בין ארלוזורוב לישי, דיכוי תודעתי-חברתי רחב

בזמן שהקונגרס האמריקאי אישר להעלות את שכר המינימום (לדעת זליכה השכר מינימום בישראל הוא מהנמוכים בעולם) כדי להוריד את אחוזי הפשע ולדאוג לאוכלוסיות המוחלשות, כתבת דה מארקר מירב ארלוזורוב ממשיכה לכנות את האוכלוסיות המוחלשות בישראל כאוכלוסיות נחשלות. תפיסתה מזכירה במידה מה את התפיסה של גביזון שטענה כי

חלק גדול מהמצוקה של האוכלוסייה הערבית-מוסלמית בישראל, לא הנוצרית, נובע מתרבות של משפחות גדולות, מחוסר השכלה ומכוח עבודה בלתי מהימן וכשיר לחיים מודרניים. כל אלה יוצרים עוני, גם ללא אפליה מטעם אתני. מבחינה זו הערבים המוסלמים דומים ליהודים המזרחים שאינם מצליחים לפרוץ את מעגל התרבות הפסיווית, הלא משכילה, הלא מתחרה. זו בעיה תרבותית גדולה כשלעצמה ואצל הערבים נוספה לה עוד בעיה: היותם ערבים".

אלה הם דבריה של רות גביזון כפי שפורסמו במוסף "הארץ" ביום שישי  24.11.2006

מירב ארלוזורוב מורידה את הכובע בפני אלי ישי שעמד באומץ כנגד קהל בוחריו. התפיסה הגזענית התרבותית המנשלת את הזכות הטבעית של האוכלוסיות הרחבות בזכויות חברתיות רחבות ואשר מוציאה אותם ממעגל העבודה בטענה שהן לא "תורמות", לא "מתאמצות" ולא "מייצרות" היא תפיסה אמריקאית, שדוחה את תפיסת הרווחה המערבית והופכת את הבעיות החברתיות לבעיות הפרט. בכך התפיסה של הרווחה המצומצמת "מנקה" את תפקידה של המדינה כמייצרת מסלולי ומבני דיכוי בחברה.

אלי ישי אתה אדם לא מוסרי, כשנתת אור ירוק לתוכנית ויסקונסין. חיבוק "הדוב" של מירב ארלוזורוב רק מדגים כמה הדרדרת. כמה שפלה תאוות השלטון והכוח שלך. בחתימת ידך על המשך תוכנית ויסקונסין אתה חורץ את חייהם של מאות אלפי אנשים להמשיך לחיות תחת משטר דיכוי חברתי – מהקשים שבמשטרים המערביים. קל וחומר שפגעת באוכלוסיה המזרחית שכה נאמנה לך ולמר"ן הרב עובדיה יוסף. צעדך הוא צעד לא מוסרי, לא רוחני, לא חברתי, לא מועיל ולא יעיל לחברה בישראל. תוכנית ויסקונסין תמשיך לייתר ולאיין את אזרחי המדינה המוחלשים ולהוציא אותם מתחום האחריות החברתי. דורות של ילדים גדלים למציאות של פשע, ניהליזם, תסכול חברתי וניכור וללא יכולת להשפיע באופן פוליטי וציבורי. חייהם הפכו לחיים חשופים מזכויות. במקום שתייצר שינוי אלי ישי המשכת לדרדר את החברה בישראל – תתבייש!

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: