תנועת ההשכלה בעזה

סגר השכלה

ויסאם אבו עג'וה המנסה לצאת מעזה מזה שבע שנים, ולהגיע ללימודי סביבה בחו"ל, לא התייאש ושלח מכתב לטוני בלייר, אשר מכהן כרגע כשליח הקוורטט למזרח-התיכון. במכתב פירט שזהו ניסיונו החמישי לצאת ללימודים באנגליה (באוניברסיטת נוטיגהאם). בלייר ענה לו שהמכתב נגע בו והוסיף כי ממשלת בריטניה מחויבת להבטיח כי סטודנטים פלסטינים מהגדה או מעזה יוכלו לנצל הזדמנויות אקדמיות, כחלק מבניית היסודות מדינה הפלסטינית. בלייר הבטיח כי לשכתו תעלה את הנושא לפני הדרגים הגבוהים ביותר של הממשל הישראלי.

אלפי סטודנטים וסטודנטיות לכודים בעזה ואינם יכולים לצאת ללימודים אקדמיים בחו"ל. הסגר שמטילה ישראל על רצועת עזה מונע מאותם ברי דעת לממש את זכותם לנוע וללכת ללמוד באוניברסיטאות במדינות זרות. גם לאחר "יישום" תכנית ההתנתקות בספטמבר 2005 ישראל עדיין ממשיכה לשלוט הן במים הטריטוריאליים, הן במרחב האווירי והן במעברים היבשתיים בין עזה לבין מצרים, תוך שיש לה זכות וטו על האפשרות לפתוח את מעבר רפיח לתנועה סדירה. כך האוכלוסיה האזרחית של רצועת עזה הופכת לשבויה במדיניות (הלא-הומנית) של שר הביטחון אהוד ברק שמטרתה להשפיע על תנועת החמאס ועל קבוצות חמושים בעזה ותוך כדי הפרת הוראות המשפט הבינלאומי.

צעד לא הגיוני זה שנוקטת ישראל מפורר את הקהילה האקדמית וגם את החברה האזרחית הפלסטינית. בשל כך סטודנטים רבים לא יצליחו להגיע ללימודים בשנה הקרובה ומי יודע אם זכות זו תמומש בשנים שיבואו לאחר מכן. בתוך קבוצת הסטודנטים והסטודנטיות קיימים גם מלגאים של קרן פולברייט היוקרתית אשר מעניקה תמיכה מלאה ללימודים בארה"ב. עמותת "גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע" ששמה לה למטרה לעקוב אחר הפרת זכויות התנועה בשטחים הכבושים בכלל ובעזה בפרט דורשת ממדינת ישראל בדו"ח שהוגש לכנסת (יוני 2008) – לאפשר לכל סטודנט וסטודנטית לממש את זכותם לצאת מעזה ולהגיע ללימודיהם.

למאבק על עתיד ההשכלה הגבוהה הפלסטינית הצטרפה גם מזכירת המדינה האמריקאית קונדליסה רייס אשר מתחה, בתחילת חודש יוני הנוכחי, ביקורת על ישראל ומדיניותה הלא הגיונית. רייס טענה כי: ""אם אינך יכול לאפשר לצעירים לממש את ציפיותיהם וחלומותיהם – איני יודעת האם יכול להיות עתיד למדינה פלסטינית". בעקבות הביקורת החליטו גורמים ישראלים לשקול מחדש את המצב. גם ועדת החינוך של הכנסת קראה לקבינט המדיני-בטחוני לדון מחדש באיסור הגורף שהוטל על הסטודנטים בעזה. יו"ר הועדה, חה"כ מיכאל מלכיאור אמר בסיכום הדיון כי מדיניות זו "עלולה להתפרש כענישה קולקטיבית", כי היא "אינה מוסרית ואינה חכמה", ועלולה לגרום נזק ליחסי החוץ של ישראל. אפילו דובר צה"ל פיטר לרנר הבטיח לבחון מחדש את יציאת הסטודנטים מעזה. אך שר הביטחון הזדדרז והודיע לבג"ץ כי: "אף סטודנט לא ייצא מעזה".

בג"ץ דן בשתי עתירות שהוגשו בשמם של שני סטודנטים תושבי עזה בתגובה הראשונה שהגישה פרקליטות המדינה לבג"צ בשם שר הביטחון, המשיכה המדינה לדבוק בעמדתה לפיה: "כניסתם של סטודנטים מעזה לישראל לשם יציאתם ללימודים בחו"ל נמצאת הרבה מעבר לרף ההומניטארי אותו מוטל על ישראל לקיים על-פי כללי המשפט הבינלאומי".

כיום עדיין אין שום שינוי במדיניות של ישראל לגבי הסטודנטים העזתים.  לפני למעלה משבוע היו דיונים בבג"צ בעניינם של שני סטודנטים עזתים שנזכרו לעיל. בסיום אחד הדיונים, בעניינה של סטודנטית שאמורה להגיע ללימודי ד"ר בגרמניה- השופטים גרוניס, ארבל ורובינשטיין הורו לצדדים להגיש הודעות מעדכנות בתוך 14 יום, וראש ההרכב גרוניס העיר בעל-פה שכדאי שהמדינה תשקול מחדש את עמדתה. השופטים לוי, חיות ומלצר החליטו שלא לדון לגופה של העתירה , והורו לצדדים להגיש הודעות מעדכנות בתוך 15 יום, משום ש"המדינה הודתה שהיא שוקלת שינוי מדיניות בעניינם של סטודנטים המבקשים לצאת ללמוד בחו"ל".

בצעד חסר תקדים החליטה קרן פולברייט (קרן המעניקה מלגות לסטודנטים/יות אשר לומדים בארה"ב) להחזיר חלק מהמלגות שנשללו מהסטודנטים והסטודנטיות העזתים (משום אי יכולת ההגעה שלהם לאוניברסיטאות). אך מתוך שבעה סטודנטים פלסטינים, רק שלושה הגיעו לקונסוליה האמריקנית בארץ – לראיונות לויזה, לארבעה לא ניתן להגיע לראיונות "מטעמים ביטחוניים" כמובן. זה שהחזירו להם את המלגות – עוד לא מוציא אותם לחו"ל. ומלבד זאת, צריכים לצאת כל הסטודנטים ולא רק זוכי מלגות יוקרתיות כפולברייט, עם מליצת יושר כקונדילסה רייס.

הכיבוש הישראלי בשטחים הפלסטינים מתבטא אם כך לא רק בנוכחות צבאית, אלא במניעת זכויות בסיסיות כמו הזכות לנוע והזכות ללמוד ולרכוש השכלה גבוהה. על השיח הציבורי להוקיע מעשים שמטרתם הוא הרס החברה האזרחית הפלסטינית.האם סטודנטים בעזה צריכים לוותר על זכותם להשכלה גבוהה בשל הנסיבות שהולידו אותם בחברה הפלסטינית – אותה ישראל תופסת כאויבת מרה ותו לו. הדרך היחידה לצאת מתוך מצב של דיכוי ומצור כותב נלסון מנדלה הוא להחזיק בחזון של חברה חפשית שכולם חיים בה בהרמוניה ובשיוויון הזדמנויות (הוצאת נהר ספרים, עמ' 51). זהו אידֵאל שצריך לעמוד בראש קובעי המדיניות בישראל ואותו הם צריכים להגשים ביחס לחברה הפלסטינית. צריך לצאת מתוך החשיבה הצבאית ולאומית המאפיינת את המערכות הציבוריות ולקדם חשיבה אזרחית וחברתית הרואה בפלסטינים בני אדם המבקשים לממש את זכותם ללמוד ולהתפתח בדיוק כמו האזרחים בישראל. ולעיתים פעולות של יחידים יכולות לבשר אולי על בוא השינוי הקולקטיבי – כך המתמטיקאי פרופ' דייויד ממפורד תרם את פרס וולף היוקרתי שקיבל מידי נשיא המדינה למען הענקת שוויון הזדמנויות לסטודנטים פלסטינים.

הדעה התפרסמה באתר "ידיעות אחרונות", 19.6.2008

עידכון:

24.7.08: ישראל פוגעת קשות בזכותם של תושבי הרצועה להשכלה

17.8.08 דיכוי הרוח, אורית קמיר

 

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

0 תגובות בנושא “תנועת ההשכלה בעזה

 1. רק שיש כמה וכמה דברים שאתה תמיד שוכח להזכיר:
  1. אנחנו לא חייבים לפלסטינים דבר. לא זכות תנועה ולא זכות השכלה. בטח לא כל עוד הם במצב מלחמה איתנו.
  2. אנחנו לא כובשים את שטחי הפלסטינים … תתעדכן כבר .. הם לבד שם מושלים בעזה והם ילדים גדולים ומחליטים להלחם בנו.
  3. כאדם מן היישוב אני יכול רק לומר : כל עוד גלעד שליט לא באוניברסיטה, גם הם לא ילכו לאוניברסיטה, בטח לא בחו"ל.

  אתה ודומיך יכולים לחשוב שאני ימני,גזען, חשוך וכן הלאה. אני יכול לחשוב שאתם משת"פים של האוייב. וכל עוד הדו שיח הפנימי בישראל מנותק כך בין איש לרעהו …. לא יהיה קונצנזוס ולא יהיה קידום של שום יוזמה אזרחית למול הפלסטינים.

  אהבתי

 2. זוטי דברים.

  לשפוט את ישראל על אובדן כמה מלגות ושנות לימוד לפי המשבל… זה כמו לשפוט ילד בן 13 על גניבת מסטיק מהחבר שלו בביה"ס בבית משפט פלילי.

  האובססיה שלך עם הענין הזה היא אבסורדית.

  אם מעניינת אותך ההשפעה הכללית של המצור, וזה נראה בעינך לא מוצדק, דבר על זה. תעלה את הטענות של התומכים במצור ושלול אותם. אחרת… למי איכפת?? אנחנו מאמינים שזכותינו לקדם אינטרסים חזקים כמו חיי-אדם ושלום ע"י מצור. גם אם מישהו מאבד מילגה, ואף חיים בצד השני. תוכיח אותנו על טעותנו או שהוכחת בעיננו את אי-הרלונטיות של דבריך.

  לדבר למשוכנעים, זה… קל.

  אהבתי

 3. אולי לא ימני גזען וחשוך, אבל טיפש.

  אני לא רואה איזה נזק יוכל להיגרם לישראל מאישור הלימודים, אבל אני כבר רואה את הנזק שנגרם מאי-האישור שלהם.

  זה לא קשור להומניטריות. זה קשור לאמירה קבל עולם: "אנחנו לא מתעללים בפלשתינאים. אנחנו מגנים על עצמנו"

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: