אי אפשר שלא לסרב: שיר לעצורות פרופיל חדש

אי אפשר שלא לסרב

(עיבוד ל"אקדחים של בריקסטון" של הקלאש)
כשדופקים לך על הדלת הראשית
איך תרגיש?
כשידיך בתוך ראשך
או על ההדק של אקדחך
כשהחוק פורץ פנימה
לאן תלך?
יורים עליך בפרופיל חדש
כשאתה מחכה לעתיד שלא בא

אתה יכול לשבור אותנו
אתה יכול לפצוע
אבל תקבל את אותה תשובה

יש לנו בראש חזון, והתנגדות בריאה
אתה עושה כסף טוב במשטרה, בצבא ובשב"כ
הסתדרת, סבבה, וגם נולדו לך ילדים
אבל בטח זמנך יבוא, כשתבין שאתה עובד

בשביל עשירים, משוגעים ושונאים
נולדנו, נקח ברשותך עוד רגע לפני שנמות
כאן זה המזרח התיכון ולא פח אשפה
התבגרנו ולא התברגנו
בוא ברצינות נשאל מה נשתנה
אז תפסתם את המחשבים שלנו
שביקשו לסרב,

יש עוד המון אתרין, גולשין
שמבינין את המילה

לסרב
לסרב
לסרב
***

עידן לנדו, פרופיל חדש, תרגיל ישן (מה זה הצלב הקטן שמרחף על מצחי?), 27-4-2009

*

 לאור החלטתה היועץ המשפטי לממשלה לצאת בהתקפה מאורגנת על חופש הביטוי, ההתארגנות והמצפון באמצעות מעצר וחקירה של פעילים ופעילות פוליטיים נגיע מחר, יום חמישי, 30.4, בשעה 17:30 לתחנת המשטרה ברחוב דיזינגוף 221 בתל אביב, כדי למלא את חדרי החקירות בפעילות ופעילי שלום

הצטרפו אלינו כפעילות/ים נגד מדיניות ישראל וממשלתה ולמען חברה צודקת, איננו מתכוונות להשתתק אל מול הרדיפה. להפך, ניאבק בקול רם על עמדותינו ונמשיך לקיים אופוזיציה אזרחית. מי שמעיזים היום לחקור את פעילי/ות פרופיל חדש – יצטרכו להתמודד עם כולנו.

24 ארגונים פמיניסטיים תובעים להפסיק באופן מיידי את החקירה נגד  חברות תנועת 'פרופיל חדש' הנחשדת בהסתה לסרבנות:  "אנו עומדות בתוקף על הזכות להביע מחאה נגד הצבאיות והכוחנות בחברה הישראלית, ומביעות שאט נפש לנוכח ניסיונות להשתיקה. אנו צופות בחרדה במתקפה על הזכויות והחירויות האזרחיות של פלסטינים ויהודים בישראל, אשר התגברה מאז המתקפה על עזה בינואר השנה.  …אנו קוראת להפסיק באופן מיידי את החקירה, את ניסיונות ההפחדה ואת כל הניסיונות לדיכוי ולרדיפה של פעילים ופעילות פוליטיים."  קואליציית נשים לשלום, כיאן, מרכז אלטופולה, אסוואת, העמותה להעצמה כלכלית לנשים, איתך-מעכי, אשה לאשה, קול האשה, בת שלום, מחסום ווטש, האם החמישית, נשים נגד אלימות, מרכז מהות, תנועת אחותי, מרכז תמורה, פור"ה, סבאיה, אל"ה – קמפוס ת"א,  סביבה תומכת, ניסאן, תנד"י, ו WILPF.

 **

עכשיו בכלא הצבאי

נטע משלי

תקופת כליאה ראשונה לסרבנית נטע משלי ודיווח על סירובו של איתי מלמד. פרטים מלאים והצעות פעולה – להלן.

בעדכון היום מידע על סרבנית וסרבן. רשאונה נטע משלי, מחותמות מכתב השמיניסטים 2008, בת 18 מתל-אביב, שהתחילה היום (23/4) את תקופת הכליאה הראשונה שלה. נטע הגיעה אתמול (22/4) לבסיס מיט"ב (לשעבר בקו"ם) בתל-השומר, והכריזה על סירובה להתגייס. על סירוב זה היא נשפטה תחילה לשבעה ימי ריתוק לבסיס (בטענה שאין מקום פנוי בכלא הצבאי לנשים), אולם למחרת הובאה שוב בפני קצין שיפוט ונשפטה שוב, הפעם ל-20 ימי מחבוש. נאמר לה שהתקבל אישור מיוחד מהפרקליטות הצבאית לשפוט אותה שוב על אותה פעולה עצמה.

לקראת כניסתה לכלא הכינה נטע את ההצהרה הבאה:

אינני מוכנה לקחת חלק בארגון אשר מבצע פשעי מלחמה שגובים את חייהם של אלפי חפים מפשע, ארגון אשר בשם ההומניזם והדמוקרטיה כופה עלי ועל בני גילי להקריב מחיינו ואת חיינו למען שקט מדומה, שקט שלא יבוא עד שישראל תחליט לוותר על מדיניות המלחמה ולפנות לכיוון השלום. לכן, כצעד קטן להפסקת מעגל הדמים, אני מסרבת להתגייס לצבא.

נטע משלי צפויה להשתחרר מהכלא ב-10/5, אך סביר שתיכלא שוב לאחר-מכן. כתובתה בכלא:

נטע משלי (מ.א. 6044321)
כלא 400
ד"צ 02447, צה"ל
פקס: 03-9579389

כיוון ששלטונות הכלא מעבירים דואר אל סרבנים באופן לא סדיר, אנו ממליצים לשלוח עותקים מהמכתבים גם באימייל לכתובת: shministim@gmail.com, והמכתבים יועברו במהלך ביקורים. המלצות נוספות לפעולה מפורטות להלן.

מידע על סרבן נוסף, (שאינו נמצא בכלא כרגע, אך נכלא לאחרונה ועלול לשוב לכלא בקרוב) מגיע מעמיתינו בתנועת "יש גבול": איתי מלמד, בן 20 מנס ציונה, חייל בגדוד חרוב בחטיבת כפיר (יחידה שכל תכליתה אכיפת הכיבוש בשטחים), הסכים בתחילה לשרת בשטחים מתוך אמונה שיוכל "להשפיע מבפנים" ולמנוע פגיעות בזכויות אדם, אך סירב להמשיך לשרת בשטחים בעקבות חוויותיו שם. הוא נכלא ל-17 יום בכלא 6, וממתין כעת להחלטת מפקד היחידה שלו שאיים עליו בכליאה חוזרת. במכתב המכריז על סירובו כתב איתי בין היתר:

אני, שגדלתי על חינוך שלפיו צריך לתרום לחברה גם אם זה לא תמיד נוח וגם אם הדבר כרוך בנתינה עצמית, מכריז כי לא אקח חלק בהמשך דיכוי העם הפלסטיני בשטחים הכבושים ולא אשתתף בפעולות שיטור ובשמירה על ההתנחלויות המשמשות לכך.

אינני מקבל את הטיעונים שהכיבוש נחוץ למען שמירה על בטחון המדינה כי הוא כבר נמשך ונמשך 42 שנה ואיתו נמשך הדיכוי של העם הפלסתינאי שנלחם לחירות לאומית. באלימות שלנו, בהשפלה, בפגיעה החמורה בחוק הבין לאומי ובמדיניות האפרטהייד שאנחנו מיישמים בשטחים אנו נקצור רק טרור ועוד טרור, ומעגל הדמים רק יילך וייגדל משני הצדדים…

כשאני, פטריוט וציוני מכריז על סרבנותי אני רואה את טובת המדינה לנגד עיניי, אני עושה זאת מתוך דאגה עמוקה למוסריות המדינה שבה אני חי, מדינה שאני מאוד אוהב וכואב לי לראות אותה מתדרדרת כך אל תהום [אי] המוסריות, כואב לי לראות כיצד ההתנחלויות גורמות לברוטליזציה של החברה הישראלית.

את נוסח המכתב המלא ניתן לקרוא כאן. לעת עתה אין צורך לנקוט בפעולות מחאה קונקרטיות בעניינו של איתי (נעדכן אם וכאשר ייכנס שוב לכלא), אולם בהלחט ניתן ומומלץ להזכיר גם אותו במכתבי מחאה שנשלחים לרשויות.

מה אפשר לעשות?
ראשית, אנא הפיצו הודעה זו ואת המידע הכלול בה בתפוצה רחבה ככל האפשר, לא רק באמצעות דואר אלקטרוני, אלא גם דרך אתרי אינטרנט, בתקשורת הקונבנציונלית, מפה לאוזן וכיו"ב. להלן עוד כמה סוגים של פעולות מומלצות.

1. אנא שלחו מכתבי תמיכה ופקסים לכתובת שצוינה לעיל

2. מכתבים לרשויות

מומלץ מאוד לשלוח מכתבי מחאה, רצוי בפקס, אל הגורמים הבאים:

מר אהוד ברק, שר הביטחון
משרד הביטחון
הקריה
תל-אביב 64743.
טל': 6975540 (03) או 6975423 (03)
פקס: 6976711 (03)
דוא"ל sar@mod.gov.il או pniot@mod.gov.il

רצוי לשלוח העתקים למפקדת הכלא, לכתובת:

מפקדת כלא 400,
ד"צ 02447
צה"ל
פקס: 9579389 (03)

עוד כתובת שימושית למשלוח פניות היא הפרקליט הצבאי הראשי:

אביחי מנדלבליט
הפרקליט הצבאי הראשי
מִפְקדת הפרקליטות הצבאית הראשית
ד"צ 9605
צה"ל
פקס: 5694526 (03)

חשוב במיוחד לשלוח מכתבי מחאה למפקד מיט"ב (לשעבר בקו"ם), כיוון שבידיו תימצא בסופו של דבר ההחלטה כמה פעמים נוספות ישבו הסרבנים\ות בכלא לפני שישוחררו סופית. אותו קצין אחראי גם להפעלתה של "וועדת המצפון":

גדי אגמון
מפקד מיט"ב
תל-השומר
ד"צ 02718
צה"ל
פקס: 7376052 (03)

להלן מכתב לדוגמה, שניתן להשתמש בו, או בטקסט שונה, במשלוח המכתבים. מומלץ בהחלט להכניס בנוסח שינויים לפי ראות עיניכם:

א.ג.נ.,

נודע לי כי [שם ומספר אישי], סרבן\ית מצפון, נשפט\ה על סירובו\ה המצפוני לשירות צבאי ומוחזק\ת ב[כלא 6 \ כלא 4 \ כלא 400] בגין סירובו\ה המצפוני לשרת בצבא.

כליאתם של סרבני מצפון דוגמת [שם] מהווה הפרה ברורה של החוק הבינלאומי ושל זכויות אדם בסיסיות.

על-כן אני פונה אליך בדרישה לשחרר את [שם] לאלתר, ולהימנע מכליאתו\ה בעתיד. כמו כן, אני פונה אליך בדרישה שתפעל למניעת הישנותם של מקרים דומים. על המערכת שבראשה אתה עומד לנהוג להבא כבוד אנושי בסיסי בסרבניות וסרבני מצפון, ובכל יצור אנוש.

בברכה,

נשמח מאוד לקבל העתקים מהמכתבים שנשלחים לכתובת support.refusers.israel@gmail.com כדי לוודא שהם מגיעים ליעדם

3. מכתבים לכלי תקשורת

כתיבה של מכתבים ומאמרי דעה בעיתונות והבעת דעה בעניין בתכניות מאזינים ברדיו יכולים לסייע למאמצינו להביא את עניינם של הכלואים לידיעת הציבור בארץ ולהפעיל לחץ, בעקיפין, אך ביעילות רבה, על רשויות הצבא להפסיק את כליאתם.
נמשיך לעדכן על התפתחויות נוספות.

אפריל 24, 2009 | בקטגוריה: עכשיו בכלא הצבאי

***

איזה כייף אני עדיין צעיר או בעצם חטייאר זקן (ליאונרד כהן הנפלא) בין כל השבאב …

12 תגובות בנושא “אי אפשר שלא לסרב: שיר לעצורות פרופיל חדש

 1. אני אמנם נגד סרבנות, אבל יש לי הרבה הערכה למי שמוכן להקריב ולסבל למען עקרונותיו.

  אם הסרבנים לא יישלחו לכלא, איך תבדיל בינם לבין מי ש"סתם" לא רוצה לשרת כדי להגיע מוקדם יותר לאוניברסיטה ?

  כל עוצמת הסרבנות היא במחיר שנתבעים הסרבנים לשלם.
  בלי המחיר הזה, הם נראים כמו מי ששובת רעב, אבל ממשיך לאכול.

  אהבתי

 2. פרופיל ישן

  ידיעה והודעה לעיתונות

  2009-04-26

  בבוקר יום ראשון 26.4.2009 הקישו שוטרי משטרת ישראל על דלתות ביתן של פעילות פוליטיות, חברות התנועה הפמיניסטית "פרופיל חדש", שפועלות למען אזרוח החברה הישראלית ונגד ההשפעה של הצבא על החיים במדינת ישראל.
  השוטרים דרשו לקבל את המחשבים האישיים של הפעילות ולקחו גם את מחשבי בני הזוג שלהן ובמקרה אחד גם את המחשב של ילדה של אחת מהן, תלמיד בכיתה ד'.
  בין הנחקרות: אנלין קיש, בת 70, אמנית קרמיקה, בת של משפחה של "חסידי אומות העולם" שהתגיירה לאחר נישואיה לניצול שואה, דר' אלדד קיש, שפעיל בארגון של ניצולי שואה הולנדים בישראל. לבני הזוג יש 6 נכדים. מרים הדר, בת 51, עורכת ומתרגמת, אם לשניים ונשואה לפרופסור לפסיכולוגיה, אורי הדר. שתי הנשים נולדו בהולנד וממשיכות להחזיק בדרכון הולנדי.
  נעצרו לחקירה גם אמיר גבעול, תושב ירושלים, סרגיי סנדלר, תושב באר שבע ורוני ברקן, תושב תל אביב. המחשבים של כל הנחקרים הללו הוחרמו ע"י המשטרה שהציגה צוי חיפוש.
  כל החמישה נחקרו בתחנת רמת החייל של משטרת ירקון ושוחררו בערבות בתום החקירה. לכולם נאמר שאסור להם ליצור קשר ב-30 הימים הקרובים עם חברים אחרים בתנועה.
  תנועת פרופיל חדש מבטאת את זעמה על החקירה ועל הדרישה לא ליצור קשר בין החברים, שמשמעותה שיתוק חלקי של הפעילים בארגון חשוב זה בחברה האזרחית בישראל.
  עורכת הדין סמדר בן נתן, שמייצגת את פרופיל חדש, אומרת שחקירת המשטרה מתמקדת באתר האינטרנט של התנועה, שיש לו קישורים לאתרים אחרים באינטרנט. בן נתן מוסיפה ואומרת שפרופיל חדש מוכר שעמותה ללא רווח שפועלת באופן ציבורי ופתוח, בהתאם לחוק והשימוש בחקירה פלילית בהקשר זה אינו תקף ומוגזם ועומד בניגוד לחופש הביטוי.
  פרופיל חדש הוא תנועה פמיניסטית שהוקמה לפני עשר שנים. התנועה מזהירה מזה שנים כנגד ההשפעה המוגזמת וההרסנית של המיליטריזם הישראלי על החיים האזרחיים ומספקת סיוע משפטי וחברתי לאנשים צעירים שמבקשים שלא לשרת בצבא, בין אם מסיבות אישיות ובין אם מסיבות פוליטיות.
  תנועת פרופיל חדש הצהירה היום "המעשים האלו מאשרים את מה שאנו אומרות מזה שנים: המיליטריזם של החברה בישראל מזיק לעקרונות הקדושים של הדמוקרטיה, לחופש הביטוי ולחופש ההתאגדות הפוליטית. מי שהאמין עד עתה שתיקים פליליים נתפרים "רק" לאזרחים ערבים של ישראל רואה הבוקר שאף אחד מאיתנו לא יכול להיות בטוח שהוא או היא יוכלו לבטא את דעתם בחופשיות ביחס לכשלון החברה והחוק בישראל".

  26 April 2009

  New Profile Movement: Harsh Police Attack on Freedom of Expression

  The Police Detained Political Activists from Ramat Hasharon, Tel Aviv, Jerusalem

  and Beer Sheva

  *

  “One who believed that criminal cases due to political activism are conjured up “only” for Arab citizens discovers that s/he is also liable to be detained due to the expression of opinions concerning the failures of the society and rule in Israel.”
  *

  Amongst the detainees – a 70 year old ceramic artist, the daughter of a family of “Righteous among the Nations” from Holland, a grandmother to six Israeli grandchildren

  This morning the Israeli police descended upon the homes of political activists, members of the feminist movement New Profile, which acts for the civil-ization of society in Israel and against the undue influence of the military on life in the country.

  The police demanded that the activists turn over the computers located in their homes, and among other things took the computers of partners of the detainees and in one case also the computer of a fourth grade pupil, the daughter of one of those interrogated. The computers of family members were returned after the activists were released on bail.

  Amongst those interrogated: Analeen Kish, aged 70, a ceramics artist, daughter of a family of the the “Righteous among the Nations” who converted to Judaism after her marriage to Holocaust survivor Dr. Eldad Kish, active in organizations of Dutch Holocaust survivors in Israel. The pair have six grandchildren; Miriam Hadar, age 51, an editor and translator, mother of two, married to professor of psychology Uri Hadar. The two women were born in Holland and continue to hold Dutch citizenship.

  Additionally detained for interrogation were Amir Givol, a resident of Jerusalem, Sergei Sandler, a resident of Beer Sheva, and Roni Barkan, a resident of Tel Aviv. The computers of all those interrogated were taken by the police, who presented search warrants.

  All five were interrogated in the Ramat Hachiyal station in the Yarkon Region of the police. At the conclusion of the interrogation they were released on bail and under limitng conditions, and all were told that during the next 30 days they are forbidden to contact other members of the movement.

  The New Profile Movement expressed rage over the interrogation and the demand to not have contact with other members, which means a partial paralysis of the activities of this important organization in civil society in Israel.

  Attorney Smadar Ben Nathan, who is representing New Profile, said that the investigation of the police is focusing on the website of New Profile, which has links to other sites on the internet. Ben Nathan added that the New Profile Movement is a recognized non-profit association which acts openly and publicly, in accordance with the law, and the use of a criminal investigation in this context is invalid and exaggerated, and stands in opposition to freedom of expression.

  New Profile is a feminist movement established ten years ago. The movement has been warning for years of the exaggerated and destructive influence of Israeli militarism on civilian life, and provides legal aid and social support to young people desiring not to do military service, both for political and personal reasons.

  The New Profile Movement noted today: “These recent acts confirm what we have been contending for many years: the militarism of society in Israel harms the sacred principles of democracy, freedom of expression and freedom of political association. One who believed that until now criminal files were conjured up “only” for Arab citizens of Israel saw this morning that none of us can be certain that s/he can freely express an opinion concerning the failures of society and rule in Israel.”

  For interviews: Dr. Diana Dolev, telephone: 052 872 8300

  Attorney Smadar Ben Nathan, telephone: 052 358 9775

  For further details: Ofra Leith, telephone: 050 552 4372

  Eilat Maoz, Coordinator of the Women’s Coalition for Peace, telephone: 050 857 5729

  אהבתי

 3. Crass – You're Already Dead

  Pacified. Classified.
  Keep in line. You're doing fine.
  Lost your voice? There ain't no choice.
  Play the game. Silent and tame.
  Be the passive observer, sit back and look
  At the world they destroyed and the peace that they took.
  Ask no questions, hear no lies
  And you'll be living in the comfort of a fool's paradise.

  You're already dead, you're already dead,
  You're already dead, you're already dead.

  By letting it happen without a fight…
  You're already dead, You're already dead.
  With your endless debates about wrong and right…
  You're already dead, You're already dead.
  Nothing's going to change if you're not prepared to act,
  There's no point complaining after the fact,
  Content to be a number, branded X and neatly packed…
  You're already dead, You're already dead.

  You're already dead, You're already dead,
  You're already dead, You're already dead.

  If you think moderation's going to pave the way to peace…
  You're already dead, You're already dead.
  What good is moderation 'gainst the army and police?
  You're already dead, You're already dead.
  We're not promoting mindless violence, keep that for the fools,
  We're simply saying be prepared to break their laws and rules,
  Let them know the bigger they come, the harder they will fall…
  They're already dead, They're already dead.

  They're already dead, They're already dead,
  They're already dead, They're already dead.

  If they're going to play it dirty, so are we…
  They're already dead, They're already dead.
  They can keep their lies about the land of the free…
  They're already dead, They're already dead.
  We've allowed them too often to use their iron fist,
  But there's one little detail they appear to have missed…
  You don't have to be PASSIVE just because you're a PACIFIST…
  They're already dead, They're already dead.

  אהבתי

 4. אני מצטרף לשאלה – למה לקחת חלק בערב שמאורגן בבית הזקנים, קרי בית הסופר ?? חבורה כל כך מוכשרת של יוצרים. זה לא לעניין
  לפחות תלמידי תלמה ילין לא יפציעו באתנחתא

  אהבתי

 5. אתה מתקרנף מתי. נראה שגם אתה לא מסוגל להגיד לא כשמציעים לך כיבוד מסוים. ואני חשבתי שאתה מהאחרונים שבעלי עמוד השדרה.

  אהבתי

 6. לכל אלו שחושבים ששירה צריך רק צריך להקריא בחתרנות, בשוליים, אני חולק על דעתכם/ן (האנונימית). צריך לבוא ולומר אל מול כל קהל, באמצעות המופע האמנותי את מה שלא נאמר, ובשל כך לשנות את שוליי המטרופולין דווקא מתוך הופעה בתוכו.
  ובהקשר לכך, אני ממליץ לכם לקרוא את הספר של אדוארד סעיד, "אימפריאליזם ותרבות".

  אהבתי

 7. התבייש, כי אתה ושכמותך, המעודדים תופעות כמעין אלו, יושבים בבית הקפה ברוטשילד אך ורק בזכות אלו המסרבים להיכנע לתעמולתך הארסית

  אהבתי

 8. מתי שמואלוף שלום
  אינך 'חתיאר' יחיד בין השבאב,לי יש הכבוד להיות בן 36,ואני משתתף איתך בערב .. בן גוריון אמר שעם הקמת ישראל יצרנו בעית פליטים חדשה,כי ישראל היא מדינה של פליטים,, האם
  לא את הפליטות הזאת אנחנו משוררים
  כבר 100 שנה,על חולותיה של העוורית
  הראשונה? (אז למה
  להתנצל?) להתראות בערב
  אבי
  לויתן

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s