מדינת הלכה: שאלות ותשובות לשר בוז'י הרצוג

הצעת חוק מרגיזה לחלוטין של השר יצחק בוז'י הרצוג שמגדילה את סמכויות בתי הדין הרבניים ותפגע בנשים ובעובדים. הנה דברים שכתבה על כך ח"כ יחימוביץ':

מדינת הלכה בחסות בוז'י

(18.02.2008)  הצעת החוק להרחבת סמכויות בתי הדין הרבניים, שהעביר אתמול השר יצחק הרצוג בועדת שרים לחקיקה שוברת באופן ברוטאלי את הסטטוס קוו בין דת ומדינה. אם היא תעבור היא תיצור בפועל מדינת הלכה. ההצעה מעניקה לבתי הדין הרבניים סמכות שיפוט של ממש (במקום יכולת הבוררות אשר ממילא היתה בידיהם עד כה), המקבילה לזו של בתי המשפט. לכאורה תינתן לאזרחים היכולת לבחור אם ענייניהם הכספיים והאזרחיים ידונו בבית דין רבני או אזרחי, אבל ”זכות הבחירה“ הופכת פיקטיבית כשמדובר בנשים דתיות בהליכי גרושין, בנשים מוחלשות הנתונות בלחץ כספי או נפשי, ובעובדים מנוצלים אשר בעל כורחם יאלצו ללבן את ענייניהם עם מעסיקיהם בבית דין לעבודה.

למאמר המלא של ח"כ שלי יחימוביץ אנא לחץ כאן

תשובת השר:

מתי שלום,

תודה על פנייתך אלי, בעניין הרחבת סמכויות בתי הדין הרבניים.

בסוגיה זו אבקש לפרט מקצת מן העובדות שקדמו למהלך זה, בכדי שניתן יהיה לקבל תמונה רחבה וברורה יותר.מזה זמן רב קיים עימות חריף בין מערכת בתי הדין הרבניים לבין ארגוני הנשים הטוענות ובצדק, שמערכת בתי הדין הרבניים מפעילה יחס בלתי סביר ובלתי הוגן כלפי נשים.

לפני כשנה הגיש משרד המשפטים, בראשות השר דניאל פרידמן, הצעת חוק מרחיקת לכת, אשר נועדה להקנות לבתי הדין הרבניים סמכויות נרחבות מאוד בכל הקשור בהליכי גירושין ובהליכים אחרים.

לבקשת ובתיאום ארגוני קואליציית הנשים עיקר, הנאבקות למען נשים מזה שנים בבתי הדין הרבניים-  בלמתי הצעת חוק זו, והגשתי ערר בגינה, שכן ראיתי בה משום פגיעה משמעותית בזכויותיהן של נשים הנמצאות בהליך גירושין.

כיון שאני מאמין שנכון לקיים ברור עמוק ויסודי בסוגיות הקשורות ליחסי דת ומדינה, הרי שהייתי נכון להיות חלק מדיאלוג שהתקיים בנושא בין הרב שלמה עמר, לבין נציגות ארגוני הנשים.

בהתנגדות לא פשוטה של הרב עמר והרבנים האחרים, הצלחנו לתקן את הצעת החוק המקורית ולהוסיף סעיף המגן על הנשים בהליכי גירושין, כך שלא יהיה ניתן לשלול יותר מהאישה את רכושה ולאיים עליה בצורה כל שהיא.

משמעות תיקון החוק החדש  היא שהדיינים היום לא יוכלו כלל לדון בנושא הרכוש במהלך הגירושין, ורק לאחר הגירושין אם ירצו בני הזוג לדון בנושא – יוכלו לעשות כן.

עוד אבקש להבהיר כי הנושא בכל מקרה יבוא לידי דיון בוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת. בדיון זה ברור כי תעלנה הסתייגויות במטרה לצמצם את היקף סמכויות בתי הדין הרבניים ככל שניתן.

אני חושב שזה סביר והגיוני ואיני מסתייג מכך כלל. אני פתוח לכל ביקורת ולכל הערה. פתוח להוביל כל דיון בנושא זה, גם בממשלה.

אני יודע כי עשיתי ככל ידי לפעול בצורה אחראית, שקולה ומקצועית למען הנשים, תוך ליווי תמיכה וגיבוי מצד קואליציית נשים. במידה ויוחלט אחרת בהמשך תהליך החקיקה לא תהיה לי כל בעיה עם הדבר.

אני מתכבד לצרף לך בזאת את הודעת קואליציית הנשים "עיקר" מיום ה- 18.2.2008 בהתייחס לנושא האמור.

אני שוב מודה לך על פנייתך.

בברכה,

ח"כ יצחק הרצוג

***

icar

עיקר

International Coalition for Agunah Rights

הקואליציה הבינלאומית לזכויות העגונה ומסורבת הגט

P.O.Box 68131, Jerusalem 91680

Tel: 02-6721401, Fax: 02-6728901

E-mail: icar@barak.net.il web site: http://www.icar.org.il

ת.ד. 68131 , ירושלים 91680

טל: 6721401 02, פקס: 6728901 02

דוא"ל: icar@barak.net.il אינטרנט:  http://www.icar.org.il

 

 

הרחבת סמכות ביה"ד – הרע במיעוטו לנשים בהליכי גירושין

מוזערה הפגיעה בעגונות ובמסורבות גט

 

קואליציית עיקר למען עגונות ומסורבות הגט, פעלה יחד עם השר הרצוג לתיקון הצעת החוק להרחבת סמכות בית הדין הרבני, ומיתנה אותה כך שלא תפגע בנשים בהליכי גירושין.

 

ביום 23/7/07 עברה בועדת שרים הצעת חוק – בהתאם להסכם הקואליציוני בין קדימה לש"ס, אשר נוסחה ע"י משרד המשפטים – אשר הרחיבה את סמכות ביה"ד הרבני בצורה רחבה מאד, בדרך שעשויה לפגוע בקבוצות חלשות רבות.

בעקבות ערר שהגיש שר הרווחה, יצחק הרצוג, שעיכב את היוזמה ובעקבות פשרה אותה הוביל בהתדיינות שערכה חודשים, לה הסכימו נציגי משרד המשפטים, בתי הדין הרבניים וקואליציית עיקר, תוקנה ההצעה להרחבת סמכויות, תיקון שיש בו בכדי למזער את הפגיעה בנשים בהליכי גירושין בבית הדין הרבני.

 

כמובן שקואליציית עיקר- הפועלת למען עגונות ומסורבות גט, לא יכלה לתת ולא נתנה כל הסכמה בשאר העניינים הכלולים בהצעת החוק, שיש מי שיראה בהם פגיעה בקבוצות חלשות אחרות ופגיעה בסטטוס-קוו בניגוד להסכם הקואליציוני בין קדימה לבין העבודה.

 

לפרטים נוספים:

עו"ד בת-שבע שרמן-שני 8251660 050

יו"ר ועדה משפטית –קואליציית עיקר

מנהלת "יד לאשה"

ניתן לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על רשימות חדשות באתר. להרשמה לחצו כאן

0 תגובות בנושא “מדינת הלכה: שאלות ותשובות לשר בוז'י הרצוג

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s