מנהיגים חסרי אחריות, הלוואי ואובאמה מזרחי ובשארה על ההתנתקות

מדוע ישראל מתברכת במנהיגים חסרי אחריות. אולי בגלל הצבא, אולי בגלל השלב הלאומי הצעיר שבו היא נמצאת. מדהים לראות איך אין בכלל אפשרות של משא ומתן עם האוייב. אפשרות זו לא נשקלת. לא חושבים שניתן לדבר, שאין עם לדבר ואין גם על מה לדבר. שלושת הלאווים הקלאסיים מתנהלים כאן פעם אחר פעם. והאיש הקטן בעזה, בשדרות בפרט וכל מי שמתגורר באיזור בכלל נאלצים לשלם את המחיר. אני לא מדבר כבר על החמאס שהופך להיות צה"ל וצה"ל שמתקנא בחמאס שהופך להיות כמוהו וכל אחד מגיב בשרשרת אינסופית של גברים מתים. יש דרך לצאת מהסיכסוך.

עשרות שנים ישראל התעלמה מהתנועה הפלסטינית ודרישותיה ולבסוף קיבלה את הפלג הצבאי של אש"ף, שהפף לפלג המדיני. שנים שישראל התעלמה ממצרים ורק לאחר מלחמה עקובה מדם היא הסכימה לשבת ולהכיר בצד המצרי ויכולתו לבסס שלום בר-קיימא. שנים ישראל התעלמה מהנוכחות הפושעת שלה בלבנון ולבסוף היא קיבלה את חיזב אללה. שנים שישראל מתעלמת מהחמאס ומקומו בפוליטיקה האיזורית. להזכירכם בבחירות האחרונות בשטחים הכבושים החמאס ניצח. אבל ישראל לא קיבלה את ניצחונו הלגיטימי בבחירות. ועל כך עוד קיבלה גיבוי מארה"ב ואירופה.

צריך לחזור לשפיות. ארה"ב, אירופה והאו"ם לא מתערבות ואנו משלמים את המחיר הכבד של חיים ללא מדיניות או מדינאים, ללא אופציות לא צבאיות. כתבתי על דו"ח וינוגרד שהצבא עומד במרכז החשיבה ואין חשיבה על מדיניות אחרת:

מלחמת לבנון והועדה שקמה לחקור אותה יכלה לדון בשאלות חשובות לא פחות מההיגיון התפקודי של הצבא וכשלי המלחמה ברמה הפיקודית. ועדת וינוגרד יכלה לשאול האם היו באותו שעה שאולמרט ופרץ החליטו על יציאה למלחמה (אותו השלטון דאג יותר לדירוג האשראי של ישראל מאשר למאות אלפי אזרחי ישראל שעזבו את בתיהם) היו תוכניות מדיניות אזוריות אחרות. האם נשקלה אפשרות של מו"מ עם חיזבאללה וממשלת לבנון. האם ישראל רוצה בעתיד להגיע לסוג של נורמאליזציה עם מדינת לבנון. מדוע לישראל אין סדר יום פוליטי מדיני בין איזורי. האם באמת היינו זקוקים לזרוע הרס רב כל כך בלבנון.  

אז רגע לפני שימותו קורבנות נוספים ולפני שהצבא יפזר הרס נוסף. אני מציע לאולמרט, ברק וממשלת ישראל וממשלת החמאס לדבר יחדיו (בישראל או מחוצה לגבולות האיזור), להסכים על הפסקת אש ולהתחיל במו"מ לא פוסק. שפיכות הדמים חייבת להיפסק!

האם אפשר להפסיק את ירי הקסאמים, דני בלוך
**

הלוואי אובאמה מזרחי

הנה ריאיון מקסים של העיתונאי אבישי בן חיים (תודה למואיז הקטן מפורום אתר "קדמה") עם אברי גלעד מסביר מדוע היה ברק אובאמה לא היה מצליח לרוץ לראשות הממשלה בישראל. ומדוע המכסות של שלושים אחוזים מזרחים בישיבות אשכנזיות היו עדיפות גם במרחב המחולן הציבורי בישראל.
הייתי מרחיב את טענותיו של בן חיים לגבי המזרחים בישראל ושואל איך ברגותי, בשארה, דרעי ואחרים לא הגיעו לבסוף לעמדות מפתח ודרישתם לצדק ושיוויון נתקלה לא רק בחומת סירוב, אלא בהוצאה מתוך השיח הציבורי.

***
אני מצרף את הנאום של עזמי בשארה מהתקופה שבה היה ח"כ. אפשר לראות שכבר באוקטובר 2004 הוא חזה את המתרחש בעזה ואת הסיבות להפרדה בין עזה לבין שאר הערים הפלסטיניות.

25 באוקטובר, 2004

נאומו של ח"כ עזמי בשארה בדיון על תוכנית ההתנתקות

 

אדוני היו"ר,

כנסת נכבדה,

היום נהרגו בח'אן יונס 14 בני אדם, פלסטינים, תושבי עזה, אבל אלה כנראה כבר לא חדשות- את מי זה מעניין? כולם עסוקים במחלוקת בין שרון לבין מבקריו מימין. כאילו זה "המשחק היחיד בעיר" ,The only game in town ,או שרון או המתנחלים אומרים לנו, אתם צריכים לבחור, האם אתם רוצים להיות בצד המתנחלים? ואנחנו אמורים לענות  האם אתם רוצים להיות בצדו של שרון? לא, אין זה המשחק היחיד בעיר, ואם זה המשחק היחיד אז אנחנו לא רוצים ליטול בו חלק .
מנקודת ראותנו מאז ששרון נמצא בשלטון המשחק היחיד בעיר הוא מה שקורה היום בחאן יונס, ומה שקורה מאז ששרון נמצא בשלטון האמונה בכוח הצבאי הערום ככלי לשבירת רצונו של העם הפלסטיני, והאמונה העיוורת שאין פתרון לשאלה הפלסטינית.

חברי הכנסת,
אין אנחנו עומדים בפני צעד בודד של נסיגה מעזה מצד אחד – ללא הסכם. ואם בזה מסתכמת התוכנית של שרון, גם ללא הסכם לא היינו מתנגדים.
אין כאן נסיגה , אלא פריסה של הצבא הישראלי סביב רצועת עזה, כאשר אין אפשרות לכבוש את עזה מבחוץ, ולהשאיר את ההתנחלויות בפנים.
התוכנית של שרון איננה נסיגה חד צדדית כמו בלבנון, כאן לא תבוא ריבונות במקום ריבונות, אלא יהיה כיבוש מבחוץ ומצור מן הים והיבשה והאוויר . הפלסטינים אמורים להיות בתוך מחנה מעצר גדול ולהוכיח שהם יכולים "להיות בסדר" ולהתנהג כמו ילדים טובים גם בתוך גטו, וכאשר הם לא "יתנהגו בסדר" ישראל גם תפלוש מחדש, וגם יהיה לה עוד פעם נימוקים למה לא לנהל מו"מ.

כולם יודעים שאין פה הסדר – אבל אנחנו אומרים שגם אי אפשר לפרש את זה כצעד בכיוון הסדר בשביל להצדיק תמיכה בתוכניתו של שרון. מה שיש לנו כאן הוא צעד שנועד לטרפד כל הסדר אפשרי . בבסיס הפרוייקט של שרון אמונה עמוקה שאין אפשרות להסדר עם העם הפלסטיני לפני שהוא מרים ידיים ונכנע למה שמכתיבים לו. ולכן יש לפעול חד צדדית : התנתקות מרצועת עזה וחיזוק ההתנחלויות בגדה המערבית.
שרון מבצע מהלך של התנתקות חד צדדית מאזורים שאין בהם עתיד להתנחלויות כאשר החד צדדיות מושכת את תשומת הלב בכיוון אחד והוא הנסיגה והורדת ההתנחלויות בעזה. להתנחלויות בעזה אין עתיד! ולא הודות לשרון הגיעה החברה
הישראלית למסקנה זו. שרון לא עושה כאן טובה לאף אחד, ואנחנו בעצם חרדים לעתידה של רצועת עזה עצמה.

גם שרון שאף פעם לא קיבל את מפת הדרכים באמת ובתמים וגם עוזריו לא הותירו ספק שהתוכנית שלו נועדה לטרפד הסדר או הסדר קבע- ובין פירושו של שרון את שרון פירושו של פרס את שרון נראה לנו שצריך להקשיב למה  ששרון אומר , לקחת אותו ברצינות- מי שאיננו יכול להציע אלטרנטיבה מוצא מפלט כנראה בניסיון ליפות את שרון.
אני חוזר לנקודה שבה התחלתי , אין לנתק את מה שקורה בעזה היום לבין תוכנית ההתנתקות, המתקפה של שרון על עזה נועדה ליצור מאזן אימה לקראת ההתנתקות.
לפי ההגיון שלו,החברה הפלסטינית צריכה להיענש עד שתבין את המחיר של אי קבלת מה שהתכנית שלו כופה עליה.

כך המתקפה של עזה היא המבוא, היא הפתיחה , היא הפרוזדור ממנו עוברים  ליישום תוכניתו של שרון, כך מיישמים תוכנית חד צדדית מסוג זה.

 

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

0 תגובות בנושא “מנהיגים חסרי אחריות, הלוואי ואובאמה מזרחי ובשארה על ההתנתקות

  1. 1. ישראל מעולם לא התעלמה ממצרים. ישראל ביקשה תמיד למצוא דרך לעשות שלום, כשווים מול שווים עם מצרים. לאחר תהליך מסובך זה התאפשר. גם כיום מצרים ולא ישראל מקררת את השלום ומנהלת לוחמה קרה נגד ישראל, באו"ם בזירות בין לאומיות אחרות ובתקשורת.
    2. לא אני ולא אתה ולא איש אחר יודע בדיוק בשביל מי עובד עזמי בשארה. לא ניתן לומר שכל הציבור הערבי-פלשתיני בישראל מאמין לו, לדבריו להתנהגותו ולהכרזותיו. עצם התחברותו עם ממשל השחיתות הרצחני העלווי בסוריה אומרת דרשני. ראה את דעתו של ג'ונבלט עליו וכן של עוד פוליטיקאים ואינטלקטואלים מתקדמים בעולם הערבי.
    בריחתו מישראל בשעה שמנהיגים ערביים אחרים נשארו ונלחמו בבתי משפט ובדעת הציבור על זכויותיהם אינה מובנת ואינה מעוררת אימון.

    אהבתי

  2. תאוות התגובה מעבירה את הבלוגר על מידותיו. אמרתי בפירוש שאני לא יודע עבור מי עובד עזמי בשארה. אם אתה יודע, בודאי אתה עובד עבור אדונים חכמים אני? לא עבדתי עבורם, לא עובד עבורם ולא רוצה לדעת מהם. אני? אני גוחה הג'חש.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: