הישג תקדימי למרכז תמורה בתשלום אגרה של נפגעות תקיפה מינית

בימ"ש השלום  קיבל את ערעורו של מרכז תמורה ויצר תקדים לציבור הנשים בישראל . מכאן ואילך ישלמו נשים נפגעות תקיפה מינית, לא יותרמ-600 ש"ח כאגרה עבור הגשת תביעתן, ללא קשר לסכום התביעה שיגישו.
בערעור, מפי השופט אהרון מקובר, בבית המשפט השלום בפתח תקווה, נקבע כי כל נזק שנגרם מתקיפה מינית, לרבות פיצויים עונשיים, מוגברים ורגשיים ייחשב כפיצויים בשל נזקי גוף. משמע, יש לשלם עליהם סך קבוע של 600 ש"ח אגרה עם הגשת התביעה ולא סכום אגרה בסך של 2.5% מסך התביעה. להחלטה זו משמעות כלכלית עצומה על נשים נפגעות תקיפה מינית, אשר אחרת, היתה האגרה בהן היו מחוייבות  עומדת על סכום של עשרות אלפי שקלים. הערעור הושג  ע"י מרכז תמורה, הפועל לקידום זכויותיהן של אוכלוסיות מוחלשות בחברה הישראלית.

ר' בחורה צעירה כיום, עברה התעללות מינית בהיותה נערה צעירה, מידי נהג הסעות שהועסק באמצעות ביה"ס בו למדה, ואשר בעברו היו הרשעות בגין תקיפות מיניות. למרות שבזמן שנות הסבל בהן הוא תקף אותה מינית נשמעו קולות אודות מעשי התקיפה שהתרחשו, ור' עצמה דיברה עם גורמים מוסמכים בביה"ס, דבר לא נבדק, החשד לא הופרך, ומעשי התקיפה נמשכו כסדרם.נהג ההסעות הועמד לדין ע"י המדינה והורשע בהליך הפלילי. בתיק הנוכחי, ר' ביקשה לתבוע ממנו פיצוי כספי כפי שמאפשר לה הדין בהליך האזרחי.

עיקר הפיצוי  אותו תובעות נפגעות תקיפה מינית הינו בגין הנזק הנפשי, הרגשי והאישי שנגרם להן. משום כך, תשלום אגרה רגיל על נזקים אלה,  אשר אינו רואה בהם חלק מנזק הגוף, למרות שהוא נובע ממנו, עלול היה להיות מחסום כלכלי מוחלט עבור נפגעות רבות.
גם הגשת תביעתה של ר' עמדה בסימן שאלה לאור דרישת המימון האימתנית שדרשה המדינה להטיל עליה..

המדינה, אשר הכירה בצידקתה של ר' בהליך הפלילי ונלחמה למען הענשת התוקף, שינתה את פניה והערימה עליה קשיים בירוקרטים, עת ר' ניסתה לקבל צדק אישי בהליך האזרחי. בניסיונה זה  של המדינה להפריד נזק נפשי שנבע מנזק גוף, כמעט והביאה למצב שבו, בחברה מודרנית ומודעת נפגעות תקיפה מינית ייחסמו מלתבוע, ב"אדיבות" המדינה. כרגיל, דרישת המדינה הייתה פוגעת במי שנמצאות ממילא במצב פגיע: נשים עניות, נפגעות תקיפה מינית. זאת ועוד, בכך הייתה המדינה גם יוצרת הגנה לתוקפים מינית מפני הגשת תביעה אזרחית נגדם.

התקדים שהושג ע"י מרכז תמורה, מהווה הכרה וקביעה כי נשים נפגעות תקיפה מינית תוכלנה לתבוע ולא תושתקנה בשל קושי כלכלי לממן את תביעתן.
זהו הישג תקדימי  עבור נשים בישראל, האומר: לכו וקחו לכן צדק – מכשול נוסף הוסר.

שרית פתיה, דוברת

תמורה– המרכז המשפטי למניעת אפליה (ע"ר)
Tmura – The Israeli Antidiscrimination Legal Center
مركز البديل-المركز القانوني لمنع التمييز
דרך מנחם בגין 65, בית אשרא, קומה 4, תל אביב 67138
טלפון: 077-7949777, פקס: 077-7942777
www.tmura.org.il

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: