תרגיל בתקשורת או איך ליצור מתחים אתניים בקמפוס

לפני כמה שבועות התפרסמה ב-"ידיעות חיפה" כתבת הסתה נגד תא חד"ש ונגד הסטודנטים הערבים באוניברסיטת חיפה, שכותרתה "האיסלאם מרחיב את השפעתו באוניברסיטה". היום, במסגרת פינת ההסתה השבועית של העיתון, התפרסמה כתבה נגד תא הסטודנטים של אבנאא אלבלד שכותרתה "שירי הלל לנסראללה ולפיגועי התאבדות באוניברסיטה". הכתבה הזו היא מיחזור של כתבה שהתפרסמה ב-2002 באתר  ynet, שעסקה  במערכת שעות שאבנאא אלבלד חילקו באוניברסיטה ועליה תמונת פסל החירות וסביבו מטוסים.

שימו לב לקווי הדימיון: בכתבה שהתפרסמה השבוע נכתב "מדובר בתנועה פוליטית המהווה מעין וריאציה מתונה של תנועה ערבית אחרת אל ארד(האדמה), שהוצאה מחוץ לחוק לפני כ-20 שנה. בתא התנועה באוניברסיטה חברים מעט סטודנטיםונציגיהם שהתמודדו בבחירות לא עברו את אחוז החסימה. לדברי גורמים בכירים באוניברסיטה, מטרת התא היא ליצור הדים על-ידי בחירה במצע קיצוני".

ואילו בכתבה מ-2002 נכתב: "תנועת "בני הכפר", היא תנועה פוליטית במגזר הערבי, המהווה מעין וריאציה "רכה" של תנועה ערבית אחרת, בשם "האדמה" ("אל-ארד"), שהוצאה מחוץ לחוק לפני כ-20 שנה. בתא התנועה באוניברסיטת חיפה חברים מעט מאד סטודנטים, ויש להם נציג אחד (מתוך כ- 13) בוועד הסטודנטים הערבי  באוניברסיטה. לדברי גורמים בכירים באוניברסיטה, מטרת התא היא ליצור הדים על ידי בחירה במצע קיצוני, וניסיון לגרום לפסילת מערכת השעות תוך כוונה לטעון להתנכלות ולצנזורה".
דימיון מפתיע, הלא כן?

ובנוסף, בכתבה מ-2002 מצוטט הדיקן דאז, רון רובין, כאומר: "ברור לי שגם בני הכפר, כמו כל תנועה
אחרת, יכולים להעביר מסרים פוליטיים בצורה מהוגנת יותר, כיאה לאוניברסיטה, וצר לי על הדרך האגרסיבית שאינה יאה לסביבה אינטלקטואלית. יחד עם זאת אינני צנזור, ואינני שר הטעם הטוב, וכל עוד פעולה אינה סותרת את חוקי מדינת ישראל אני מנוע מלפסול אותה".

ואילו בכתבה שהתפרסמה היום, מצוטט "מרצה בכיר באוניברסיטה" כאומר: "ברור שגם בני הכפר, כמו כל תנועה אחרת, יכולים להעביר מסרים פוליטיים בצורה מהוגנת יותר, כיאה לאוניברסיטה, צר לי על הדרך אגרסיבית שאינה יאה לסביבה אינטלקטואלית. יחד עם זאת, כל עוד הפעולה אינה סותרת את חוקי מדינת ישראל, אוניברסיטה מנועה מלפסול אותה".

בכתבה מ-2002: "חולוד בדווי, יו"ר התאחדות הארצית של הסטודנטים הערבים, טוענת כי זכותם של חברי התא לממש את חופש הביטוי ולהפיץ את המסר, אם כי היא יכולה רק לשער את משמעותו. "מבחינתי, אמריקה היא  אויב גדול", טוענת בדווי, "אבל אני חושבת שמדובר במסר עמוק יותר – להפיל את אמריקה מבחינה כלכלית.
מדובר במסר פוליטי ולא בקריאה לאלימות. בכל מקרה הנושא העומד על הפרק פה הוא לא המסר, אלא חופש הביטוי". לדברי בדווי, מן הראוי שסטודנטים שמתקוממים על מסרים כגון זה המופיע במערכת השעות, יביעו מחאה גם על מסרים כמו טרנספר ואלימות מכוונת כלפי האוכלוסייה הערבית".

ואילו ב-2007, "גורם בכיר בהתאחדות הארצית של הסטודנטים הערבים" מצוטט כאומר: "זכותם של חברי התא לממש את חופש הביטוי ולהפיץ את מסרי התנועה. מדובר במסרים עמוקים יותר מבחינה פוליטית ולא בקריאה לאלימות. מה שעומד פה על הפרק הוא לא המסר, אלא חופש הביטוי. אני מקווה שבאבנאא אלבלד ישכילו להביע מחאה גם על מסרים כמו טרנספר ואלימות מכוונת כלפי האוכלוסיה הערבית".

המשמעות היא שכתב "ידיעות חיפה", דניאל סיריוטי, הטעה את כותביו: הוא לא קיבל את תגובת "נציג בכיר של  התאחדות הסטודנטים הערבים", אלא פשוט מיחזר את תגובתה של חולוד בדאווי לאירוע אחר מלפני 5 שנים.

והחלק הכי מדהים, הוא שבזמן שב-2002 צוטט איימן הנדאווי, חבר אבנאא אלבלד, כאומר: "אנחנו לא נגד אף אחד. אנחנו נגד המשטר שכופה עצמו על כל מדינה בעולם. אנחנו נגד ההתערבות האימפריאליסטית של ארצות הברית במדינות המזרח הרחוק".

הרי שב-2007, "חבר תנועת בני הכפר, שחילק את הדיסק המסית, לכאורה, הסביר את המניע של חברי התנועה למעשה: אנחנו לא נגד אף אחד. אנחנו נגד המשטר שכופה עצמו על כל מדינה בעולם. אנחנו נגד ההתערבות האימפריאליסטית של ארצות-הברית במדינות המזרח הרחוק. עמדתנו היא החרמה של הקשר עם הממסד הישראלי ועם הישות הציונית. קיומה של מדינת ישראל מבוסס למעשה על הנכבה של העם הפלשתיני. לנו, בתור מיעוט לאומי לפי קריטריונים בינלאומיים, יש לגיטימציה לדרוש ממשל עצמי בשל היחס המזלזל והאפליה הצועקת לשמיים של הממסד הישראלי ושל כנסת ישראל כלפי האוכלוסייה הישראלית".

המשמעות: העיתון נתפס בבלוף! לא מדובר בתגובת "חבר בני הכפר", אלא בדברים שאמר חבר התנועה בהקשר אחר ולפני חמש  שנים, בתוספת כמה פיסקאות שהן ללא ספק פרי דימיונו של הכתב.

אורי וולטמן.

תודה לד"ר יובל יונאי.

***

די לרדיפת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה!

לא לגזענות ולהשתקה! כן לחופש הביטוי!

ביום ב' הקרוב (13.8) תתקיים באוניברסיטת חיפה ועדת משמעת לשבעה סטודנטים, פעילי תא חד"ש, המואשמים בכך שלפני כחודש קיימו בקמפוס הפגנה יהודית-ערבית נגד גזענות, מבלי לקבל אישור לכך מרשויות האוניברסיטה. השבעה טוענים כי מדובר במדיניות מכוונת של הנהלת האוניברסיטה להשתקת הפעילות הציבורית בשטחה.

לפני כחודש ערכו כחמישים סטודנטים, ערבים ויהודים, משמרת מחאה שקטה באוניברסיטת חיפה, בתגובה להתבטאויותיו הגזעניות של דובר אגודת הסטודנטים,  סער זיו, שפורסמו במקומון חיפאי. במהלך משמרת המחאה, שהתקיימה ביוזמת תא חד"ש, החזיקו הסטודנטים ידיים ויצרו שרשרת אנושית בדשא שברחבת הבניין הראשי, כאשר פיותיהם סתומים בנייר דבק והם נושאים שלטים עליהם נכתב בערבית ובעברית: "לידיעת אגודת הסטודנטים – עדיף לשתוק מאשר לדבר גזענות".

(לדיווח נרחב על ההפגנה )

הנהלת האוניברסיטה העמידה שבעה מבין הסטודנטים לוועדת משמעת באשמת "הקמת מהומה" ו-"התנהגות פרועה". שבעת הסטודנטים – רמי הוד, רים חזאן, אריק זולפין, אוסמה עאמר, אורי וולטמן, רימון מעלוף ואלעד ברדס – כופרים בהאשמות, וטוענים כי מדובר בשלב נוסף במסכת הרדיפות שמנהלת האוניברסיטה כלפי הסטודנטים מהשמאל.

תא חד"ש מתנגד עקרונית לכל איסור על פעילות ציבורית באוניברסיטה, אך מוחה על כך שהנהלת האוניברסיטה בוחרת להפעיל איסורים אלו באופן סלקטיבי כנגד פעילי שמאל בלבד. בשנה שחלפה, קיימו פעילים מתא הימין 'נטו', המנהל את אגודת הסטודנטים, מספר הפגנות בניגוד לתקנון האוניברסיטה, שכמעט והסתיימו באלימות, ובכל זאת – רשויות האוניברסיטה לא נקטו נגדם בשום צעדים. יצוין שהפגנות אלו התקיימו תמיד כתגובה לפעילות של השמאל: בנובמבר 2006 ערכו וועד הסטודנטים הערבים ו-"פורום שמאל" של המרצים הפגנה במחאה על הטבח בבית-חנון, וביוני 2007 ארגן תא חד"ש הפגנה לציון 40 שנות כיבוש; פעילי הימין מאגודת הסטודנטים קיימו, בשני המקרים, הפגנות-נגד, בניגוד לתקנון האוניברסיטה, ומבלי שהופעלו נגדם סנקציות כלשהם.

ביום ב' הקרוב (13.8) תקיים ועדת המשמעת את ישיבתה הראשונה.

תמיכתך נדרשת!

1. שלחו להנהלת האוניברסיטה פקס או דואר אלקטרוני, והסבירו להם מדוע הפגיעה בזכות לחופש ביטוי ולחופש הפגנה בקמפוס אינה מתקבלת על הדעת. (כתובות דוא"ל ומספרי פקס וטלפון – ראו בתחתית הודעה זו).

2. בואו להביע סולידריות עם שבעת הסטודנטים הנאשמים ולשבת כקהל בעת הדיון בועדת המשמעת. הדיון יתקיים ביום ב' (13.8), בשעה 10:00, באוניברסיטת חיפה, מגדל אשכול, קומה 29, בחדר 2904. מומלץ להתעדכן טלפונית במידה ומתכוונים להגיע, למקרה שיחולו שינויים במועד הדיון או בחדר.

לפרטים נוספים:

        רים חזאן – 052-8993793

הנהלת אוניברסיטת חיפה:

נשיא האוניברסיטה, פרופ' אהרון בן-זאב

טלפון: 04-8240101

פקס: 04-8240281

דוא"ל: abenzeev@univ.haifa.ac.il

           

רקטור האוניברסיטה, פרופ' יוסי בן-ארצי

טלפון: 04-8240405

פקס: 04-8342101

דוא"ל: yossib@univ.haifa.ac.il

דיקן הסטודנטים, פרופ' אריאל בנדור

טלפון: 04-8240334/5

פקס: 04-8340319

דוא"ל: abendor@univ.haifa.ac.il

יו"ר חבר הנאמנים, פרופ' מנפרד לנשטיין

טלפון: 04-8240093

פקס: 04-8342104

יו"ר הוועד המנהל, עו"ד משה גביש

טלפון: 04-8249560

פקס: 04-8342104

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

0 תגובות בנושא “תרגיל בתקשורת או איך ליצור מתחים אתניים בקמפוס

  1. בסדר, אבל באמת האגנדה של האלו…לא השתנתה בכלום. המטרה חיסול הישות הציונית, ומה שנכתב ב 1936, 1947, …2002 מתאים ל 2007. מטרותיהם גם היום, חיסול ישראל זה מה שחשוב. ובאמת צריך להיות ייצור מיוחד במינו לעמוד לצד החיזבאללה בזמן שנצראללה מחריב והורג בערביי ישראל וקורא להם, בדיוק כמו ב 1948 ,לברוח עד יעבור זעם ואני אישית מכיר לפחות שתי משפחות של ערבים ישראליים מחיפה שברחו לירדן. אכן שונאי ישראל פתולוגיים.

    אהבתי

  2. האם האג'נדה של בנ הכפר השתנתה? כנראה שלא קראתי את הכתבה בידיעות חיפה ואני חושב שדניאל סיריוטי צודק. הערבים באוניברסיטה בחיפה עושים כרצונם במקרה אני מכיר את הכתב הוא עשה עבודה מצויינת בכך שחשף את הבעיה ולא התעלם ממנה

    אהבתי

  3. כנראה שאדון וולטמן וידידיו שכחו שהם חיים במדינת ישראל ולא בפלסטין אחרת קשה לבהין מדוע הם תוקפים את דניאל סיריוטי. אני הייתי בקמפוס באותו היום ומוכן וראיתי את הכתב שהזדהה מול הנציגים של ועד הסטודנטיים הערביים, הציג בפניהם תעודת עיתונאי שאל שאלות וגם קיבל תשובות בעיקר מהגברת רים חזאן נציגת חד"ש ששוכחת לציין בכל פעם שמראיינים אותה בהקשר של סטודנטים ערביים שאת לימודיה באוניברסיטה היא סיימה לפני למעלה מ – 5 שנים. אגב בתור אחד שהיה בודק את העבודות שלה אני יכול להעיד שהיא הייתה תלמידה גרועה – וזה בלשון המעטה

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: