שירת פולגת

88

אירוע "שירת פולגת" (יום שלישי, חול המועד פסח, 22.4.08) התקיים היום בהצלחה גדולה. לאירוע הגיע קהל של מעל מאה, ביניהם מפוטרות ומפוטרים של פולגת, פעילות מתנועת אחותי, משוררות ומשוררים, וגברים ונשים שבאו מקרית גת, מהישובים בסביבה, ומכל הארץ כדי לתמוך בהתנגדות לסגירת מפעלים בפריפריה ולהזדהות. אוטובוס מלא יצא מבית תנועת אחותי לפולגת בקרית גת והפגנת השירה התחילה ב16:30 ונמשכה כשעה וחצי.  שיאי האירוע היו הקראות שירה והופעות של הזמר המזרחי ראובן המלאך ושל דן תורן, ששניהם גם עלו להדרן. ההופעה של ראובן המלאך לוותה גם בריקודי-זוגות בקהל, על אף התחושות הקשות של המפעל הסגור… 

כרוז מס. 1 לתלמידי כתות כתות יא / אהרון שבתאי

אני לא אשרוף חנות
החבר של בתי לא ירסק חלונות ראוה
אבל אתם
אתם
אתם
תלמידי כיתות יא
עוד תעלו בלהבות את הסנטר
ואז
האוליגרכיה שמקרצפת בצעירים את המדרכות
ששוטפת להם את המוח
ששולחת אותם להרוג ולההרג
שתולה אותם להתייבש כסחבה במרפסת העוני
תשתין בפחד מתחת לכורסה
ובידיים מיוזעות תוציא את הפנקס
ותכתוב לכם את הצ'ק הגדול
הצ'ק הגדול
ותקבלו בחזרה את הביצים
אני רואה את היום בעיניי
מבר כוכבא עד לקינג ג'ורג'
מפצפצים חנות חנות בנק בנק
הסנטר נדלק כמדורת חג
מאפר הכסף הנשרף בכספות
הכבוד לעבודה ההיגיון החברתי השמחה הגאוה
ואה הא הא הא הא
בא סוף לעוני קץ לשפל

פיצויים / נוית בראל

מדי בוקר
בדרך לקריית גת
עובדי אינטל
בחלוקים לבנים
מתחת הם לובשים ג'ינס של זארה

בחתונה הם לבשו חליפה של בגיר

מה נשתנה בשערי פולגת – חוהמ"פ תשס"ח / משה יצחקי

 (מוקדש למפוטרי פולגת)

 

 
וְאַחֲרֵי שֶׁשַּׁרְנוּ בְּלֵיל אִי הַסֵּדֶר: 'עֲבָדִים הָיִינוּ',  נִשְׁאַלְנוּ,
מַה נִּשְׁתַּנָּה לָנוּ. מַה נִּשְׁתַּנָּה שֶׁבַּיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי אָמַרְנוּ
פַּעֲמַיִם כִּי רַע, שָׁם מוּל שְׁעָרִים סְגוּרִים וְאוּלַמּוֹת יִצּוּר
הָרוֹבְצִים כִּגְוִיָּה. (צְחוֹק עוֹשׂוֹת מֵעִמָּנוּ הַמִּלִּים: "יִצּוּר,
 יֵצֶר וִיצִירָה" שֶׁפּוֹרְחוֹת צְרוּרוֹת מוּל מִפְעָל שֶׁעַכְשָׁו 
הוּא בֵּית קְבָרוֹת) וּמִתַּחַת, שָׁמַיִם מְרֻקָּנִים מְלֵאִים
בְּחַמָּה, חֲרוֹן אַף וְחֵמָה, אֲדוֹנִים רֵיקִים, מַלְאֲכֵי חַבָּלָה
וְסוֹגְרֵי שְׁעָרִים, וּכְנֶגְדָּם בָּאוּ מִזֶּה וּמִזֶּה, בַּזֶּה אַחַר זֶה,
מְשׁוֹרְרִים-מְקוֹנְנִים שֶׁקָּרְעוּ שִׁירָה, מְשׁוֹרְרִים שֶׁתָּקְעוּ
מִלִּים בְּשׁוֹפַר הַזְּמַן, תְּרוּעוֹת וּשְׁבָרִים, מְשׁוֹרְרִים שֶׁהָלְמוּ
בְּפַטִּישֵׁי פְּלַסְטִיק, מִלִּים עַל שַׁעֲרֵי פְּלָדָה וּמַנְעוּלִים.
וְלֹא נָפְלוּ הַחוֹמוֹת, וְלֹא נִפְתְּחוּ הַשְּׁעָרִים, וְלֹא בָּאוּ
הַיּוֹם  פּוֹעֲלִים שֶׁיּוֹשְׁבִים שְׁלוֹשִׁים, יוֹם כְּנֶגֶד שָׁנָה
עֲמֵלִים שֶׁקִּצָּם בְּקַיִץ זֶה נֶחְרָץ, מִי בָּרָעָב וּמִי בַּצָּמָא
מִי בִּידֵי אֲדוֹנֵי הַזְּמַן הַזֶּה שֶׁבַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ.
וְזַמָּר וְעוֹד זַמָּר הִפִּילוּ תְּחִנָּתָם:"פְּתַח 
לָנוּ, פְּתַח לָהֶם שַׁעַר בְּעֵת נְעִילַת שַׁעַר". וּכְשֶׁפָּנָה
יוֹם וְאַתְּ (אֲנִי אוֹמֵר אַתְּ, כִּי לֹא יָדַעְתִּי שְׁמֵךְ)
אָמַרְתְּ שִׁירֵךְ, רָאִיתִי רַעַד בִּשְׂפָתֵךְ, מַשֶּׁהוּ זָע, מַשֶּׁהוּ
נָע, נָשְׁבָה הָרוּחַ בַּשַּׁעַר, חַיִּים עַל זְמַן שָׁאוּל.
וְרָאִיתִי בְּקוֹלֵךְ דִּמְעַת הָעֲשׁוּקִים בַּשַּׁעַר הַנָּעוּל.
 
וַאֲנִי אָמַרְתִּי אָנָּא בְּכוֹחַ  וְזָרַעְתִּי אַנְחָתִי 
בַּשַּׁעַר שֶׁיָּד זְדוֹנָהּ גָּדְעָה לוֹ אֶת כַּפּוֹת המַּנְעוּל.

תגידו בגת / רועי צ'יקי ארד

הקפה ששתית עד תום

ממשיך להמות

האדם שהרגת

מעלה עלה חיוור

השושן שגזמת

מניד את רגליו

ההצלחות הן הכשלונות היחידים שלך

אתה הורג את הילד שהולדת

כשהירח לבן, כשהירח צהוב, הלב אדום

צביקה בולינבלום גנב את פולגת.

הים שיַבש

ממשיך לבכות.

המכונה המושבתת

ממשיכה לרקוק

הלשון שנקטעה

תתפור שרוול מלמל ורוד

כשהירח לבן, כשהירח צהוב, הלב אדום

על הספסלים כולם כתוב:

צביקה בולינבלום גנב את פולגת.

מכרות יסתתמו

תת-אלופים יפתחו מספרות כלבים

כלבים ימותו מאדישות ויגון

ויזכור העולם

ותזכור תבל

צביקה בולינבלום גנב את פולגת

 

 

גיאוגרפיה / נמרוד קמר

מפעל פולגת, קרית גת,

באר שבע, רמת חובב

הם לא תחנות אחרונות

הם ערים ואתרים אותם אתה עובר

בדרך לטיול באפריקה

הדליקו נרות לכבודם / רועי צ'יקי ארד

ספרים בחינם

 איזה דבר טוב קרה לאחרונה? משהו ששימח את האזרח החבול? חוק הספריות שכמעט לא זכה לפרסום הוא הדבר היחיד שאני מצליח לחשוב עליו. פשוט ניגשים לספריה ויוצאים עם ארבעה ספרים חינם, בלי לקבל פרסומות לבנקים. אני מקווה שבקרוב גם המוזיאונים והתחבורה הציבורית יהיו בחינם או לפחות במחיר סמלי. שיוותרו על שני מטוסי חמקן.

בספריה במגדל שלום, שהעירייה כמעט סגרה לפני שנתיים, מבחר הספרים אמנם לא משהו, אבל מעלית מיוחדת מגיעה רק אליה והנוף בשקיעה – לא ייאמן. אף שזה מוזר לקחת תיירים לספריה, אני חושב שהיא יפה הרבה יותר ממצדה. הנר הראשון מוקדש לכל הספרניות ובמיוחד לספרנית החביבה ממגדל שלום. אשלם את הקנס על האיחורים כשאעבור במקום.

העובד שפוטר מפולגת קריית גת

לאחרונה ערכנו עם "גרילה תרבות" הפגנות שירה נגד תנאי תעסוקה נצלניים, חוק "האח הגדול", חומת ההפרדה, המלחמה בעזה. כשאתה נאבק, אתה תמיד אופטימי, יותר מכשאתה מקטר סתם כך.

אבל ב"פולגת" איחרנו. ערכנו את האירוע אחרי הסגירה המבישה, לאחר משיכת קופת המפעל כדיבידנד של הבעלים. אחד העובדים סיפר שרבים מחבריו שלא מצאו עבודה מאז, הגיעו כל יום לראות את המפעל, כאם הבאה לבקר את קבר בנה. הוא סיפר שאחד המנהלים הציע להקים ספסל כדי שיהיה נוח לבוכים. לכבוד העובדים שפוטרו השנה אני מציע את הדלקת הנר השני.

אנשי "כוח לעובדים" ו"אדם טבע ודין"

ארגון עובדים או ארגון ירוק לעיתים גורמים נזק כספי גדול לאנשים מסויימים. תנאים סבירים לעובדים ועצירת פרויקטים מזהמים כמעט תמיד מקטינים את רווחי בעלי העסקים. לכן יש חברות יח"צ ולוביסטים מוכשרים אך מרושעים שמתמחים בשבירת מאבקים ושביתות, שחלקם עובר דרך פגיעה בשמם הטוב של הגופים. הארגונים זוכים להשמצות וספינים כל הזמן. מספרים לכם שהם מושחתים, מספרים לכם שהם רמאים. אני מקווה שהנר הזה ייתן להם כוח לדחוף קצת קדימה. מבחינתי להיות פרו-ישראלי זה להיות בעד האוויר של ישראל, בריאות תושביה, ויכולתם להשתכר בכבוד.

הבלוגרים הפוליטיים

על אף שעולם הבלוגרים חדש יחסית, מפליא לראות את ההבדל בין הבלוגרים לבין העיתונאים בתקשורת הממוסדת. אולי בגלל שאין להם בוסים או פרסומות, הם למשל מרשים לעצמם לכתוב נגד תאגידים, לא רק נגד חברי כנסת שקל לנגח. ממעיטים בערכם, אבל הם היו מהאחראים לכך שעיר לכולנו להפוך למפלגה הגדולה בתל אביב, נגד רוב הפובליציסטים שנבהלו מהתופעה. מצד שני, הם הובסו עם "הירוקה", שלא עברה את אחוז החסימה בבחירות האחרונות. הם עובדים בחינם, רוטטים מרוב אידיאולוגיה, ואיש לא יקנה את הדעה שלהם. נקווה שמשם תגיע המהפכה.

המגיהות

המגיהות הן האחראיות לכך שאין טעויות כתיב בעיתון או פסיק כפול. משום מה, הן תמיד נשים מיוחדות. אני מאמין שלמקצועות יש אופי. מנהל בנק או ארכאולוג יתנהגו בדרך אחרת, והמגיהות, דווקא בגלל שמצופה מהן להיות נוקדניות ונוקשות, הן תמיד דבש עם מקלדת. בברנז'ה העיתונאית או הספרותית, העורכות הלשוניות הן בתחתית סולם המזון. אך מבחינתי הן מספר אחת. חבל שאי אפשר להקים מדינות על פי מקצועות ולא על פי קריטריון שרירותי שנקבע בלידה. הייתי רוצה לגור במדינת המגיהות.

העסקים הקטנים בכרם

נחמה מרחוב ישכון, שמשון מרחוב קפאח והספר האוזבקי רפי מרחוב השומר אולי לא נמצאים בגוגל, אבל כרם התימנים מנוקד בהם ובעוד עשרות מסעדות קטנות ויוצאות דופן, חלקן בבתים פרטיים, שיחד עם מכולות וחנויות נחמדות מתחרות בקצב העירוני וברשתות הגדולות. המסעדות נסגרות מוקדם, כי נגמר האוכל. הם נעלבים שאתה לא אומר שלום ובא רק בשביל האוכל. לאט לאט מתפתחות נאמנויות, ולא נעים להיכנס למתחרים. העובדה היא שרגשי אשם הופכים כל מרק לטעים יותר. זה מעין פלא בלב תל אביב, רחוק מהמושגים הפרנואידים של אנשים מחוץ לעיר על "תל אביב המנוכרת". תל אביב בלי הכרם היא סתם תל.

עומַאר מאכזיב

במדינת אכזיב מנהלים אלי ורינה אביבי במשך שנים את בית ההארחה המיוחד שלהם, שלעתים מזכיר את המלון של פולטי. זה אחד המקומות הזולים והמוזרים ואני אוהב ללכת לשם לכתוב ואפילו לעבוד משם. עומאר הוא איש התחזוקה במקום, שמרוקן פחים ועוקר יבלית. השנה, הסוכרת הסתבכה אצל אשתו והיא נדרשה לכריתת אצבעותיה. הוא הגיע פעמים רבות אל חדר האבן שלי, הניח את המריצה וסיפר לי על מצבה, ואז אמר לעצמו 'יהיה בסדר, מה אפשר לעשות'. עומאר, בן 40 פלוס אבל עיניו כחולות וגדולות כשל ילד בן 12. גם לכבודו אדליק נר.

המוכרות בחנויות הספרים

עורכים ספרותיים מדברים בדרך כלל על השירים והסיפורים. אני נהנה מסיבוב בחנויות הספרים העצמאיות, שמלאות באנשים מקסימים שפשוט אוהבים ספרות. אני לא חובב של רשתות, אבל גם בהן יש מוכרות מקסימות שמרוויחות שכר עגום. הנר האחרון מוקדש להן.

 

למאמר המלא:

http://polgatpoetry.googlepages.com/home

שירת פולגת באתר של הפקות המזרח – הקליפ המלא של ראובן המלאך

75

העוקץ, אתר של רועי צ'יקי ארד, YNET, קדמה, גת סיטי, דבי סער, וואלה, הני זביידה, עבודה שחורה, עכבר העיר שוקי גלילי, מעין, הגדה השמאלית, things and stuff, פורום BGU, ברמה העקרונית, אלעד בבלוגלי, שחרזדה, הקשת הדמוקרטית המזרחית, ידיעות תל אביב, העוקץ # 2, רשימות, כנרת – זמורה ביתן – דביר, תכנית הבוקר של ערוץ 10 עם אפרת רייטן, המקומונים של קרית גת, דרומי – רדיו דרום 101.5, ערוץ הכנסת, ערוץ 2, NRG, מקור ראשון, רשת ב',גלצ, חדשות אשקלון, פרומו – מעריב, גלריה, רשת ב', ידיעות דרום, מבזק גלצ, המאהל הנודד,וואלה וידאו, NRG וידאו,

(24.4.2008) ערוץ 1 – מבט לחדשות (לזמן קצר ניתן לצפיה באינטרנט), ידיעות אחרונות (בדפים הראשונים!) , רדיו 102 FM, האתר של יודית שחר.

28.4 דיון נוסף מרתק באתר של יודית שחר על האירוע, ערוץ 23 בתכנית של גל גבאי, האתר של משה יצחקי ששלח גם שיר מקסים ומופיע באתר של האירוע,

1.5.2008 שיר שכתבתי לפולגת – האתר של רועי צ'יקי ארד.

פיצויים / נוית בראל

מדי בוקר
בדרך לקריית גת
עובדי אינטל
בחלוקים לבנים

מתחת הם לובשים ג'ינס של זארה

בחתונה הם לבשו חליפה של בגיר

ביום שלישי ה22 באפריל בשעה 16:00 יתקיים ליד שער המתכת בכניסה למפעל פולגת המושבת בקרית גת אירוע היסטורי: לראשונה מגיעה קבוצת שירה מגוונת מתל-אביב להזדהות עם מקרה חברתי בפריפריה: סגירת מפעל פולגת קרית גת.

בין המשוררים שיטלו חלק באירוע: יודית שחר, ברכה סרי, שירה אוחיון, נמרוד קמר, אבי אליאס, אפרת קדם, אהרון שבתאי, נוית בראל, מיטל ניסים, אסנת סקובלינסקי, יערה שחורי, יעקב ביטון, נעמה גרשי, מתי שמואלוף, רועי ארד, דורית ויסמן, ענת זכריה, מיכל דר, מיכל גינדין, נטלי ברוך, מעין שטרנפלד, בועז יניב, שלומית ליר, ציפי ללי מיכאלי.

כמו כן משתתפים המוזיקאים דן תורן, יובל בן עמי, ותושב קריית גת, הזמר איציק סוויסה. האירוע הוא שיתוף פעולה של מספר כתבי עת ("הכיוון מזרח", "מעין", "דקה",אתגר – מגזין פוליטי תרבותי"  , ו"הו!") ומספר תנועות  – "אחותי: למען נשים בישראל”, “מרכז תמורה", קבוצת הקולנוע "הפקות המזרח" (ימין מסיקה וירמי קדושי)  ו"הקשת הדמוקרטית המזרחית".

אוטובוס ייצא בשעה 14:25 מדרום תל אביב, רחוב מטלון 70, איזור נווה שאנן, בית אחותי.
האירוע מאורגן על ידי מתי שמואלוף (לשעבר עורך "הכיוון מזרח" ומשורר), עו"ד שלי דביר, רועי ארד (עורך "מעין" ומשורר) ושולה קשת ("אחותי")  פעולת השירה הקודמת שלנו, שירת המלצריות, ערב השירה ב"קופי טו גו", היתה הצלחה גדולה והסתיימה בנצחון המלצריות יום אחרי האירוע. פרויקט אחר היה הוצאת "אדומה – אסופת שירה מעמדית", אנתולוגיית שירה שכבר נמכרה ב3000 עותקים. האירוע יתקיים בעברית ורוסית ויונחה על ידי יאנה קפנובה ויובל בן עמי.  במהלך האירוע ניתן יהיה לרכוש עבודות רקמה וקדרות של הנשים האתיופיות מ"מרכז רקמה" של אחותי בקרית גת.

הסיפור של פולגת קרית גת, הוא סיפור קלאסי של מפעל שנרכש על ידי איש עסקים זחוח, שרוקן את קופת המזומנים כדי להחזיר את מחיר הרכישה, ואז נסגר כך סתם. בסופו של הסיפור, נותרו 300 פועלות ופועלים, מבוגרים בדרך כלל, חסרי עבודה ופרנסה. "שירת פולגת" הוא מחווה כמעט יחידה לפועלים של המפעל, שהיה בעבר גאוות התעשיה הישראלית, ונסיון להתריע נגד מצבים דומים.
ניתן לדבר איתנו:

אתר המאבק:
http://polgatpoetry.googlepages.com/

האירוע בפייסבוק:
http://www.facebook.com/event.php?eid=17051795154

ההיסטוריה המזעזעת של סגירת מפעל פולגת:
חברים לא נוטשים, העוקץ, יוסי דהאן, 10.3.2008:
http://www.haokets.org/article.asp?ArticleID=2560

היסטוריה של מאבקים חברתיים ותרבותיים קודמים של תנועת "גרילה תרבות" (קופי טו גו) :
http://www.notes.co.il/mati/37948.asp

שירת פולגת בערוצי התקשורת הבאים: העוקץ, אתר של רועי צ'יקי ארד, YNET, קדמה, גת סיטי, דבי סער, וואלה, הני זביידה, עבודה שחורה, עכבר העיר שוקי גלילי, מעין, הגדה השמאלית, things and stuff, פורום BGU, ברמה העקרונית, אלעד בבלוגלי, שחרזדה, הקשת הדמוקרטית המזרחית, ידיעות תל אביב, העוקץ # 2, רשימות, כנרת – זמורה ביתן – דביר, תכנית הבוקר של ערוץ 10 עם אפרת רייטן, המקומונים של קרית גת, דרומי – רדיו דרום 101.5, ערוץ הכנסת, ערוץ 2, NRG, מקור ראשון, רשת ב', גלצ, חדשות אשקלון, פרומו – מעריב, גלריה, רשת ב', ידיעות דרום, מבזק גלצ, המאהל הנודד, וואלה וידאו, NRG וידאו, גלובס,

24.4.2008 ערוץ 1 – מבט לחדשות (לזמן קצר ניתן לצפיה באינטרנט), ידיעות אחרונות (בדפים הראשונים!) , רדיו 102 FM, האתר של יודית שחר, נתן זהבי ברדיו 103 FMושחרדזה.

27.4.2008 אופנה וקהילה, יעל טרגן, גלובס.

28.4.2008 דיון נוסף מרתק באתר של יודית שחר על האירוע, ערוץ 23 בתכנית של גל גבאי, האתר של משה יצחקי ששלח גם שיר מקסים ומופיע באתר של האירוע,

1.5.2008 שיר שכתבתי לפולגת – האתר של רועי צ'יקי ארד.

2.5.2008 מוסף הארץ – ציון לשבח ושיר לכתב הטלוויזיה של ערוץ 1.

14.5.2008 מלחמת גרילה תרבותית, ריאיון של בועז כהן, גלובס תרבות.

23.5.2008 על סגירתם של בוטיק השירה "פואמה" והמפעל של "פולגת" בקרית גת, אילן ברקוביץ', תרבות וספרות – הארץ.

30.5.2008 מחכה לחתול, יובל בן עמי, תרבות וספרות הארץ.

5.8.2008 המשוררים באו לעבודה, אילן ברקוביץ', תרבות וספרות – הארץ.

 

שירת פולגת באתר של הפקות המזרח – הקליפ המלא של ראובן המלאך

 

מפוטרי פולגת, שנה אחרי: קברו את העתיד שלנו

 

רק כ-20 אחוז מעובדי פולגת שפוטרו לפני כשנה – מצאו עבודה קבועה. שמחה גרינברג: "הייתי במספר ראיונות, אולם מיד כששמעו את גילי נרתעו – ושם זה נגמר". עובד אחר: "עבורי, המפעל הזה הוא בית קברות"
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3673283,00.html

תמונות

 

 

צ'יקי, ירמי קדוש וימין מסיקה בריאיון באירוע שירת פולגת 2008. צילום: נמרוד קמר.

 

יאנה ומתי. שירת פולגת 2008. צילום: מיה סייפן.

נשות ריקמה מקרית גת באירוע של שירת פולגת. צילום: מיה סייפן.

 

 

שולה קשת. שירת פולגת 2008. צילום: מיה סייפן.

 

 

הקהל של שירת פולגת 2008. צילום: מיה סייפן.

 

 

יובל ויאנה מנחי שירת פולגת 2008. צילום: מיה סייפן.

 

יובל ויאנה מנחי שירת פולגת 2008. צילום: מיה סייפן.

***

דן תורן, מיטל ניסים ומעין שטרנפלד. שירת פולגת, קרית גת, 2008. צילום: שלומית ליר.

http://polgatpoetry.googlepages.com/

נמרוד קמר ויאנה קופנובה ונטלי ברוך שירת פולגת, קרית גת, 2008. צילום: שלומית ליר.

http://polgatpoetry.googlepages.com/

מתי שמואלוף, שירת פולגת, קרית גת, 2008. צילום: שלומית ליר.

http://polgatpoetry.googlepages.com/

מיטל ניסים, מעין שטרנפלד, ארי ליבסקר. שירת פולגת, קרית גת, 2008. צילום: שלומית ליר.

http://polgatpoetry.googlepages.com/

נינה מזרחי, נמרוד קמר, מעין שטרנפלד, שולה קשת ויובל בן עמי. שירת פולגת, קרית גת, 2008. צילום: שלומית ליר.

http://polgatpoetry.googlepages.com/

ראובן המלאך. שירת פולגת, קרית גת, 2008. צילום: שלומית ליר.

http://polgatpoetry.googlepages.com/

שירת פולגת, קרית גת, 2008. צילום: שלומית ליר. http://polgatpoetry.googlepages.com/

תמי קצביאן, שלי דביר. שירת פולגת, קרית גת, 2008. צילום: שלומית ליר. http://polgatpoetry.googlepages.com/

 מיטל ניסים, מעין שטרנפלד. צילום: שלומית ליר, שירת פולגת, קרית גת, 2008. http://polgatpoetry.googlepages.com/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה:
%d בלוגרים אהבו את זה: