אחלם: משורר שחי בתקופה לא מוכרת

מוקדש לניל יאנג, שידע לעזוב

 

המשורר אחלם חי בפלסטינה המנדטורית השנייה. אף אדם לא ידע האם אחלם הינו יהודי או ערבי. השפה שבה כתב את הספר השירה המפורסם הראשון שלו "תע'ירת" (בעברית: "השתנית") שלבה ניבים יהודים-ערבים ודיאלקטים ערבים-יהודים. השירים תיארו מסע של טרנסג'נדרית בתוך דיקטטורה רצחנית וטוטאליטארית ששנאה וניסתה להשמיד את כל הגברים והנשים ששינו את מינם/ן. הספר הפך מאוחר יותר לאופרת רוק מצליחה שמכרה יותר ממאות אלבומים, בגלקסיה המזרח תיכונית ה-III.

אחלם היה כהה, כזה שיכול להיות גם מזרח אירופאי או להיות ספציפי פולני גמור. הוא אהב לכתוב בדיו שחור, כדי להפעיל את הדמיון של זהותו. זו התבטאה בספר השירה השני שלו "שחור" (בערבית "אסווד"). בספר הוא תיאר החור השחור שהפך למשיחה והמונים נהרו אחריה כדי שתפתור את המגפה שחיסלה את אל השמש.

הייתי רוצה בעצם שאחלם יחזור לתקופתנו מתוך השאול וינסה לבדוק באמצעות הפואטיקה המיוחדת שלו את ישראל/פלסטין של תקופתנו. מה השירים היו אומרים על החומה, מחנות הפליטים, האסירים הכלואים, הדיקטטורות, הניאו-ליברליזם והחיסולים.

התפרסם ב"העיר", 30.5.2008, עמוד 46.

 

ניתן לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על רשימות חדשות באתר. להרשמה לחצו כאן

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

%d בלוגרים אהבו את זה: