על הסירוב לבצע פשעי מלחמה | שמאי ליבוביץ

בהפציצה ריכוזי אוכלוסיה אזרחית, ברוצחה באמצעות טילים – ניקח דוגמא אחת מהשבוע האחרון – את כל משפחתו (4 נשים, ו-11 ילדים) של אחד ממנהיגי חמאס ניזאר ריאן– נוהגת ממשלת ישראל באופן בעייתי ביותר.
ע"פ הכתבה של כתב הניו-יורק טיימס לשעבר קריס הג'ס, שהכיר אותו באופן אישי, המדובר בטיפוס מחליא ומסוכן. נניח לצורך העניין שידיו של ניזאר ריאן מגואלות בדם חפים מפשע. עדיין, מדינה ריבונית שרוצה לבוא בקהל העמים איננה רשאית לנהל מסע רצח בחפים מפשע שבו היא הורגת ביודעין ובמכוון, בנוסף לאותו מנהיג, גם 4 נשים, 11 ילדים, ו-5 אזרחים נוספים. בעשותה כך, היא מאמצת נורמות התנהגות נפשעות של ארגון טרור. זריעת הרס וחורבן מסיביים וטבח בחפים מפשע הן פעולות מהלקסיקון של ארגוני טרור, ולא דפוסי פעולה המותרים למדינות מתוקנות. זוהי רק דוגמא אחת. אבל כמות פעולות הטרור שישראל ביצעה בשבוע האחרון היא עצומה. מספרי ההרוגים והפצועים בלתי-נתפסים, והמראות של הגופות – לעתים של משפחות שלמות – המוצאות מתוך ההריסות, מדברות, יותר נכון צועקות, בעד עצמן.

גם לפני הטבח של השבוע האחרון,  ביצעה ישראל טרור מדינתי בהטילה מצור על רצועת עזה. במשך שנתיים, ממשלת ישראל כלאה את העם הפלשתינאי בבית סוהר, וביצעה ניסויים בבני אדם. בכוונת מכוון, מנעה מאוכלוסיה אזרחית, המונה כמיליון וחצי נפש, אוכל, דלק, חשמל, מזון, תרופות, מכשור רפואי, חומרי בנייה, עפרונות וספרי לימוד, ושלל מצרכים חיוניים הדרושים לתפקוד בסיסי. ממשלת ישראל אסרה על חולים עזתים לצאת לטיפולים רפואיים בחו"ל, וגרמה, בשנה האחרונה בלבד, למותם של 230 איש. הממשלה מנעה מסוחרים עזתים שכל רצונם היה להביא פרנסה למשפחתם לייבא ולייצא. מדינת ישראל גזרה חרפת רעב על מאות אלפי איש ברצועה, וגרמה לתת-תזונה בהיקף של 75% מהאוכלוסייה. בקיצור, היא הפכה את חיי תושבי הרצועה לגיהנום עלי אדמות. המטרה הייתה פוליטית ביסודה – למוטט את שלטון החמאס. לשם כך, הרשתה לעצמה ממשלת ישראל להתעלל באוכלוסיה אזרחית וגרמה ביודעין למשבר הומניטרי חריף שכמעט לא דווח עליו בתקשורת המיינסטרים הישראלית.

כמי שיש לו קרובי משפחה בבאר שבע, אני מזדהה לחלוטין עם הצורך להעניק בטחון לתושבי הנגב. ובאמת, יש צורך להדגיש: הטרור המתמשך של ממשלת ישראל כלפי האוכלוסייה האזרחית בעזה ובגדה אין בו הצדקה להפעלת טרור נגדי ע"י ירי טילים תוצרת-בית לעבר יישובים ישראליים בנגב. חוליות משגרי הקסאמים, היורות טילים פרימיטיביים לעבר אוכלוסיה אזרחית, מבצעות מעשה טרור, ודיני המלחמה מצדיקים ירי וחיסול חוליות אלו. כאן המקום לציין, שניתן היה למנוע את ירי הקסאמים בצורה הרבה יותר אפקטיבית ע"י הסרת המצור והגעה להסכם עם החמאס (הסכם פרומן-עמאיירי, למשל, שכלל את החזרת גלעד שליט והיה מקובל על מנהיגי חמאס אך ממשלת ישראל סרבה אפילו לדון בו).

דא עקא, ממשלת ישראל חרגה הרבה מעבר לחיסול משגרי קסאמים וחצתה את כל הקווים האדומים. היא הענישה בענישה קולקטיבית את כל מיליון וחצי תושבי הרצועה, תוך ביצוע הפרות חמורות (grave breaches) של אמנות ג'נבה ואמנת האג, וגרמה לקטסטרופה הומניטרית חסרת-תקדים בחריפותה. וכעת, שיכורת כח, היא מפציצה ומפגיזה ללא אבחנה, מן האוויר, מן הים, ומן היבשה, ריכוזים צפופים של אוכלוסיה אזרחית, מוסדות אזרחיים, בתי-חולים, אוניברסיטאות, מתקני תשתית, ומוסדות חינוך. אפילו את ה- Gaza Community Mental Health Centre החריבו עד עפר. באמצעות מטוסי אף-16 ומסוקים, ספינות חיל הים ותותחים, צה"ל טבח במאות אזרחים, נשים וילדים, ביניהם עשרות שוטרים במסדר סיום, חמש אחיות, רופאים ועובדי ציבור. וכל זה, כאשר ידוע לשרי הממשלה ולמפקדי הצבא שאלו תהיינה התוצאות.

ריצ'רד פאלק, הדווח המיוחד של האו"ם לענייני השטחים הכבושים, איש יהודי, פרופסור אמירטוס למשפטים מאוניברסיטת פרינסטון, פרסם חוות דעת ובה ניתח את מעשיה של ממשלת ישראל לאור המשפט הבינלאומי. פאלק קובע ששיגור קסאמים הוא בלתי-חוקי בעליל, ואין חולק שיש לתושבי הנגב זכות לחיים נורמליים. יחד עם זאת, אין בכך כדי להכשיר ביצוע פשעי מלחמה. לפי חוות דעתו, המצור האכזרי, הענישה הקולקטיבית וההפצצות המסיביות על ריכוזי אוכלוסיה ומתקנים אזרחיים הינם פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. הוא קרא לאו"ם להקים בית דין פלילי בינלאומי לחקירת מנהיגיה האזרחיים של ישראל ומפקדיה הצבאיים בחשד לעבירות על המשפט הפלילי הבינלאומי.

האם צריך לסרב להשתתף במבצע בעזה? יש האומרים שגם אם מדיניות הממשלה היא אומללה ומזיקה, צריך לציית להוראותיה של ממשלה נבחרת. כך קובע העיקרון הדמוקרטי, הם שבים וטוענים, ולא ייתכן כי "חייל הישר בעיניו יעשה". אלא שטענות אלו אינן נכונות. לאף ממשלה בעולם אין סמכות חוקית להורות לקציניה וחייליה לבצע פשעי מלחמה או פשעים נגד האנושות. זהו עקרון יסודי החל גם במדינת ישראל.

רבים סבורים שהמבצע בעזה הוא מבצע-שולל, מיותר, ופוגע אנושות בביטחון ישראל לטווח-ארוך. אך גם מי שאינו מסכים, וחושב שהמבצע הגיוני והכרחי, עדיין חלה עליו החובה לסרב לבצע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. זוהי חובה אינדיבידואלית, מנותקת משאלת החכמה (או הכסילות) הפוליטית שיש במבצע הזה. החובה להתנגד לפקודות שדגל שחור של אי-חוקיות ואי-מוסריות מתנוסס מעליהן היא מאותן חובות היורדות לשורש היותנו בני-אדם שנבראו בצלם.

טייסים וצוותי אוויר שקיבלו פקודה לבצע את פשעי המלחמה במבצע הזה היו חייבים לסרב. באותה מידה, חיילים ופקידים שנוטלים חלק באכיפת המצור הבלתי-חוקי בעליל על עזה – צריכים לסרב. אך האם חיילי מערך התמיכה – אנשי המחשבים, הלוגיסטיקה, והחילות האחרים – צריכים גם הם לסרב לשרת בצבא המתנהג כארגון טרור לכל דבר ועניין? סעיף 147 לאמנת ג'נבה הרביעית מתמקד בהגדרת ההפרות החמורות, ולא מפרט עד לאיזו רמת מעורבות חלה האחריות. יחד עם זאת, לפי פרופסור פרנסיס בויל, מומחה למשפט בינלאומי שכתב ספר בנושא וייצג חיילים בפני ערכאות שונות, קיימת תשובה לכך בפסיקה ענפה של טריבונלים בינלאומיים. במשך השנים התגבשה הלכה שכל מי שפעולותיו בצבא מסייעות או תומכות בביצוע פשעי מלחמה (aiding and abetting war crimes) – חלה עליו אחריות לביצוע אותם פשעי מלחמה, וממילא, מחובתו לסרב ליטול חלק בביצוע פשעי מלחמה.

הסירוב אינו קל, במיוחד כשהתקשורת כולה מגויסת לתמיכה במבצע. אך יש לזכור, ע"פ תקדים משפטי נירנברג ובתי הדין המיוחדים בעניין יוגוסלביה ורואנדה, שכאשר יוקם, ע"פ סעיף 22 של אמנת האו"ם, בית דין מיוחד לפשעי מלחמה של מדינת ישראל, או אם יובאו קציני צה"ל בפני בתי משפט בארה"ב או באירופה (כפי שכעת עומד לדין בארה"ב הקצין הליברי צ'רלס "צ'קי" טיילור בגין עינויים שביצע בליבריה), טענת ההגנה "מילאתי פקודות של ממשלה נבחרת" – לא תהיה קבילה.

* שמאי ליבוביץ' הוא משפטן. המאמר התפרסם לראשונה במגזין הגדה השמאלית ב5.1.2009.

 

0 תגובות בנושא “על הסירוב לבצע פשעי מלחמה | שמאי ליבוביץ

 1. אני מתעכב על הנושא הזה כי הוא מייצג לדעתי.
  אתה זורק כאן בהערת אגב שישנו הסכם פרומן-עמאיירי שאותו קיבל החמאס ואילו ממשלת ישראל אפילו לא דנה בו.

  אני אתרכז רק בעניין העובדתי: הלינק שאתה מביא לא טוען שום דבר לגבי מי הסכים ומי סירב. מובא בו קישור למאמר של "הארץ" שכביכול אמור לאושש את טענתך זו אולם כל מה שכתוב בו הוא שעל פי עמאיירי (בסך הכל עיתונאי המקושר לחמאס ובעל אינטרס מובהק בנושא): "ההסכם הובא לדרג הבכיר בחמאס והם אישרו אותו במאה אחוז". לא נכתב דבר לגבי עמדת ממשלת ישראל. אין שום תימוך אחר לעמדת החמאס. לא ממשלת ישראל ולא החמאס הזכירו את ההסכם הזה מעולם בהתבטאות רשמית כלשהי

  ועכשיו אני שואל אותך, איך אתה רוצה שאני אקח ברצינות את יתר טענותיך ?

  אהבתי

 2. קשה לי להבין לאן נעלם החוש הסוציאליסטי שלך. מדוע שלא תלך עם חבריך לשדרות, לאשדוד, לקרית מלאכי, ותנסו להסביר *להם* את עמדתך? מה לך ולשמאל הליברלי המפגין בת"א המוגנה והשלווה? אלה הפרטנרים שלך למהפכה?

  אהבתי

 3. יש לך רצון להלקאה עצמית
  שנראה שנובע משנאה עצמית.
  אתה כל הזמן חס על החמאס, על אויביך ואין לך טיפת רחמים על תושבי שדרות שנופלים עליהם טילים במשך שמונה שנים.
  תופעה פסיכולוגית זו של הלקאה עצמית היא אפילו לא דעה פוליטית, אלא היא נובעת מבעיה פסיכולוגית של שנאה עצמית.
  כי בדרך כלל הומניזם אמיתי וטהור הוא אמפטיה קודם כל למסכנים ובטח שלא למחבלים ולטרוריסטים.
  ובאותה תופעה של הלקאה עצמית לוקים אנשים כמו אילן פפה ונועם חומסקי ואחרים ואתם עושים נזק עצום למדינת ישראל והכל בגלל שיש לכם הפרעה נפשית.
  אתה יכול לדאוג לאוכלוסיה הערבית בארץ שבאמת סובלת מהזנחה. אתה יכול לדאוג לפלשתינאים המתונים שהם סובלים מהחמאס שדופק אותם בכך שהוא יורה טילים לכיוון שדרות, אבל לעמוד לצד החמאס? איפה חוש השיפוט שלך?
  זה רק מראה שהדעות שלך הן לא דעות פוליטיות אלא משהו אצלך לקוי פסיכולוגית.
  אפילו מובראק נשיא מצרים חושב שאסור לתת לחמאס לנצח כי אחרת זה יהיה אסון לאוכלוסיה הפלשתינית שגרה בעזה.
  ועוד משוגע אחד: נורמן פינקלשטיין:
  Interview with Norman G. Finkelstein:
  The First Goal of Israel Is to Restore the Fear of Israel in the Arab World
  by Press TV
  The whole world — including Hamas and Iran — support a two-state solution, but Israel rejects it.
  http://mrzine.monthlyreview.org/finkelstein030109.html

  אהבתי

 4. בחרתי לבדוק רק דבר אחד : קראתי בעיון רב את הדו"ח של ריצ'ארד פאלק לאו"ם ומלבד קריאה לגינוי ישראל, אין שם שום דרישה להקמת בית דין, או לחקירה נוספת או להעמדה לדין של ישראלים.

  מה שכתבת, מתי, הוא שקר. ריצ'ארד מעולם לא דרש את מה שכתבת. זוהי כנראה שיטה עקרונית אצלך, אתה מביא חצאי עובדות ולאחר מכן משליך עליהן את רצונך הפנימי (להעמיד לדין את ראשי הממשל כאן).

  למרות שכמעט אין טעם להגיב על שארית דבריך המופרכים כאן. אגיד רק שמאחר ומעולם לא ניתנה לך סמכות שיפוטית או מוסרית כלשהי – לא אתה הוא זה שיכול להגדיר מהם פשעי מלחמה ולכן כל שאר המניפסט שלך מיותר ומטעה.

  אני חייב להודות שהקריאה שלך להעמדה לדין מכעיסה עד מאוד. אני אחכה לטעות שלך, ואז נבדוק איך אתה מסתדר מול בתי משפט וכמה סולידריות תקבל מחבריך האנרכיסטים בגרוש.

  אהבתי

 5. לא נראה לי תומך נלהב שלנו הבריטי הזה בשידור של אל ג'זירה ובכל זאת, עמדה שפויה ורציונאלית:
  http://uk.youtube.com:80/watch?v=HMjSoUEysQ4

  אף אחד לא בעד להרוג ילדים ולא מחפש להרוג ילדים. כל מלחמה היא פשע מלחמה אבל עד שהסרטן הזה שנקרא ארגון טרור לא ימוגר, הכימותרפיה הגמלונית הזאת שנקראת צבא תמשיך לפגוע בעל כורחה גם בחלק מהתאים הבריאים, זה חלק מאיך שזה עובד ואף אחד לא אוהב את זה, אפשר רק לקוות שזה מוביל לעתיד בריא יותר שיקום מההריסות. בוודאימ שמלחמה היא פתצרון מחורבן לכל דבר ועניין, אבל כאנושות נדמה לי שאנחנו מפנימים את זה רק אחרי שאנחנו ממצים את זה, צומחים מתוך הדימום. אני מסתכלת על האיחוד האירופםי ומתקשה הלאמין שמדינות שבעות ועצלות כמו צרפת בריטניה ספרד ואיטליה היו עד ממש לא מזמן אויבות הנתונות במלחמות היסטוריות עקובות מדם על העולם כולו. אולי ככה צומחים בעולם הזה. לא יודעת, אבל גם לא תומכת באופציה האחרת שבה אני מדברת יפה אל בקניבלים שמבשלים אותי בסיר לארוחת ערב, כי אני הומניסטית פציפיסטית.

  אהבתי

 6. ארגון הטרור ימוגר?
  ומי ישלוט אז בעזה?
  האם אנחנו רוצים לחזור ולכבוש את עזה ולהציב בה חיילים ולדאוג לצרכי האוכלוסייה?
  אולי זה מה שרוצים הטוקבקיסטים כמוך, אבל לא נראה ש"מנהיגינו" להוטים לכך.
  למעשה, נראה שהם כבר מחפשים רעיונות איך לרדת מהעץ ולהוציא את הרגל מהבוץ של עזה.

  אהבתי

 7. אתה נופל בפח השיטה שלהם:
  – התבצרות וירי על אזרחי ישראל מתוך מרכזי האוכלוסיה האזרחית בעזה
  1- כדי שצה"ל לא יוכל מסיבות מוסריות כמובן להגיב כנגדם
  2- ואם נגיב אזי בהכרח יהרגו בעזה נשים וילדים והישראלים יואשמו בטבח. בדיוק כמו שתעמולת החמס חוגגת כעת.
  פושעי המלחמה הם אלו המשתמשים בשיטה השטנית הזו, המתעתעת במראית העין ומייצרת עיוות שיפוטי כמו הפוסט האומלל הזה שנופל היישר במילכוד של שיטת החמס. ניראה אותם גיבורים (15000 חמושים בתוך עזה) להתבצר בשטחים פתוחים מחוץ לעיר עזה ומשם לשלח את הקסאמים. למה הם לא עושים זאת?
  כי השיטה הנ"ל שממלכדת את המוסר היהודי היא הנשק העיקרי שלהם, נשק מתוחכם מבית היוצר של חלאות אדם שאינם בוחלים בשום אמצעי כדי לקיים את אמנת החמס והג'יהד האיסלמי על הילכתם.
  עצוב שאנשים כמוך נופלים בפח הזה שמוטמן במיוחד לעת מלחמה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s