סיפורים מהקופסא השחורה: אתנוגרפיה של כלכלנים וידע במשרד האוצר

אני רוצה להמליץ על עבודה מרתקת שגם זיכתה את מחברה בפרס הצטיינות באוניברסיטת חיפה. רועי לבנה כתב את התזה שלו : סיפורים מהקופסא השחורה: אתנוגרפיה של כלכלנים וידע במשרד האוצר, בהנחיית: יובל יונאי (אונב' חיפה, 2006).

העבודה מפורסמת בספריה של אוניברסיטת חיפה כקובץ PDF בשל החלטה מודעת של המחבר לגבי המיקום של הידע בחברה.

בסיכום העבודה הוא כותב על תהליך קבלת ההחלטות במשרד האוצר בפרט ושירות המדינה בכלל כי:

"אם יהיה עלי לגזור מסקנה אופרטיבית בודדת מהעבודה, אומר כי בנוגע למרקטיזציה של תחום מסויים חייבת להילקח תוך בחינה רחבה של השלכות של התהליך, ושקילתן אל מול אלטרנטיבות אחרות. העמדת אלטרנטיבות אחרות כאלה מחייבת הכנסה של צורות ידע  אחרות למסדרונות קבלות ההחלטות בשירות המדינה. אין כל סיבה שמשרד שנלקחות בו החלטות בעלות חשיבות חברתית, פוליטית וכלכלית רבה כל-כך, יוותר על תחומי ידע כמו סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, מדע-המדינה, היסטוריה ופילוסופיה, שיכולים בוודאי להאיר את הדילמות שעומדות בפני חבריו מכיוונים שונים.

שילוב פרספקטיבות נוספות בעבודה במשרד האוצר יהפוך שיקולים חברתיים לחלק אינטגרלי במערכת השיקולים שמנחה את המדינה בפעולותיה ולא רק לתיקונים המבוצעים על פני החישוב האטומיסטי הבסיסי שמבוצע בשמה כיום. האפשרות לנסח את המציאות החברתית/כלכלית בצורה אחרת תתרום, לדעתי, רבות ליצירת מדיניות מאוזנת יותר של משרד האוצר, המתחשבת בשיקולים רבים ומתבוננת במציאות ממספר כיוונים. בכל מקרה, צעד ראשון במהלך כזה, הוא מיפוי והבנה של הידע הקיים ביחידה לניהול חוב בהווה ואני מקווה שעבודה זו תרמה לו."


פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

0 תגובות בנושא “סיפורים מהקופסא השחורה: אתנוגרפיה של כלכלנים וידע במשרד האוצר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: