גרילה תרבות

יוצרי/ות תרבות יגיחו בפעולת "גרילה תרבות" וילוו ויתמכו במאבקים חברתיים שונים כגון: התאגדות ושביתות עובדים, מאבקים אקולוגיים / מגדריים / אתניים / שחרור מכיבוש, מחאה כנגד תופעות גזענות, דרישות לשיוויון וצדק חברתי בשולי החברה, שביתות רעב של אסירים ועוד.

אירועי התמיכה של היוצרים/ות ילוו בסיקור תקשורתי ויחיייבו את מדורי התרבות להיות שופר למאבקים חברתיים ומאידך המשתתפים במאבק החברתי יבינו שאין זה רק מאבק כלכלי או כזה המנותק ממאבקים תרבותיים וחברתיים רחבים! החיבורים בין רשתות חברתיות שונות יוביל לדעתנו להפצת התודעה החברתית באמצעות מדיומים שונים ובאמצעות של התנדבות וולנטרית של שכבות רחבות ביותר בחברה בישראל. מדורי הכלכלה הפכו מזמן למדורים הסודיים שבתוכם נסגרים העסקאות האפילות של המחשבה הניאו-ליברלית. מאידך מדורי התרבות הפכו מנותקים מהמצב החברתי הנורא שבתוכו מצוייה ישראל. האינטרס של קבוצת "גרילה תרבות" הוא לחבר בין השניים. לייצר חיבור אמנותי, תרבותי, ספרותי, תקשורתי, מעמדי, מגדרי, אתני ופואטי בין מאבקים חברתיים שונים וקבוצות מגוונות בתרבות ובחברה הישראלית.

אירוע "גרילה תרבות" מהווה טכנולוגיה חדשה לייצור שינוי חברתי, מתוך עמדה רדיקלית, תרבותי וצעירה של יוצרים/יות מתחומים שונים בתרבות בישראל. הקבוצה שואבת את כוחה מהרעיונות של ג'רי רובין ואייבי הופמן וגם מתוך הקשת הדמוקרטית המזרחית, קבוצת מעין/מערבון. אנו לא קבוצה ממוסדת, אלא תנועת גרילה תרבותית. לכן לא תמצאו משרד, או עובדים, אך תמצאו פעולות תרבותיות שיכו אתכם בפעולת גרילה, בכדי להחזיר את ערכי הצדק החברתי והשיוויון למרכז הדיון.

פעולות גרילה בשנים 2007-2009:

"שירת המלצריות" – אירוע לדוגמא של "גרילה תרבות"

כללי – בעקבות הפרה שיטתית של זכויות העובדים ושימוש שרירותי ולא צודק בכספי הטיפים, החליטו עובדי עלית קופי-טו-גו להתאגד כדי לשמור על זכויותיהם. זכויות שונות כגון דמי הבראה, גמול שעות נוספות וימי חופשה הופרו כלפי עובדים שונים, קנסות הוטלו בניגוד לדין ופיטורים נעשו באופן פסול. הנהלת הסניף אף שלטה על חלוקת הטיפים. במהלך תקופת ההתאגדות, היו נסיונות חוזרים ונשנים להגיע להסדר עם ההנהלה, אך היא העדיפה לנקוט שורה של צעדים כוחניים וחד-צדדיים כנגד העובדים, במטרה לשבור אותם.

23.10.2007 – עובדי בית הקפה "קופי טו גו" שבכניסה לאוניברסיטת תל-אביב בחרו להיאבק: אחרי שהקימו ועד עובדים וניהלו משא ומתן עם ההנהלה שבתום חודשיים הגיע למבוי סתום, הם הכריזו על שביתת מלצרים – לראשונה בישראל – ויצאו להפגין.

1.11.2007 מתי שמואלוף ורועי צ'יקי ארד מחליטים להגיב באירוע ראשון של "גרילה תרבות" שייקרא שירת המלצריות. נשלח מייל לכל רשימות התפוצה של יוצרים/ות שונים/ות ונבנה דף בפייסבוק מיוחד לאירוע העתידי.

4.11.2007 נערך ערב "שירת המלצריות" בתמיכת כתבי-עת וההוצאות הללו: הכיוון מזרח, מעין, דקה, חנות והוצאת הספרים "פואמה" והוצאת "פלונית"; מוזיקאים: יובל בן עמי; א.ב דן; להקת "הקלישאות" ובהשתתפות עשרות משוררים/ות: אפרת מישורי; הגר רוה; אביה בן דוד; שלי חן; אהרן שבתאי; נטלי ברוך; שלמה קראוס; מעין שטרנפלד; ואן נויין; נמרוד קמר; מרחב ישורון; רועי צ'יקי ארד; מתי שמואלוף; נוית בראל; אמיר נעמן; ענבל כהנסקי; יערה שחורי; אבי עובדיה; טלי לטוביצקי; ליז חן; דניאל עוז; רוני הירש; בעז יניב; אסנת סקובלינסקי; חן שרעבי שוקר; אלכס לנדסברג; אשכר אלדן כהן.

האירוע משך עשרות צופים וצופות ובעקבותיו עלו כתבות במדורי התרבות של האתרים: וואלה וYNET ואייטמים אלו משכו אליהם עשרות ואם לא מאות אלפי קוראים. בנוסף, הודעה על האירוע פורסמה גם באתרים החברתיים הפופולאריים הללו: העוקץ, עבודה שחורה, YNET, קדמה ,,ActLeft הגדה השמאלית ובבלוגים של מתי שמואלוף ושל רועי צ'יקי ארד – כחלק מפלטפורמת "רשימות" – וכמובן בבלוג של המלצריות השובתות בקופי טו גו.

6.11.2007 – לאחר 13 ימים, הסתיימה שביתת עובדי "עלית-שטראוס קופי-טו-גו". רובן המכריע של דרישותיהן של המלצריות התקבלו ע"י הסכם משותף בין נציגות העובדות לבין ההנהלה שנחתם במשרד התמ"ת.  ללא כל ספק, ההישגים גדולים מהוויתורים. מדובר בניצחון חשוב עבור: מלצריות ה"קופי טו גו" , שאר העובדים בענף המסעדנות וכלל העובדים הבלתי-מאוגדים במשק. ניצחון זה מוכיח כי בעזרת התארגנות ופעולה נחושה ומאוחדת של עובדים, המתוכננת בקפידה ושילוב של תמיכה של יוצרי/ות תרבות, ניתן להשיג הישגים חשובים גם אל מול חברות גדולות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s