתגובת אנשי הפשע (ולא שפע) בכתבה-
  הניסיון להפריד בין שני האחים, כאילו רק האחד , זה המנהל את בית הקפה בתל אביב הוא הנגוע בגזענות ואילו האח האחר, זה המנהל את שאר בתי הקפה בארץ לא קשור לסיפור, הוא מגוחך. להזכירכם: גזענות היא מחלה שמתפתחת עוד בבית הגידול ויש להניח כי משנתו הגזענית של שפע היא פרי גידולו במשפחת שפע.
  אבל מעבר לזה, הנקודה האמיתית היא כיצד לשכנע את המזרחים הלא מודעים להחרים את ארומה בגלל אותה תקרית גזענית? שהרי, חלק ניכר מלקוחות הרשת הם מזרחים שלא בטוח שיוותרו על הסנדוויץ העיראקי עם השוקו גרנדה בשם הגזענות. לוותר על תרבות הצריכה והשפע בתמורה למרד חברתי? זו הבעיה האמיתית.

  אהבתי

 8. המסחר בקפה כרוך בניצול ובשעבוד של איכרים אתיופים:
  http://www.hagada.org.il/hagada/html/modules.php?name=News&file=article&sid=4897
  זה אולי לא נעשה ממניעים של טוהר הגזע ושנאת השחורים, אבל בהחלט מביא לתוצאות גרועות יותר מאלף "תורות גזע" שלומיאליות של איזה דביל.
  חוץ מזה, אני מחרים את הארומה כבר שנים בגלל היותם רשת מונופוליסטית ומדכאת זכויות עובדים (היא אחד מהעסקים שמשתמשים בתעלולים בסגנון תלושי שכר פיקטיבים, תשלום פחות ממינימום, שעות נוספות ללא שכר, 'תקופות התמחות' ועוד ועוד…).

  בכלל, מי יוציא 7 ש"ח על אספרסו?

  אהבתי

 9. Was ordered by a Tel-Aviv court to compensate a Yemenite origin employee of the Israeli Mercedes Benz importer after he shouted at her in public and reiterated it something like (free translation from Hebrew) “I'm white, you're black, I make $800 a minute and I'll f**k you”. Apparently he was not happy with the speed of service he had while getting there to buy a G500, MB's top of the line SUV.

  The issue raised quite some local steer and hundreds of talkbacks at the leading local online news sites and at numerous other business and lifestyle sites.

  It's unknown how it will affect the recently opened NYC branch, Aroma Espresso Bar at 145 Greene St (corner of Houston St) Tel. (212)675-7749 .

  אהבתי

 10. פרופסור אל גזי היקר,
  האם לא אמור פרופסור להיסטוריה להיות מצוייד ב"ארגז כלים" לצורך הגעה לחקר האמת. נראה לי שבמקרה שלך לא כך המצב וחבל.
  בארגז הכלים שלך יכולת לבצע חיפוש פשוט בגוגל ולהבין את המצב אותו הסביר עמיתי סמנכ"ל השיווק במשפטים פשוטים. דומה היה כי אם היית מקדיש 5 דקות בלבד לבדיקת הדברים היית מתמצא בעובדות אותן תאר עמיתי. אבל נראה לי שבשל החמצן הדליל במרומי האולימפוס לא היה בכוחך לעשות כן. לכן אסביר בצורה פשוטה את הדברים ואתייחס בשנית לעובדות. א. "בניגוד למה שפורסם סהר שפע אינו שותף ברשת ארומה" מה לא ברור? אתן דוג' למצב אותו ניסינו להסביר. נגיד שיש שני יבואנים של מרצדס, האחד מהרצליה (נקרא לו יעקב) והשני מרמאללה (נקרא לו עשיו) האם אז תוכל להאמין שמדובר בשתי חברות שונות אשר מחזיקות במותג דומה ואולי גם חלק ממוצריהם דומים. נמשיך עם הדוג' – השניים מחזיקים באותו מותג, אך טבעי שישתפו פעולה. אולי יפתחו מוסך באזור עטרות אשר יוכרז אינשאללה עת יבוא שלום כאזור סחר חופשי? אך מה לעשות? מלחמה! אין שיתוף פעולה ואין על מה לדבר! עכשיו הבנת? ב. "ברשת ארומה עשרה שותפים מתוכם שבעה בני עדות מזרח" מה לא ברור? מה לא הבנת? במקום זה כתבת " הפכו למזרחיים" כמו רצית לאמר עד עכשיו התחבאנו. ואללה עלית עלינו! היינו בארון ועכשיו אנחנו יוצאים ממנו ומנופפים בכך. הקובה והיפרך (עלי גפן ממולאים) שיש לי במקרר נקנו בקניון רמת אביב, חבריי הנוהגים לבקר את אימי בי-ם מידי יום שישי מאז שחר ילדותי עד עכשיו חשבו שהקובה הוכן על ידי העוזרת הכורדייה. הם באמת לא הבינו מדוע אימי לא בלונדינית עם מבטא פולני…עבדתי עליהם אבל עכשיו עלית עלינו.טוב, לפחות פרופסור להיסטוריה עלה עלינו ולא סתם איזה סטודנט שנה א'. כל הכבוד! שיחקת אותה. אני מקווה שהבנת כי יש לי תחושה שאולי יהיה לך קשה להבין מסרים פשוטים. אתה מסתדר רק עם משפטים מורכבים כמו הפיסקה שפירסמת לעיל שאותה נאלצתי לקרוא שלוש פעמים עד שהצלחתי להבין (אני מקווה…כבר הזכרתי שאני כורדי? לא?) לסיכום: סהר שפע אינו חלק מרשת ארומה הכלל ארצית, הוא הבעלים של רשת ארומה ת"א. הבנת כבר שאין קשר בין השניים? אם אתה כורדי כמוני אשמח להסביר לך באריכות אם תחפוץ בכך. הבנת כבר שהצלחת לעצבן אותנו עם תגובתך ה"עלק" מלומדת (יכולתי להשתמש במושג "פסודו" אבל לא השתמשתי כי אני פוחד שעוד פעם לא תבין. אנשים שכותבים שטויות ובכותרת מאמרם רשום פרופסור מלחיצים אותי) אבל ככה אנחנו המזרחים, ברגע שיצאנו בעזרתך מהארון ואללה משהוא השתחרר לנו במוח, איזה פיוז…ובמקום להתעלם בצורה אלגנטית כמו שותפיי האשכנזים והמאופקים אני, כמו כל שחור, מתעצבן שאני קורא שטויות. אני מציע פרופסור נכבד שתרד ממרומי האולימפוס, תבחן שוב את מאמרך ותענה לעצמך האם היית מאפשר למתמחה הזוטר ביותר לפרסם מאמר כזה. לאחר מכן שלח דוקטורנט שיבדוק מה ארומה עושה למען הקהילה? מה מדיניות הרשת כלפי עובדיה? האם דואגת הרשת לתנאי העסקתם של אלפי עובדיה? כיצד היא תורמת לכלכלה הקמעונאית? כמה מאות עובדים חריגים שוקמו ומשתקמים בסניפיה בכל רחבי הארץ? כפי שאמרתי – טיפה סקרנות ושכל וכל אחד יכול להיות חוקר. אנא השמר בדבריך לפני שאתה קורא לפגיעה בפרנסה של רבים וטובים מתוכם שלושת ילדיי.
  תודה רבה
  אבי שחר
  סמנכ"ל
  ארומה אספרסו בר

  אהבתי

 11. הייתי מאוד רוצה לשמוע את דעתך על ההתבטאות של סהר שפע, ומה בכוונת רשת ארומה לעשות על מנת לבדל עצמה מרשת ארומה ת"א ומסהר שפע באופן אישי.

  מוטב שתתייחס למקור הבעיה ולא לסימפטומים שלה או לתוצאות התנהגות רשת ארומה בפרשה האומללה הזאת.

  האם לא ברור שסהר שפע הנתמך בשתיקתה של רשת ארומה כולה הוא מקור הבעיה כאן – לא פרופ' אלגזי. כל עוד אתם משתמשים באותו מותג,מערך לוגיסטי ומםעל ייצור הרשת שלך תמשיך לסבול בגלל סהר שפע – מה לא ברור כאן? אתה לא מצפה שהציבור יידע למי שייך כל סניף – זה לא כתוב בשלט.תצא נא רשת ארומה בהכרזה או עדיף במעשה שישכנעו אותנו כי אין ביניהם ורשת ארומה ת"א דבר – למשל שילוט בסניפים שלכם המבהיר כי אין ביניכם למר סהר שפע כל קשר – כך גם יעבור המסר שארומה סולדת ממעשי סהר שפע. אבל אני מפנטז כאן, הלא כן?

  כדאי שכל בעל עניין בעסק יידע שהתבטאות שלו יכולה לעלות בפרנסת עובדיו – אולי זה יגרום לחלק מהגזענים לשמור את הגזענות בבטן.

  החרם שלי על רשת ארומה לא השתנה במאום בעקבות דבריך. כדאי שתתחילו לעשות משהו מהותי בעניין, אחרת תשלמו לרני רהב מיליונים כדי לתקן את הנזק שנגרם. חבל, בשינוי גישה שלא תעלה כלום תוכל לתקן את הנזק.

  אהבתי

 12. לא טוב להתרגז, אבי שחר, סמנכ"ל ארומה אספרסו בר: עדיף להתיחס לענין עצמו, וקשקושים על אולימפוס ואוניברסיטה לא יעזרו: כתבתי כמה שורות בדואר למתי שמואלוף כשקראתי את הכתבה בעיתון ואלה השורות שמצאת. לא חתמתי בתואר שלי ואין לכך שום קשר לעבודה האקדמית שלי. מה לעשות – יש לי ענין כאזרח וכפעיל בניצול ובגזענות.

  ועכשיו לענין: תאר לעצמך שאנו דווקא כן מבינים שארומה פועלת כרשת של זכיינים ושמיבנה הבעלות הוא מורכב. אבל הדבר אינו פוטר את הרשת מאחריות כוללת הן לתנאי ההעסקה, הן למוצרים, או להתנהגותו של סהר שפר. אינכם יבואנים שמייבאים באותו מוצר אלא רשת החולקת מותג ומעמידה תנאים בפני הזכיינים. ממש כשם שכל אחד מסניפי ארומה אמור להרוויח מכך ששאר הסניפים שומרים על שמם הטוב – כך גם הרשת כולה אמורה וצריכה לשלם על גזענות בוטה, גאה בעצמה, של מי שמרוויח הרבה כסף.
  ואשר למוצא המזרחי (פה נשמטו שלוש מלים מהציטטה מהמכתב שמתי שמואלוף הביא): לא אני שלפתי את מזרחיות השותפים אלא סמנכ"ל השיווק של ארומה, שחשב, שאם ינפנף במוצא המזרחי של 7 מתוך עשרת השותפים ברשת, יוכל לטהר את השרץ. וזה בדיוק הענין: שנפנוף במוצא לא יעזור לטהר את הגזענות. מזרחיות היא לא נפנוף באוכל של בית ההורים אלא, עבורי, מקור לערעור על גזענות ולמאבק לשוויון. והגזענות של סהר שפר היא באמת גזענות מעמדית (וגברית): הוא חשוב יותר, הוא מרוויח יותר, והיא אשה, תימניה, ועובדת. מה לא ברור כאן? הדבר המדהים במכתבך הוא שעל זה אין לך אפילו מילה אחת להגיד. אתה חוזר ומנפנף במזרחיות – ואין לך ביטוי אחד של סולידריות עם מי שנפגע מגזענות.

  ואחרון, והכי חשוב: אתה חצי-מספר חצי-רומז על שליחותה החברתית של רשת ארומה. על זה נשמח לשמוע פרטים יותר ברורים ומדויקים. בינתיים, ממה שהתפרסם בעתונות – ולא ראיתי הכחשה – ארומה מצטיירת כמקום שמנצל את עובדיו (כנראה לא באופן שונה מרשתות אחרות) ניצול בוטה. הנה לינק לכתבתה של ארנה קזין בואללה (מעניינות במיוחד התגובות של עובדים בארומה):

  ארנה קזין, "כמה מקבלים העובדים שמגישים לנו את הקפה" ואללה, 22 בפברואר 2006:
  http://finance.walla.co.il/?w=/3/863796

  אפשר כמובן להשתלח, אבל אשמח יותר אם תבהיר, פומבית, מה אתה חושב על הגזענות הבוטה של שפר – ומה תעשו בעניין תנאי ההעסקה וזכויות העובדים בארומה.

  בברכה –
  גדי

  אהבתי

 13. שוב שלום,

  נשאלו פה מס' שאלות:

  א.האם אנו מגנים את המעשה של סהר? כבר בתגובה הראשונה לאמצעי המדיה השונים ביום ה' האחרון אחרה"צ הודענו כי אנו מגנים כל התנהגות מפלה וכל התבטאות גזענית. תשובה ישרה ולא מתחמקת/מתחכמת.להבהיר כי הכאב שלנו היה כפול – פעם אחת כישראלים ופעם אחת כבעלי עניין. לגבי הסולידריות עם האשה הרי שהדבר מובן מאליו!!!
  ב. מה מתכוונים לעשות מול סהר שפע – ברמה המשפטית מדובר בשני גופים נפרדים לחלוטין! ובפועל לנו אין אלא להביע צער על נפגע גזענות באשר הוא ולהמשיך לפעול למען צמצום הפערים בחברה הישראלית ומייד ארחיב על כך.
  ג. שליחותה החברתית של ארומה – ארומה העסיקה ומעסיקה מאות אנשים מוגבלים. במרבית המקרים מדובר ב אמצעי השיקום העיקרי של אנשים אלו. אתה מוזמן לכל אחד מהסניפים שלנו ברחבי הארץ. תזמין קפה, תתבונן ותאתר אותם לבדך. מעבר לכך לארומה סניפים המופעלים על ידי נוער בסיכון בשיתוף מפעלי הייטק וגורמים סוציאליים. פרוייקטים שנחשבים מוצלחים במיוחד.
  וכן בתרומות שונות. בנוסף הייתי מדגיש כי ברשת מועסקים מס' רב של מנהלים בני מיעוטים וכן זכיין בן מיעוטים ואנו מעניקים הזדמנות שווה לכל אדם באשר הוא.
  ד. זכויות העובדים – ארומה פועלת ואוכפת על זכייניה לפעול על פי חוק שעות עבודה ומנוחה. אנו עושים כמיטב יכולתינו בהדרכות מנהלים ובפיקוח על מנת לוודא שכל עובד של ארומה יקבל את מלוא זכויותיו וכן יחס הוגן ואנושי. עובדי הרשת נגישים להנהלת הרשת. באם יש חריגות נרצה לשמוע עליהן ולטפל בהתאם.
  תודה רבה,
  אבי

  אהבתי

 14. יפה שחרם צרכנים על אדם בודד שהוא פסיק לבן ביקום
  אבל מה שמעניין זה איפה כולם שרשת סופרסל משלמת לשומרים שלה מתחת לשכר מינימום ?
  גם לבחור נושאים צריך לדעת
  אבל מה יותר קל מאשר להציא את השד ולתפוס חזק

  אהבתי

 15. למשפחת סהר!
  בואי בואי מהפכה
  בואי בואי מהפכה
  בואי בואי מהפכה
  גם כשאני רואה סרט והרע נדפק עדין יש לי פינה בלב שתרחם עליו.
  דבריו של מר סהר ניטרלו לחלוטין כל אלמנט כזה.
  התבאטויותיו כ"כ מוגדרות וברורות אשר גם אם אחפש במעמקי נפשי לא אצליח למצוא גרם רחמים עליו או על קרוביו ומקורביו.
  מה שלא הצליחו לעשות כל ממשלות ישראל לדורותיהם בהתנהגות גזענית דה-פקטו, הצליח שפע קטן אחד.
  פתאום פרץ לי השד החברתי (ועל כך אני מודה לשפע)וחילקתי את הכתבה שפורסמה באינטרנט בפתח אחד מסניפי ארומה.
  מאוד מעניין אותי איך דווקה האשכנזים שנהרגו מגזענות, פשוטו כמשמעו. דווקה הם, דוגלים בתורת הגזע של לבן עליון ושחור נחות.
  "ושלא יעבדו עלכם" 90% לפחות מהדור הוותיק, מה שמכנים "ארץ ישראל הישנה והטובה" חושב כך ומתנהג כך ביום יום.
  (שלא לדבר על המגזר החרדי) .
  אני מתכונן להתפנות מעיסוקי בכדי למקסם את הלקח שיילמד מגזענות זו, אשר מראה קמצוץ מקרחון נחבא שיתפרץ ביום מן הימים בהתגבר המצב הקוטבי הבלתי נסבל, או לאחר רגיעה בגזרה הפלשתינאית.
  למר שפע אני מקווה שתפגע בכיסך כל כך, עד כדי שאם אפגוש אותך בסימטה חשוכה תגרום לי לחיוך ולא מעבר לכך.
  עד שלא תרוויח 800$ לחודש אני לא ארגע.
  הצעה לבעלי ארומה!
  גם אם לא מגיע לכם טיפ כזה, מבחינתי המטרה מקדשת את האמצעים.
  א. אל תתנערו מסהר, אל תמכרו לוקשים לציבור שסהר שפע הוא רק בעלי סניף בת"א.
  ב. תראו משהוא אמיתי שאתם עושים למיגור הפערים בין לבן/800$ לדקה לשחור/800$ לחודש.
  וזאת ע"י הקמת קרן שמראש תתחייב לסכום מסויים, נאמר 20 מיליון(המספר הזה מוכר לכם!)
  שתכשיר תלמידים מזרחיים (אני מוכן לאתר לכם קבוצת מיקוד) שבאופן בסיסי אין להם סיכוי להגיע לאונברסיטה (בפקולטה ממוצעת פלוס)ותשקיעו בהם ותוכיחו שהפער בין לבן לשחור ניתן לתיקון ע"י הקניית השכלה.
  ג. זה יגרום לתודעה בציבור ויבוא לחץ על קובעי המדיניות להשקיע כספים בפרוייקטים כאלו על פני מתן קיצבאות ומתן דמי שתיקה לש"ס.
  אם תאמצו זאת תראו שאתם באמת מוכנים לכפר על דברי שפע במעשים ולא בגיבובי סרק "עד יעבור זעם"
  אם תעשו זאת אני מבטיח לאהוב אתכם. אך עד אז "אני אוהב פחות"
  אלך לכל הפגנונת ואשמיע את קולי בכל פורום ואיגוד (אני משתייך לכמה איגודים)
  עד שאני אלך לארומה בכדי להודות למר שפע על התבטאויותיו שגרמו למהפכה.
  בואי בואי מהפכה
  בואי בואי מהפכה
  בואי בואי מהפכה

  קבלו שיר יפה עם מילים דומות
  מתוך אתר שירונט
  בואי מהפכה

  ביצוע: כנסיית השכל
  מילים: אהוד בנאי ורן אלמליח
  לחן: יורם חזן

  בואי בואי בואי מהפכה
  כי אצלי בשכונה יש ילדה בוכה
  נדנדו נדנדו נדנדו את הסירה
  תכניס מטבע יש לך משקה
  כשזה כואב אני כן מראה
  בואו בואו בואו ילדים
  לבושים בסמרטוטים
  נשפוט את השופט
  נשחט את השוחט
  נפיל את ראש העיר
  תכניס מטבע
  יש לך שיר

  אם זה מתוק אז אני אוהב
  אם תבוא סערה אני לא פוחד
  הרוח בשיער אבק בעיניים
  מי ידע אם
  כמו בינתיים

  בואי בואי בואי מהפכה
  הפכי יגון ועצב לשמחה
  נפרק את הצורה
  נחדש את היצירה
  נשחרר את הציפור
  נדנדו נדנדו נדנדו את הסירה

  אם זה מתוק אז אני אוהב

  אהבתי

 16. תודה לכל המגיבים והמגיבות עד כה.

  המאבק הזה רק ממחיש מה ניתן לעשות בעזרת כמה מאמרי דעה (אני ואסף פרץ בידיעות אחרונות), הפוסט שלי שהחל לרכז את כל המחאה ב"רשימות", עורך אמיץ בגלובס, שכתב על חרם צרכנים ועוד המון המון מפגיניים/ות.

  והנה "ארומה" מתחילה להתחפר ולחפש דרך יציאה מהמחאה.

  הלוואי ונוכל להפוך דרכי מחאה כאלו למאבק בניאו-ליברליזם ובדיכוי הפלסטיני – אז:

  בואי בואי בואי מהפכה
  הפכי יגון ועצב לשמחה
  נפרק את הצורה
  נחדש את היצירה
  נשחרר את הציפור
  נדנדו נדנדו נדנדו את הסירה

  שבת שלום
  מתי

  אהבתי

 17. מה כולם רוצים סוך סוך קם בנאדם שמבין שקיימת סכנה למין הלבן ומראה לכולם שאסור לנו להיות אדישים.

  אהבתי

 18. איך להשתיק מרד צרכנים – אולי פשוט לשקר

  בניגוד להצהרות: ארומה ישראל לא הגישה תביעה נגד סהר שפע בפרשיית "כתם שחור"
  The Marker – 22 פברואר 2007
  ב-16 בנובמבר בשעה 16:00 אחר הצהריים התייצבו בעלי ארומה ישראל במסיבת עיתונאים נרגשת במשרדי שלמור-שרף והודיעו כי החליטו לתבוע את סהר שפע, הבעלים של ארומה תל אביב, על פגיעה במוניטין של הרשת. הכסף, כך הם הבטיחו, ייתרם ויוחזר לקהילה. אבל בינתיים נראה כי אף אחד לא הולך ליהנות מהסכסוך, כי ארומה ישראל פשוט לא הגישה תביעה.

  לקריאה נוספת:
  שלומית ליר, קפה שחור, עור לבן, רשימות, 2.5.2007

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: