האקדמיה ללשון מגומגמת: על ספר שיריו הראשון של שלומי חסקי

שלומי חסקי מפרסם את ספר השירה הראשון ומגלה לנו שפה חברתית עשירה.

כבר בהתחלת השיר הוא תוקף את אי היכולת לדבר את השפה ההגמונית, השליטה, ומייצר לעצמו אקדמיה משלו, אקדמיה מגוגמגת: "לפעמים אני מדבר בחסות / האקדמיה ללשון מגמגמת / סוגר הברות, עוקר / מלים / מסרס משפטים, נושך שפתים, נוהג / ברכב מקרטע בנתיבי / המשפט" (מתוך השיר "האקדמיה ללשון מגומגמת", עמ' 9). מדמה את עצמו לשטיח משובש וישן: "ואולי אנחנו שטיחים, / מין מרבדים משבשים וישנים / עם חורים, טלאים ופסות בד חדשות / שהדבקו בחטף" (מתוך השיר "צורך", עמ' 10). ומה גורם לחסקי להיות מגומגם, רחוק מהשפה, התרבות, בלי יכולת להתנתק מהישן ולהתחדש, לייצר משמעות כבדת-פה חדשה, שרק בתוכה יוכל יתקיים. השיר השלישי "קרבי" כבר מתחיל לפרוש לפנינו תשובה אחת מבני רבות המסתתרות בספר כשדוברת נשית מבקשת ממנו להיות: "לא מוגבל בכושר קרבי, צרוד, ציתן עד / גבול הפחד" (עמ' 11). המיליטריזם המקומי פוגע במיתרי הקול שלו, מבקש למשמֵע אותו. והוא עושה זאת עד גבול הפחד. וכאן מתחילה השירה החברתית המבקשת להחזיר את האנושיות שנעלמה במרחבי המחשבה הצבאית.

הספר עובר דרך בית חולים וולפסון, להתכתבות אינטרטקסטואלית עם ביאליק. הוא נכנס אל תוך קופסת הסיגריות של המובטל, נוסע למרחבי התרבות הדמשקאית וחוזר לעשות אהבה על שטיח בתוך בסיס צבאי, כשבחוץ עומד שלט "שפר הופעתך". חסקי מושפע מאוד מהשירה של רוני סומק ומאמץ את העמדה הרב-תרבותית שלו שמתנגדת ללאומיות באמצעות שימוש בתרבות הפופולארית. לא כל שירי הספר היו ראויים להכנס לספר. היה גם ראוי לדעתי לוותר על השערים. למרות העבודה הספרותית החשובה שעורך הספר רני יגיל עורך בהוצאת כרמל עמדה, אפשר היה לייצר אמירה שונה לגמרי בהעמדת השירים. למשל השיר "שושלת" המוקדש לאבא ולאמא של חסקי יכול לפתוח את הספר ובכך לייצר אמירה אחרת לגמרי על "המקום" ממנו כותב ובא המחבר: "נולדתי בבת-ים, אמא / בתל-אביב, אבא בדמשק" (עמ' 46). החיבור האפשרי והבלתי אפשרי בין בת ים לבין דמשק, בין האמא לאבא, בין המרחב הפריפריאלי של גוש דן, לבין בירת סוריה, כל אלו יכלו לספר עלילה אחרת בתוך ספר השירים.

הרשימה התפרסמה לראשונה בכתב-העת מאזנים, כרך פ'ב, גיליון מספר’ 4.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

%d בלוגרים אהבו את זה: