לשחרר את בני הערובה מידי הפוליטיקאים של המוות / גדי אלגזי

ושוב, בלי חצוצרות, אבל עם עדת סופרי הגופות הגאים ("המאזן חיובי בינתיים, יש להם יותר הרוגים", מבטיחים הפרשנים), יוצאים לסיבוב הרג נוסף. הטלויזיה הישראלית ממליצה לא לצפות בתמונות הנוראות באל-ג'זירה. אסור להסתכל בתוצאות, בפצועים, בהורים ובילדים, אסור ליהודים להתחלק ברגשות הערבים, אסור לחשוב על הסבל, ואסור לחשוב על העתיד. המכה הסופית תביא את מכת הנגד הבאה.

מקדימה ועד העבודה, מאולמרט עד ברק, ממליצים גם לא לחשוב על העבר: על מה שהביאו ההפצצות הקודמות במלחמת לבנון השנייה (יולי 2006, ראש הממשלה: אהוד אולמרט, יחסי ציבור: מפלגת העבודה), על מבצע "דין וחשבון" ב-1993 (הרמטכ"ל: אהוד ברק), על מבצע "ענבי זעם" ב-1996 (שר החוץ: אהוד ברק). כולן "מענה הולם", בדם ואש, "פעם אחת ולתמיד", שמביא, פעם אחר פעם, את הסיבוב הבא.

ההתלקחות היתה צפויה. חודשי הפסקת האש, התהדיאה, לא הביאה להפסקת המצור על עזה, להפסקת מניעת עפרונות כתיבה ואוכל וספרים מילדים, דלק וחשמל ממשפחות. מי שהתעלל בתושבי רצועת עזה כדי שסבלם "יפעיל לחץ על השלטון" –עסק בטרור מדינתי נגד אזרחים. חודשים של טרור ישראלי רק הפיצו ייאוש ברצועה וחיזקו שם את ידי אלה המבטיחים ישועה בכוח הנשק, חיזקו את התחושה, שהמוצא היחיד מן הטרור הוא בטרור נגדי, בהחרפת סבלם של תושבי שדרות ובצירופם של תושבי אשקלון, נתיבות והסביבה אל מעגל המאוימים הישירים.

גם עכשיו, כשהקולות הקוראים לנקמה נשמעים בכל מקום, צריך להגיד: המטוסים שמפציצים בעזה לא מבטיחים שלום ורגיעה לשדרות, נתיבות ואשקלון; הפצצות שהטילו אימה וזרעו מוות בכל רחבי רצועת עזה בשעה שתלמידי בתי הספר יצאו לרחובות אחרי המשמרת הראשונה לא יביאו שקט. להפך: עניי הארץ הזאת ונדכאיה, תושבי עזה הרעבה, תושבי הפריפריות של ישראל, אותם הפכו שלא מרצונם "חגורת ביטחון" לכיבוש – הם כולם, ערבים ויהודים, בני ערובה בידי פוליטיקאים חסרי מעצורים, שאינם חסים על חייהם. הם עושים שימוש בסבלם כדי להצדיק את הסבל והמוות שהם ממיטים על האחרים. בסופו של סיבוב ההרג ייערכו שיחות "עקיפות" והפוליטיקאים הציניים יגיעו ל"הבנות". לא להסכמים, לא לפתרונות – להבנות זמניות, שיאפשרו להתחמש לקראת הסיבוב הזה. הבנות עמומות – שמאפשרות לאלה שידם על ההדק להביא להתלקחות בכל רגע ורגע. כל עוד נישאר בני-ערובה בידי מנהלי הביטחון האלה, לא נוכל לחיות בשקט, לא נוכל לצפות לחיים אחרים, חיים ללא איומים מתמידים.
שני העמים בארץ שלנו הם בני ערובה של הפוליטיקאים של מוות. אבל, לא כולם בני ערובה באותה המידה. חיי ערבים זולים מאוד לעומת חיי יהודים, אבל יש גם יהודים זולים. לא במקרה, עניי שני העמים, אלה המקופחים, אלה ה"זולים" ביותר מבחינת השליטים הם הנשלחים בדרך כלל לשמש בני ערובה ובשר תותחים. כי מלחמתם של הפוליטיקאים היא המלחמה הצינית של סוחרי המוות ושל אליטות ההון, של המיוחסים המוגנים היטב בשעה שפשוטי העם, משני העמים, נלחמים וסופגים עבורם.

מאת: גדי אלגזי, המאמר התפרסם לראשונה ב"העוקץ", 29.12.2008.
***

עופרת יצוקה / שירי

וכבד הצער
ושותק הכאב
בקו הדק המפריד
בין חדרי הלב

בקו האחד,
הישר, השלם
המפריד בין לב
הולם לדומם.

בארץ הזו,
הזבת חלב ודם
שבה משחקים
בצעצועי אדם

שבה חג העשן
שבה נס חנוכה
אינו סביבון

– רק עופרת יצוקה.

 

***

תמונת מצב הומניטרית ברצועת עזה

28 בדצמבר 2008, שעה 16:00

ב- 27 בדצמבר בסביבות השעה 11:00 לפני הצהריים, פתח צה"ל בהתקפה רחבת היקף, המכונה "עופרת יצוקה",  נגד רצועת עזה; על פי ממשלת ישראל, המבצע בא בתגובה להסלמת ירי הרקטות ופצצות המרגמה (פצמ"רים) ששוגרו לשטח ישראל מאז ה-19 בדצמבר, מועד פקיעת הסכם "הרגיעה" שהושג בתיווך מצרי. מרבית הפגיעות בנפש התרחשו בדקות הראשונות של המבצע. בעת כתיבת דו"ח זה ישראל הפציצה יותר מ-240 מטרות ברחבי רצועת עזה. חמושים פלסטינים הגיבו בירי של יותר מ-100 רקטות ופצמר"ים לעבר שטח ישראל.

נפגעים

אין מידע רשמי אודות מספר הנפגעים הפלסטיניים, ואולם, בהתאם לדוח ראשוני, נכון לשעה  16:00, על פי משרד הבריאות הפלסטיני ועל פי נתונים שנאספו על ידי אירגון הבריאות העולמי (WHO ) לפחות 280 פלסטינים נהרגו בתקיפות האוויר ו-900 נוספים טופלו בבתי החולים; 650 פצועים התקבלו להמשך טיפול, מתוכם 115 נמצאו במצב קריטי. על פי דווח של מרכז לזכויות אדם, אל מיזאן, ברצועת עזה, מרבית ההרוגים נמנו על כוחות המשטרה האזרחית. בין ההרוגים האחרים כלולים לפחות 20 ילדים, 9 נשים ועוד כ-60 אזרחים לא חמושים. מרבית הפגיעות בנפש התרחשו בדקות הראשונות של התקיפה האווירית. המבצע הישראלי הביא למספר הנפגעים הגבוה ביותר בנפש, שנרשם ביום אחד בשטח הפלסטיני הכבוש, מאז 1967. מספר ההרוגים צפוי לעלות; נמשכים המבצעים לחילוץ נפגעים מתחת להריסות המבנים השונים.

התקיפות האוויריות כוונו כנגד מטרות בכל רחבי הרצועה, אם כי הפגיעה הקשה ביותר נרשמה בעיר עזה. תחנות משטרה אזרחית, בסיסי אימונים צבאיים וכן מבנים ומתקני ממשל שמשו מטרות לתקיפות חיל האוויר הישראלי. באחת התקריות נהרגו לפחות 40 בני אדם, בעת שמטוס של חיל האוויר הישראלי ירה טיל אוויר-קרקע לעבר מטה המשטרה בעיר עזה, שם נערכו באותה העת הכנות לטכס סיום קורס שוטרים אזרחיים רגילים ושוטרי תנועה. נפגעים נוספים בקרב אזרחים נפלו בקרב תושבים המתגוררים בקרבת בניינים שהותקפו.

בהמשך לתקיפות האוויר, חמושים פלסטינים שיגרו יותר מ-100 רקטות ופצמ"רים לעבר ערים וישובים ישראליים; חלק מהרקטות נחתו במרחק של כ-40 ק"מ מגבול ישראל והרצועה. אזרח ישראלי אחד נהרג ועשרה נוספים נפצעו.

פלסטינים הפגינו במרבית איזורי הגדה המערבית נגד המבצע הישראלי ברצועת עזה והדבר הסתיים במותם  של שני פלסטינים ובפציעתם של 31 נוספים. דיווחים ראשוניים מצביעים גם על פציעתם של ארבעה חיילים ישראלים וילד ישראלי אחד בעת ההתנגשויות.

בריאות

על פי דיווחים ראשוניים, בתי החולים בעזה סבלו מלחץ גדול בעת הגעתם של פצועים רבים (פרוט לעיל). ואולם, הודות לשחרור מוקדם של חולים, שאישפוזם איננו דחוף ושל הפצועים שמצבם היה חמור פחות, לבתי החולים עדיין יש מיטות פנויות. בסה"כ עומדות לרשות בתי החולים בעזה כ-2000 מיטות אישפוז – 1500 מיטות בבתי החולים הממשלתיים ועוד 500 מיטות בבתי חולים פרטיים/מנוהלים על ידי עמותות. פצועים פלסטיניים לא פונו למצרים לקבלת טיפול רפואי ולא הותרה הכנסת ציוד רפואי ואספקה רפואית ממצרים לרצועת עזה דרך מעבר רפיח.

דווח על מחסור בציוד פרמצבטי (תרופות) ובאספקה רפואית, כולל ערכות ניתוח, למרות האספקה שהועברה היום. אונר"א מקדמת כעת העברה של ארבעה מטעני תרופות ממחסני משרד הבריאות הפלסטיני ברמאללה. שלטונות ישראל התירו כניסה של 23 משאיות של אספקה הומניטרית, מתוכן שבע משאיות עם אספקה רפואית,  דרך מעבר כרם שלום.

***

רופאים לזכויות אדם-ישראל קריאה לסיוע חירום לעזה

בתי חולים בעזה בתפוסה מלאה; מלאי התרופות והציוד הרפואי אוזל

מאז תחילת ההתקפה על עזה ביום שבת, 27.12.08, דווח על למעלה מ-300 הרוגים,  ומעל ל-1,000 פצועים, והמספרים הולכים וגדלים. בנוסף, ישנם מאות חולים, הזקוקים לטיפול רפואי מיידי ללא קשר להתקפה. מאחר שהמערכת הרפואית ברצועת עזה כבר נמצאת על סף קריסה כתוצאה מהמצור הממושך, תושבי עזה זקוקים נואשות לעזרה רפואית דחופה מחוץ לרצועה.

 

לרופאים לזכויות אדם יש אפשרות להעביר תוך ימים ספורים סיוע לרצועת עזה. רופאים לזכויות אדם מבקשת לגייס 700,000$ בשבוע הקרוב לרכישה ומשלוח של ציוד רפואי ישירות לבתי החולים בעזה.
בתי החולים הפלסטיניים בעזה ביקשו את עזרתנו באספקת הפריטים הבאים:
   מוניטורים ניידים, מכשירי החייאה, מכשירי אולטראסאונד ורנטגן הלבשה לצוותים רפואיים 105 תרופות חיוניות

225 פריטי ציוד רפואי כללי 93 פריטי ציוד מעבדתי מכשירי גילוח חשמליים כסאות גלגלים מיטות בית חולים ציוד סטריליזציה בסיסי מחטים תחבושות קטטרים

חמצן וגזים רפואיים צינוריות להנשמה לרינגוסקופ

במצב הנוכחי, רופאים פלסטינים מבצעים ניתוחים ללא כפפות ניתוח, הרדמה מקומית או כללית, פדי גאזה, ציוד חיטוי וסטריליזציה, או חמצן בכמות מספקת. בכל 13 בתי החולים הציבוריים בעזה יש בסך הכל 1,500 מיטות. צי של 60 אמבולנסים צומצם לחצי. הזרם הבלתי פוסק של הנפגעים והמחסור במיטות אישפוז הוביל להפסקת הטיפול בעשרות מטופלים אחרים, כולל חולי סרטן, חולי לב, וחולים במחלות כרוניות אחרות, שנשלחו לבתיהם למשך תקופת המשבר. חולים אינם מקבלים אישורי כניסה למצריים, וכל ההפניות ליציאה מעזה דרך מעבר ארז הוקפאו.
אנו פונים לארגונים ולאנשים פרטיים שרוחשים כבוד לזכויות אדם בכלל ולזכות לבריאות  בפרט, ושתמכו בנדיבות ברופאים לזכויות אדם לאורך השנים, להירתם ולסייע בשעת משבר זו.
ניתן לתרום לרופאים לזכויות אדם באמצעות צ'ק לפקודת רופאים לזכויות אדם-ישראל, או באמצעות העברה בנקאית. נא לציין שהתרומה היא ל"חירום-עזה".
צ'קים אפשר לשלוח לכתובת:
רופאים לזכויות אדם-ישראל
רח' דרור 9
ת"א – יפו 68135
לידי: גילה נוריך
פרטי הבנק שלנו להעברה בנקאית:
רופאים לזכויות אדם-ישראל
חשבון 25938
בנק הפועלים (12)
סניף השלום (662)
רח' לוינסקי 106, תל- אביב
במקרה של העברה בנקאית אנא הודיעו לנו על כך כולל את שם התורם ופרטי התקשרות לשם שליחת הקבלה. לתורמים באמצעות המחאה- תישלח קבלה עפ"י פרטי ההתקשרות הנלווים.

למידע עדכני נוסף שנאסף ע"י רופאים לזכויות אדם, מרכז אל-מיזאן לזכויות אדם (עזה) וארגון המדיקל רליף הפלסטיני (רמאללה) על משבר הבריאות הנוכחי ברצועת עזה ראו: קישור

למידע נוסף בנוגע לתרומות אנא צרו קשר עם גילה נוריך, מנהלת פיתוח משאבים ברופאים לזכויות אדם ב-gila@phr.org.il או בטלפון 03-5133102.
למידע נוסף באשר למשבר הבריאות בעזה אנאנ צרו קשר עם רן ירון, מנהל מחלקת שטחים כבושים ברופאים לזכויות אדם ב-ranyaron@phr.org.il, או בטלפון 0547-577696.

***

שלי יחימוביץ שתמכה בחולדאי (ובעצם נאבקה נגד "עיר לכולנו), עכשיו תומכת באהוד ברק

הנה דברים שקיבלתי ממנה במכתב:

כולכם יודעים על ההבדלים ביני ובין אהוד ברק בכל הקשור בתפיסת עולם חברתית וכלכלית וגם בשוני המובהק בין אורח החיים שלי ושלו, אבל ברגעים האלה אני בטוחה שאין ראוי ממנו להנהיג משבר מסוג זה. בימים שיבואו כדאי שנזכור כולנו את ההתלהמות הדוחה של הליכוד שהפך למפלגת ימין קיצונית יחד עם פייגלין ליברמן ואיתם. מילא הם, אבל אליהם חברו כתאומים סיאמיים ציפי ליבני, שאול מופז, צחי הנגבי, חיים רמון ואפילו יו"ר מרצ חיים אורון שקרא לברק לתקוף בעזה לאלתר (!) כאילו ברק, הבטחוניסט המובהק, והחייל המעוטר ביותר בעולם, צריך את הקריאות להסלמה של ג'ומס, ליברמן, ציפי וביבי.
השבועיים האחרונים חיזקו בי את תחושת החירום באשר לצורך שלנו להתגייס להצלתה של המפלגה שלנו, שהיא מפלגת העוגן השפויה היחידה במפה הפוליטית מכל בחינה שהיא: בטחון, כלכלה, חברה, מדיניות, שלטון החוק וציונות.

כמו תמיד למרבה הצער ובלית ברירה, המאבק שלנו לכלכלה שפויה וחברה צודקת נסוג לאחור בגלל האירועים הביטחוניים.

 

http://www.shelly.org.il/node/1936

***

לשירים נוספים, מאמר של לין חלוזין דוברת שמוכיח כי הייתה ברירה, עצומה ובאנר ורשימה מתארגנת של בלוגרים/יות נגד מלחמה אצל הבלוג של שוקי גלילי. תמונות שלא תראו בתקשורת הישראלית אצל אייל ניב , יוסי דהאן על אי האפשרות לדבר על אפשרויות אחרות בתקשורת חוץ ממלחמה ודברי איריס חפץ על חוסר התוחלת של המלחמה והשפעתה המצטברת בתוך ישראל. רועי ארד שמרכז את רשימת הבלוגרים נגד המלחמה, האתר "מארב" העלה שוב את התערוכה "אמנות מגויסת"' יום שבת האדום -יעקב אפרת, קולות המחאה הישראליים כנגד המלחמה – הטלוויזיה החברתית באינטרנט, ואיל גרוס מדווח כי עשרים ילדים הרוגים בעזה (לפחות) – עדכון מרופאים לזכויות אדם וארגונים פלסטינים.

ניתן לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על רשימות חדשות באתר. להרשמה לחצו כאן

אודות Mati Shemoelof

משורר, עורך וסופר. A Writer
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על לשחרר את בני הערובה מידי הפוליטיקאים של המוות / גדי אלגזי

 1. סתם אחד הגיב:

  מי שרוצה להיות חוקר – כפי שאתה מתאר את עצמך – צריך יכולת לנתח ולהבין מצב, לפני שהוא מציע פתרון.
  אנא הצע פתרון שיתאים לאמנת החמאס, כדי שהחמאס יהיה מוכן לקבל אותו.
  אה, כמעט שכחתי – ושגם אנחנו נוכל לחיות אתו.

  אהבתי

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  תזכורת חלקית למורשת הקרב של החמאס
  1. פיגוע בדולפינריום בתל0אביב 22 הרוגים 83 פצועים
  2. פיגוע בקפה מומנט בירושלים 11 הרוגים ו 58 פצועים
  3.פיגוע במסעדת מצה בחיפה 15 הרוגים ו 3 פצועים
  בהם הורים וילדיהם

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-1804468,00.html

  4. פיגוע בקו 32 בירושלים 19 הרוגים ו70 פצועים
  בהם ילדים
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-1949755,00.html

  5 פיגוע בקו 37 בחיפה
  מרביתם בני נוער סטודנטים וחיילים
  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-2472774,00.html

  6.20 הרוגים ספיגוע בקו 2 בירושלים
  בהם ילדים ותינוקותhttp://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2731597,00.html

  7. פיגוע בקפה הלל 7 הרוגים ו 70 פצועים
  בהם כלה ערב חופתה ואביה
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2751176,00.html

  רשימה חלקית בלבד

  אהבתי

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  קפה מומנט
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-1749729,00.html

  דולפינריום
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-781748,00.html

  קו 2 בירושלים
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2731597,00.html

  ומסעדת סבארו ועוד ועוד

  אהבתי

 4. אסתי הגיב:

  אני מבינה שרשימת הלינקים שהבאת מסכמת את משנתך האומרת במילה אחת "נקמה"
  וכמה מילים: "אנחנו רוצים נקמה, לא משנה כמה דם וכמה הסתכויות מדיניות ופוליטיות וחברתיות זה יגרור"

  אהבתי

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  שהצד מולו אנו נלחמים אינו קורבן תמים רודף שלום שירי הצינורות המעופפים שלו הם תולדה
  של התעמרותנו המתמשכת
  מדובר באויב אכזר שלא התנזר ברצח נשים וילדים
  ולא יהסס לעשות זאת גם בהמשך
  אני לא אומר שלא צריך להגיע להסכם רגיעה
  אלא רק מבקש להזכיר מול מי אנחנו נלחמים

  אהבתי

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  את יכולה לקרוא לי "אל"

  אהבתי

 7. אזרח. הגיב:

  וטרור.משום צד.
  שמואלוף ואלגזי מדברים על העם הסובל.גם העם הישראלי,וגם העם הפ'לסטיני
  אכפת לך אם חפים מפשע נהרגים בצד השני,או שאתה לאומן העונה לאמרה של אורוול:

  The nationalist not only does not disapprove of atrocities committed by his own side, but he has a remarkable capacity for not even hearing about them."

  George Orwell

  שמעת או קראת על החפים מפשע הללו שנהרגו?

  http://new.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=787133&contrassID=2

  http://www.kibush.co.il/show_file.asp?num=17383

  יש הרבה דוגמאות.אני לא רוצה לעשות Tit & Tat איתך.רק רציתי לחדד את הדברים.כל צד יכול להביא טיעונים.חייבים להפסיק את מסעות ההרג.

  אהבתי

 8. טלי הגיב:

  והשיר שהבאת עצוב ונכון.

  לאל האלמוני, לא ראיתי פה, לא אצל מתי, לא אצלי ולא אצל אף אחד אחר ממתנגדי המלחמה תמיכה בחמאס או אמירה שמצדיקה את הפיגועים האיומים שהם ביצעו.

  יש פה רק הכרה עצובה בכך שכשאנחנו הורגים נשים וילדים אנחנו לא יותר טובים מהם, והכרה עצובה ומפחידה בכך שע"י ההפצצות האיומות האלה אנחנו רק מרחיקים כל סיכוי אפשרי לשקט ורק מקרבים את הפיגועים הבאים.

  אהבתי

 9. עמית הגיב:

  אף אחד לא תומך בחמאס, אבל כל מעשי השמאל הקיצוני ההזוי הם בפועל, גם-אם לא במתכוון, תמיכה בגיהאד העולמי, הפשיזם של המאה ה-21

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s