אנטי-אנפוליס במדריד / סרחיו יאני

בעוד שבועיים, ייערך במדריד פורום חברתי שיוקדש כולו למצב הפוליטי במזרח התיכון. פורום זה אורגן ע"י התנועות החברתיות של מדריד, הכוללות ארגונים חברתיים, תנועות סולידריות, ארגוני זכויות אדם, תנועות נשים ואיגודים מקצועיים. למעלה ממאתיים ארגונים הוזמנו מישראל, מהשטחים הפלסטינים הכבושים ושאר מקומות במערב אסיה.

מטרת הפורום היא לקיים דיון רחב ומעמיק על המצב המדיני באזור, על סכנת המלחמה הקרבה ובאה, וכן לדבר על אסטרטגיה משותפת של מאבק נגד הכיבוש, הקולוניאליזם והמלחמה. במובן זה, ניתן להגדיר את הפורום החברתי של מדריד כאנטי-אנפוליס. אם היעד של אנפוליס הוא אירן, ובאופן רחב יותר העולם המוסלמי, הרי שיעדנו במדריד יהיו המלחמת הגלובלית של הניאו-שמרנים, מלחמתם של אהוד אולמרט וג'ורג' בוש, והאידיאולוגיה של התנגשות הציוויליזציות.

ברם, מתברר שבנוסף ליעדנו המרכזי, ניאלץ להתמודד עם יעד משנה נוסף: נסיונו של "מרכז פרס לשלום" להשתלב בפורום החברתי, בסיוע פעיל של משרד החוץ הספרדי.

מעורבותו של משרד ממשלתי בפורום חברתי היא, כשלעצמה, הפרה חמורה של אמנת פורטו-אלגרה שקבעה את עצמאותם המוחלטת של הפורומים החברתיים מהממשלות. ברם, הבעיה איננה רק תקנונית כי אם פוליטית במהותה: מה לגופים אשר תומכים בגלוי בניאו-ליברליזם ובמלחמה ולכנס שכל כולו התנגדות לניאו-ליברליזם ולמלחמה?? אין זו הפעם הראשונה שארגון חצי-ממשלתי זה מנסה להתגנב אל תוך כינוס של ארגונים לא-ממשלתיים, וכבר הערנו בהרחבה על הנושא בעקבות כינוס באיטליה לפני חצי שנה. אלא שהפעם העניין חמור פי כמה, שכן מרבית המשתתפים רואים בפורום של מדריד אנטי-אנפוליס, ולא יעלה על הדעת שתומכי אנפוליס מובהקים יהיו שם כדי לעשות נפשות לתכנית-מלחמה הנרקמת מול עיננו ממש.

הפורומים החברתיים אינם מתווים תכניות מדיניות, אך הם נשענים על החוק הבינלאומי, החלטות האו"ם וזכויות האדם והעמים כפי שהם מוגדות באמנות הבינלאומית. ככאלה, הם מצדדים במימוש זכויותיו הלגיטימיות של העם הפלסטיני – זכות ההגדרה העצמית, זכות השיבה – ללא תנאים וללא השמטות. כל נסיון לסחור זכות השיבה תמורת הזכות למדינה, ריבונות תמורות גושי התנחלויות, נסיגה לקווי 1967 תמורת "ריבונות באזור ירושלים" סותר את החוק הבינלאומי, וממילא את רוח הפורומים החברתיים.

חלילה לסגור את הפורומים החברתיים, ובכלל זה הפורום החברתי התימטי של מדריד, בפני ארגון כלשהו, בתנאי שהוא אכן ארגון לא-ממשלתי ולא מפלגתי, אבל חייב להיות ברור שאין מדובר בסופרמרקט בה כל הדעות, כולל עמדות מלחמתיות וסיפוחיסטיות, לגיטימיות. על מנת להבטיח שהמשלחות הפלסטיניות והערביות לא ירגישו שטמנו להן מלכודת, טרחה הועדה המארגנת של  הפורום החברתי של מדריד לפרסם גילוי-דעת, בשם הפורום, אשר קובע, בין השאר: "תהליך אוסלו ומפת הדרכים התעלמו מדרישות הצדק הבסיסיות ולכן נכלו בכינון שלום, בטחון ושגשוג במזרח התיכון… התנאים הבסיסיים לצדק דורשים לשים קץ לכיבוש ולהתיישבות בשטחים הפלסטינים הכבושים, כולל מזרח ירושלים, ההכרה בזכויות הפלטים הפלסטינים, כולל הזכות לחזור לאדמותיהם, וסיום האפלייה הגזעית המבנית של האזרחים הפלסטינים של ישראל…"
רק עמדה המבוססת על עקרונות אלה יכולה להבטיח שלום צודק באזורנו. היא ניגודה של רוח אנפוליס והצהרת העקרונות שיפורסם – אם בכלל – בעקבותיה.

עם העמדה הזאת, הברורה והחד-משמעית, של הפורום החברתי של מדריד , כל מי שבא – ברוך הבא.

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: