ניצחון להתארגנות העובדים בגן המדע במכון ויצמן

בית הדין לעבודה בפסק דין תקדימי: הנהלת מכון  דוידסון לחינוך מדעי שבמכון ויצמן למדע פעלה שלא כדין מתוך רצון לסכל את התארגנות העובדים

 

 

בפסק דין תקדימי ופורץ-דרך שניתן אתמול בבית הדין האזורי לעבודה בת"א, קבע הרכב בראשות  סגנית הנשיאה- השופטת לאה גליקסמן כי "כוח לעובדים- ארגון עובדים דמוקרטי" הוכיח את מעמדו כארגון עובדים. נפסק, כי מניעת העבודה מעובדי גן המדע שהתארגנו בארגון כוח לעובדים, נעשתה שלא כדין, ולכן על המעסיק- מכון דוידסון, לפצות את העובדים בגין התקופה שבה מנע מהם לעבוד.

 

פסק הדין כולל קביעות תקדימיות וחשובות בתחום יחסי העבודה. נקבע שגם מעסיק לא מאורגן חייב להכיר בנציגות העובדים ולנהל מו"מ עם הנציגות,  עוד נקבע, כי אין להעסיק עובדים חלופיים כלשהם למילוי מקומם של עובדים שובתים.

נקבע כי מכון דוידסון ניסה לפגוע בהתארגנות של עובדיו ונקט נגדם בפעולות פוגעניות שלא כדין. בין היתר, מכון דוידסון, ופרופ' חיים הררי העומד בראשו, פעלו במטרה לסכל את הייצוג המשפטי של העובדים על ידי הקליניקה של אוניברסיטת תל-אביב. נקבע שלנוכח מעמדו ותפקידו, יש לראות בפניותיו של פרופ' הררי, יו"ר מכון דוידסון ונשיא מכון וייצמן לשעבר, פניות של מכון דוידסון ושל מכון וייצמן.

 

ארגון כוח לעובדים והעובדים, ייוצגו על ידי עוה"ד ארנה לין ועוה"ד מיכל שטיין, שטיפלו בתיק פרו בונו (בהתנדבות). לפני כן ייצגו בתיק עו"ד אלה אלון ועו"ד איתי סבירסקי מהקליניקה למשפט ורווחה באוניברסיטת תל-אביב.

 

נדב אהרוני , נציג העובדים במכון דוידסון: "אנו מברכים על פסק הדין ושמחים שהצדק נעשה. הוכחנו שגם התארגנות מקומית של עובדים יכולה להצליח, ולעמוד איתנה מול מעסיקים פוגעניים. אנו חוזרים לעבודה בראש מורם וכעובדים מאורגנים, ומכון דוידסון ישלם על הפרות החוק ועל הניסיונות לפגוע בזכותנו להתארגן. אנו מציעים לכל עובד הרוצה לעמוד על זכויותיו להתארגן ולהצטרף  לכוח לעובדים"

 

סכסוך העבודה בגן המדע החל לאחר שהעובדים החליטו להתארגן במסגרת "כוח לעובדים- ארגון עובדים דמוקרטי". הנהלת מכון דוידסון סירבה להכיר בנציגות העובדים וסירבה לנהל עמה משא ומתן. כפי שקבע בית הדין בפסק דינו:"מצאנו כי המכון נקט פעולות שפגעו בזכות ההתארגנות כמפורט להלן:  …המכון חסם את כרטיסי העובד של העובדים המאורגנים לאחר שנקטו פעולות מחאה לגיטימיות… דר' רוני אשכנזי עובדת בכירה בגן המדע, ניסתה לשכנע את העובדים לפרוש מהתארגנות העובדים… המכון פעל להפסקת הייצוג המשפטי של עובדי גן המדע על ידי הקליניקה למשפט ורווחה שבאוניברסיטת תל אביב…. האיסור הגורף על העובדים המאורגנים להיכנס לחצרי גן המדע ומכון ויצמן…  היה פעולה שפגעה בזכות ההתארגנות, בניגוד להוראת סעיפים 33ח ו- 33ט לחוק הסכמים קיבוציים."

 

לפרטים : נדב אהרוני,  נציגות עובדי גן המדע: 0545936737  שי כהן, הנהגת כוח לעובדים: 0543311747.

עו"ד אלה אלון: 054-3311741 ; משרד עורכות הדין ארנה לין 03-5165757

***

היום נשלח עוד מכתב פנימי מהנהלת מכון ויצמן שבא לייצר דיסאינפורמציה אצל העובדים:

Presidents Letter Verdict 2

Presidents Letter Verdict 2 sm1972s

הנה פסק הדין התקדימי:

פסד_סק_504-09

פסד_סק_504-09 sm1972s

ניתן לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על רשימות חדשות באתר. להרשמה לחצו כאן

 

0 תגובות בנושא “ניצחון להתארגנות העובדים בגן המדע במכון ויצמן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s