5 הצצות אל חיי – מהפריצה למזרח ועד למרד

 

בעקבות הזמנת רונית ליברמנש המופלאה כתבתי חמישה גידולים שונים בנפש המדינה המיוסרת:

1. באחת ההפגנות המאוחרות שלי נקלעתי לתוך חנות פלסטינית בא-ערם כשהצבא יורה מעל שבעים כדורי גז. החנות שכנה מתחת לקרקע והגז החל לאט לאט להצטבר. הצמדתי את הבצל לפה והתפללתי. בעצם לשניה אחת שהיתי בסיוט ונגעתי בעולם המפחיד של ניצולי השואה, וקורבנות הציונות.

2. בצבא יצרתי מרד כבר בסיום הטירונות (החלק הראשון מתוך שלושה חלקים של מסלול שיריון). המרד לא פוזר על ידי המ"פ, המג"ד, או המ"כ שלנו, אלא על ידי המ"מ שחזר מן הכלא – לאחר שהוא עצמו הכניס אותנו פעם לשטח אש. עמדתו הייתה ברורה – תוכלו להכנס לכלא בכל שלב, ואין שלב יותר קשה מהטירונות. אז שברנו את המרד ולא קיבלנו עונש. כולנו היינו מזרחים ומורדים והיום אני רק יכול לחלום על מרד גדול יותר. אינתיפאדה חברתית.

3. במהלך הצבא הבנתי כי השירות בשטחים הוא לא הומני. לכן איימתי על המ"פ שאוציא אישורים רפואיים בכל פעם שהם יירדו לפעילות בשטחים הכבושים. מהר מאוד חתמנו על הסכם סודי שאני אשאר בתקופות של פעילות בשטחים – לשמור בבסיס ביחד עם הנהג, איש הקשר והטבח. בכך שמרתי על סרבנותי "האפורה" לסייע בכיבוש. זהו רגע טוב בחיי, אך עד היום אני מצר על השירות הצבאי בכלל ועל השירות בלבנון בפרט.

4. הפרעתי לשוטרים שהגנו על הסדר במהלך הפגנה בחברון נגד הכיבוש. ביקשתי מהם לשים לב שהם משתייכים לצד שלא יגיע לאוניברסיטה כמו שאר המפגינים. ושהם יותר קרובים לפלסטינים מאשר לאשכנזים. ביליתי שעות במעצר. התקשרתי לחברה שלי עו"ד והיא באדישות של מומחים ביקשה שאמתין. המתנתי והשתחררנו. הייתה זו עיסקת טיעון, שאנו המפגינים נעזוב את חברון והם ישחררו אותנו ישר לתוככי האוטובוס המחומם מחוץ לחברון.

5. הייתי כבר עייף משנות העשרים שלי, וחיפשתי אפשרות יצירה/מחאה/התפתחות אישית. מצאתי אותה בנסיעה אל תוך העבר/ההווה/העתיד שלי. שעות של שיחה עם סבתי/משפחתי/החברה מסביבי. קריאה בכל אוצרות תרבות המזרח, פעילות מזרחית אקטיביסטית אינטיסיבית (בקשת הדמוקרטית המזרחית ועוד) פתיחת ספרי גמרא והתחקות אחר פרשות השבוע. ספרים, כתבי עת, מאמרים ושירים. ברוך השם – אני ננטע – והקדוש ברוך הוא נוטע.

אני מזמין את מואיז בן הראש, משה סקאל (מזל טוב על הספר החדש!),אמירה הס, אלי אשד, טלי לטוביצקי

אני משאיר את האפשרות להגיב בעקבות בקשת הקוראים, אבל כל תגובה שתכלול גזענות, נאצה וכל ביטוי מרגיז אחר תימחק. ניתן לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על רשימות חדשות באתר. להרשמה לחצו כאן.

 

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

%d בלוגרים אהבו את זה: