אלימות חדשה: מכתב העת אדומה לחדשה

עיצוב ועטיפה: אורית לוינגר.

הצלחת האנתולוגיה "אדומה" הביאה את עורכי כתבי העת הספרותיים לחבור לטובת אנתולוגיה נוספת, הפעם של מיטב השירה הצעירה העברית והערבית. הם עמלו על איסוף רשימות, אולם לאחר מספר פגישות התגלעו חילוקי דעות והניסיון התפוצץ.

והנה, לפני כשבועיים נחת על מדפי חנויות הספרים העצמאיות גיליון "חדשה – אנתולוגיה לשירה עכשווית" מבית "כתם", בעריכת יהודה ויזן. הגיליון נושא בתוכו יצירות של עשרות משוררים ומשוררות. נשמע מוכר?

"די הופתעתי כשנלקחו בלי רשות תוצאות העבודה החלקית שלנו בנושא", אומר מתי שמואלוף, הנמנה עם העורכים שפרשו מן הפרויקט המקורי. "התאכזבתי לגלות שנוסף על העובדה שהחומרים נלקחו ללא רשות, הרי שגם לא נכללה יצירתם של משוררים ערבים. אי אפשר לייצר תרבות מתוך אלימות, ולקיחת שירים ללא רשות המשוררים ותמונות ללא רשות הצלמים זו אלימות, גם אם מדובר בגיליון המחולק חינם".

העורך יהודה ויזן: "האנתולוגיה 'חדשה' היא פרויקט שגובל באלטרואיזם, שלא לומר בעבודה פקידותית בעיקר. כפי שכבר ציינתי בגב האנתולוגיה עצמה, רשימת המשתתפים נסמכת באופן כמעט מושלם, על רשימה קודמת שנוסחה בידי יערה שחורי, מתי שמואלוף, רועי צ'יקי ארד, עודד כרמלי, שלמה קראוס, רוני הירש וכן, גם יהודה ויזן… מיותר לטעון שרשימת המשתתפים אינה מפלה על רקע זה או אחר.

"מבחינתי, כאשר אני נוקט באובייקטיביות ברורה כלפי משתתפי האנתולוגיה מתוך הבנה שכל הצגה אחרת של תמונת המצב תהא שקרית, ובתוך כך מוצא עצמי מקליד ומנקד שירים איומים ונוראיים, המעט שאני יכול לדרוש מן הכותבים הוא לנהוג בי באותה האובייקטיביות".

הטענה העיקרית היא כי נעשה שימוש בחומרים ללא רשות היוצרים.

"צר לי, אך טענה דוגמת 'אני מסכימה עם רשימת המשתתפים ומכירה בצורך לפרסם אנתולוגיה, אולם אינני מוכנה לקחת בה חלק רק כיוון שיהודה ויזן הוא העורך', לא רק  שנתפסת על ידי כילדותית, היא גם חוטאת באופן מובהק לכל אספקט של אובייקטיביות ובהחלט לא ראויה להתייחסות. כך או כך, 'חדשה' היא פרויקט חיובי. אני מתנצל בפני המשוררים שנפגעו, לא זאת הייתה כוונתי – וכן בהזדמנות זאת, מודה לאלו ששיתפו פעולה".

מאת: כרמית ספיר-ויץ, מוסף תרבות וספרות, עיתון מעריב, 4.7.2008.

לכתבה המלאה – קובץ PDF – אנא לחצו כאן בבקשה (תודה לנמרוד קמר על העזרה הטכנית – תמיד אהיה חייב לך ארוחה עסקית על האירוח).

0 תגובות בנושא “אלימות חדשה: מכתב העת אדומה לחדשה

  1. אין פלא כשמדובר ביהודה ויזן. שמו של האיש נקשר בפרשיות חמס לא אחת, זאת בנוסף לדרך רצופת פרובוקציות, השתלחויות ואלימות מגוונת שעשה עם הנץ דרכו בביצה הספרותית. לקרוא את המילה אלטרואיזם בהקשר של ויזן זו בדיחה מוצלחת.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s