נאום הזכייה בבחירות הישראליות לראשות הממשלה של ח"כ חוסיין חוסיין ממפלגת העבודה

שלום ישראל.

אם יש מישהו שעדיין מטיל ספק בעובדה שישראל היא המקום בו הכל אפשרי, שעדיין שואל את עצמו אם חלומם של מקימי המדינה שלנו חי וקיים, שעדיין תוהה על כוחה של הדמוקרטיה שלנו, הלילה קיבלת את התשובה.

זאת תשובה שניתנה על ידי תורות ארוכים, שהשתרכו ליד בתי ספר ומתנסים במספרים שטרם נראו כמותם, על ידי אנשים שחיכו שלוש וארבע שעות, רבים מהם בפעם הראשונה בחייהם, משום שהאמינו שהפעם חייבת להיות שונה, שקולותיהם יכולים להביא את השינוי. זאת תשובה שניתנה בידי צעירים וזקנים, עשירים ועניים, ערבים, יהודים, מזרחים, אשכנזים, מהגרי עבודה, הומוסקסואלים, סטרייטים, נכים ושאינם נכים. ישראלים ששיגרו מסר לעולם: מעולם לא היינו רק אוסף של יחידים או מדינה יהודית נפרדת מזו הערבית. אנחנו, ותמיד נהיה, מדינת ישראל – מדינה דו-לאומית.

זאת תשובה שניתנה בידי אלה שרבים אמרו להם במשך זמן רב כל כך לנהוג בציניות, בפחד ובספקנות לגבי מה שאנו יכולים להשיג. הם הניחו את ידיהם על כנפי ההיסטוריה ופרשו אותן לקראת תקווה לעולם טוב יותר. זמן רב עבר, אבל הערב, בגלל מה שחוללנו היום בבחירות האלה וברגעים מכריעים אלה, השינוי הגיע לישראל. מוקדם יותר הערב קיבלתי טלפון מלא נדיבות מח"כ בנימין נתניהו. ח"כ נתניהו נאבק בעוז בקמפיין הזה, ואני מכבד אותו מאוד. במשך שנים הוא מעדיף את התרומה הציבורית שלו על חיים פרטיים ותרומתו עזרה לישראל לה להתקדם. הלוואי ויהיו עוד מנהיגים רבים שיתרמו את חייהם כפי שעשה ח"כ נתניהו

אני מברך אותו; אני מברך את ח"כ בני בגין על כל מה שהשיגו, ואני מצפה לשתף עמם פעולה כדי לחזק את הבטחתה של האומה הזאת בחודשים הקרובים.

לא הייתי עומד כאן הערב ללא התמיכה הסוחפת של חברתי הטובה ביותר בשנים האחרונות, עמוד התווך של המשפחה, אהבת חיי, הגברת הראשונה הבאה: מישל חוסיין. פאטמה ונאדיה, אני אוהב את שתיכן יותר משאתן יכולות לדמיין. זכיתן בגור הכלבים החדש שבא איתנו לבית רוה"מ בירושלים.

וגם אם היא אינה עוד עמנו, אני יודע שסבתי צופה בי מלמעלה, יחד עם המשפחה שהפכה אותי למי שאני. אני מתגעגע אליהם הלילה.

לאחותי עאישה, אחותי אבתסאם, לכל אחי ואחיותי, תודה לכם על התמיכה שהענקתם לי. אני אסיר תודה להם ולמנהל הקמפיין שלי, שריף אבו-שאקרה, הגיבור הבלתי נראה של הקמפיין הזה, שהרים את הקמפיין הפוליטי הטוב ביותר, אני חושב, בהיסטוריה של ישראל. לאסטרטג הראשי שלי חיים אבוטבול, שהיה שותפי לאורך כל הדרך.

מלים לא יוכלו לתאר את גודל החוב שאני חב להם. אני מודה לצוות הקמפיין הטוב ביותר בתולדות הפוליטיקה. גרמתם לזה לקרות, ולנצח אהיה אסיר תודה על יכולת ההקרבה שלכם. מעל הכל, לעולם לא אשכח למי שייך הניצחון הזה. הוא שייך לכם. לכם.

מעולם לא הייתי המועמד המוביל לראשות הממשלה בישראל. לא התחלנו את הקמפיין עם כסף ותמיכה רבים. הקמפיין לא נרקח במשרדי הפרסום בתל-אביב. הוא התחיל בבתי הקפה של מזרח-ירושלים, בחדרי האורחים של נצרת ובמרפסות של חיפה. הוא נבנה על ידי האיש והאישה העובדים, שנתנו מחסכונותיהם הקטנים עשרים שקל, ארבעים שקל ומאה שקל למען המטרה.

הקמפיין התחזק הודות לצעירים שדחו את המיתוס על האדישות של דורם, שתמכו במשפחותיהם בעבודה במשרות שהציעו להם תשלום נמוך ומעט שעות שינה. הוא התחזק הודות לאנשים שכבר אינם צעירים כל כך, שגברו על הקור המקפיא והחום הלוהט כדי לדפוק על דלתות זרים.

זה הניצחון שלכם, ואני יודע שעשיתם זאת לא רק כדי לזכות בבחירות. אני יודע שלא עשיתם את זה אך ורק למעני. עשיתם את זה כי הבנתם את גודל המשימה. גם כשאנו חוגגים הלילה, אנו יודעים שאתגרי המחר הם הגדולים בעידננו: מלחמות, כוכב בסכנה, משבר כלכלי הגרוע ביותר מזה עשור. גם כשאנו עומדים כאן הלילה, אנו יודעים שישראלים אמיצים מתעוררים בגבולות ומסכנים את חייהם למעננו. אמהות ואבות ישכבו ערים בזמן שילדיהם יירדמו, ויתהו כיצד לשלם את המשכנתה או את חשבונות הבריאות, כיצד יחסכו לחינוך האקדמי של ילדיהם.

יש לרתום אנרגיות חדשות, ליצור מקומות עבודה חדשים, לבנות בתי ספר חדשים. להתמודד עם איומים, בריתות לכרות. הדרך תהיה ארוכה. ההר יהיה תלול. אולי לא נגיע לשם עוד שנה, ואולי גם לא בתקופת הכהונה הזאת. אבל, ישראל, מעולם לא הייתי כל כך מלא תקווה כמו שאני מלא תקווה הלילה, מאמין שנגיע לשם. אני מבטיח לכם, אנו כעם נגיע לשם.

תמיד אהיה כן אתכם לגבי האתגרים העומדים בפנינו. אקשיב לכם, במיוחד כשלא נסכים זה עם זה. ומעל הכול, אבקש מכם להצטרף למשימה להחיות את העם הזה, בדרך היחידה בה הדברים נעשים בישראל בעשרות שנים האחרונות: ערבות הדדית והישענות על סולידריות חברתית.

מה שהחל לפני חודשים באמצע החורף לא יכול להסתיים בערב הסתווי הזה. הניצחון לבדו אינו השינוי שאנו מחפשים. הוא הסיכוי היחיד שלנו לחולל את השינוי. וזה אינו יכול לקרות אם נחזור אחורה. זה לא יוכל לקרות בלעדיכם, ללא רוח חדשה של שירות, של הקרבה.

הבה נקרא לרוח החדשה של פטריוטיות, של אחריות, בה כל אחד מאיתנו עובד קשה יותר ולא מתבונן אך ורק בעצמו אלא באחרים.

אם למדנו משהו מהמשבר הכלכלי הרי זה שאיננו יכולים לחיות על הבורסה בשעה שהרחוב של העמך כל כך סובל. במדינה הזאת, אנו עולים ונופלים כאומה אחת, כעם אחד. כפי שאמר בן-גוריון לאומה שהייתה מפולגת בהרבה מזו שלנו כיום, איננו אויבים אלא חברים. יתכן שיש מתחים בינינו, אבל אל לנו לחתוך את קשרי האחווה ביננו.

הבה נזכור שכבר בכנסת הראשונה ישבו אזרחים ערבים ושתפו פעולה בבחירות דמוקרטיות עם מפלגת מפא"י שנוסדה על ערכים של אחדות לאומית ושוויון זכויות.

 

אלה הם ערכים שכולנו חולקים. ובשעה שמפלגת העבודה זכתה בניצחון גדול הלילה, אנו עושים זאת במידה של ענווה ונחישות לרפא את המחלוקות שהאטו את התקדמותנו.

לכל הישראלים שבתמיכתם עדיין לא זכיתי, אולי לא זכיתי בקולותיכם הלילה, אבל את קולכם אני שומע. אני זקוק לעזרתכם. ואני אהיה גם הנשיא שלכם.

לכל אלה שמסתכלים בנו הלילה מחופים אחרים, מפרלמנטים וארמונות, לאלה שהתקבצו סביב למכשירי רדיו בפינות הנשכחות של העולם: כל אחד מהסיפורים שלנו הוא ייחודי, אבל גורלנו משותף, ובוקר חדש של הנהגה ישראלית עומד בפתח.

לאלה שהיו רוצים להחריב את העולם: אנו נביס אתכם. לאלה שמבקשים שלום וביטחון: אנו נתמוך בכם. ולכל אלה שתהו אם לפידה של ישראל עדיין בוער: הלילה אנו מוכיחים שוב שחוסנה האמיתי של האומה אינו פרי נחת זרוענו או עושרנו, אלא מחוסנם התמידי של רעיונותינו: דמוקרטיה, חירות, אפשרויות ותקווה בלתי מנוצחת.

זאת גדולתה האמיתית של ישראל: העובדה שישראל יכולה להשתנות. האחדות שלנו יכולה להיות מושלמת. מה שכבר השגנו יעניק לנו תקווה באשר למה שאנו יכולים וחייבים להשיג מחר.

בבחירות היו סיפורים רבים שיסופרו לאורך הדורות. אבל האחד עליו אני חושב הלילה הוא סיפור על אישה אחת שהצביעה בדאר-אלחנון והיא דומה למיליונים אחרים שעמדו בתור כדי להשמיע את קולם, לבד מפרט אחד: רחל סאלמה שוקראן. היא חיה את האפרטהייד; היא חיה בזמנים בהם לא היו מכוניות חשמליות על הכבישים או מטוסים לחלל; בזמנים בהם מישהי כמוה לא יכלה להצביע משלוש סיבות: משום שהייתה בדואית, משום שגרה בכפר לא-מוכר ובגלל מוצאה הערבי.

הלילה אני חושב על כל מה סלאמה שוקראן ראתה במאה שנות חיים בישראל: כאבי הלב והתקווה; המאבק וההתקדמות; הזמנים בהם אמרו לנו שאנחנו לא יכולים, והאנשים שהמשיכו להיאבק עד שישראל זעקה: כן, אנחנו יכולים.

בזמנים בהם קולות הנשים הבדואיות הושתקו ותקוותיהן בוטלו, היא חיה לראות את הרגע בו תגיע לקלפי. כן, אנחנו יכולים. כשהייאוש נשמע ברחבי הארץ, היא ראתה את האומה כובשת את פחדיה עם המדיניות הסוציאל-דמוקרטית של שר האוצר ד"ר יוסי דהאן, משרות חדשות ותחושה חדשה של מטרה משותפת. כן, אנחנו יכולים.

הקהל: כן, אנחנו יכולים.

חוסיין: הרבה לפני שהסקאדים והקסאמים נפלו בגבולנו, עוד בזמן של השואה כשהרודנות איימה על העולם, היא הייתה שם והייתה עדה לעלייתו של דור חדש ולתחיית הדמוקרטיה. כן, אנחנו יכולים.

הקהל: כן, אנחנו יכולים.

חוסיין: היא ראתה את המסיק בבילעין, התקוות של משפחת קעדאן, בחירת מג'אדלה, והיא ראתה את שיח ראאד ס'אלח שאמר לנו: 'אנו נתגבר'. כן, אנחנו יכולים.

הקהל: כן, אנחנו יכולים.

חוסיין: אדם הניח את כף רגלו על הירח, החומה בין ישראל לפלסטין נפלה, העולם התחבר בעזרת המדע והדמיון שלנו. והשנה, בבחירות האלה, היא נגעה באצבעה על מסך והצביעה, משום שאחרי עשרות שנים בישראל, בזמנים הטובים ביותר ובשעות האפלות ביותר, היא ידעה שישראל יכולה להשתנות. כן, אנחנו יכולים.

הקהל: כן, אנחנו יכולים.

חוסיין: ישראל, הגענו עד הלום. ראינו כל כך הרבה. אבל יש עוד כל כך הרבה לעשות. לכן, הלילה, בואו נשאל את עצמנו אם ילדינו יחיו כדי לראות את המאה הבאה; אם בנותיי יהיו בנות מזל במידה כזאת לחיות זמן רב כל כך כמו רחל סאלמה שוקראן, לאיזה שינוים הן יהיו עדות? איזה התקדמות עשינו?

זה הזמן שלנו, להחזיר את אנשינו לעבודה ולפתוח דלתות של הזדמנויות לילדינו; לשקם את השיגשוג ולקדם את השלום; לאשש את החלום הישראלי ולאשר את האמת הבסיסית הקובעת שאנו אחד; שבשעה שאנו נושמים, אנו מקווים ואנו נתקלנו בציניות ובספקות ואלה שאומרים לנו שאיננו יכולים, אנו נשיב להם באמונה העל זמנית הזאת שמאחדת את נשמות אנשינו: כן, אנחנו יכולים

תודה לכם. אלוהים מברך אתכם. אלוהים מברך את ישראל ברגע נדיר זה.

הרשימה התפרסמה לראשונה במגזין הגדה השמאלית, 18.11.2008.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

0 תגובות בנושא “נאום הזכייה בבחירות הישראליות לראשות הממשלה של ח"כ חוסיין חוסיין ממפלגת העבודה

 1. ז'בוטינסקי קבע שבמדינה אם יהיה ראש ממשלה יהודי סגנו יהיה ערבי ולהיפך. הרצל באלטנוילנד מציג סגן ראש ממשלה ערבי. למה לא? חבל שלקח למפלגת העבודה 59 שנים למנות שר ערבי.

  אהבתי

 2. מתי,
  השמאל הרדיקלי המזרחי צריך להתמודד עם העובדות:
  שנאת ערבים, גזענות וגישה לוחמנית כלפי מדינות ערב (וכמובן הצבעה לימין) – אלו תופעות שנפוצות בעדות המזרח הרבה יותר מתופעות כמו חברות בתעאיוש או השתתפות יד ביד במצעדי האחד במאי. מזלכם שבאו הרוסים והראו שכמגזר ובהכללה כסה אפשר להיות אפילו יותר גזענים וימניים.
  אני לא אומר שאתה או הקשת המזרחית צריכים לקחת אחריות על הנטייה של בני עדות המזרח להצביע לימין, או על הגזענות כלפי מזרחים בשמאל ה"מסורתי" אבל עד שלא יחול שינוי מהותי בנושא, לא יהיה לנו חוסיין ראש ממשלה וגם לא פרץ ובטח לא שמאלה מזה.

  אהבתי

 3. סליחה על הבוטות, אבל ערבים בישראל הם לא כמו שחורים בארה"ב.
  ארה"ב אינה מוקפת במדינות ערביות שחלקן מעוניינות בהשמדתה. ראש ממשלה ערבי כיום עלול לחבור לקיצוניים. ראש ממשלה ערבי בארץ יוכל להיות רק אחרי שיושג שלום כולל ונורמליזציה מלאה עם שכנינו.
  עם כל הרצון הטוב, אנחנו לא חיים בבועה.

  אהבתי

 4. חסרה משום מה שורה אחרונה במניפסט הנפלא שכתבתה.
  הרני להשלימו
  בשם אללה הרחום והחנון.
  כעת זה הזמן שלכם, כל היהודים, לארוז את עצמכם וללכת למקום אחר.

  אהבתי

 5. עצלני ועלוב למדי, מצטערת: בת 105 ונולדה דור אחרי הנכבה (וזו רק דוגמא אחת)????
  זה היה יוצא יותר חזק אם במקום רק להחליף פה ושם שמות היית שוקד על החלפת פרפראזות ואפילו על נאום מקורי משלך. הרעיון נחוץ וחשוב.

  אהבתי

 6. אנ לא מבין למה אף אחד מכם לא מדבר על הצדיק החדש בכל סדום???
  אפרים סנה הוא ממצילי השמאל.
  אדם עם יושרה ומהימנות, עם אג'נדה ומטרה להוציא אותנו מהברוך אליו נקלענו.
  בנוסף, אפשר להצביע אונליין!!!
  זה מנהיג צעיר ורענן!!!
  http://site.spd.co.il/site/red.php?p=192&r=http://www.israelhazaka.org.il/14-he/StrongIsrael.aspx

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: