לצאת! אסופה נגד המלחמה בעזה

להורדת החוברת כקובץ PDF

לצאת!, אסופה נגד המלחמה בעזה והפקרת הדרום, הוכנה בדחיפות גדולה וזעם רב, מיד עם פתיחת המלחמה, כתגובת מחאה מיידית. האסופה היא שיתוף מלא תקווה של מספר גדול של כתבי עת: מעין, אתגר, דקה, סדק, גרילה תרבות ומארב. בערב היום השלישי למלחמה הוצאנו קול קורא, וביום החמישי למלחמה נפגשנו ל12 שעות עריכה מרוכזות כדי לבחור חומרים. לצאת! נועדה להספיק לצאת להפגנה הגדולה ביום שבת, שבוע למלחמה.

לפני שנה וחצי יצאה אנתולוגיית השירה המעמדית 'אדומה' שהייתה הצלחה גדולה והגיעה למהדורה שלישית. האסופה הזו היא המשך ישיר שלה, אך היא גם שונה מאוד, שכן יצאה במהירות רבה. חלק מהיתרונות והחסרונות של החוברת שבידכם קשורים למהירות וללחץ שבהם נערכה. על אף הזמן הקצר, הגיעו אלינו מאות טקסטים ועבודות אמנות, שנאלצנו לדחות רבים מהם בגלל חוסר מקום.

את כולנו חיברה הסלידה מהמלחמה הנוכחית, שנערכת מהנוף של מגדלי אקירוב ושל זגוגיות המטוסים, כשנרצחים בה תושבי עזה ונכתשים תושבי הדרום. עוד נשלם את מחיר היוהרה, הציניות והכוחנות והפקרת האוכלוסיות בפריפריה בדיוק כשם ששילמנו במלחמת לבנון השנייה, שהובילה רק למוות והרס, ולא השיגה דבר. לצאת! קוראת להפסיק את הכיבוש ולצאת לפעולה ארוכת טווח ובעלת חזון רב-תרבותי ושוויוני. אנחנו מגנים את הטבח וההרג, קוראים להפסקת אש מיידית ולמעבר לפסים של הידברות ושיתוף.

מעצב: רונן אידלמן.

הוצאת אתגר, מארב, סדק, דקה, מעין וגרילה תרבות.
מהדורה ראשונה, אלף עותקים,  01.01.2009
www.etgar.info

www.maarav.org.il
www.daka-journal.com

www.maayanmagazine.com

החוברת תחולק בחינם (כל תמורה שתתקבל עבורה תעזור לנו להחזיר את ההוצאות) – בהפגנה הגדולה.

לצאת! אסופה נגד המלחמה בעזה והפקרת הדרום, הוכנה בדחיפות גדולה וזעם רב, מיד עם פתיחת המלחמה, כתגובת מחאה מיידית. האסופה היא שיתוף מלא תקווה של מספר גדול של כתבי עת: מעין, אתגר, דקה, סדק, גרילה תרבות ומארב. להורדה של הקובץ במלואו, לחצי כאן"انسحبوا"؛ مجموعة أدبية باللغة العبرية ضد الحرب على غزة وهجر الجنوب، تمّ تحضيرها على استعجال وبغضب شديد، مباشرة بعد بدء الحرب، كردّ فعل احتجاجيّ وفوريّ. المجموعة عبارة عن تعاون مفعم بالأمل بين عدد من المجلاّت العبرية: معيان (عين ماء)، إتجار (تحدّ)، دقـّاه ( دقيقة)، سيدق (شرخ)، جريلاّ (حرب عصابات)، تربوت (ثقافة) ومأراب (كمين).
لتحميل الملف، إضغط/ي هنا

Latset! [Out Now!] is an anthology against Israel's war on Gaza and violent neglect of its own citizens in the south. It has been prepared with great urgency and rage, at the outbreak of the war, as an act of emergency protest. The collection is a collaboration of hope between a number of journals: Ma'ayan, Etgar, Daka, Sedek, Guerilla Tarbut  and Ma'arav. To download the Hebrew file, click here.

 

לשיר הפותח פיוט לימים הנוראיים של ערן צלגוב והיצירה של פהד חלבי בגלריה בית-העם.

אתר האסופה

La-zet!

התנצלות (שכתב רועי צ'יקי ארד) ואני מזדהה עם תכניה

אני רוצה להתנצל בפני הכותבים והאמנים שהטקסטים שלהם לא נכנסו, על אף שהתאמצו ושלחו חומרים. ב48 השעות של הקול הקורא הגיעו מאות טקסטים והיינו צריכים במהירות לבחור רק כ60 שירים ועשר עבודות, שהם כאחוזים בודדים מהטקסטים המעולים שהגיעו. בשל המחסור בעמודים שקשור לתקציב החוברת הזעום – נאלצנו לוותר על כל המאמרים והסיפורים המעולים שהגיעו ועל כל החומרים בשפות זרות. גם לאחר שבחרנו, בית הדפוס גילה שמדובר בחוברת אנטי-מלחמתית וסירב להדפיס אותה, והיינו צריכים למצוא בית דפוס אחר, ושם ביקשו שנוריד עוד ארבעה עמודים. כל העבודה נעשתה בלחץ רב ועד שבע בבוקר, ללא מגיה, ואני בטוח שיש הרבה טעויות שעשינו, ועל כך אני מתנצל. אני מקווה שלא עשינו טעויות גדולות מדי. אם מתעקשים, אפשר להשוות את האסופה למצות שבני ישראל נאלצו לאכול במדבר כי לא היה זמן להכין לחם. ומצות זה טעים עם שוקו. אני בטוח שכל מי ששלחו שירים יבינו כי ערכה של עצם יציאת האסופה חשוב יותר משיר זה או אחר שלא פורסם, ושהצרות בעזה והדרום גדולות יותר משגגות העריכה שאני מניח שעשינו. אני ממליץ לכל מי שיש לו חומרים לפתוח בלוג (למשל בבלוגלי או ישראבלוג) ולהעלות אותם לאינטרנט.

אם הפסדתם את הפעולה של גרילה תרבות, באדיבות החברים מidov, ההפגנה מול מגדלי אקירוב, שבלי או עם קשר יום אחריה הודיע אהוד ברק על נטישת המגדלים. בין המשוררים: אהרון שבתאי, יובל בן עמי, אני, אביה בן דוד, ועוד. מאוד מומלץ.

 

La-Tez!

·         Stingy Kids, New-York City
·         Golempoem, Washington Dc
·         Orthodox Anarchist

*         5 Minuten mit Efrat Mishori: eine Dichterin in Zeiten des Krieges (+Video), TalSterngast, Fluter.De, 21.1.2009

*         Publican antología criticando la guerra en Gaza, Aurora: Todo Sobre Israel Y Judaismo en Espanol, 22.1.2009

* Netali Barón / Ahjlam, Shimon Adaf / Sofonías explica este futuro, Tza´hala Katz / Una serie de cuentas infinita Gerardo Lewin

 

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

0 תגובות בנושא “לצאת! אסופה נגד המלחמה בעזה

 1. מרשים לגמרי
  שבעים וחמישה עמודים ערוכים בקפידה
  ועוד בזמן כל כך קצר
  תודו שהיו לכם תוכניות כבר כמה חודשים לפני ועכשיו אתם רק מוציאים לפועל תוכניות מוכנות

  אפילו לצורך התחבולה וההפתעה הערתם את צאלה כץ מקברה
  מרשים לחלוטין

  כמובן שחבל שלא רואים חוברות כאלה על נושאים אחרים שהיו לנו השנה
  לדוגמה
  תושבי שדרת ומצוקתם
  ילדים עניים
  זקנים סיעודיים
  אה, לא…זה לא טרנדי , שכחתי
  הכי טרנדי זה לצעוק מגדלי אקירוב , לאסוף חבורת שירים וטקסטים מטופשים ולברוח

  לאן לברוח?
  אפשר לברוח למוזס
  אפשר למג'יק בורגר
  אפשר אפילו לפיצה עגבניה
  לברוח….לברוח…לברוח
  לברוח ולחשוב שהטילים לא יגיעו אי פעם לחנות תולעת ספרים
  פשוט לברוח
  לאכול את ההמבורגר, לשתות כוס בירה, לדפדף בחוברת עם גאווה לא מוסתרת ולהגיד
  ניסינו לעצור את המלחמה
  אבל

  אנשים, כותבי רשימות וכותבי חוברות
  כשתעירו את עצמכם מהפנטזיה של שלום עולמי ושל אהבה חסרת גבולות
  תתקשרו אלי

  אהבתי

 2. טוב שמלקולם איקס לא תרם איזה שיר לחבורת הפלצנים שטרחו בזעם רב להילחם למען הפסקת חיסול המנהרות וחבורת הפנאטים מהרצועה

  אהבתי

 3. להלן כמה הצעות לגבי האסופה.
  1.לצאת לעזה ולחלק שם. הניר יוכל לשמש כתאורה בלילות.
  2. לצאת לישובי עוטף עזה ולחמם אתליבם בקריאת יצירות מהאססופה. הדבר יוכל לעזור להם בהתקפות הטילים הנפשעות.
  3.להעתיק את מקום ההפגנה מתל אביב לשדרות ולגבליה.
  ועוד כהנה וכהנה כל אחד על פי דעתו ורעיונו

  אהבתי

 4. יש כמה טקסטים (ועבודות) מעולים ממש ויש לא מעט חירטוטים. אבל הטובים ממש טובים.

  אהבתי

 5. מפתיעה כמות השירים החזקים והמגובשים ומיעוט הנפילות באסופה שנערכה בזמן כל כך קצר.
  כל הכבוד.
  לעומת זאת, התגובות שמעלי (ומן הסתם גם בהמשך) עם הקצף על השפתיים וה'לכו לעזה', 'פלצנים' וכו' – צפויות ונדושות לחלוטין.

  אהבתי

 6. יש לי המון מחשבות בעקבות הפעולה על החוברת ברגע זה אסתפק בשתי פניות.
  פניה ראשונה לכותבים: דבר ראשון החוברת הזאת אפשרית בגללכם, בגלל מי שטרח התכתב חיפש כתב ושלח. העבודה היתה בלחץ גדול של זמן ותחושה של דחיפות, אפילו לא הספקנו עדיין לשלוח מייל לאנשים שחומרים שלהם מפורסמים בחוברת, ולהודות לכל מי ששלח לנו שירים ומיילים תומכים. אז זאת הזדמנות לומר תודה! זה פה בגלל הענות עצומה להרתם למטרה.

  ולאיתמר בויו- זה נהיה עכשיו במודה להגיד לכל מי שמתנגד למלחמה איפה הוא היה כשהפציצו את שדרות איפה הוא היה כשלקחו לעניים ונתנו לעשירים. זה פופוליסטי וזול. כדאי שלפחות תבדוק את העובדות. האנתולוגיה שיצאה ב1 במאי ומשקפת תפיסה חברתית סוציאליסטית ורב תרבותית היא דוגמה אחת. הקראות שירה בבית קפה בשדרות בין לבין אזעקות צבע אדום ושיחה על תרבות פריפריה והזנחת הדרום היא דוגמה נוספת, והרשימה עוד ארוכה. לא הייתי טורח להאריך בתגובה שלי אליך אבל אני אשתמש בך לתאר הסימפטום שקיים בחברה שלנו סמיפטום האדם שלא עושה כלום בשום דבר חברתי או פוליטי אבל מרגיש חובה להגיד לאחרים שמה שהם עושים הוא לא טוב כי הוא לא מספיק/שיוויוני/אתם בכלל מרוויחים הון מטורף מהפעילות החברתית שלהם. וזה לא קשור איפה האנשים האלו גרים. אני גדלתי בפתח תקווה (היא קיימת) נתניה גרתי שנה בת"א ועכשיו ארבע בבאר-שבע אלה ערימה של עובדות מקריות והן לא נותנות לי ולא שוללת ממני שום זכות לפתח מחשבה עצמאית וביקורתית, הן גם לא מעניקות לי זכות יתר כשעכשיו נוחתות בבאר-שבע רקטות. ולפעם הבאה אולי תתמקד בדברים לגופם.

  מקווה שהתגובה ברורה למרות השעה והעיפות.
  מצטער על אורך התגובה 🙂
  שוב תודה לכל הכותבים והשותפים לעריכה

  אהבתי

 7. יצא ברור לגמרי 🙂
  אולי באמת מדי פעם צריך לענות. אבל בעיקר צריך כנראה לעשות – כל אחד את מה שהוא מוצא לנכון. תמיד יהיו תגובות מבטלות או תוקפניות, אבל יש גם אנשים שבדעה שלך וזקוקים לחיזוק, וצריך להשאיר את החותם הזה, שידעו שהקול הזה קיים ושהוא נאמר בצורה הכי ברורה, ולא חודש אחרי המלחמה אלא בשבוע הראשון שלה.

  אהבתי

 8. בתגובתך את מזכירה לי את כלבו של פבלוב. כל פעם שכותב יוצא נגד דעותיך ומנסה להעמיד את דעתו לפניך את מבטלת כלאחר יד את דעתו.את מיצגת כאן, לדעתי,הרבה כמוך.
  האם אי פעם ישבת לעין בקוראן? במשנתו של החמס? האם שוחחת אי פעם עם אנשים אשר באו מארצות ערב לגבי האופי והמנטליות הערבית?
  אם לא קחי פסק זמן עיני בחומרים הללו הנמצאים ברחבי האינטרנט לרוב. וא לאחר מכן אם עדין תחזיקי בדעתך יהיה מקום לדיאלוג רציני בינינו. ואיני מיצג אף אחד מלבד את עצמי.

  אהבתי

 9. מה שיפה באסופה הזו הוא השם שלה. עוד אף אחד לא נכנס ואתם כבר קוראים לצאת. זו חתיכת רוחק ראייה. כיון שעכשיו התפנה לכם זמן למה לא תוציאו אסופה שקוראת להפסיק את ההפצצצות באיראן למשל? ככה תוכלו לעבוד ברוגע, אנשים יוכלו לשלוח חומרים אפילו אחרי חמש אחר הצהריים (נגיד, עד שבע או שמונה) ואתם לא תצטרכו לעבוד 12 שעות רצוף (אגב, איך היתה החוויה, לעבוד אני מתכוון. כמה שעות ברציפות. זה קשה בתור איש רוח?)

  אהבתי

 10. מה שיפה באסופה הזו הוא השם שלה. עוד אף אחד לא נכנס ואתם כבר קוראים לצאת. זו חתיכת רוחק ראייה. כיון שעכשיו התפנה לכם זמן למה לא תוציאו אסופה שקוראת להפסיק את ההפצצצות באיראן למשל? ככה תוכלו לעבוד ברוגע, אנשים יוכלו לשלוח חומרים אפילו אחרי חמש אחר הצהריים (נגיד, עד שבע או שמונה) ואתם לא תצטרכו לעבוד 12 שעות רצוף (אגב, איך היתה החוויה, לעבוד אני מתכוון. כמה שעות ברציפות. זה קשה בתור איש רוח?)

  אהבתי

 11. בועז, רשמת ש
  "אשתמש בך לתאר הסימפטום שקיים בחברה שלנו סמיפטום האדם שלא עושה כלום בשום דבר חברתי או פוליטי אבל מרגיש חובה להגיד לאחרים שמה שהם עושים הוא לא טוב"
  ואני חייב לציין שהתגובה שלך לא היתה כל כך ברורה
  מאיפה אתה יודע מה עשיתי ומי אני ומה תרומתי לחברה?
  הבעתי פה חוסר שביעות רצון מתופעת הטרנדיות, מכך שאנשים מתגייסים לטובת איסוף שירים ולמעשה לא יודעים (לפי דעתי) מול מי הם עומדים
  אנחנו במלחמה מול ארגון טרור

  סתם לידיעה- גם אני גדלתי ולמדתי בב"ש, למעשה עד לפני שנתיים
  תורם הרבה לחברה (זה לא המקום לפרט) ובהתנדבות מלאה
  ובד"כ מרבה במעשים ופחות בדיבורים
  הבעיה שפה נוצרה קבוצה של בלוגרים שכביכול דוגלים בחופש ביטוי וכו' אבל בכל פעם שיש דעה מנוגדת לשלהם הם משמיצים ולפעמים אפילו טוענים שמדובר במגיבים בשכר

  וזה מביא אותי לתגובה הבאה
  התגובה של ליזה
  מצטער באמת שאני לא מספיק שנון ויצירתי כמו כותבי ועורכי החוברת
  מצטער שאני בנאלי ונדוש בעינייך
  את הדוגמה לכך שאין לך מה להגיד, פשוט נוח לך לשבח את חברייך אבל למעשה אין לך דעה
  הדעה היחידה שהבעת היא נגד כתיבת תגובות בכלל
  כל מה שנגיד ולא ימצא חן בעינייך יהיה בנאלי ונדוש
  אני באמת חושב שלאסוף שירים ולהמשיך לאכול המבורגרים בת"א בזמן שמנסים להלחם פה בארגון חמאס זה לא הפתרון
  אם את חושבת שזה כן הפתרון ושיש לך בכלל פתרונות אז את מוזמנת להגיד אותם
  תתפלאי עד כמה בנאלית את גם יכולה להיות

  אהבתי

 12. תודה.

  ואיתמר בויו לא צריך לברוח. צריך להתנגד למלחמה. אבל אתה כולך ייאוש הלא כן

  אהבתי

 13. אני לא חושבת שבכוחה של האמנות לעצור מטוסים, טילים ופצצות, אבל בכוחה לנסות, ולשתוק זו לא אופציה בעיניי.

  אהבתי

 14. מפריע לי שאשכנזי פותח את החוברת
  גם אם הוא חזק כמו רקטה על הראש ומדוייק כמו טיל מונחה
  ושוב אינני מבינה איך מתי משתף עם דקה פעולה
  חבורת לבנבנים מתנשאים

  ערן צלגוב מוכשר מדי מכדי להיות אשכנזי
  אבל לפתוח איתו חוברת כזו?

  אהבתי

 15. אני שואל ברצינות.במקום שבו עובדים נזרקים לרחוב, הכסף לא מצוי בכיסם, אנשים רעבים ללחם ממש, ויש עוד אנשים שמבזבזים דיו, נייר, וזמן יקר של חשמל ומחשבים כדי להוציא את דברי הפיגולים הללו? הרי זה עולה כסף. הרבה כסף. לא אתפלא כלל באם סוכנים איראניים באמצעות שיתוף פעולה אירופי מממן אתכם. חייבים לחקור את זה בשב"כ ודחוף. מי ממן פרובוקטורים נגד המדינה. האימנו לי אני מכיר את היצורים שאתם מייצגים, יושבים בשינקין ומפבקשים סיקריה נובלס. אין לכם פרוטה על התחת, כי אתם עלק אנשי רוח. אפילו לא רוח אתם עושים אלא סתם נפיחות מסריחות מאד.
  אז במקום לקחת את הכסף מהסוכנים האיראניים, או החמסניקים, תנו את הכסף לכמה גלמודים באמת. אגב מה גוכחם האלקטורלי בבחירות האחרונות. הצתמקתם כמו מלפפון כבוש שלא הוחזר למקרר.
  עלובי נפש של 3 מנדטים. האזרחים כולם במדינה הזו, אולי פרט לביילין שהלך לעשות למען ביתו(קצת פרנסה אמיתית) לא סופר אותכם
  כולל את ליזה מנזינה.

  אהבתי

 16. כן, קיבלנו כסף מהקטארים כדי להצביע לא מר"צ.

  האמת שחשבנו על האחים מוסלמיים במצרים אבל ההצעה שלהם הייתה יקרה יותר.

  כן, לא איכפת לנו מהפערים החברתיים, או ממלחמות, סתם הפגנו נגד מפעלים שנסגרו (פולגת) ועם עובדים ששבתו (מכון ויצמן, קופי טו גו ועוד) או נגד מגדלי אקירוב של בר(ד)ק, כנראה פשוט עברנו במקרה ולא ידענו מה ואיך שפשוט נעמדנו וסיסמאות שחוקות יצאו מפינו… פתאום הפכנו גופים פוליטיים, חברתיים ותיאולוגיים.

  אהבתי

 17. אולי אני מנותק מהוויכוח בזמן. אבל שמעתם שהחוק ספורט מוטורי עבר
  עכשיו נוכל להתחרות עם העזתים במרוצי אופנועים
  אחרי הרכיבה נעשן סיגריה
  ונחזור לאשדוד

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: