בעלי ההון בשיא האון

Protest for social justice, Tel Aviv, Israel, 4.8.2012 Protesters take to the streets of Tel Aviv on August 4, 2012, during a protest for social justice. Photo by: JC/Activestills.org
Protest for social justice, Tel Aviv, Israel, 4.8.2012
Protesters take to the streets of Tel Aviv on August 4, 2012, during a protest for social justice.
Photo by: JC/Activestills.org

המשבר הפיננסי המתפשט בשוקי העולם לא יוליד בהכרח מדיניות סוציאל-דמוקרטית, ולפיכך יש לשקול בזהירות רבה את התחזיות לפיהן הסתיימה התקופה הקפיטליסטית של הדמוקרטיות הליברליות. זאת כיוון שהאידיאולוגיה הניאו-ליברלית בנויה על משברים. היא מבססת את כוחה בזמן משבר על הזיכרון הקצר של העם, כדי להמשיך לנצח את המלחמה המעמדית בין העשירים והעניים לטובת הראשונים.

העיתונאית נעמי קליין טוענת כי כבר עכשיו ניצח וול-סטריט את הקרב, באמצעות הערבות הכספית וההלאמה של הממשל את הבנקים, החברות והמוסדות הפיננסים הן בארה"ב והן במדינות אחרות. היא מסבירה כי הפעולה להצלת אלו שהימרו ונתנו ערבות וכיסוי למשכנתאות הסאב-פריים כבר מאחורינו, והיא בוצעה מבלי לשקול אפשרויות חברתיות רחבות יותר להתערבות הממשלתית.

למעשה, ברגע שנשכח קצת מהמשבר יעלו שוב הקולות שיבקשו להפריט את הבנקים, החברות והמוסדות הפיננסים שנתנו את מניותיהן לממשלה. ההפרטה תיעשה שוב בשם המשבר ובשם ליברליזציה של שוק ההון. החברות הגדולות יחזרו לבעלי ההון וכך נשכח את חוסר האחריות החברתית והמוסרית של בעלי ההון.

זוהי מלחמת מעמדות של העשירים כנגד העשירים, ולטענת קליין העשירים כבר ניצחו. לכן, אנו צריכים לייצר כתב אישום של האידיאולוגיה שיצרה את המשבר. לרעיונות יש תוצאות. אסור לראות את המשבר כאילו הוא מתנהל רק באיזה ספירה כלכלית, משום שהוא מתנהל כולו בספירה הציבורית, ולפיכך כל אחד מאיתנו יסבול ממנו.

דווקא האידיאולוגיה של מילטון פרידמן, זה שהנחיל מדיניות ניאו-ליברלית שהובילה למצב, ניסתה להפריד את הכלכלה מתוך החברה, בטענה שרק מומחים יכולים להבין בה. והנה היום, כשאנו יוצאים מתוך המגדלים הראוותניים של הכלכלנים, אנו מגלים שאפקט הדומינו של ה"כלכלה" הזו הפך לאסון חברתי שאין אנו רואים את סופו.

שוב תוך זמן קצר יעלו הקולות שיספרו לנו שכדי לצאת מהמשבר הפיננסי עלינו להוריד מיסים ולאפשר התנהלות פיננסית ליברלית יותר כדי להקל על החברות לייצר צמיחה. ידברו על כך שצריך להדק את החגורה בהוצאות החברתיות כדי להתמודד עם המשבר. וזאת למרות שכרגע בארה"ב ומהר מאוד גם בישראל לא תהיה יכולת להעניק אשראי לשכבות רחבות של אוכלוסיה. הצריכה הפרטית תרד למינימום וניקלע למיתון לא קצר.

את התשובה הבסיסית לבעיה שנוצרה אנו מכירים: חייב להיות פיקוח נוקשה יותר על זרימת הון מיד ליד. אי אפשר להניח כי ייתנו הלוואות חסרות בסיס פיננסי לכל כך הרבה לווים מבלי לקבל אישורים. מצחיק לחשוב כיצד פועלת מערכת פיננסית אחת עבור האדם הקטן, שצריך לעבור מדורי גיהינום כדי לקבל משכנתא, ומערכת אחרת לשחקנים הגדולים בשוק. הפתרון למצב צריך לעודד השקעות חברתיות ככל האפשר, לעודד השקעה בתשתיות כדי לבנות כמה שיותר מקומות עבודה. להשקיע בחינוך, בבריאות, ברווחה.

אך ימים יגידו אם אנו נשכח מי ייצר את המשבר והמיתון, ומי צריך לשלם לנו על מנת שאנו, "רוב העם" שלא שיחק בבורסה בחוסר אחריות, נוכל לחזור לנשום למרות המשבר הקשה.

המאמר דעה פורסם לראשונה ב-31.10.2008 – דעות YNET

 

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

0 תגובות בנושא “בעלי ההון בשיא האון

 1. יכולת להמציא את עצמו מחדש לפי הצורך.בשעת משבר, הקפיטליזם (במיוחד הניאו-ליברלי )יציג את הצד ה"רחום" שלו.מה שנקרא בשפה פופוליסטית: "Compassionate Conservatism".
  על המושג המכובס הזה כתבתי בעבר ,ביום הבחרו של הרשזון לתפקיד שר האוצר.הייתי בין המגיבים היחידים שיצאו נגד נתינת התפקיד החשוב להירשזון,ויצאתי נגד הקפיטליזם ה"רחום" שהירשזון דיבר עליו.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?contrassID=1&subContrassID=5&sbSubContrassID=0&itemNo=712751#resp

  תגובה מס' 6 אזרח.

  כותרת התגובה:

  כתבה מייחצנת,לכלומניק החדש שישב על הקופה הציבורית."הקפיטליזם

  הרחום"?
  קפיטליזם "רחום",הוא מושג אורווליאני מכובס,שהומצא ע"י כותבי הנאומים של המועמדים השמרנים בארה"ב, כדי למשוך קולות מהמרכז,לכיוון הימני- שמרני -כלכלי.

  וכאן:

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/948388.html

  כישלון הניאו-ליברליזם.
  בעידן החדש של הגלובליזציה נוצרו שני מעמדות: מעמד ביניים שנאבק בחובות ומעמד של סופר-עשירים.

  בתגובות 29 ,31 ,32 ,טענתי שהקפיטליזם יעשה "הכל כדי לשרוד,וכתבתי נגד הקפיטליזם ה"רחום שביל גייטס דיבר עליו בדאבוס.

  דברי ביל גייטס,כאן:

  http://it.themarker.com/tmit/article/2626

  כשקוראים את הדברים הכתובים בכתבה ,רואים את מס השפתיים של הקפיטליסט ביל גייטס.

  בשעת משבר, הקפיטליזם (במיוחד זה הניאו-ליברלי) יטען את ההיפך ממה שטען כל הזמן,ויסכים להתערבות מסויימת של הממשלה בפיקוח על השווקים.פיקוח שהוא יוריד מעליו לאחר מיכן. בשעת משבר, הקפיטליזם אף יכה על חטא.(מהפה לחוץ) במס שפתיים כמובן. כל הדרכים כשרות מבחינת הקפיטליזם ותומכיו,רק כדי שהשיטה תמשיך לשרוד.לאחר המשבר הגדול של שנות ה30 של המאה שעברה,רבים חשבו שנסתם הגולל על הקפיטליזם ,ושהוא לא יתרומם יותר.אבל העזרה באה מהכיוון של ג'ון מיינרד קיינס,שהציל את הקפיטליזם ע"י שכנוע הנשיא F.D.R לקבל את ההשקפה שלו לפתרון המשבר.

  http://www.time.com/time/time100/scientist/profile/keynes.html

  John Maynard Keynes
  His radical idea that governments should spend money they don't have may have saved capitalism
  By ROBERT B. REICH

  את הפתרון הידוע בשם ה"ניו-דיל".אבל כמו שכתבת,הקפיטליסטים תמיד מחכים לשעת הכושר כדי להוריד את כוווולם מעל הגב שלהם.הקפיטליסטים לא היו מרוצים מה"ניו-דיל" ומההשקפה הקיינסנית,והם חיכו לשעת כושר כדי להפיל אותה.משבר הנפט של סוף שנות ה70 הגיע,ושעת הכושר לשינוי ההשקפה הקיינסנית הגיעה,כאשר מלטון פרידמן ואסכולת שיקגו נותנים את הטון.

  בנג'מין ברבר כותב דברים הדומים למה שכתבת.

  http://www.huffingtonpost.com/benjamin-r-barber/the-new-socialism-is-the_b_134564.html

  The New Socialism Is The New Capitalism.

  QUESTION: What's the difference between capitalism and socialism according to Henry Paulson?

  ANSWER: Socialism is when big government steals from the banks to bail out the people; capitalism is when big government steals from the people to bail out the banks

  אהבתי

 2. שאתה לא מבין את המשבר. הרי אם הוא נובע מ"סאב פריים" – אז הוא נובע מלווים *קטנים* שקיבלו כסף בקלות גדולה מדי, בלי יותר מדי דקדוקים. ובאופן כללי: היתה אפשרות לאשראי זול, בלי פיקוח וזה הוביל לתאוות בצע. לא משהו מפתיע. אלא שתאוות הבצע היתה של כולם של הקטנים ושל הגדולים. הגדולים איבדו טריליונים, הקטנים בזבזו לא פחות (קוראים לזה: צריכה). שלא יהיה לך ספק, תאוות הבצע היתה של כולם. אז בבקשה בבקשה, אל תאשים רקאת "העשירים". הדבר היחיד שכן למדנו במשבר: יש כסף ציבורי, עכשיוצריך לשים אותו במקומות הנכונים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: