ג'ון לנון – גיבור מעמד הפועלים

לנון בחוכמתו הרבה השאיר לנו את אחד השירים המבריקים שנכתבו. השיר על גיבור מעמד הפועלים רומז לכך שאם לא נשנה את השיטה היא תמשיך לייצר את אותם סובייקטים שמבקשים להיות "גיבורי תרבות". הם לא יחנכו אותך, ייצרו פערים, ואתה תצטרך להתגבר על כל זה על מנת להיות "גיבור" מעמד הפועלים. ואז אחרים ינסו להיות כמוך. אתה תחשוב שאתה משוחרר, ליברלי, אבל תיפול לתוך המשבצת החברתית הלא פתורה.

זה שיר שמדבר בדיוק על מה שאני מרגיש אל מול כוכב נולד. אני מעדיף שכוכב נולד לא ייתן לנו איזו גיבור/ה מזרחי/ת או מכל אוכלוסיה מוחלשת אחר/ת. עדיף שישנו את השיטה שמולידה את הפערים הללו ויחשפו את הדיכוי ואת המבנים החברתיים שבתוכם הוא נע. זה בדיוק המהלך של הדובר בשיר הנ"ל – שהוא חושף את המבני דיכוי שבתוכם הוא נע.

ג'ון לנון

מריאן פייתפול

סינדי לאופר

גרין דיי

"ארה"ב" נגד ג'ון לנון

הסרט "ארה"ב" נגד ג'ון לנון (The.U.S.vs.John.Lennon) הינו יצירה חשובה וכיפיית. הסרט מאפשר לנו לראות את התנועה הבלתי פוסקת של ג'ון לנון מתוך היותו יתום, שנזרק ממשפחתו לגדול אצל דודתו. לנון מספר על החשיבות של צלילי להקות הרוקנרול והבלוז השחורות שהגיעו רחוק מאוד בעזרת ספנים בריטיים בעיר הנמל של ליברפול. הסרט עוקב אחריו מרגע שצמח והפך לחצי אל בלהקת הביטלס. דרך  יריית פתיחה בדבר המעמד של הפופ בחיי הצעירים אשר כמעט השתווה למעמד של הנצרות. ועד לכניסה של יוקו לחייו שחיזקה אותו ונתנה גם את המקום של האם ושל הרעייה ומשם הדרך שלו לשדה הפוליטי עם הביטלס והתייחסותו החלוצית למהפכה כמקום אפשרי.

נסיעתו לארה"ב טרפה את הקלפים בחייו בדיעבד. אך בדרך הוא נחשף לפנתרים השחורים בדמות בובי סיל, אקטיבסטיים פוליטיים כמו אייבי הופמן ואחרים. הוא התחבר לרדיקלים, כתב מוזיקה להמונים, וביקש מהם לחדד את המסרים המעמדיים, הפוליטיים ולדרוש שלום. כי שלום זה אפשרי, אותו שלום חסר אלימות, כפי שביקשו גנדי ומרטין לותר קינג. החצייה שלו של הקווים והדרישה לפוליטיזציה של התרבות, הפכה אותו לאוייב של מדיניות ניקסון. אלא ביקשו לעצור את ההשפעה שלו על הצעירים שהפכו לבוחרים פוטנצייאלים. הממשל לא רצה שהבוחרים שהיו בידו (למשל המקרה של הופעתו של לנון שהשפיעה על השחרור של בוב סינקלר, שהואשם במסירת שני ג'ויינטים לסוכנים סמויים והורשע לעשר שנים). הם רדפו אותו בעזרת משטרת ההגירה וניסו לסלקו מארה"ב. ניקסון ואדגר ג'יי הובר היו חתומים על הצו בצורה כזו או אחרת. הובר כבר זכור לנו מהקשר לרדוף תנועות שחורות בארה"ב ותנועות סוציאליסטיות.

כוכב נולד, הכיבוש כיבוש והפערים גדלים

המסר של לנון נשאר רלבנטי גם בימינו, ימים של כיבוש בפלסטין, כיבוש בעיראק, והרעבת אוכלוסיות מוחלשות בישראל, ארה"ב, בשולי אירופה, אפריקה ואסיה. שלום אפשרי, ושלום יכול לאפשר חיים של כבוד, ולא לחיות כ"גיבורי" מעמד הפועלים ללא תקווה.

לנון שבר את המסגרת של שוק התרבות ככוכב על שסירב להיות כוכב על אילם. המסר רלבנטי מאוד בישראל לנון התנגד להיות דובר של נוער – ללא מסרים פוליטיים. הוא התנגד לשימוש בפערים על מנת לשיר שירי אהבה. והמסר שלו חי. וכמה שהוא רלבנטי במיוחד לכל הדברת והשיעמום והניצול הציני של גיבורי מעמד הפועלים המזרחי בכוכב נולד המקומי.אוכלוסיות שלמות הופכות חסרות משמעות באזור ואילו כוכב נולד מעניק אשלייה של סגירת פערים. תחת ניצול ציני של מפיקים, הערוצים והתאגידים המפרסמים.

הסרט על לנון מלא שירים מקסימים ובעל מסר פוליטי חד, אך הסיפור הרבה יותר קשה, כשחושבים על הפלת ממשלות בדרום אמריקה בידי הממשל האמריקאי בשנות השמונים, הפערים ההולכים וגדלים בין המערב לבין שאר העולם. האיידס באפריקה. הרס הטאליבן באפגניסטן ופיזורו ממחנות הפליטים בעזה ועד ללבנון, ודירדור כל המדינות במזרח התיכון לאחר כיבוש המיותר של עיראק. ובישראל אלפי אסירים פלסטינים המוחזקים ללא משפט בישראל, עזמי בשארה נרדף, וענונו נשאר בעונש כפול ומוכפל והשמאל הישראלי מפורק ולא מצליח להקים אופוזיציה לכוחות החושך. והעוני עוני והחלשָה מתמדת בידי בעלי ההון בעולם בישראל.

הסרט התעלם מביקורת על מעמדו של לנון כעשיר, התנסותו ההרסנית בסמים, האגו-טריפ האדיר, אלא ניסה יותר לעבור על היחסים המורכבים שלו עם התקשורת ככוכב על. התקשורת הייתה חייבת לפרסם כל מה שהוא עשה ולכן הוא רתם את ההצצה לחייו הפרטיים למופע פרסומת פוליטית למען השלום. מדוע הוא הפסיק לכתוב על נושאים פוליטיים? האם ממשלת ארה"ב בעצם ניצחה והצליחה להשתיק אותו ואת הדור השלם שהגיע משנות השבעים? האם ממשלת ארה"ב קשורה למותו? ישנן שאלות רבות שנשארו סגורות וחתומות ודרושות בירור. ובכל זאת לא ראינו כבר המון שנים כוכב על ברמתו שידע לכתוב שירים מדוייקים שהפכו להימנוני מחאה ובו בזמן לרתום את חייו, כספו ומאמצו הרוחני לשינוי חברתי.

אז תנו צ'אנס לשלום – give peace a chance גם בישראל, גם בפלסטין, גם בעיראק. אל תוותרו על התיקווה יש דרכים אחרות מכוח. אל תבקשו למות. אל תהיו חיילים מתים בידי פוליטיקאים לא שפויים.

בעקבות ההערה של עופר – חשוב באמת לציין כי לאחר תחילת שנות השבעים לנון פרש ממחאה אקטיבית ומעסקי המוזיקה באופן מרכזי. הוא הפך לאיש משפחה ושינה לגמרי את דמותו הפוליטית ודבר זה הצטייר באלבומו האחרון "פנטזיה כפולה". עם זאת קשה שלא להביט בתקופה המיוחדת הזו, ולראות עד כמה התרבות, כאקט חברתי מודע, יכולה לאיים על המרקם הפוליטי ולבצע בו שינויים חדים. במיוחד לאור היכולת של אנשי התרבות לסחוף אחריהם את דעת הקהל ובכך להשפיע ישירות על הדמוקרטיה הייצוגית.

***

חדשות nrg – ה-FBI "חשף": ג'ון לנון בסך הכל רצה שלום

בשנים אלה ניסו השלטונות האמריקניים לגרש את לנון בשל פעילותו האנטי-מלחמתית ומאבקו של וינר, שתועד בספר, היווה בסיס לסרט הדוקומנטרי "ארה"ב נגד ג'ון לנון". "ג'ון לנון, ליל הרצח", דוד שליט, "רשימות", פורסם לראשונה בירחון מוניטין, באחד היוערצייטים לרצח לנון

 

השיר שלנון שר לג'ון סינקליר, מנהיג הפנתרים הלבנים שגם הפיק את ה-MC5, שנשפט לעשר שנים על שני ג'ויינטים

***

לנון עדיין חי בקולנוע: מ"נער משום מקום" (2009) ועד ל"לנון עירום" (2010)

"הסרטים שוב מחזירים אותנו לשאלה הרטורית: מה היה קורה לו לנון היה חי היום" | dc_lennon & yoko  By iurikothe cc: flickr
"הסרטים שוב מחזירים אותנו לשאלה הרטורית: מה היה קורה לו לנון היה חי היום" | dc_lennon & yoko By iurikothe cc: flickr

 

החודש ציינו  את הירצחו (8.12.1980) של אחד מגדולי היוצרים של המאה העשרים – ג'ון לנון. 32 שנה אחרי אנו יכולים רק להעריך יותר ויותר את מורשתו ופעילותו המוזיקלית לשינוי חברתי עולמי. יצירות רבות דנו בלהקת הביטלס, בלנון ובחייו. דמותו של לנון משמעותית מאוד לימינו. מורשתו המוזיקלית כחלק מתרבות הפופ, אינה רק היסטוריה תרבותית. לנון משמש כמטפורה שממנה אנו מעצבים את חיינו גם במאה העשרים ואחת. לא בכדי בשנת 2009-2010 הוקרנו שני סרטים שונים אחד מהשני, שמבקרים צדדים מגוונים בזיכרון של לנון.

"נער משום מקום" (Nowhere Boy) הינו סרט ביוגרפי בהפקה בריטית-קנדית משנת 2009, בבימויה של האמנית סם טיילר-ווד. המלודרמה חשפה את חיי ההתבגרות המוקדמת של לנון בין דודתו מימי (שאצלה התגורר) לבין אימו שויתרה עליו. בסרט אנו מגלים אותו כנער, רגע לפני הקמת הביטלס. התסריט מבוסס על הביוגרפיה שכתבה אחותו למחצה של לנון ג'וליה ביירד, "לדמיין את זה: לגדול עם אחי ג'ון לנון". הסרט שנקרא על שם השיר "Nowhere Man" של הביטלס, יצא לאקרנים בארצות הברית ב-8 באוקטובר 2010, בד בבד עם חגיגות יום השנה ה-70 להולדתו של לנון. הסרט קרא שפת האם בלנון. מצד אחד אימו לימדה אותו רוקנרול, ומצד שני הייתה זאת דודתו שאליה הוא נשאר נאמן לאורך כל חייו.

הסרט הטוב ביותר שהביא לרוויזיה בדמותו של לנון היה "לנון עירום" (Lennon Naked). דרמה ביוגרפית של הבי.בי.סי שעלתה לאקרנים בשנת 2010. הבמאי הוא אדמונד קולת'רד. הדמות של לנון הופקדה בידי השחקן הנפלא כריסטופר אקלסטון. דמותו של לנון הינה עצבנית, נרגנת, אגואיסטית, מתנכרת לִבְנָהּ, ללהקה, לפרסום ולאביה. גם ביחסיו עם אשתו הראשונה סינתיה וגם ביחסיו עם יוקו (אונו) אין שום זוהר. אנו למדים על האבק מאחורי כוכבי הרוקנרול. הסרט מקביל בין ההתנכרות של לנון לג'וליאן (בנו מאשתו הראשונה), לבין הזעם שהוא חש אל אביו שלא גידל אותו.

קיראו:

פרשנויות חדשות מגלות עוד ועוד כיווני מחשבה רעננים לגבי האדם שעומד שמאחורי היצירה המונומטלית. חייו שנקטעו השאירו חותם חזק מאוד על דור הסיקסטיז כמו גם על דורות שבאו אחריו. הוא השתמש בתקשורת ההמונים בכדי לייצר את עצמו כסופרסטאר חתרני. הוא איתגר גם את מקומה של הדת בחברה כמו גם היציאה למלחמת ויאטנם, זכויות האישה ועוד. בהירצחו הוא הפך למרטיר. רבים זוכרים אותו כקדוש מעונה ורומנטי. ובכל זאת הקולנוע החליט לחצוב לנו צדדים חדשים בדיוקנו.

הסרטים שוב מחזירים אותנו לשאלה הרטורית: מה היה קורה לו לנון היה חי היום. ובכל זאת אולי אפשר להניח כי לנון היה הרבה תקיף, סרקסטי ונוקב מפול מקרטני. הוא לא היה מותח את פניו לעייפה והופך לכוכב פופ שלא עונה על שאלות קשות. לא בכדי בוב דילן סיים באלבום האחרון "TEMPEST" (2012) בתפילת אשכבה ללנון. וכך הוא מבקש מהשמיים: "…כסה אותו ותן לו לישון, / הפץ את אורך, העבר אותו הלאה, אתה בוער בבהירות, התגלגל לג'ון"

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

0 תגובות בנושא “ג'ון לנון – גיבור מעמד הפועלים

 1. הצליח לתעתע בהמונים שחשבו שהוא "אחד משלהם" בעוד שהוא היה ילד שמנת. הוא דיבר על עולם ללא רכוש בעוד הונו עלה על 100 מליון דולר. ובקיצור – הוא היה צבוע!

  אהבתי

 2. אני לגמרי מסכימה איתך שהשיר הזה נשמע טראגי עוד יותר כשחושבים על נינט ובועז מעודה. שחושבים שהם כל כך קלאס-לסס אנד פרי…
  אבל לא אהבתי את הסיפא של הטיעון. "עדיף שהם ישנו את השיטה"? מי בדיוק? השיטה קיימת גם בלי קשר לצביקה הדר, למרות שהוא מעצבן כשלעצמו

  אהבתי

 3. האם אתה יכול להבטיח לנו שאם ניישם את הרעיונות של בל"ד, המפלגה שמעריצה את המשטר הנאצריסטי שכלא 50 אלף אנשי אופוזיציה והשתלט על מערכות העיתונים, אז יתבטל הסובייקט שמבקש להיות "גיבור תרבות" ויעלם "הדיכוי והמבנים החברתיים שבתוכם הוא נע"? או שזו כרגיל דמגוגיה פוליטית מוסווית בשפה פואטית?

  אהבתי

 4. היא מה יתרחש אם בכוכב נולד ישירו את "גיבור מעמד הפועלים".

  ואגב, ראיתי כרגע את התגובות לוידויה של ש' אצלך ואני רוצה להגיד שהטוקבקיסטים אצלך הם הגרועים ביותר שיש באינטרנט העברי. אפילו גרועים יותר מאלה שלי, וזה לא קל.

  אהבתי

 5. מדי פעם מאשר ומתחרט

  אין לי בעיה עם תגובות וביקורת, להפך. אבל לא מדובר כאן בנושא, אלא סתם בירידות אישיות על שמואלוף

  אהבתי

 6. לכולם ברשימות "אין בעיה עם ביקורת". חוץ מהמקרים שהיא עליהם, כמובן. זה מתחיל בחברה כמוך, שסוגרים את האתר לתגובות (וחלקם אף נוזף בך אם העזת לפנות אל כבודם באופן אישי ולשאול כמה שאלות מדוייקות ומעצבנות מבלי שציינת שם פרטי, משפחה דרגה ומספר אישי), המשך באלה שפותחים את האתר לתגובות אבל לא עונים (כמו ידידנו מתי) וכלה באלה שעונים (אבל לא לעניין) ולא מצליחים לעכל אפילו ביקורת בונה.

  לצערי (ואני אומר לצערי, כי כמעט והיה לי אתר כאן) ראוי לו לאתר רשימות שיסגר. האתר הפך בשנתיים האחרונות לחממה להתנהגות מתנשאת של כמה אנשים שחושבים שהם הרבה יותר טובים מכל היתר (ואני יכול לשלוח לך כמה תכתובות מייל עם אנשים כאן, תוך השמטת שמם כמובן, שתבהיר זאת…). ומילא אם היה לכך בסיס, אבל רוב הכותבים כאן אינם מתעלים בהרבה מעל דפוסי החשיבה המקובעת והבינונית, זו ששואלת את אותן שאלות ונותנת את אותן התשובות פעם אחר פעם אחר פעם (ולא הזכרתי את שמו של הש"ג). יש בהחלט כמה יוצאי דופן, אך הם המעט שמחזיק את המרובה (או שמא אומר – כמה תפוחים טריים…)
  טוב יותר מישראבלוג? לא בטוח…

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: