והנה מתארגנת שירה: על מאבק עובדי גן המדע במכון ויצמן

והנה מתארגנת שירה

והנה שפה לא יכולה לנוח במטפורה נוחה
שוב נקרע דימוי
לשון מצטופפת
תוך כדי התנגדות, שיתוף, התלהבות לא נפסקת
מתגרה ומפרה …

במשך חודשים ארוכים, רוב עובדי מוזיאון גן המדע שבמכון ויצמן מבקשים להתאגד ולהסדיר את זכויות העובדים שלהם, אך דרישתם לא מתקבלת. בין העובדים המאורגנים כלולים חיילים משוחררים, סטודנטים המועסקים כמדריכים ועובדי בית המלאכה של המוזיאון. רק לאחרונה דורג מכון ויצמן בראש רשימת מקומות העבודה האקדמיים הטובים ביותר מחוץ לארה"ב (כך עולה מסקר שפורסם בירחון המדעי "The scientist"). ובכל זאת ראשי המכון לא מתעקשים על הביטחון התעסוקתי של העובדים ומעדיפים לנהל מאבק קשה נגד התארגנות ועד העובדים החדש במכון.  מכון ויצמן לא מסכים לקבל את החלטתם העובדים לממש את זכות ההתאגדות במסגרת ארגון העובדים "כוח לעובדים". הוא גם לא מנהל משא ומתן עם נציגות העובדים ולא בא איתה בדין ובדברים. בצעד זה הוא מתעלם לחלוטין מהערך של חופש ההתאגדות – זכות בסיסית ומוכרת הן במשפט והן באמנות הבינלאומיות שעליהן חתומה ישראל. רוב עובדי המוזיאון מבקשים להתארגן ועושים זאת על ידי שימוש חוקי בזכותם.

מכון ויצמן מפעיל איפה ואיפה לקבוצות עובדים. בעודו מתגמל קבוצת אחת הוא מנסה לחסל את ההתארגנות של עובדי גן המדע. ובו בזמן הוא מגייס כספים בשם המדע מתורמים בארץ ובחו"ל וזוכה ליוקרה מדעית ותרבותית. גן המדע שבמכון ויצמן הוא מוזיאון שמעסיק כ- 50 עובדים, מתוכם מדריכים, עובדי מלאכה, עובדות אדמיניסטרציה ועובדות ניקיון. העובדים מועסקים בחוזים אישיים בשכר נמוך והפרות של זכויות מינימאליות, כיוון שההסכם הקיבוצי שחל על רוב עובדי המכון אינו חל עליהם. עובדי גן-המדע, טוענים שבשנים האחרונות המוזיאון מתפקד באופן שמסכן את העובדים והמבקרים. המדריכים נדרשים להדריך לעיתים תכופות קבוצות של למעלה מארבעים ילדים. מדיניות כזו אולי חוסכת הוצאות אך ספק אם היא מטיבה עם שלומם של המבקרים.

העובדים פנו במשך שנים לגורמים שונים בהנהלה שנמנעו מלהתייחס לבעיות שהוצגו בפניהם. לאחר שהבעיות לא טופלו פנו העובדים (כהתארגנות) באמצעות עורכת הדין המייצגת אותם, כמקובל בין ארגון עובדים למעסיק. רק לאחר הכרזה על סכסוך עבודה ההנהלה הסכימה להיפגש עם העובדים באופן פרטני ללא הכרה בהתארגנות החוקית והיציגה שלהם. למרות זאת העובדים תמיד תמכו בהידברות, התקיימו שתי פגישות בהן סוכם כי יתקיימו פגישות נוספות לאחר החגים. עם זאת ההנהלה החליטה להתנער מסיכום זה. כעת ההנהלה מתנה פגישה עם העובדים שאינה מהווה מו”מ ואינה מהווה הכרה בהתארגנותם בכך שיפסיקו את סכסוך העבודה שלהם. ההנהלה גם מונעת מלמעלה משלושים עובדים מאורגנים לעבוד ואף להיכנס לתחומי מכון ויצמן, עד שיתחייבו להפסיק לפעול לשינוי תנאיהם.

לפני כחודשיים העובדים רצו למחות על גזילת פרנסתם בשטח מקום עבודתם. לעובדים הצטרפו נציגים מטעם ארגון העובדים "כוח לעובדים" המייצג אותם (שגם להם על פי חוק מותר להיכנס לשטח מקום העבודה). המחאה הייתה אמורה להיות שקטה ולכלול שני שלטים וחלוקת פליירים. העובדים והפעילים הוטחו על הרצפה על ידי מאבטחים תוך שימוש מופרז בכוח ואלימות. שני מאבטחים ריסקו לאחד הפעילים את הברך וכעת הוא משתקם מניתוח שנאלץ לעבור.

התנהלות מכון ויצמן כלפי עובדיו אינה מקרה בודד, אלא מהווה תופעה רחבה של מדיניות של ניצול שיטתי שאומצה על ידי האקדמיה. נחרדתי לגלות שגורמים בהנהלת אוניברסיטת תל-אביב מנעו מסטודנטים המתמחים בקליניקות המשפטיות שלהן לייצג את עובדי מכון-ויצמן ומאבקי-עובדים נוספים (דוגמת עובדי האוניברסיטה הפתוחה). הגילוי הזה גרם לגינוי מקומי ובינלאומי ואונב' תל-אביב נסוגה מכך.

ההתנהלות העיקשת של הנהלת מכון ויצמן כנגד התארגנות העובדים תישאר בזיכרון הקולקטיבי החברתי של מאבקי עובדים בישראל. ניצחון מאבק עובדי מכון ויצמן יכול לעצור את הסחף ולהוות דוגמא למאבק צודק.  

 

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

0 תגובות בנושא “והנה מתארגנת שירה: על מאבק עובדי גן המדע במכון ויצמן

 1. אתמול אמר בית הדין לענייני עבודה את דברו, דחה את מרבית תביעותיהם של המדריכים וקבע כי קבוצת
  המדריכים הזו כלל אינה מייצגת את עובדי מכון דוידסון. כמו כן דחה בית הדין את תביעת
  המדריכים כי מכון דוידסון ינהל עימם משא ומתן לחתימת הסכם קיבוצי.
  כזכור, לפני מספר חודשים פנו חלק מהסטודנטים המדריכים בגן אל הנהלת מכון דוידסון בטענה כי
  יש להם תלונות על תנאי העסקתם. בקשותיהם נבדקו ונענו, תנאי העסקתם שופרו אך במהרה
  התברר לנו כי מטרתם אינה קידום ושיפור תנאי עבודתם של עובדי גן המדע, וכי למעשה מאבקם
  נועד לקידום ענייניהם של ארגון "כוח לעובדים", ו"נציגות המדריכים בגן המדע"; לצבירת כוח
  פוליטי בכל מחיר, גם במחיר פגיעה בעובדי גן המדע, ואפילו במחיר הריסת המפעל החינוכי של גן
  המדע.
  על מניעיהם האמיתיים של המדריכים אפשר ללמוד גם מדרישתם מבית-הדין להורות על פיטוריהם
  לאלתר של כ 20- מדריכים חדשים שהחלו לעבוד בגן בחודשים האחרונים. האנשים שרוממות
  הסולידריות בגרונם דרשו לפטר את חבריהם, עמיתיהם. בית הדין דחה גם את תביעתם כי העובדים
  החדשים יפוטרו.

  אהבתי

 2. אני קורא את הידיעה בדה מארקר ורואה שכל קביעותיך לא נכונות.

  "בהחלטה תקדימית של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב נפסק כי גם במקום עבודה לא מאורגן, בו מועסקים העובדים באמצעות חוזים אישיים, המעסיק חייב להכיר בנציגות העובדים ולנהל עמה משא ומתן. "

  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=hb200090323_65311

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: