גזע ואמונה: אג'נדה חדשה

Mutate Britain  By muddyclay  cc: flickr
Mutate Britain By muddyclay cc: flickr

בחודש שעבר קבוצת אינטלקטואלים, אנשי תקשורת ומדיה בריטיים פרסמו בעיתון הגארדיאן נייר עמדה מרתק לגבי שאלות של גזע בבריטניה. במסמך זה הם קוראים למדיניות ושיח גזעי חדש בבריטניה. הם טוענים שיש רצון לשיח גזעי חדש, אך הממשלה עושה דמוניזציה לקבוצות מיעוטים ובו בזמן המטרה לא מושגת בשל "מנהיגי קהילה" שמציגים את עצמם ככאלו אשר התמנו על ידי הקהילות, אך חסרים מטבע פוליטי אמיתי.

תירגמתי חלקים באופן חופשי על מנת להביא ולעורר שיח ציבורי בנושא. אני יכול לזדהות עם הבעיה של ייצוג תרבותי לקוי שגורם לגטואיזציה, למשל הנציגים של ש"ס המשתתפים בפרויקט הניאו-ליברלי ומביעים קולות שלא רק מודעים מעמדית אלא מייצגים הומופוביה בצורה הכי גלוייה. מאידך איני מזדהה עם הבקשה של החלשת הלובי של קבוצות מיעוט משום, שאני מאמין בשאלות שיכולות להגיע אך ורק מתוך החברה האזרחית ולא מתוך המערכת הפוליטית ובהתארגנות למשל של תנועת הקשת הדמוקרטית המזרחית יכולנו לראות שורה של בקשות שלא הגיעו דרך המערכת הפוליטית של מספר ממשלות רצופות.

***

אנו, החותמים על נייר מבקשים לקרוא לגישה חדשה שתתמודד עם אפליה ודעות קדומות ויבנו דרך חדשה לבסס את בריטניה המודרנית. הם מאמינים שקהילות שונות יכולות לחיות יחד בחברה. אנו רוצים להבטיח שהשיח הלאומי לא יוגבל בידי פחדים או קולות מפורדים.

האתגר

בריטניה מתמודדת עם אתגרים חדשים. הבעיה של קבוצות דתיות קיצוניות מעסיקה את רוב האזרחים. גזעניות ואפליה כנגד קבוצות של מיעוטים נשארה הבעיה הגדולה, למשל השינאה המופנית כנגד מוסלמים ומהגרים בכלל והיא החליפה את הגזענות הישנה. דעות קדומות הם לא רק נחלת האדם הלבן ונעשתה הרבה יותר מורכבת.

האירועים שמרכיבים את "המלחמה כנגד הטרור" חיזקו את הפחד בכל הצדדים והדיון הציבורי על צדק חברתי נדחק הצידה. אין דיון על חוסר בדירות, שירותים ציבוריים רעים, בעיות של אלימות כנופיות והן משום מה הפכו לבעיות של גזע ודת ואפילו אם העובדות לא כך בשטח.

לא עוזרים

            הדיון הציבורי צריך להיות מרוחק מצדדים קיצונייים ולספק קול לרוב הישֵן. המטרה האמיתית של רב תרבותיות צריכה לעזור לאנשים מרקעים תרבותיים שונים להבין אחד את השני בצורה טובה יותר ושתדחוף לצדק חברתי. המדיה לעיתים טועה בחשיבתה על רעיון זה. הממשלה לא עוזרת כשהיא מחזקת את אלו המכונים "מנהיגי קהילה" וקבוצות הנותנות "מטריות" לקבוצות ו"כאילו" משמיעות את הקול של קבוצות מיעוטים. ארגונים כאלו צריכים לעבוד על מנת לארגן לעצמם את העסק ולא באמת כדי לעזור. המחשבה של ארגונים כאלו היא חד כיוונית כלפי גזע ולא באמת כוללת עקרונות של צדק חברתי. וחלק מקבוצות אלו מבקשת להמשיך ולכלוא את הקהילות שלהם בתוך מצב של אי צדק חברתי ועוני. הם יוצרים גטאות חברתיים ולא באמת פורצים אותם. אנו דורשים לקחת אחריות על המצב, לגלות עירנות ולהילחם בדיכוי, סגרגרציה, אפטיה פוליטית, פשע ועוני וכל הבעיות החברתיות שבעיני "המנהיגים" הופכים לבעיות של גזע ודת.

הדרך קדימה

בקריאה שלנו לפירוק הסדר הישן, אנו חייבים לבנות תנועה חדשה המבוססת על ערכים של סובלנות, חופש הביטוי והתחייבות בהירה בעד מאבק כנגד גזענות, דעות קדומות בכל צורותיהן, אנטישמיות, הומופוביה, סקסיזם ועוד. צורות דיכוי אלו צריכות להישלל וגם כל צורה של דמוניזציה מוסלמית.

המאבק שלנו בעד שיוויון וגישה פתוחה יותר לשירותים הציבוריים הוא מאבק בשביל כל הבריטים ולא רק למיעוטים האתניים. משפחות המאבק הנמוך הלבן גם חוות בעיה של מוחלשות, אי צדק ודמוניזציה. אסור לנו להתעלם מהרצונות שלהן, ואסור להפיל את רצונותיהן על צרכי קבוצות אחרות. עלינו לפעול למען הפעלת הזכויות האזרחיות וזכויות המיעוט, אך לא כחלק מדרישת לובי של הקבוצות, או נציגים של מיליוני אנשים.

עלינו ליצור אקלים שבו אנשים מכילים הבדלים פרטיים שכוללים, דת, שפה, תרבות, אבל גם מכילים שיח ציבורי שבו השינויים הללו יכולים למצוא את דרך הגישור שלהם. הזכות לחופש הביטוי וייצוג תרבותי, אמונה, והשתתפות בשיח הציבורי חייב להיות קבוע.

לכל אחד היום בבריטניה יש מספר זהויות ואסור לנו לבקש מהיחיד להיכנע למסורות שלו/ה. מאידך, מסורות תרבותיות הן סוג של מקור רחב של העצמה.

המטרה של המניפסט הזה הוא להכריז כי היו יותר מדי דיונים שמוסגרו תחת הכותרת של "אנחנו והם" בידי הפוליטיקאים, או שנשלטו על ידי ריאקציונאריים משני הצדדים. על מנת לבנות את בריטניה המודרנית בשלום עם עצמה, עלינו להתחייב להקשיב לקולות שיושבים באמצע ושהאינטרסים שלהם מבקשים לבנות גשרים ולא להכריז רק על השונויות.

העקרונות

1.                          סוף לפוליטיקה קהילתנית. עלינו לקבל התייחסות כאנשים אשר חופשיים במחשבתם, עם דעות שונות ולא כקהילות הומוגניות. איננו מבקשים לבטל את הדעות המאמינות בייצוג גזעי או אתני או של קבוצות מיעוטים בכלל. יש לא מעט דוגמאות שבהם עבודה מחויבת המציאות נעשית מתוך ארגוני שטח אשר דואגים להילחם בהחלשת קהילות אלו. איננו תומכים בשום קבוצה אשר דורשת להילחם על השיוויון אך מסרבת לכבד זכויות אדם של קבוצות מוחלשות אחרות. תרומה לכל ארגון, צריכה להיות מותנית בהסכמה להילחם בכל צורה של דיכוי על כל הרקעים השונים של גזע, קסטות (מעמד), דת, מיניות, מגדר ונכות.

2.                          כנגד דעות קדומות. אנו מגנים גזענות כנגד כל קבוצות בני האדם ואלו כוללות לבנים, יהודים ומוסלמים, או בין קבוצות לא לבנות שונות. אנו דוחים את הניראות של קבוצות קיצוניות ש"נחגגות" במדיה כמו מפלגת "חזב אלתחריר", (Hizb ut-Tahrir- מפלגת השיחרור ) שנחגגות בידי ארגונים כנגד גזענות ופוליטיקאים מסיבות דומות. עלינו לבקש שיח ציבורי שהתמריצים שלו יוכלו לאפשר ולחנך לאמונה שאֵפְשר לעודד לכידות חברתית.

3.                          למען שיוויון. אנו מחויבים לסיום העוני של הילדים בקרב החברה ולבנות קואליציה יעילה חוצה מעמדות, אתניות וליצור אמונה בקרב קבוצות שניתן להגיע ליעד כזה. דמוקרטיה בריטית שמבקשת להיות אפקטיבית צריכה להתעסק ולהיות מעורבות בקרב כל הכשרונות בכל קבוצת אוכלוסייה. אנו דוחים כל רעיון של ייצוג שטוען כי "פרצופים אתניים צריכים לעמוד מאחורי אזורים אתנייים" שבעצם מבקש ליצור גטאות של ייצוג של קבוצות מיעוטים.

4.                          אנו מאמינים בחופש הביטוי. הזכויות והחירויות האזרחיות מקודשות תחת חופש הביטוי והיצירה החופשית ואלו צריכות לאפשר למיעוטים לפתח ולשמר את התרבויות שלהם, ללבוש מה שהן רוצות, לצאת להפגנות ציבוריות ולאתגר את החוק. אנו קוראים לממשלה לתמוך בחופש הביטוי במצבים שבהם (קבוצות) קיצוניות מאיימות על מחברים ואמנים באלימות. הכישלון (בהגנה על יוצרים אלו) תהיה הביטוי של מדיניות רב-תרבותית בהשקתה עם (האידיאולוגיה) של הקבוצות הקיצוניות שהוזכרו. כדי להכשיל קבוצות קיצוניות עלינו לאפשר לקולות שונים להשמיע את דבריהם.

5.                          אנו מכבדים זהויות מגוונות בזהות בני האדם. הזכות להחזיק במספר זהויות, שכלולות בתחום התרבותי, האמנותי, הדתי ועוד היא מהות של חברה פתוחה. הזכויות הללו צריכות להיות מחוזקות, מאושרות ותמכות בידי אזרחות משותפת, שמגינה עליהן.

אנו קוראים לממשלות לממן תוכניות שייתנו למהגרים חדשים את כישורי השפה שהם צריכים על מנת להשתתף בחברה האזרחית ולהיות מועצמים ביתר שאת. זהו הכלי המשימתי שיבטיח שפערים יגושרו בין קבוצות מקהילות שונות.

אנו גאים בזהויות החזקות שלנו ולכן אנו קוראים להשמעת קולות שמודאגים מאוד מהפרקטיקות תרבותיות שמדכאות ומשחיתות אותנו בתוך מוסדות דתיים וכחלק מנישואים כפויים.

6.                          שיח לאומי חדש בנושא של גזע. ארגונים שעוסקים בנושא של המדיה אמורים ליידע את עצמם ולכוונן את דעתם בנוגע לדיונים השונים שנעשים בתוך בריטניה שהפכה לחברה מלוטי אתנית כיום. אך לאחרונה אנו מוצאים כי קולות לא מייצגים מוצגים כסמכותניים וכמייצגים בחלקים שונים למרות הערך של המכה המהממת שהם מביאים לדיון. כשדרני מדיה אנו חושבים שיש לנו אחריות פרטיקולרית ליצור מרחב שיהיה עשיר יותר בנוגע לשיח לאומי שאנו מבקשים לכונן.

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: