איזה סרט רע: 150 עובדי הקבלן בסינמה סיטי ברמת השרון מבקשים להקים וועד עובדים יציג בסיוע הקליניקה לרווחה ומשפט באונב' ת"א וארגון 'כוח לעובדים'

150  עובדי הקבלן בסינמה סיטי ברמת השרון מבקשים להקים וועד עובדים יציג בסיוע הקליניקה לרווחה ומשפט באונב' ת"א וארגון 'כוח לעובדים'. ההנהלה של סינמה סיטי (חברת N.L.C בראשות יעקב כהן) נלחמת בהם כדי להוכיח שכל ניסיון התאגדות לא יצלח. אותו בית קולנוע שאמור לבדר ולחנך את באיו הופך שוב לזירת קרב על איכות ואופי הדמוקרטיה בישראל.

בשנים האחרונות החלו תהליכים חיובים בחברה הישראלית, כאלו שבאו להגדיר מחדש את זכויות העובדים והתארגנותם המחודשת. הוקמה הסתדרות עובדים מיוחדת לעובדי קבלן והתקשורת סיקרה את מאבקי העובדים בזירות עסקיות שונות. אך נדמה כי ההנהלות הם האחרונות להבין את הפוטנציאל הדמוקרטי הטמון בהסדרת יחסי העבודה וזכויות העובדים.

המקרה של סינמה סיטי הוא מקרה קצה שמלמד על האלימות של בעלי ההון אשר מבקשים בכל מחיר לשמור על הדיכוי של אוכלוסיות עובדים שונות. בתחילה ההנהלה התעלמה מפניית וועד העובדים היציג של עובדי הקבלן של סינמה סיטי. לאחר מכן, כשההנהלה הבינה שהם עבדו לפי החוקים החלה לעבוד בשיטות של איום והפחדה על חברי הוועד ומנהיגיו. מאבק אלים זה כלל איום מפורש בפיטורין על בועז אורמן שהיה בין המארגנים של ההתאגדות של עובדים זו. לאחר מכן הגיע מכתב לתקשורת על היות העובדים המאורגנים סוג של "אויב בשער". המכתב שיועד אל כל העובדים "האמיתיים" של סינמה סיטי הופץ כנראה על ידי ירון אבידן, חבר הנהלת סינמה סיטי. ההנהלה לא הסתפקה במכתב זה, אלא החליטה להקים וועד עובדים מטעמה שהוא זה אשר "ידאג" לכל "משפחת" העובדים של בית הקולנוע.

ההנהלה של סינמה סיטי התעלמה מהרצון הבסיסי של העובדים להתארגן ולייצג את דרישותיהם הלגיטימיות. כאילו היו העובדים אשר מזמנם החופשי החליטו לקחת אחריות על איכות מקום עבודתם וזכויותיהם החברתיות – סוג של קבוצה שלא יכולה לנהל את עצמה. שוב הגישה של בעלי ההון הסתכלה בהתנשאות על העובדים, על המעמד הנמוך בהיררכיה של העבודה. היא ביקשה לעשות את מה שמפלגת מפא"י עשתה בזדון שנים רבות, היא רצתה גם לשלוט במנגנון הממשלתי וגם בהסתדרות העובדים.

מאבק סינמה סיטי, אני מקווה, יסתיים בהכרה של ההנהלה בזכויות של העובדים להתארגן ולייצג את זכויותיהם הטבעיות והחברתיות בארגון. עלינו להבין שמאבק העובדים להתארגן תורם לאופי הדמוקרטי של מדינת ישראל. דווקא משום שהוא זה אשר מיישם את הזכויות הליברליות הבסיסיות של התארגנות ועמידה על זכויות עובדים. לחימה אלימה בזכות העובדים להתאגד ולעמוד על זכויותיהן מחזירה את מדינת ישראל לכזו אשר פותרת כל סכסוך חברתי באלימות, תוך כדי תמיכה בשכבות המבוססות ולא באלו המוחלשות. דמוקרטיה אינה הגדרה של משטר סטטי – דמוקרטיה היא תהליך דינמי של התחדשות ויישום פעיל של זכויות חברתיות לחבריה. על הנהלת סינמה סיטי להפסיק לנהוג בשיטות אלימות ולהוות דוגמא לשוק העבודה ולהחזרת הצדק החברתי והשיוויון בין קבוצות שונות בחברה בישראל כמו במקומות עבודה שונים כגון קופי טו גו, הארץ, מאבטחי ביה"ח קפלן עובדי קופי בין ועוד.

 

הדעה התפרסמה ב"ישראל היום", 26.5.2008, עמוד 18.

***

אגודת הסטודנטים באונ' ת"א מאיימת לתבוע את הנציגים שלה עצמה, כשאלה מתרעמים כנגד השתתפותה בדיכוי וועד העובדים בסינמה סיטי:

http://www.solidariut.org/?p=44

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: