סטודנטים התעוררו

(גירסא זו שונה במקצת מהמקור)

הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ חיים אורון (מרצ), המגדילה את תקציב ההשכלה גבוהה ב-1.8 מיליארד שקל ומקפיאה את שכר הלימוד למשך 5 שנים. לפני הדיון של המועצה להשכלה גבוהה בנושא התראיינו ראשי ארגוני הסטודנטים ואמרו כי הם חטפו יריקה בפרצוף עם העלאת דוח שוחט לדיון בממשלה, בניגוד גמור להסכם שהיה להם עם האוצר (כחלק מהסיכום לאחר סיום שביתת הסטודנטים) . יו"ר השדולה למען הסטודנטים אף ביקש קודם לכן מראשי האוניברסיטאות והמל"ג שיחרימו את הדיון בכנסת כל עוד נציגי הסטודנטים הם לא צד בעניין.

האיום של עליית שכר הלימוד שניחת על הסטודנטים אומנם נדחה באופן זמני בעקבות החלטת המועצה להשכלה גבוהה (20.7) שהורתה לאוניברסיטאות ולמכללות שלא לכלול העלאה של שכר הלימוד בשוברי התשלום לשנת 2008-9. אך במידה והכנסת לא תאשר את הצעת החוק של ח"כ אורון המגדילה את תקציבי ההשכלה הגבוהה ואת הקפאת השכר, יחזרו הסטודנטים לעמדות הקרב על אופי ומחיר לימודיהם בשנים הקרובות. במידה והמאבק של הסטודנטים יעלה שוב לכותרות, יש צורך לחשוב מחדש על הדרך בה צריך וראוי להיאבק בפקידי האוצר ובדו"ח שוחט.


קשה שלא להבחין כי הסטודנטים והמערכת ההשכלה הגבוהה כולה פועלת בתגובה להחלטות שמתקבלות במשרד האוצר. הצעת הפשרה אשר אושרה בכנסת אינה מארגנת את הקיים לתוך סדר סוציאל-דמוקרטי המבקש לצמצם פערים בחברה וליצור מערכת חינוך שיוויונית כזו שתשרת את כל הקבוצות בחברה. הצעת הפשרה היא סוג של טלאי פוליטי זמני. עלינו לשאול למי שייכת מערכת ההשכלה הגבוהה. איך היא יכולת לשרת בערכיה ובמבנה הכספי שלה את רוב השכבות באוכלוסיה. הצעת פשרה של ח"כ אורון מראה לנו עד כמה חסרה לנו אופוזיציה לוחמת, אשר קובעת את הסדר היום הפוליטי, והחברתי בשמאל ומכריחה את הימין הכלכלי-חברתי להגיב לצעדיה ולא ההפך. אם אכן הייתה אופוזיציה ראויה בישראל, אז שרת החינוך יולי תמיר ומפלגת העבודה היו צריכים לעמוד בשמאל החברתי, כלכלי ולצאת כנגד דו"ח שוחט. אך כידוע בישראל אין שמאל פוליטי אקטיבי ולכן שרת החינוך (אשר חתמה על הפשרה) הייתה גם זו אשר דוחפת באופן פרדוכסלי לאשר את דו"ח שוחט.

 

הסטודנטים כזרז לקידום שוחט

כיום אנו נאבקים נגד סעיפים בתוך דו"ח שוחט אך מעטים הקולות (כגון: הפורום להגנת ההשכלה הציבורית) שמציעים מסגרת חשיבה חברתית אינקלוסיבית המבקשת לצמצם פערים בין שכבות שונות בחברה בישראל. ובנקודה זו הסטודנטים ראויים כאן לביקורת נוקבת. האמונה שלהם בממסד וההתפשרות בשביתה האחרונה (2007) לא הניבה שום תוצאה ממשית חוץ מהתחייבות ל"הידברות" בין הממשלה לבין הסטודנטים. ואמונה עיוורת וחסרת הבנה פוליטית בסיסית היא זו שאפשרה ה"שכחה" של המערכת הציבורית את הדוחות הקודמים (מלץ 1996, וינוגרד 2001) והביאה להסכמה עם הנחות היסוד של דו"ח שוחט (2007).

כבר בשנת 1996 ועדת מלץ המליצה כי: 1. שכר הלימוד שיש לגבות מהסטודנטים אינו צריך לכסות את מלוא ההוצאות הריאליות של המוסדות האקדמיים המתוקצבים והוא יוסיף להיות נתמך; 2. אין מקום לשכר לימוד דיפרנציאלי או שכר לימוד מדורג לסוגיו; 3. שכר הלימוד יהיה אחיד בכל התחומים בכל הרמות ובכל המוסדות המתוקצבים לסטודנטים ישראלים המממנים בעצם את שכר הלימוד; 4.לא תהיה העלאה ריאלית של שכר הלימוד. דו"ח וינוגרד אף קבע בשנת 2001 כי יש צורך בהפחתה הדרגתית של שכר הלימוד בשיעור ריאלי מצטבר של 50% בשנים 2002-2006. והממשלה אישרה את החלטות הועדה ורק בהחלטות מאוחרות יותר סייגה את החלטתה המקורית בעניין המלצות הועדה.

 

מעבר להצעת הפשרה

אין טעם להקפיא את שכר הלימוד ולשכוח את האחים ואחיות שלנו, אשר יתעוררו יום אחד שוב עם עוד "רפורמה", עוד ניסוי ציני בשכחה, הטעייה וגניבה של הזכויות החברתיות הבסיסיות שלנו. שהרי מלכתחילה לא היינו צריכים בדו"ח שוחט, שיבטל את דו"ח וינוגרד ודו"ח מלץ בטענות כי ההשכלה הגבוהה בישראל נמצאת במשבר. כן, ברור שההשכלה הגבוהה במשבר, בתחילה משרד האוצר הביא את האוניברסיטאות למצב שהן חבולות, מוכות ועניות ורוקן את תקציבן. לאחר מכן טענו באוצר כי ראוי שהאוניברסיטאות ייצאו מהמשבר, ובשביל כך צריכים ועדה עם שר אוצר לשעבר בשם שוחט שלא במקרה מונה לדירקטור חיצוני בחברת האנרגיה האמריקאית אלון USA – אלו אשר הקימו את תחנות הדלק שלהם על אדמות קיבוצים כחלק משינוי היעוד של הקרקעות החקלאיות. שוחט יצר אמנם לעצמו דימוי של מפאיניק טוב אך חשוב לזכור כי מדיניותו היתה לא פחות אכזרית, צינית ואגרסיבית מזו של שרי האוצר של הליכוד.

על הסטודנטים, המרצים הבכירים, הסגל הזוטר, עובדי קבלן באוניברסיטאות וציבורי עובדים נוספים להתאגד ולהילחם בעוצמה בלתי מתפשרת על המחויבות של המדינה לספק לנו האזרחים שירותים חברתיים אוניברסלייים כגון בריאות, דיור, חינוך. הפורום להגנת ההשכלה הציבורית קובע כי שורש המשבר במערכת ההשכלה הגבוהה הוא הקיצוץ הנרחב (כ-1.2 מיליארד ₪) בתקצוב הממשלתי של המערכת בעשור האחרון, קיצוץ שנערך במקביל לעלייה במספר התלמידים וגרר פגיעה חמורה באיכות ההוראה, בתשתיות המחקריות ובמצאי הספרים וכתבי-העת. ביטול מלא ומיידי של הקיצוץ חיוני להבראה ממשית של המערכת וליכולתה לשמור על הסטנדרטים המקובלים במערכות השכלה גבוהה בארצות אחרות. למעשה, יש להעלות באופן משמעותי את התקציב אל מעבר לרמתו הקודמת, וזאת כדי לממן את הצעדים הבאים. מכיוון ששכר הלימוד קובע את מידת נגישותה של ההשכלה הגבוהה לשכבות מוחלשות, יש חשיבות מהותית לשכר לימוד נמוך. ולכן אסור להסתפק בהצעת הפשרה של ח"כ אורון להקפאת שכר הלימוד אלא צריך לדרוש את הורדת השכר כמו שהציע דו"ח וינוגרד.

סדר היום הפוליטי שעליו צריך להילחם אל מול פקידי האוצר צריך להיות רחב ככל האפשר ולכלול סעיפים שונים כגון: הפסקת צורת ההעסקה של מורים מן החוץ , העסקה נאותה של תלמידים לתארים מתקדמים, עיון מחדש בהחלטות אקדמיות שבסיסן כלכלי, פתיחת הקמפוסים לציבור, השקעה בחידוש ציוד מעבדה וספריות, דמוקרטיזציה של הניהול האקדמי והעברתו מידי הסגל המנהלי של בעלי הון חזרה לידי הסגל האקדמי, ביטול העסקת עובדי קבלן בקמפוסים ועוד.

כל התפשרות עם משרד האוצר, או קבלת הבטחות ללא כיסוי (כמו בסיום מאבק הסטודנטים הקודם), תוביל ל"רפורמה" חדשה ולהרעת המצב. על הסטודנטים להיות הראשונים בהעמדת אופוזיציה לוחמת לדו"ח שוחט והרעיונות האליטיסטיים שהוא מגלם.

המאמר התפרסם לראשונה באתר "ידיעות-אחרונות", 21.8.2008

***

עזרו למשפחת הצלמת מניעלין

 

בסוף חודש יולי 2008 הזדעזעו מיליונים בישראל ובעולם מסרטון המתעד חייל ישראלי יורה כדור גומי בעציר פלסטיני כפות בנוכחותו של קצין בדרגת סגן אלוף. פרסום הסרטון עורר סערה ציבורית בישראל והוביל להעברתו מתפקידו של הקצין, מפקד הגדוד.

הסרטון צולם על ידי סלאם עמירה, תלמידת תיכון פלסטינית, מחלון בית משפחתה בכפר ניעלין. משפחת עמירה לא קיבלה כל תמורה חומרית על חשיפת הסרטון, אך שילמה מחיר יקר על המעשה האמיץ. שלושה ימים לאחר שידור הסרטון נעצר אבי המשפחה, ג'מאל בהפגנה במטע הזיתים שלו, והיה נתון במעצר יותר משלושה שבועות.

בעקבות ערעור שהגישה עורכת דינו, גבי לסקי, שוחרר ג'מאל עמירה בערבות. שופט בית המשפט הצבאי לערעורים ביקר קשות את התנהלות התביעה בתיק, וכתב בהחלטתו כי "פוטנציאל התשתית הראייתית בתיק, ספק אם יביא בסופו של דבר לכדי ההרשעה". השופט התייחס בכובד ראש לטענות המשפחה כי המעצר בא כנקמה על המבוכה שהסב פרסום הסרטון לצבא: "הגם כי הטענה כי כוחות צה"ל ביקשו להיפרע מהעורר נשמעה בקול רפה, לא ניתן להתעלם מכך כי בסופו של דבר נעצר דווקא העורר (ג'מאל עמירה) מכל המפגינים באותה עת."

ג'מאל עמירה שב הביתה, אולם לצורך כיסוי ההוצאות המשפטיות הנוכחיות והעתידיות בתיק נצטרך לגייס כמעט 30,000 שקל. אנא עזרו לנו:
למשלוח תרומות בדואר: ת.ד. 1335, כפר סבא, 44113, לפקודת "מטה הקואליציה", אנא ציינו כי ההמחאה היא עבור משפחת עמירה
לתרומה באינטרנט: http://tinyurl.com/6fekjc
לבירורים: niv.sarid@gmail.com

Help the Ni’lin video whistleblower
At the end of July 2008, millions of Israelis and internationals were shocked by a video depicting an Israeli soldier firing a rubber coated steel bullet at a handcuffed Palestinian detainee, in the presence of a Lt. Colonel. The publication of the video caused public uproar in Israel and led to the transfer of the officer from his role.

The video was shot by Salam ‘Amira, a Palestinian high school student, from her family home window, in the village of Ni’lin. The ‘Amira family did not earn any material reward for the video, but paid a high price for its brave act. Three days later, the family’s head, Jamal ‘Amira, was arrested at a protest in his olive grove, and was detained for over three weeks.

Following an appeal by Adv. Gabi Laski, Jamal ‘Amira was released on bail. The military appeal judge strongly criticized the handling of the case by the military prosecution, and wrote that: "It is doubtful that the evidence in the case will lead to a conviction". The judge treated seriously the family’s allegation that the arrest was official revenge for the video’s release.

Jamal ‘Amira is home, but in order to cover the current and future legal costs, we estimate we will have to raise approximately 30,000 NIS. Please help us.
To send checks: PO Box 1335, Kfar Saba, 44113, to be made to "Matte Hacoalitsia". Please earmark the check “‘Amira legal defense fund”
To donate through PayPal: http://tinyurl.com/6fekjc
For further information: niv.sarid@gmail.com

ניתן לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על רשימות חדשות באתר. להרשמה לחצו כאן

 

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

4 תגובות בנושא “סטודנטים התעוררו

 1. זה אסון מתי, כמה פוליטיקאים מחריבים לנו את המדינה. אני יכולה לומר לך שגם בחינוך המיוחד יש קיצוצים גם השנה, למרות השביתה ולמרות הבטחות האוצר. בכיה לדורות, אין מילים על ההחרבה.

  אהבתי

 2. כן יעלה שכר הלימוד, לא יעלה שכר הלימוד, דיון מרתק. הכל כוסות רוח למת.

  יודית, זה לא כמה פוליטיקאים, אלא כמה אזרחים (למעלה ממחצית) שמצביעים להם כל פעם מחדש, וגם מרוצים מזה.

  אהבתי

 3. שכר לימוד מסובסד מממן את העשירים על חשבון הוצאות שיכלו להגיע לעניים.

  אחוז הסטודנטים שמרויחים שכר נמוך מהממוצע אחרי לימודיהם הוא מזערי. לכן בהחלט היו מספיקות הלוואות כפי שמציעה ועדת שוחט.

  אחוז הסטודנטים שבכלל באים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך הוא קטן, ולכן מימון של כולם במקום מימון מושכל של מי שצריך מימון (כמו שמציעה ועדת שוחט) באמת הוא גם-כן מדיניות לא-חברתית.

  כנס לפרטים מתי, האמת בפרטים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: