סיפורים מהקופסא השחורה: אתנוגרפיה של כלכלנים וידע במשרד האוצר

אני רוצה להמליץ על עבודה מרתקת שגם זיכתה את מחברה בפרס הצטיינות באוניברסיטת חיפה. רועי לבנה כתב את התזה שלו : סיפורים מהקופסא השחורה: אתנוגרפיה של כלכלנים וידע במשרד האוצר, בהנחיית: יובל יונאי (אונב' חיפה, 2006).

העבודה מפורסמת בספריה של אוניברסיטת חיפה כקובץ PDF בשל החלטה מודעת של המחבר לגבי המיקום של הידע בחברה.

בסיכום העבודה הוא כותב על תהליך קבלת ההחלטות במשרד האוצר בפרט ושירות המדינה בכלל כי:

"אם יהיה עלי לגזור מסקנה אופרטיבית בודדת מהעבודה, אומר כי בנוגע למרקטיזציה של תחום מסויים חייבת להילקח תוך בחינה רחבה של השלכות של התהליך, ושקילתן אל מול אלטרנטיבות אחרות. העמדת אלטרנטיבות אחרות כאלה מחייבת הכנסה של צורות ידע  אחרות למסדרונות קבלות ההחלטות בשירות המדינה. אין כל סיבה שמשרד שנלקחות בו החלטות בעלות חשיבות חברתית, פוליטית וכלכלית רבה כל-כך, יוותר על תחומי ידע כמו סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, מדע-המדינה, היסטוריה ופילוסופיה, שיכולים בוודאי להאיר את הדילמות שעומדות בפני חבריו מכיוונים שונים.

שילוב פרספקטיבות נוספות בעבודה במשרד האוצר יהפוך שיקולים חברתיים לחלק אינטגרלי במערכת השיקולים שמנחה את המדינה בפעולותיה ולא רק לתיקונים המבוצעים על פני החישוב האטומיסטי הבסיסי שמבוצע בשמה כיום. האפשרות לנסח את המציאות החברתית/כלכלית בצורה אחרת תתרום, לדעתי, רבות ליצירת מדיניות מאוזנת יותר של משרד האוצר, המתחשבת בשיקולים רבים ומתבוננת במציאות ממספר כיוונים. בכל מקרה, צעד ראשון במהלך כזה, הוא מיפוי והבנה של הידע הקיים ביחידה לניהול חוב בהווה ואני מקווה שעבודה זו תרמה לו."


פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

0 תגובות בנושא “סיפורים מהקופסא השחורה: אתנוגרפיה של כלכלנים וידע במשרד האוצר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: