נאום השמרנות הציונית: יחס גזעני למהגרי עבודה

בשם ערכי התיישבות מנסים בתנועת המושבים להמשיך ולהחזיק עבדים ולא לכבד זכויות אדם בסיסיות וקל וחומר שלא להכיר בזכויות חברתיות של האדם באשר הוא.

מתוך: עיתון תנועת המושבים, גיליון מס' 11, מרץ 2007, עמוד 3.

הגדלת מספר העובדים הזרים ודחיית גיוס עובדים ישראלים – הממשלה מאשרת הגדלת מספר העובדים הזרים לחקלאות בעוד 2500

תכנית לגיוס 3000 עובדים ישראלים שהציעה מען  נדחתה בלחץ החקלאים!!!

החלטת הממשלה, הצפויה היום, לאשר ייבוא של עוד 2,500 עובדים זרים לענף החקלאות, היא החלטה שגויה והרסנית שתגרום להגדלת שעורי האבטלה במגזר הערבי. החלטה זו עומדת בסתירה למדיניות המוצהרת של הממשלה לשילוב נשים ערביות בשוק העבודה. מאות נשים ערביות שהפגינו לפני שבועות ספורים בדרישה למקומות עבודה יוותרו ללא מקום עבודה כאשר הממשלה מערימה עוד מכשול על דרכם לזכות בפרנסה.

מי שירויח מהחלטה זו הוא קבוצה קטנה של חברות כוח אדם וחקלאים בעלי אינטרס שיגדילו את רווחיהם. יתר על כן. יש כאן ריח רע של עסקה קואליציונית. מדובר למעשה באשרור החלטה שאותה אמצה הממשלה כבר בראשית ינואר מייד אחרי אישור התקציב. אז וגם עתה פעל רה"מ אולמרט מתוך מגמה לגייס לצידו את אנשי ברק במפלגת העבודה ובראשם שר החקלאות שלום שמחון ושילם על כך בתוספת עובדים זרים על חשבון כלל העובדים בישראל.

2,500 שיובאו מתאילנד יתווספו ל-26 אלף עובדים זרים שהם הרוב המכריע של השכירים בחקלאות. על פי המלצת ועדת המנכ"לים שמונתה לבדוק את הנושא ישלחו רק כ-700 מהעובדים החדשים לאזורי הפריפריה הרחוקה, כמו הערבה. השאר יחולקו בין החקלאים במרכז, אזור בו אין כל מחסור בידיים עובדות בישראל. זאת ועוד, בניגוד להתניה שהיתה בהחלטת הממשלה הקודמת המליץ צוות המנכ"לים שלא להתנות העסקת עובד זר בקליטת עובד ישראלי באזורי הפריפריה. גם באזור המרכז שבו מועמדת התניה זו לא נקבע מנגנון או אמצעי תמרוץ שיסייעו בגיוס העובדים הישראלים הנדרשים למלא את המכסה של 1800 (עובד ישראלי על כל עובד זר).

עמותת מען היתה שותפה בסדרת הדיונים שיזמה ועדת המנכ"לים בראשות מנכ"ל משרד רה"מ רענן דינור. בישיבות בהן נכחו נציגי מען הוצגה תכנית קונקרטית לגיוס של 3,000 עובדים מהמגזר הערבי לחקלאות. עמותת מען ארגנה ביום האשה הבינלאומי מצעד של מאות נשים ערביות שדרשו עבודה. נשים אלו הוכיחו כי כל הטענות על כך שאין מי שיעבוד בחקלאות הן טענות מופכרות.
אלא שקריאות אלו נותרו ללא מענה. במקום זאת בחרה הממשלה שוב לפעול על פי אינטרסים צרים של חברות כוח אדם המייבאות עובדים בתנאי עבדות מתאילנד ולספק כוח אדם זול לחקלאים.

עמותת מען דורשת את ההפסקה המיידית של מדיניות הזיג זג בנושא העובדים הזרים. רק קביעת מדיניות ברורה וארוכת טווח של הורדת המכסות לעובדים זרים תאפשר שינוי כוון בענף החקלאות וקליטת עובדים ישראלים.

המאמר התפרסם לראשונה באתר "העוקץ", בתאריך 1\4\2007 [עמותת מען]

ניתן לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על רשימות חדשות באתר. להרשמה לחצו כאן

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: