חולים במצב קריטי מבקשים לצאת מעזה

 
ראו למטה הודעה דחופה מטעם רופאים לזכויות אדם – ישראל, בדבר שני חולים במצבים קריטיים הזקוקים לטיפול רפואי מציל חיים בישראל, אשר יציאתם מעזה נמנעה ע"י הרשויות הישראליות "ממניעים בטחוניים".

אנו זקוקות לעזרתכן/ם!

עזרו לנו להפעיל לחץ מסיבי על הרשויות ועל העומדים בראשיהן, כך שיבינו שהחלטות אנטי-אנושיות מסוג זה לא יכולות לעבור בשקט. מנסיון העבר, הפעלת לחץ ציבורי מסוג זה עשויה להועיל במקרים פרטניים כמו אלה שלפנינו.

מה שאפשר ורצוי לעשות זה להתקשר לגורמים הבאים, ולדרוש את יציאתם לאלתר לטיפול מציל חיים של החולים הנ"ל. אנא המשיכו להתקשר גם אם תפוס, לא עונים, וכדו'.

– ראש מת"ק עזה, אל"מ משה לוי – 086741414/5/7

– המוקד ההומניטרי במת"ק עזה – 08-6741411

– חמ"ל מת"ק עזה – 08-6741400

– מתאם פעולות הממשלה בשטחים הכבושים (מתפ"ש), אלוף יוסף משלב – 03-6975351, 03-6977465

– דובר המתפ"ש, שלמה דרור – 03-6977138

– משרד ראש הממשלה (האחראי על השב"כ, ומקבל החלטות בעניין "מניעות בטחוניות". אפשר לבקש את שושי גולן או את סיגל מלכה) – 03-6109898

– שר הבטחון, אהוד ברק, ודוברו – 03-6975436

– עוזרת שר הבטחון, רות בר – 03-6975334

כמובן שאימיילים/ פקסים/ מכתבים לגורמים הנ"ל או לכל גורם אחר שיש לכן/ם גישה אליו יתקבלו בברכה.

***

הודעה דחופה – 12.8.08

רופאים לזכויות אדם – ישראל

רופאים לזכויות אדם – ישראל מבקשת את התערבותכן/ם הדחופה בשם שני חולים תושבי רצועת עזה, המופנים באופן מיידי לטיפול רפואי מציל חיים אשר אינו זמין ברצועה. שני החולים מופנים לביה"ח איכילוב ומחזיקים בהתחייבויות מטעם הרשות הפלסטינית לכיסוי עלות הטיפול הרפואי בהם.

החולה הראשון הוא מחמוד אלכפארנה, ת.ז. 944823715, בן 38, הסובל מאיבוד דם עקב גידול סרטני מדמם בקיבה. עפ"י ד"ר עבד אגבאריה, מומחה באונקולוגיה מבי"ח רמב"ם, "מצבו כעת קשה ביותר, סובל מדימום ממערכת העיכול העליונה. הנ"ל חייב טיפול דחוף ע"י ניתוח כריתת קיבה ע"מ לעצור את הדימום ולטפל במחלת הסרטן המתקדמת אצלו. הטיפול הנ"ל אינו זמין כיום ברצועת עזה." ד"ר מיכל לוטם, אונקולוגית בכירה בביה"ח הדסה עין כרם, כתבה ביום 22.7.08: "זהו סרטן ממאיר ומתקדם המחייב טיפול מיידי משתי סיבות: בשל הסיכוי להאריך במידה מסוימת את תוחלת חייו וכדי למנוע סיבוכים של חסימת דרכי העיכול, דימומים והתנקבות של הקיבה, שיהפכו את חייו לסיוט…. קיימת דחיפות בהגעתו לטיפול, מסדר גודל של שבוע".

הנ"ל פנה לרל"א באמצע חודש יולי, לאחר שבקשתו להיתר יציאה מעזה לצורך קבלת הטיפול הרפואי נשללה. לאחר שפניית רל"א למת"ק ארז מיום 22.7.08 בבקשה להתיר את יציאת החולה לביה"ח באופן מיידי לא נענתה, שלחנו פניה נוספת, בהולה, ביום 28.7.08. ביום 31.7.08 הודיע לנו המת"ק כי פנייתנו נדחתה "ממניעים בטחוניים". עתירה בהולה שהגישה רל"א ביום 29.7.08 לביהמ"ש המחוזי בבאר שבע (לאור סירוב בג"צ לדון בעתירות של חולים מעזה), עדיין תלויה ועומדת, ועד כה לא התקיים אפילו דיון בענינה.

החולה השני הוא מחמוד ג'עפר, ת.ז. 802178418, בן 20, אשר נפגע לפני כשבוע וחצי מירי. הוא נפצע באורח קשה ברגליו, כאשר ברגל שמאל הוא סובל מפגיעה בעצם ובכלי הדם. ניתוח שעבר בעזה לשחזור אספקת הדם לרגלו כשל, וכעת השתל הורידי, אשר נותר ללא כיסוי של רקמה רכה, מדמם באופן מסיבי.

החולה נמצא ביחידה לטיפול נמרץ בביה"ח אלשפאא בעזה, ומקבל מנות דם רבות מאד. עפ"י חוות דעתו של ד"ר הראל ארזי, מומחה בכירורגיה אורתופדית, "המצב המתואר לעיל מהווה סיכון מהותי לחיי החולה העלול למות תוך זמן קצר מדימום חריף או זיהום סוער…. הפתרון היחידי הניתן לביצוע במסגרת הרפואית בה הוא נמצא כעת הוא קטיעה גבוהה מאוד של הגפה…. ייתכן גם שהמועד האפשרי לביצוע ניתוח מציל חיים זה כבר חלף. על מנת להציל את חיי החולה יש לאפשר יציאתו מעזה באופן מיידי לקבלת טיפול רפואי במרכז בעל יכולות מתקדמות בתחום ניתוחי כלי דם, כירורגיה פלסטית ומיקרוכירורגיה ואורתופדיה של טראומה. עיכוב יציאתו עלול להוות גזר דין מוות בעבורו." להערכתה של ד"ר יונה יניב, גם היא מומחית בכירורגיה אורתופדית, החולה "זקוק לטיפול דחוף – קיבוע השברים ושתל מחודש או הערכה לקטיעה כדי להציל את חייו ולכן יש צורך בהעברה מיידית!! שלו לבי"ח איכילוב, כפי שתואם".

בקשת החולה להיתר יציאה מעזה לצורך קבלת הטיפול הרפואי נשללה ביום 10.8.08 ע"י השב"כ מסיבות לא ידועות, חרף מצבו הבריאותי הקשה, והיותו מרותק למיטה ושרוי בהכרה חלקית. פניה בהולה ששלחה רל"א למת"ק ארז אתמול, 11.8.08, נדחתה היום על רקע "בטחוני".

יש מקום לתמוה כיצד קרה שחולים אלה, השרויים במצב בריאותי כה קריטי, נזקקים לעירויי דם על בסיס יומיומי, ואינם מסוגלים אפילו ללכת בכוחות עצמם, הוגדרו ע"י השב"כ כסיכון בטחוני. יודגש, כי כל עיכוב נוסף ביציאתם מסכן את חייהם באופן מיידי.

רופאים לזכויות אדם – ישראל חוזרת ודורשת שחולים הזקוקים לטיפול שאינו זמין ברצועת עזה, ובכללם חולים אלה, יועברו לבתי חולים חיצוניים ללא כל דיחוי, וללא קשר לשיקולים שאינם רפואיים.

לפרטים נוספים אפשר לפנות לרעות כ"ץ – 0547320029, תום מהגר – 0545205088 או מירי וינגרטן – 0546995199.

הערה: סודיות רפואית: פרטי החולים ומידע רפואי אודותם מתפרסמים בידיעתם ובהסכמתם. השימוש בהם מותר אך ורק לצורך הבטחת יציאתם לטיפול רפואי

 

ניתן לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על רשימות חדשות באתר. להרשמה לחצו כאן

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

0 תגובות בנושא “חולים במצב קריטי מבקשים לצאת מעזה

 1. ם.

  אם השב"כ מגדיר אותם סיכון ביטחוני, סימן שהם יעבירו מידע או יקבלו מידע שבעזרתו הטרור יגבר, ללא קשר למצבם הפיזי.

  אתם מחליאים אותי, חבורת רופאים לזכויות אדם וכל החבורה שלכם. פשוט מחליאים אותי

  אהבתי

 2. לא נורא, יהודי. אתה מחליא אותי. אז מה? כל אחד ומה ומי שמחליא אותו. אמור לי מה מחליא אותך ואומר לך מה אתה.

  אהבתי

 3. אם כל הצער על מצב החולים מעזה, אני הייתי מצפה שנבהיר לעזתים שבלי שליט אף חולה לא נכנס לישראל.

  אהבתי

 4. חברה, אני בצד של הימנים פה. אבל לא צריך להגזים.
  אם חולה קשה וסובל שעלול למות או להשאר נכה מדפק על דלתינו, ואין לו מענה בביתו, ולנו התרופה, צריך לפתוח את הדלת ולאפשר לו להנצל.

  כמובן, שלא צריך לשאת בעלות של כל זה, אז צריך שהוא לא יהווה סיכון בטחוני, אבל באמת לוודא שכך. וכמובן שצריך שהוא ישלם על הטיפול, אחרת יש לי מטרות פנימיות שניתן להשתמש בכסף עבורם, כלומר הצלת ישראלים.

  אבל אם הוא משלם, ואני רק צריך לתת לו להגיע למערכת בריאות שתציל אותו, ואין בכך סיכון עבורי. אז זה לא יהיה אנושי לעשות דבר אחר מלבד לתת לו לעבור. וזה לא קשור לגלעד שליט (אלא אם אותו אדם מחזיק את המפתח לשחרורו, או שהיה ברור שמניעת כניסתם של כל החולים תביא את שחרורו), שבעזרת השם יחזור מהר הבייתה וחוטפיו ושונאינו ואויבנו יעלמו מהעולם גם כן.

  בברכה

  אהבתי

 5. יש בעזה חיל אשר משווע לראות רופא שיבדוק אותו ויטפל בו.
  האם יש בדעת הרופאים המכובדים לדאוג לו?
  או שמא מכוון שאין שמו מוחמד או נסרללה אין צורך לדאוג?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: