תהודות זהות במאהל מחוסרות הדיור

מאהל מחוסרי הדיור בירושלים, סידרה 972 / הוצאת עם עובד

וגלריה ברבור

שמחים להזמינכם לאירוע לכבוד צאת הספר:

"תהודות זהות: הדור השלישי כותב מזרחית"

בעריכת: מתי שמואלוף, נפתלי שם-טוב וניר ברעם

"התרבות חייבת להיות פוליטית", מתי שמואלוף, דברים מתוך הערב שנערך לספר במאהל מחוסרות הדיור.

על המאהל של מחוסרות הדיור בירושלים: בישראל מספר הולך וגדל של משפחות המאבדות את התקווה לחיים בכבוד. אמהות חדהוריות המתגוררות עם ילדיהן במרתפים, במקלטים, ברחובות. עובדים שהפכו לעבדים. דורשני, שלישי ורביעי לעוני ומחסור. מאבק זה מרכז בתוכו את ההתנגדות לכלהעוולות החברתיות –  ניצול כלכלי. פגיעות והטרדות מיניות. הדרה שלמיליונים מנגישות לשירותים ציבוריים בסיסיים: בריאות, מגורים, חינוך ורכישת השכלהגבוהה. המאבק הנוכחי, תחנה ראשונה במאהל המחאה, מנוהל ומובל על ידינשים (וגם כמה גברים) עצמאיות ואין לו קשר ישיר לארגונים החברתיים השונים. אנחנובאות ממקומות ורקעים שונים, אבל כולנו חיות פה ומאמינות בכל ליבנו כי זכותו של כלאדם לחיים של כבוד, בלי קשר למינו, גילו, מוצאו, דתו או מצבו הכלכלי.למרות שאיננו מייצגות איש מלבד עצמנו, לא נותרה לנו ברירה, אלא לצאתלמאבק למען חיים הוגנים, סולידריות ואחריות הדדית. אנחנו אלפי המשפחות הממתינותלדירת דיור ציבורי, אנחנו מאות אלפי הילדים החיים מתחת לקו העוני, אנחנו תושביהדרום והצפון שנזנחו וננטשו במשך שנים, אנחנו הנשים המותקפות פיזית ונפשית באורחקבע, אנחנו כל אותם עובדים ללא זכויות, אנחנו הקשישים החיים מהבטחת הכנסה, אנחנוהחולים שאינם זוכים להיכלל בסל התרופות, אנחנו הנכים, החלשים והחריגים. אנחנו כלאלו ועוד, מזמינות אתכן, אתכם, בגאווה, לקחת איתנו חלק במאבק הזה.

על הספר "תהודות זהות": על-פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לא קיימים מזרחים צעירים בישראל. כולנו ישראלים. בעוד שאת המהגרים ובניהם מציינים כיוצאי אסיה-אפריקה, הדור הצעיר אוּחד במכבש כור ההיתוך. "לא עברתם את זה?" שואלים ומתכוונים למזרחיות, "ומהי בכלל המזרחיות הזאת?" שאלה טובה. מלים רבות נכתבו בשנים האחרונות על-ידי מזרחים בני דור ראשון ושני. באנתולוגיה זו ניתן לראשונה קול לדור השלישי, שמרביתו גדל בפריפריה בשנות השבעים והשמונים. רבים מהכותבים כתבו טקסטים אישיים, החושפים באומץ סיפורי חיים של הדור הצעיר. בספר הזה התגבש פסיפס אנושי מרתק, שנע בין שכונות הפריפריה בדרום ובצפון, שכונות האריסטוקרטיה בירושלים ומרכזי העצבים של תל אביב. ישראל המרוחקת, הפריפריאלית, עולה מתוך הספר בישירות, בכאב, לעתים בזעם ובקול חכם ומלא תובנות. בין הסיפורים מתערבלים פיסות חיים מלאי מורכבות: ילדה שגדלה בצלו של סיפור אהבה בלתי-אפשרי בין מזרחי לאשכנזייה, וצעיר שמחמיץ שוב את אביו הקרב למותו; נערה שמוותרת על זהותה כדי "להשתייך", וילד שמאמץ עבריין כדמות אב; זמרת שבוחרת במוסיקה הערבית ומשלמת את המחיר, וסופר שמגלה במפתיע את עולמה המורכב של אמו, ועוד.

הכותבים גם יוצאים החוצה: מגלים את קהיר ומרקש, נמלטים לברזיל ולהודו, ובסופו של דבר חוזרים הביתה, להישיר מבט אל השאלות שכל אדם שואל לגבי זהותו, עברו וחייו.

רשימת הכותבים/ות: נעמה גרשי, שמעון אדף, נפתלי שם-טוב, מתי שמואלוף, דיקלה (דורי), סמי ברדוגו, סיגלית בנאי, יונית נעמן, אלמוג בהר, אייל בן משה, איריס ארגמן, יאלי השש, אליענה אלמוג, יחזקאל רחמים, אדמית פרא, דודו בוסי ושבא סלהוב.

.

ביום שני, ה-10.9.2007, 20:00  , במאהל מחוסרי הדיור בירושלים

בור השיבר, רחוב קינג' ג'ורג', ירושלים

ערב לכבוד צאת הספר "תהודות זהות"

ברכות : מתי שמואלוף

דברי פתיחה: איילה סבאג – מאהל מחוסרות הדיור בירושלים

הקראה: אדמית פרא – עיתונאית ועורכת

הנחייה:אלמוג בהר

דיון:

איילה סבאג, אייל בן משה ויפה בניה סרי

הערב יתקיים במאהל מחוסרות הדיור בירושלים,

למידע נוסף, מתי שמואלוף 0522-471270, אלמוג בהר 050-7518905

http://itstime.blogli.co.il/

http://www.notes.co.il/mati

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

0 תגובות בנושא “תהודות זהות במאהל מחוסרות הדיור

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: