אנטי-אנפוליס במדריד / סרחיו יאני

בעוד שבועיים, ייערך במדריד פורום חברתי שיוקדש כולו למצב הפוליטי במזרח התיכון. פורום זה אורגן ע"י התנועות החברתיות של מדריד, הכוללות ארגונים חברתיים, תנועות סולידריות, ארגוני זכויות אדם, תנועות נשים ואיגודים מקצועיים. למעלה ממאתיים ארגונים הוזמנו מישראל, מהשטחים הפלסטינים הכבושים ושאר מקומות במערב אסיה.

מטרת הפורום היא לקיים דיון רחב ומעמיק על המצב המדיני באזור, על סכנת המלחמה הקרבה ובאה, וכן לדבר על אסטרטגיה משותפת של מאבק נגד הכיבוש, הקולוניאליזם והמלחמה. במובן זה, ניתן להגדיר את הפורום החברתי של מדריד כאנטי-אנפוליס. אם היעד של אנפוליס הוא אירן, ובאופן רחב יותר העולם המוסלמי, הרי שיעדנו במדריד יהיו המלחמת הגלובלית של הניאו-שמרנים, מלחמתם של אהוד אולמרט וג'ורג' בוש, והאידיאולוגיה של התנגשות הציוויליזציות.

ברם, מתברר שבנוסף ליעדנו המרכזי, ניאלץ להתמודד עם יעד משנה נוסף: נסיונו של "מרכז פרס לשלום" להשתלב בפורום החברתי, בסיוע פעיל של משרד החוץ הספרדי.

מעורבותו של משרד ממשלתי בפורום חברתי היא, כשלעצמה, הפרה חמורה של אמנת פורטו-אלגרה שקבעה את עצמאותם המוחלטת של הפורומים החברתיים מהממשלות. ברם, הבעיה איננה רק תקנונית כי אם פוליטית במהותה: מה לגופים אשר תומכים בגלוי בניאו-ליברליזם ובמלחמה ולכנס שכל כולו התנגדות לניאו-ליברליזם ולמלחמה?? אין זו הפעם הראשונה שארגון חצי-ממשלתי זה מנסה להתגנב אל תוך כינוס של ארגונים לא-ממשלתיים, וכבר הערנו בהרחבה על הנושא בעקבות כינוס באיטליה לפני חצי שנה. אלא שהפעם העניין חמור פי כמה, שכן מרבית המשתתפים רואים בפורום של מדריד אנטי-אנפוליס, ולא יעלה על הדעת שתומכי אנפוליס מובהקים יהיו שם כדי לעשות נפשות לתכנית-מלחמה הנרקמת מול עיננו ממש.

הפורומים החברתיים אינם מתווים תכניות מדיניות, אך הם נשענים על החוק הבינלאומי, החלטות האו"ם וזכויות האדם והעמים כפי שהם מוגדות באמנות הבינלאומית. ככאלה, הם מצדדים במימוש זכויותיו הלגיטימיות של העם הפלסטיני – זכות ההגדרה העצמית, זכות השיבה – ללא תנאים וללא השמטות. כל נסיון לסחור זכות השיבה תמורת הזכות למדינה, ריבונות תמורות גושי התנחלויות, נסיגה לקווי 1967 תמורת "ריבונות באזור ירושלים" סותר את החוק הבינלאומי, וממילא את רוח הפורומים החברתיים.

חלילה לסגור את הפורומים החברתיים, ובכלל זה הפורום החברתי התימטי של מדריד, בפני ארגון כלשהו, בתנאי שהוא אכן ארגון לא-ממשלתי ולא מפלגתי, אבל חייב להיות ברור שאין מדובר בסופרמרקט בה כל הדעות, כולל עמדות מלחמתיות וסיפוחיסטיות, לגיטימיות. על מנת להבטיח שהמשלחות הפלסטיניות והערביות לא ירגישו שטמנו להן מלכודת, טרחה הועדה המארגנת של  הפורום החברתי של מדריד לפרסם גילוי-דעת, בשם הפורום, אשר קובע, בין השאר: "תהליך אוסלו ומפת הדרכים התעלמו מדרישות הצדק הבסיסיות ולכן נכלו בכינון שלום, בטחון ושגשוג במזרח התיכון… התנאים הבסיסיים לצדק דורשים לשים קץ לכיבוש ולהתיישבות בשטחים הפלסטינים הכבושים, כולל מזרח ירושלים, ההכרה בזכויות הפלטים הפלסטינים, כולל הזכות לחזור לאדמותיהם, וסיום האפלייה הגזעית המבנית של האזרחים הפלסטינים של ישראל…"
רק עמדה המבוססת על עקרונות אלה יכולה להבטיח שלום צודק באזורנו. היא ניגודה של רוח אנפוליס והצהרת העקרונות שיפורסם – אם בכלל – בעקבותיה.

עם העמדה הזאת, הברורה והחד-משמעית, של הפורום החברתי של מדריד , כל מי שבא – ברוך הבא.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: