גיבורי תרבות מתסכלת, מכעיסה וצרה: על הסדרה "גיבורי תרבות" – ערוץ 8

הוזמנתי לפני כשבועיים להקרנת בכורה של סרט מתוך סדרה דוקומנטארית בתמיכת ערוץ 8, הנקראת "גיבורי תרבות". ההקרנה החגיגית הייתה במוזיאון תל אביב ומספר הנואמים המכובדים היה רב, החל ממנהל ערוץ 8 מר סיני אבט דרך מנהלת התוכן של הערוץ ועורכת התוכן של הסדרה ועוד. כולם דברו בשבחה של תוכנית איכותית על רקע התוכניות הרדודות של הערוצים המסחריים, על חשיבותה של טלוויזיה איכותית בימי רייטינג ותרבות הסלבז השטחית שכולנו שטופים בה. כמובן שדברים אלה עוררו הזדהות רבה בקרב הקהל שבא במיוחד לחגוג השקתה של סדרת איכות על גיבורי התרבות במדינת ישראל.

בתום הנאומים הקרינו קליפ קצר ובו שמונת גיבורי התרבות הנבחרים שכולנו עתידים לראות בקרוב במסגרת הסדרה. הקליפ הורכב מקטעים מתוך שמונת הסרטים, אותם יצרו הטובים שביוצרים אמרו הנואמים, היוצרים נבחרו בקפידה הוסיפו הנואמים, והייתה תחושה שאף הם סוג של גיבורי תרבות.

הקליפ חשף 8 גיבורי תרבות, חווה אלברשטיין, אלונה פרנקל, אוהד נהרין, יורם קניוק, עלי מוהר, עמרי ניצן ואיגור ברז'ין, זויה צרקסקי, עדי נס, ורג'י בטחיש. אני חייבת לציין שהצפייה בקליפ לוותה אצלי ברגעים של מתח וציפייה, לאורך הצפייה בקליפ שהיה אמנם קצר אבל הרגיש ארוך עד מאוד, חשבתי לעצמי מי עוד ייבחרו לגיבורי התרבות שלנו, וכמו ילדה קטנה חיכיתי לגיבורת התרבות שלי ,  שלאכזבתי הרבה לא הגיעה. אף לא אחת שמייצגת את עולמי התרבותי, את הרקע שלי ולא רק שלי של 50% מהאוכלוסייה בישראל.

כן, מחריד לגלות שבסדרה כל כך יומרנית שהושקעו בה כל כך הרבה כספי ציבור, לא טרח אפילו אדם אחד מכל בעלי התפקידים החשובים שנאמו בערב החגיגי הזה, שדיברו בשפה כל כך יפה בדבר חשיבותה של טלוויזיה איכותית למצוא גיבור תרבות אחד שייצג חצי מהאוכלוסייה במדינה. שישה וחצי גיבורי תרבות אשכנזים, חצי גיבור מזרחי שהיה צריך להתחלק בפרק אחד עם אמנית נוספת וכמובן עלה תאנה ערבי. גם רשימת היוצרים חשפה כמובן במאית ערביה לקישוט וקשת מרשימה של יוצרים המייצגים את ישראל הותיקה והטובה.

התחושה מתסכלת ומכעיסה, לא ברור איך איש לא קם ומחה. להפך, הקהל מחא כפיים בהתלהבות ונראה כי חש שותף לעשייה חשובה עד מאוד. לא נראה היה שמישהו רואה את העיוות, לאיש לא הייתה ביקורת על מי שרואים עצמם  כמייצגים של טלוויזיה איכותית, פלורליסטית ורב תרבותית.

עד עכשיו אין לי מושג מה לעשות עם התחושה המתסכלת הזו, קיוויתי שמבקרי הטלוויזיה יגיבו, יבחינו, אך איש לא כתב מילה. חשבתי על כותבים ביקורתיים, אך לאכזבתי הרבה שום דבר לא נאמר.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

0 תגובות בנושא “גיבורי תרבות מתסכלת, מכעיסה וצרה: על הסדרה "גיבורי תרבות" – ערוץ 8

 1. שהסיבה שאף אחד לא אומר כלום היא שפשוט אין _סיבה_ לומר כלום? אולי רק אתה מחפש מתחת לבלטות סיבות להחליט שאתה "מדוכא"?

  החליט מי שהחליט כי אלה יהיו שמונת גיבורי התרבות. יופי. זכותו. הוא צריך לפעול לפי הקריטריונים שהוא קובע, ולא לפי אמות מידה צבועות מיובאות מארה"ב.

  אהבתי

 2. שום החלטה לא נלקחת סתם, בטח לא כשמדובר בתכנים העוסקים בתרבות. אוי ואבוי לנו אם המושכים בחוטים יחליטו סתם. יכול להיות שהמחליטים לא עשו זאת במודע, אך לבחירות שלהם יש משמעות וכדאי שצופים יפתחו ביקורת כלפי התכנים שמציגים עבורם וישאלו שאלות על כך ולא יקבלו כל דבר כי "כך מישהו החליט
  מה זאת אומרת "הקריטריונים שהוא קובע" מי זה הוא ומהם הקריטריונים?
  יצוגים ודימויים בטלוויזיה וקולנוע הם נושא
  רחב וחשוב בכדי לפטור אותנו בתשובה שלך כאילו דברים מתרחשים מאליהם מבלי סיבה

  אהבתי

 3. לא ציינת מי היא אותה גיבורת תרבות שחיכית לה כמו ילדה קטנה.
  המיליטנטיות שבשימוש בשפת נקבה מחליש את האמירה הספציפית שלך, שהאמת, השמואלופים האלה גורמים לי לפעמים להזדהות איתה.

  לא ראיתי את הסרט. הרשימה הזאת של "גיבורי תרבות" היא חנפה, לא זו הרשימה שהיו בוחרים אלה שבאמת שייכים. באמצעות ההתחככות הזאת יזמי הסרטים האלה מנסים להשיג לעצמם את ההשתייכות העדיין-משתלמת הזאת. לא מדובר בזהות אמיתית אלא באופורטוניזם.
  ניצן ונהרין ועוד הם באמת הכי רציניים שיש בתחומם, אבל לא זה היה המניע, והפוליטיקה של המלחכים יותר מדי משעממת אותי בשביל לנתח כל בחירה שנעשתה כאן.

  ואולי ההשתייכות הזאת תמיד תהיה משתלמת, כל זמן שהמדינה קיימת, כי אכן המדינה זה הם (עומרי ניצן וכו'), ומה שיש לך בראש זה לא אלטרנטיבה אלא מרד-לשמו. האלטרנטיבה היא להרוס הכל ולהתחיל את המדינה מאפס, בלי הרצל ובלי הקיבוצניקיזם ובלי בן-גוריון ובלי בטיח (אם בכלל העם היהודי צריך מדינה). אני בעד.

  אני מקווה שאת מספיק אינטיליגנטית בשביל לקלוט את הקשר בין התגובה שלי לבין הקטע הזה על הקיבוצניקיזם:
  http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=98991&blogcode=5593617

  אהבתי

 4. ואו! כמה חושך פטריארכלי הצלחת להכניס לתגובה אחת. כל הכבוד!
  לפני שראיתי את תגובתך, רציתי לשאול את הכותבת האנונימית איך זה שדווקא היא, ולא איזה הוא, אנונימית. ולמה זה כל כך לא יוצא דופן.
  עכשיו כבר אין צורך לשאול, התגובה שלך סיפקה את כל התשובות:
  "אנונימית מותק"
  "המיליטנטיות שבשימוש בשפת נקבה" (זה באמת נורא מילטנטי. כמה חצוף מצד האנונימית שלא לכתוב בלשון זכר!)
  ולקינוח: "אני מקווה שאת מספיק אינטליגנטית".
  ואו, איזה גבר. הרטבת אותי לגמרי, אני הולכת להתקלח.

  אהבתי

 5. קודם כל אין לי מושג מי החצי מזרחי

  מי הגיבור של 50 אחוז מהציבור? דידי הררי? מאיזה עדה הוא בכלל? אבי נמני? אייל ברקוביץ? חיים משה?

  לרוב הגדול של הציבור אין בכלל נגישות לתרבות כי הוא עסוק בערוץ 2 וכוכב נולד בלי הבדל גזע עדה ומין.

  בין אלה שבוחרים כנראה שיש רוב לאשכנזים על בסיס של קליקות, אבל מי שבא בטענות על קיפוח עדתי צריך לבדוק רק את צוות השופטים ולא להסיק מסקנות נבובות.

  המצב ישתנה כשתתחילו להבין שהמאבק האמיתי הוא בין השכירים למקורבים ואוליגרכים
  ולא משנה מאיזה עדה

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: