תלוש בהיר: עם אישור חוק הגנת השכר

הכנסת קיבלה תיקון מהפכני בחוק הגנת השכר שמעביר את נטל ההוכחה בתביעות עובדים מהעובד אל המעביד, זאת בנוסף לחובת מתן תלוש בהיר ומפורט והחלת עונשי מאסר וקנסות של עד מליון שקלים על העבריינים. החוק אשר עבר בקריאה שנייה ושלישית ואושר מוכיח שוב שח"כ שלי יחימוביץ' (בשיתוף עם דוד אזולאי מש"ס ומשה שרוני מהגימלאים) מצליחה להעביר בכהונתה חוקים שההסתדרות לא הצליחה לחוקק במשך שנים.

המשק בחברה בישראל הגיע לשפל המדרגה. חברות כוח אדם ושירותים, אשר חלקן הגדול עובדות בשיתוף עם המדינה, מתעשרות על גבי עובדים, משום שאלו לא עוקבים ביסודיות אחר תלושי השכר שלהם ולא מקבלים גיבוי מבית הדין לעבודה . לעיתים חברות אלו מתכננות מראש ל"העלים" תשלומים, או לייצר תלוש "לא קריא" ולסמוך על הפחד, האדישות ואי היכולת של העובדים לעמוד על זכויותיהם ולהסתכן בפיטורים. תוסיפו לכך את אחוזי האבטלה ואת הגידול הניכר בעובדים חלקיים, עובדי קבלן, עובדי כוח-אדם ולבסוף מניעת האפשרות להתאגד ותקבלו אקלים אנטי-חברתי בעליל.

אלפי עובדים הופכים בישראל לעבדים. אוכלוסיות שלמות שעובדות לעיתים בשתי משרות לא מסוגלות להתפרנס בכבוד. אזרחים מכובדים אשר יצאו לגמרי מכלל אפשרות לחיות בכבוד. אין להם כסף לשלם לחינוך ילדיהם וקל וחומר שלא לשלם עבור השכלה גבוהה, לרכוש תרופות, להשיג ביטחון תעסוקתי במקום עבודתם, לשלם עבור המשכנתא ולהסתובב עם דימוי עצמי חיובי.

לחוק יש שלושה חלקים עיקריים. החלק הראשון של החוק מניח את האחריות על המעסיק למסור לעובד תלוש שכר שמשקף את המציאות. מעביד שלא יעשה כך יהיה צפוי לקנס של עד ל13,500 ש"ח לכל עובד ובנסיבות חמורות ל-27,000 ש"ח בשנה. בית הדין יוכל לפסוק פיצויים גם ללא הוכחת נזק, בסכום של עד 5,000 ש"ח על כל עברה שנעשתה בתלוש של העובד. העונש, במידה והמעביד ינכה כספים באופן לא חוקי, יהיה עד שנתיים מאסר או קנס של עד מיליון ש"ח. החלק השני של החוק מעמיד את בהירות התלוש במרכזו. בפעם הראשונה תחול האחריות על המעביד לנהל מעקב אחר הרישומים של שכר העבודה ושל פרטי השכר ולפרט אותם. החלק השלישי של החוק הוא העברת נטל ההוכחה אל המעביד, כך דווקא הוא יצטרך להוכיח מהם שעות העבודה של העובד.ובדרך זו העובד לא יצטרך לעמוד אל מול בית הדין לעבודה בחוסר אונים.

חברה בריאה אמורה לחנך את אזרחיה להגן על זכויות עובדים, ללחום על צדק חברתי ושיוויון הזדמנויות ולשאוף לצמצום הפערים והעוני. אך בחברה חולה מוטלות בספק אפילו הזכויות הבסיסיות של קבלת תלוש עבודה בהיר, תשלום מלא של שכר העבודה, ורישום אחר שעות העבודה. השחיתות, הפשע האוולת הופכים את פרוטות העובד למקור רווח נוסף. בשלכ כך עלינו לברך על החוק המתקדם שיחייב שקיפות ביחסי עבודה. אך לא די בהגנת העובד ובהרתעת המעסיק. עלינו לדרוש את פירוק חברות כוח האדם ולחנך בביקורתיות את ילדינו על מנת שידעו כיצד לייצר מסגרת חברתיות, פוליטיות ומוסריות כוללות טובות יותר.

הדעה התפרסמה לראשונה ב "ישראל היום", 8.7.2008, עמוד 27. וגם בגדה השמאלית 15.7.08.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

0 תגובות בנושא “תלוש בהיר: עם אישור חוק הגנת השכר

 1. "חימוביץ מצליחה להעביר בכהונתה חוקים שההסתדרות לא הצליחה לחוקק במשך שנים".
  עד כמה שידוע לי, ההסתדרות, בניגוד לחברת הכנסת יחימוביץ,
  אינה גוף מחוקק
  היא אולי לא הצליחה לקדם או להוביל חקיקה של חוקים כאלה (יהיה מי שיטען שהיא דווקא הצליחה לקדם כמה מחוקי העבודה החשובים ביותר, גם אם היא לא חתומה עליהם ישירות)
  אבל אם אתה מפנה ביקורת על אי-חקיקה של ההסתדרות, כדאי שתחשוב קודם – איך זה שאתה לא הצלחת במשך שנים לחוקק חוקים כאלה?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: