לצאת – הקראת שירה ברחובות ת"א / דיון עם ח"כ לעתיד נורית חג'אג'

בעקבות דברים שכתב אלי הירש על "לצאת!" – אסופה נגד המלחמה בעזה והפקרת הדרום / תומר גרדי. (פורסם ב-7 לילות, ידיעות אחרונות, 23.1.2009, עמוד 23)

אסופה של שירים מתנגדי מלחמה לא תשכנע אף קורא לצאת לרחובות ולהתנגד לה. היא גם לא תשכנע אדם לשים בקלפי פתק כזה זה ולא זה.  אסופה של שירים מתנגדי מלחמה לא תשנה את דעתו של טייס החג מעל בתיה של עזה טרם יטיל את ביצי העופרת שלו, ובטח שלא את דעתו של שר זה או אחר.

לצאת!, אסופה של שירים, עדויות ועבודות אמנות נגד הפצצתה של ישראל את תושבי רצועת עזה, שעל איכותה הפואטית מחה כאן לפני שבועיים אלי הירש, לא נאספה תוך אמונה שהנה, יקראו בשירים המוני בני אדם שעד כה תמכו באותה מלחמה, וישנו את דעתם. לצאת! גם לא יצאה לאור תוך אמונה שמדובר בספר שירה מוקפד כדבעי, ערוך למשעי, יצירת אמנות נשגבה. לא פרסי נובל יחלקו כאן, לא לספרות ולא לשלום.

לצאת! יצאה לאור במהירות, בבהילות, לא כאסופת שירי מחאת בדיעבד, כי אם כעמדה אנושית, מוסרית ופוליטית נגד המלחמה הזו, בעודה מתרחשת. אין אלה שירי מחאה למפרע, אלא הבעת עמדה פואטית ופוליטית, פומבית, ציבורית, נגד המלחמה מראשיתה, כאשר הקול הכמעט יחיד ואחיד שנשמע בחברה הישראלית-יהודית היה של תמיכה בלי סייג בה. בימים בהם נרא כאילו כל הארץ דגלים דגלים מבקשת האסופה שערכנו להציב עמדה תרבותית וחברתית שונה, מתנגדת. לסמן אופציה אחרת. זוהי גם מטרתה של התגובה שאני כותב היום, 12 בינואר, יום שני בצהריים, בעוד מספר ההרוגים מתקרב ל-1000. מי יודע מה יהיה מספרם כשתתפרסם.

תומר גרדי, מעורכי לצאת!

***

לצאת, אסופה נגד המלחמה בעזה, יצאה לאור בדחיפות ביום החמישי למלחמה. והודפסה במהלכה במהדורה שנייה.ממשלת ישראל נצרה את האש, לעת עתה, לאחר שפיזרה הרס ומוות. בערב ברחבת האוזן השלישית, יקריאו משוררים את קולם להידברות ושיתוף בניגוד לקולה של הממשלה, על בסיס מה שנכתב בפתח הדבר של האסופה – "לצאת! קוראת להפסיק את הכיבוש ולצאת לפעולה ארוכת טווח ובעלת חזון רב תרבותי וושוויוני."

בהשתתפות עשרות משוררות ומשוררים מרחבי ישראל.  יום ראשון, 25 בינואר, 18:00, רחבת האוזן השלישית, רח' קינג ג'ורג' פינת שד' בן ציון, תל אביב-יפו
כניסה חופשית למרחב הציבורי

מארגנים – מעין, אתגר, מארב, דקה, סדק, גרילה תרבות
***

נורית חג'אג' מנהלת הקשת הדמוקרטית המזרחית לשעבר מבקשת להזמין אתכם/ן לדיון על מדיניות חברתית אחרת כחלק מהקמפיין שלה להיבחר במפלגת חד"ש (מקום 6 פוטנציאלי בכנסת הבאה).

חד"ש  hadash2009.org.il

 

מן העיתונות

0 תגובות בנושא “לצאת – הקראת שירה ברחובות ת"א / דיון עם ח"כ לעתיד נורית חג'אג'

 1. יהודי איטליה חשים מאוימים ובצדק משום ההחלטה של הוותיקן להחזיר לחיקו ארבעה בישופים מזרם ימני רדיקאלי כולל מכחיש שואה. זו החלטה המשקפת את האופי הריאקציוני במיוחד של האפיפיור הנוכחי. אולם אם יהודי איטליה מבקשים להלחם בילויי האנטישמיות שהולכים ומתרבים משום פשעי מדינת ישראל כנגד הפלסטינים טוב יעשו אם ייצאו למאבק כנגד התנועה הציונית ומדינת ישראל משום שאלו הם הזרוע היהודית של האנטישמיות. הפשעים של מנהיגי תנועה זו שופכים שמן על המדורה האנטישמית. הציונים באיטליה התומכים בפשעי מדינת ישראל ובשואות שהיא מעוללת נתפסים ובצדק כצבועים חסרי תקנה בעיני רוב האיטלקים ועל כן למחאתם אין ל ערך.

  צביעות ציונית זאת מתגלה בקרב הציונים בקהילה היהודית בניו יורק הדורשים לפסול את השתתפותו של נשיא עצרת האו"ם, מיגל ד'אסקוטו ברוקמן בטקס יום השואה העולמי משום הצהרותיו האמיצות בזמן מלחמת ישראל בעם הפלסטיני.

  "ההצהרות האנטי ישראליות הקיצוניות שנשיא העצרת השמיע באחרונה מפירות בעליל את עצם משמעות זכר השואה", נאמר בהודעת ועידת הנשיאים היהודים . משמעותה של הצהרה ציונית צינית זאת כי לדעת צבועים אלו מותר למדינת ישראל לרצוח מאות ילדים אך אסור לגנות פשע זה. הציונים הופכים להיות מכחישי שואה עקביים שכן הטבח ההמוני שביצעה המדינה הציונית בעזה היא המשכו של הטיהור האתני ב47-8.
  בעולם התפרסמו תמונות הזוועה של תומכי המדינה הציונית במלחמה נגד הילדים הפלסטינים הרוקדים על דם הילדים המופצצים ממטוסים ותותחים. הפעם אין זו עלילת דם נתעבת של שונאי יהודים, אלא מציאות ממשית. לא במקרה כתב העיתונאי הליברל העקבי גדעון לוי:
  הרוב המוחלט הריע בקול גדול, המיעוט המבוטל זעק בקול מושתק, כשורק באפילה. הרוב המוחלט רק רצה עוד ועוד, המיעוט המבוטל רק רצה די. הרוב המוחלט הולעט, הזמין פיצות וסרטי הפצצה ב-VOD, ועמד על הגבעות מסביב לעזה עם הילדים לראות במו עיניו את הטבח, עונג של שבת ויום חול. המיעוט המבוטל ניסה למחות, מתכווץ מבושה ורגשות אשם נוכח כל תמונה שהגיעה מעזה.

  מאז קיץ 1967 לא הייתה לנו מקהלה כה אחידה, וגם אז היא לא הייתה כה לאומנית ובהמית, אטומה ועיוורת. אבל עכשיו, כשהאבק מתפזר מעל ההריסות והתחבושות לא מצליחות לכסות על הפצעים כולם, בתי הקברות מלאים ובתי החולים מתפקעים; הנכים, הגדועים, הכרותים, ההלומים, השכולים, אלפי הפצועים ורבבות חסרי הבית החדשים מנסים לשקם בחוסר ישע את מה שניתן בכלל לשיקום, …..

  גם אין זה מקרי כי מזכ"ל האו"ם באן קי מון המשרת הגלוי של האימפריאליזם והציונות ישתתף מחר (שבת) בתפילת שבת בבית הכנסת האורתודוקסי "פארק איסט" במנהטן, זאת לכבוד התחלת אירועי "יום השואה העולמי" שחל לפי החלטת האו"ם ב-27 בינואר. מן הדין שביום שואה עולמי זה יציינו קודם כל את מעשי הטבח הטריים שביצעה מדינת ישראל. היהודים של היום הם הפלסטינים והציונים הם הטובחים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s