אחלם: משורר שחי בתקופה לא מוכרת

מוקדש לניל יאנג, שידע לעזוב

 

המשורר אחלם חי בפלסטינה המנדטורית השנייה. אף אדם לא ידע האם אחלם הינו יהודי או ערבי. השפה שבה כתב את הספר השירה המפורסם הראשון שלו "תע'ירת" (בעברית: "השתנית") שלבה ניבים יהודים-ערבים ודיאלקטים ערבים-יהודים. השירים תיארו מסע של טרנסג'נדרית בתוך דיקטטורה רצחנית וטוטאליטארית ששנאה וניסתה להשמיד את כל הגברים והנשים ששינו את מינם/ן. הספר הפך מאוחר יותר לאופרת רוק מצליחה שמכרה יותר ממאות אלבומים, בגלקסיה המזרח תיכונית ה-III.

אחלם היה כהה, כזה שיכול להיות גם מזרח אירופאי או להיות ספציפי פולני גמור. הוא אהב לכתוב בדיו שחור, כדי להפעיל את הדמיון של זהותו. זו התבטאה בספר השירה השני שלו "שחור" (בערבית "אסווד"). בספר הוא תיאר החור השחור שהפך למשיחה והמונים נהרו אחריה כדי שתפתור את המגפה שחיסלה את אל השמש.

הייתי רוצה בעצם שאחלם יחזור לתקופתנו מתוך השאול וינסה לבדוק באמצעות הפואטיקה המיוחדת שלו את ישראל/פלסטין של תקופתנו. מה השירים היו אומרים על החומה, מחנות הפליטים, האסירים הכלואים, הדיקטטורות, הניאו-ליברליזם והחיסולים.

התפרסם ב"העיר", 30.5.2008, עמוד 46.

 

ניתן לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על רשימות חדשות באתר. להרשמה לחצו כאן

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

%d בלוגרים אהבו את זה: