פארודיה על גזענות אשכנזית ועוד רעות חולות: טופי והגורילה בתוכנית של הופ


מממ שלח לי את הלינק הזה, שמתאר פארודיה על תוכנית טלוויזיה בערוץ הראשון. לתכנית קוראים "גורילה וכוסית בביקיני". גם פארודיה כסוג של ז'אנר קומי חושפת את הדעות הקדומות. תקשיבו לדברי השחקנית בבגד הים, הם מכילים את רוב הדעות הסטריאוטיפיות לגבי המזרחים. שימו לב להעמדה של הגוף הלבן (סמן של "הלובן") בבגד ים אל מול הדברים הקשים שהיא אומרת כשהיא מבְנָה את "השחורות". או במילים אחרות המחשבה הקולוניאלית שלה מודגשת.

הסטריאוטיפ של סכין באופן מיידי עולה לדיון, וכן אנו רואים גילום דרמטי של הסטריאוטיפ הנ"ל בסיומו של הקליפ. נכון, הדמויות עוברות תהליך, שמצד אחד הגורילה למדה על הסטריואטיפ ומצד שני הקריינית למדה על האלימות של הגורילה (השטנית) וכוחה. לניהיליסטים שביניכם/ן תוכלו להיות שמחים כי הדמות "המזרחית" (אשר נולדה בחסות השטן) קופצת על הדמות "האשכנזית" כעימות מסומל והסוף בלתי ידוע, אך אפשר לחשבו כניצחון.לבסוף,  אני חושב שפארודיה כזו שנעשתה בימינו, חושפת עדיין את המחשבה המפרידה בין מזרחיות לאשכנזיות, בין צבע שחור ללבן, בין דת לבין חילון, בין אלימות לבין רציונאליות (טופי אומרת לגורילה, שהוא גם יהודי, כמתבקש מתוך המציאות מחוץ לטקסט, והוא ולא שטן, ולבסוף מבקשת פשוט שיירגע).

אני מביא את הטקסט, אפשר לראות כיצד השטן מתרמז והופך למזרחי. הרובוט המזמר גם הוא מרמז שהריח (המזרחי) שייך לשטן, אותו מגלם שוקי (לאחר הכותרות).

שימו לב, שאמנם בתחילת הטקסט טופי אומרת שהמזרחים דומים אך שונים. כלומר, היא לא בדיוק דוחה את המזרחים על הסף, אך מקטלגת אותם כשונים, ובו בזמן כ"מקובלים". הדיבור שלה על הקבלה שלה אותם חושף את היותה שומר סף של הקבוצה השקופה – הקבוצה האשכנזית.

כאמור טופי שייכת לקבוצה מינית, שקופה, בעלת עור "לבן", בניגוד לקבוצת המזרחים המתרמזת בדבריה, אין לה ריח, ושם ערבי (חִילבה) כמו לחברתה, ההפך – שמה הוא "טופי" – סוג של ממתק הנערץ על ידי ילדים. השינוי היחיד מהפנטזיות האקזוטיות הרגילות, היא שהכוסית העונה לשם טופי הופכת למינית אל מול הגורילה המפחידה המבקשת לחסלה. זהו הסטריאוטיפ שנשבר – ואולי שייך יותר לקונטקסט השמרני של הטלוויזיה בערוץ ה-1 שמשמש כמסגרת לפארודיה ועליו נוצר הליגלוג.

הגורילה מתאפיינת כחיה שלא מודעת לאלוהיה, וקצת פסיכוטית וחושבת שהיא שטן ומתכחשת ליהדות שלה, אולי בגלל הקשר שלה לערביות. כך היא שטנית, ולא מודעת למציאות, שהיא בסך הכול יהודיה.

טופי והגורילה
הכוסית (טופי): היום ילדים נדבר על הדבר החשוב ביותר בעולם: אלוהים.

כותרת: טופי והגורילה

הכוסית: מי שברא את העולם הוא אלוהים, אלף, למד, ואהה, אה, יוד, מ סופית, אלוהים.

הגורילה (שוקי): גם את המרוקאים ?

הכוסית: בוודאי שגם את בני עדות המזרח. הם לא שונים מאיתנו. אולי קצת בצורה חיצונית, בכמה דברים חיצוניים כמו בגדים, מאכלים וריח הגוף המלווה אותם. אבל אנחנו אוהבים אותם ומקבלים אותם. לי יש ידידה מאוד טובה שהיא מבני המרוקאים ושמה חִילבה. והיא מאוד מאוד שקטה וחמודה. שוקי שאלת את עצמך מי ברא את העולם?
הגורילה: השטן.

הכוסית: מאיפה שמעת על השטן?
כותרת: הרובוט המזמר

הרובוט המזמר: השטן שמן, יש לו ריח מוזר, אלוהים נאה, הוא המציא את השופר.

הגורילה (מחופש לשטן): אני השטון טופי, אני השטן טופי, אני אשרוף אותך באש הגיהנום, אני יודע שחטאת. אני יודע שאת מסתכלת עלי מוזר,  אשמיד אותך, אני השטן, אני הורג אנשים ואני רוצה לשתות לך את הדם, אני רוצה לשתות לך את הדם.
כוסית: אני לא מפחדת ממך, אני יהודייה ומאמינה באלוהים. גם אתה יהודי ומאמין באלוהים.
הגורילה: אני לא יהודי ואני רוצח, אני אשתה את הדם שלך טופי.
הכוסית: תירגע שוקי, תירגע שוקי.

טופי קופץ על הכוסית והמסמך מתמלא בדם …

דרך אגב בנוגע לפרסומות וגזענות, שימו לב שכל הפארודיה הזו ממומנת על ידי בזק 014.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

%d בלוגרים אהבו את זה: