נחשו מי מכר את מתחם פולגת בקרית גת ב-46 מיליון שקל

*
שירת פולגת מספידה את מפעל פולגת שמתחמו נמכר ברווח גדול ומצביעה על הצביעות של עורכי עיתון גלובס שהחליטו שלא להזכיר לרגע את גורל ארבע מאות (!) המשפחות שנזרקו לזבל עם סגירתו. ואת ההתעלמות הממסדית מה"עוקץ" שביצעו מנהלי המפעל כדי לממש עוד ועוד רווחים ולפרק את הקהילה המקומית. 

גרילה תרבות קורעת את חולצתה ומבטיח לנצח בקרב. (תודה לעו"ד שלי דביר על הלינק).

*

ברוך בואכם לגיהינום הלבן / מתי שמואלוף

הוא מממש פיטורין
הוא מממש אכזבות
הוא מממש התפרקות המשפחה
הוא מממש תבוסה
הוא מממש עוני, דלות, נחדלות
הוא מממש אותי שרואָה את הכול ואני כבר לא ילדה

והנה אחי העיתונאי השפוט מנקה לו את העבר, ההווה והעתיד, מדווח בשקט שהוא עשה רווח גדול
ואיפה אימי, אחיותיי ובתי הקטנה ואיפה ארץ-ישראל.

*

אתמול מחיפוש בקבצים, הבחנתי שאת השיר שקראתי ב"שירת פולגת" (והתפרסם גם במעין ובבלוג), כתבתי ממש בערב שאחרי "שירת המלצריות". היום אני מביא את 'תגידו בגת' שכתבתי יומיים אחרי הפגנת השירה בפולגת קרית גת (באתר מופיע עוד שיר על ההפגנה עם ארמזים מהמקורות).

תגידו בגת / רועי צ'יקי ארד

הקפה ששתית עד תום
ממשיך להמות
האדם שהרגת
מעלה עלה חיוור
השושן שגזמת
מניד את רגליו
 
 
ההצלחות הן הכשלונות היחידים שלך
אתה הורג את הילד שהולדת
כשהירח לבן, כשהירח צהוב, הלב אדום
צביקה בולינבלום גנב את פולגת.
 
הים שיַבש
ממשיך לבכות.
המכונה המושבתת
ממשיכה לרקוק
הלשון שנקטעה
תתפור שרוול מלמל ורוד 
 
כשהירח לבן, כשהירח צהוב, הלב אדום
על הספסלים כולם כתוב:
צביקה בולינבלום גנב את פולגת.
 
מכרות יסתתמו
תת-אלופים יפתחו מספרות כלבים
כלבים ימותו מאדישות ויגון
ויזכור העולם
ותזכור תבל
צביקה בולינבלום גנב את פולגת
ושבתת
ממשיכה לרקוק
הלשון שנקטעה
תתפור שרוול מלמל ורוד 
 
כשהירח לבן, כשהירח צהוב, הלב אדום
על הספסלים כולם כתוב:
צביקה בולינבלום גנב את פולגת.
 
מכרות יסתתמו
תת-אלופים יפתחו מספרות כלבים
כלבים ימותו מאדישות ויגון
ויזכור העולם
ותזכור תבל
צביקה בולינבלום גנב את פולגת

מתוך "שיר שכתבתי בעקבות שירת פולגת", רועי צ'יקי ארד, 1.5.2008.

 

*

ותודה לעופר עיני

מאת יוסי דהאן,  11.3.2008

ב"גלובס" ממשיכים לטפל בפיטורי 300 עובדי "פולגת טקסטיל". מסתבר שהצמד "בארינבוים-גלבוע" לא רק שרוקן את קופת המפעל עם השתלטותו עליו, עתה הם מבצעים תרגיל עוקץ נוסף. על פי ההסדר המתממש חלק מכספי פיצויי הפיטורים ישולמו לעובדים לא חלילה מהונם האישי אלא מכספי המוסד לביטוח לאומי.
 
העיתון מביא את דבריה של חברת הכנסת שלי יחימוביץ' על צמד ה"חסלנים" ועל הקשר בין מפעלי הטקסטיל בעיירת פיתוח כקרית גת, אופי מערכת החינוך המקומית ועתיד הילדים הלומדים בה. קרית גת היא משל לעיירות פיתוח נוספות.
 
"בארינבוים וגלבוע הם דוגמה קלאסית להתנהלות שהורסת את המשק הישראלי. אני עובדת בשיתוף פעולה מלא עם תעשיינים ויש לי הערכה עצומה לאנשים שמקימים מפעל, שמים בו מכונות ומעסיקים בו עובדים – אבל כאן, במקרה של בארינבוים וגלבוע, אנחנו מדברים על חסלני מקומות עבודה. מדובר במאסות של אנשים שכשהיו בתיכון שיכנעו אותם ללכת לבית ספר מקצועי ולא לעשות בגרות כי רצו ידיים עובדות. מנעו מהם לרכוש מקצוע רגיל – ועכשיו הם מיותרים".
 
מסתבר שההסתדרות ממלאת תפקיד מרכזי בגיבוש ההסכם עם הבעלים ומנסה, יחד עם ועד העובדים של המפעל, להשתיק את מחאת העובדים המתנגדים להסדר שבו יזכו לפיצויי פיטורים מהביטוח הלאומי.
שי ניב בטורו האישי ב"גלובס" תוקף את יושב ראש ההסתדרות עופר עיני על חלקו בפיטורי העובדים.
 
"כבר בתחילת החודש שעבר איים עיני כי "ירידת הדולר עשויה להביא לפיטורים של עשרות אלפי עובדים בתעשייה בגלל הירידה הצפויה ברווחיות מהייצוא". הוא הוסיף כי מדובר בכדור שלג, שעלול לפגוע בעיקר בפריפריה. והנה אתמול, בתגובה על סגירתו הצפויה של מפעל פולגת, הוא אמר: "צר לי כי התחזיות שלנו, שצפו פגיעה בעובדים באזורי פריפריה בגלל ההידרדרות בשער הדולר, מתחילות להתממש".
 
אכן, עיני יכול להגיד היום "אמרתי לכם", אבל במקביל הוא צריך לעשות גם חשבון נפש. ייתכן כי אמירותיו בדבר עשרות אלפי מפוטרים סיפקו תירוץ לבעלי מפעלי תעשייה מסורתית מהפריפריה לעשות את מה שרצו לעשות כבר מזמן: לסגור את הבסטה ולפתוח אותה מחדש בירדן או באחת ממדינות המזרח. לא קל לעשות את זה כשאתה בעל הון שמתגאה בהשקעה בפריפריה, זוכה לשבחים בטקסים מתוקשרים של התאחדות התעשיינים ומדי פעם גם בכותרות חיוביות. זה הרבה יותר קל לעשות את זה כשהדולר יורד. עוד יותר קל כשיו"ר ההסתדרות מגלה הבנה.
 
במקרה של פולגת טקסטיל, עיני צריך לעשות חשבון נפש כפול. בהודעה לעיתונות ששיגרה אתמול ההסתדרות, הוסבר באריכות כיצד המשבר בשער הדולר תרם לסגירתו של המפעל, שלטענת ההסתדרות נמצא בקשיים פיננסיים כבר תקופה ארוכה במילא. ואולם, כפי שפורסם אתמול ב"גלובס", זה ודאי לא רק הדולר שחיסל את המפעל.
 
צביקה בארינבוים, בעל השליטה בפולגת, חברת האם של פולגת טקסטיל, רכש בשנת 2004 את השליטה בפולגת יחד עם עופר גלבוע תמורת כ-34 מיליון דולר. בתוך ארבעה חודשים בלבד, הוא הספיק למשוך דיבידנדים בסך 34 מיליון דולר (סכום מקרי?) למרות התנגדות העובדים. במקביל, הוא הנפיק את חברת הבת "בגיר", מה שהקנה לו ולשותפו גלבוע רווח של 25 מיליון דולר בזמן קצר. עיני לא שמע על זה?"

להמשך המאמר והתגובות

*

 

חברים לא נוטשים
10\3\2008 [יוסי דהאן]

אתמול נודע ל 300 עובדי פולגת טקסטיל בקרית גת כי בעוד כחודש הם יוותרו מחוסרי תעסוקה, מקריאת כתבותיהן של אורה קורן ב"דה מרקר" וטובה דדון ב Y-net, כמו גם מקריאת הידיעה ב"מעריב", מתקבל הרושם שהסיבה לכך ששלש מאות בני אדם, שחלק גדול מהם אנשים מבוגרים העובדים שנים רבות במפעל אבדו את פרנסתם ויתקשו מאד למצוא תעסוקה בעתיד, מקורה אך ורק בגורל אכזר ובנסיבות של שוק כלכלי גלובלי שאין לאיש שליטה עליהן, כך למשל מצטטת קורן את דבריו של מנכ"ל המפעל יוסי דנציגר: "שער הדולר, התחרות מהמזרח, מחירי הצמר והאנרגיה לא מאפשרים המשך ייצור בדי צמר בישראל".
 
קורן גם מספרת ש"בגיר נמצאת מאמצע 2007 בשליטת קרן פימי (50%) המנוהלת על ידי ישי דוידי, צביקה ברנבוים (45%) והמנכ"ל עופר גלבוע (5%). בחצי השנה האחרונה ביצעה בגיר, ללא הצלחה, שורת צעדים שנועדו לאפשר את המשך הפעלת פולגת טקסטיל". כך מתקבל אצל הקוראים הרושם שלמרות מאמציה ורצונה הטוב של ההנהלה לאפשר את המשך קיומו של המפעל, הוא נקלע למשבר בשל גורמים שהם מחוץ לשליטתה של ההנהלה המודאגת.
 
ב Y-net, כמו בדרך כלל ברשת "ידיעות אחרונות", מציגים את הזוית האנושית של הסיפור, טובה דדון, מספרת את סיפורם של זוג, שניהם עובדים שנים רבות במפעל בשכר מינימום והם אינם יודעים מה יהיה עליהם עתה. דדון מגדילה לעשות ומביאה ציטוט הירואי מדברי המנכ"ל דנציגר על ההקרבה והסולידאריות של הבעלים צביקה בארינבוים – "בארינבוים הזרים 3 מיליון דולר והחליט שחברים לא נוטשים, אבל לאחרונה כל הפרמטרים היו נגדנו", אמר מנכ"ל המפעל, יוסי דנציגר.
 
על ההקרבה והסולידאריות המופלאים שהפגינו צמד שודדי "פולגת" – בארנבוים-גלבוע – למען העובדים, וכן, מדוע אברהם ריטר לאחר 28 שנות עבודה במפעל ואילנה אשתו לאחר 16 שנות עבודה, ימצאו את עצמם חסרי תעסוקה,  אפשר ללמוד רק מכתבתם של יעל גרוס-אנגלנדר ושי ניב ב"גלובס" המופיעה תחת הכותרת:
 
"הסיבוב הפיננסי של בארינבוים בפולגת: משך 34 מיליון ד' דיבדנדים בחברה האם – ובחודש הבא 300 עובדים בחברה הבת יישארו ללא פרנסה".
 
להלן "שורת הצעדים" שנקטו החברים – "חברים לא נוטשים" – בארינבוים וגלבוע על מנת "לאפשר את המשך הפעלת פולגת טקסטל", כפי שמפרטים יעל גרוס-אנגלנדר ושי ניב:
 
"בארינבוים רכש את פולגת בע"מ, החברה האם, בסוף שנת 2004 מידי קבוצת אי.די.בי, לפי שווי חברה של כ-48 מיליון דולר, יחד עם מנכ"ל החברה, עופר גלבוע, תמורת כ-34 מיליון דולר. בהמשך משך בארינבוים דיבידנדים בסך 34 מיליון דולר מהחברה על אף התנגדות עובדיה, מלוא השקעתו הראשונית, תוך שהוא מרוקן כמעט לחלוטין את קופתה ומותיר אותה כמעט עם הון עצמי מינימלי.
את הסיבוב הפיננסי על החברה השלים בתחילת 2005, כשהנפיק את החברה-הבת בגיר בבורסה, ונותר יחד עם שותפו גלבוע מורווח כ-25 מיליון דולר על המהלך האגרסיבי שביצע תוך 4 חודשים בלבד.".
 
לפני שלש שנים בתאריך  23/2/2005 כשנודע על המתנה בסך 34 מיליון דולר שלקחו לעצמם בארינבוים וגלבוע מקופת המפעל, פרסמנו ב"העוקץ" הפנייה למכתב שכתב עמירם גיל מ"האגודה לזכויות האזרח" לצבי בארינבוים, יו"ר דירקטוריון "פולגת" ולמר עופר גלבוע מנכ"ל פולגת, בו הוא דרש מהם לחזור מהכוונה לחלק לבעלי המניות בחברה דיבידנד בסך 34 מיליון דולר, בפנייה הועלה החשש כי צעד זה, שיש לו השלכות משמעותיות על מצבה הכספי של החברה, עלול להוביל לפגיעה בזכויות העובדים.
 
בין היתר, נכתב במכתב:
 
"מאות עובדים מועסקים במפעלי החברה בקרית-גת. רבים מהם נמנים על קבוצות מוחלשות, ומשתכרים שכר מינימום. החברה היא להם מקור קיום ופרנסה בלעדיו אין. מכאן, שמסירת נתח מרכזי כל-כך מהון החברה לידי בעלי המניות – בהעדר חוסן פיננסי של ממש, וללא נקיטת צעדים מקבילים להבטחת זכויות העובדים – עלולה לסכן את עתידם של עובדי החברה, וחלילה אף לפגוע בזכויותיהם לביטחון תעסוקתי, לפרנסה, לקיום בכבוד ולרווחה". 

להמשך המאמר ותגובות

ניתן לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על רשימות חדשות באתר. להרשמה לחצו כאן

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

0 תגובות בנושא “נחשו מי מכר את מתחם פולגת בקרית גת ב-46 מיליון שקל

  1. אתה מתכוון לאותו גהינום לבן שבנה בקריית גת את המפעל של אינטל וסיפק פי 10 יותר עבודה לתושבי האיזור מאשר פולגת ?

    האם הפכת לגזען ?!

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: