קואליציה אנטי גזענית בקמפוס הירושלמי

עיצוב: דניאל ויינברג

בשנים האחרונות עולים יותר ויותר רחשים גזעניים שמתמסדים לתוך תנועות ולא פלא ששר החוץ של מדינת ישראל הוא אביגדור ליברמן שגם מפלגתו מכילה מסרים גזעניים. "תנועת "אם תרצו" מקבלת את כספיה ממיליארד יהודי שעלה מארגנטינה. תנועה זו מתארגנת בתוך הקמפוסים השונים ומזדהה כתנועת ימין מרכז – בעוד שמסריה כוללים מסרים גזעניים. הנה פסקה מתוך דברים שכתב עליה יפתח אלעזר בYNET דעות: "והנה, הפלא ופלא, זוהי מטרתה של תנועת "אם תרצו", שבראשה עומד הוגה "פתרון האין-פתרון". תנועת סטודנטים זו, הפעילה במספר קמפוסים, מתיימרת להוביל את "המהפכה הציונית השנייה". מבלי להפריז במידת חשיבותה של התנועה, אני סבור שראוי להתבונן בה מקרוב, משום שהיא מייצגת מובהקת של רוחות הייאוש וריפיון-הידיים המנשבות בארץ, והבריחה למחוזות הפנטזיה שמתלווה אליהן" בעיתון הסטודנטים בירושלים "פי האתון" תוכלו לקרוא ריאיון עם אחד ממנהיגי "אם תרצו" (באותו עיתון פורסמו גם חלק משירי החדשים).

אל מול ומעבר לתנועת "אם תרצו" אפשר כבר לראות התארגנות שמאל צעירה, סטודנטיאלית וחדשה – "קמפוס לכולנו" וצירפתי כאן את דבריהם.

קמפוס לכולנו

בתחילת חודש יוני יתקיימו בקמפוס בחירות לוועידה של אגודת

הסטודנטים.לוועידה נבחרים נציגים שאמורים לייצג את כולנו.הבחירות מתבצעות באופןאיזורי לפי החוגים.
זה הזמן לעשות שינוי ולהשפיע על איך תיראה האגודההבאה:

 • אם אתם רוצים קמפוס סולידרי יותר, קמפוס עם שותפות יהודית – ערביתאמיתית, קמפוס חברתי יותר ובשתי מילים: דמוקרטי יותר.
 • אם אתם מחפשיםאלטרנטיבה שמאלית לכוחות הימניים – הקיצוניים שמתחזקים בקמפוס: 

  אנחנוכאן – קוראים לכם להצטרף אלינו,לתמוך בנו ולפעול איתנו בכדי לעצב את הקמפוסמחדש, תחברו אלינו לעשייה שתביא לשינוי אמיתי בחוג שלכם ובקמפוס שלכולנו: 

  התנועה צומחת ומתהווה וההצטרפות בשיאה. אם אתם מעוניינים להתמודדברשימת קמפוס לכולנו בחוגכם,עליכם לפנות ל:http://sites.google.com/site/campus4allsite/

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

9 תגובות בנושא “קואליציה אנטי גזענית בקמפוס הירושלמי

 1. אם תרצו" זו תנועה ימנית,שמנסה קצת לאזן את ארגוני השמאל הקיצוני באוניברסיטה העברית.היא מייצגת תקווה ואמונה.אמונה שהעם היהודי יוכל להתמודד עם הטרור הפלשתיני מבלי לברוח למחוזות הפנטזיה של אוסלו ודומיו
  טענת שמסריה כוללים "מסרים גזענים" ,אך לא הבאת שום ראיה לדבריך

  אהבתי

 2. לתנועת "אם תרצו" יש כמה הנחות יסוד גזעניות:

  1. הערבים הם בעיה דמוגרפית. זהו שיח פוסטקולוניאלי וגזעני שיוצא נגד האזרחים הפלסטינים-ישראלים וגם משליך על כל מי שיש לו תרבות ערבית.
  2. בפמפלט שהם חילקו הם רמזו לכך שהערבים מאיימים על נשים. זהו שיח גזעני שבא להגן על טוהר הגזע היהודי.
  3. תקרא את המאמר של רונן שובל שטוען שהבעיה של ישראל שבוייה בה היא של תודעה שגויה ולא של כיבוש ואני מצטט: "במקום לחשוב כיצד עלינו לשנות את המצב, אולי כדאי לשאול כיצד ניתן לשמר אותו. זה אכן עומד בניגוד לכל האינטואיציות שנשתלו בנו לאור "פרדיגמת הפתרון". הסלידה מהמצב הקיים, ההנחה ש"משהו חייב להשתנות" מבוססת על תפיסה לפיה יש עולם אוטופי ללא בעיות. אכן צריך לשנות, אך לא את העולם אלא את התודעה. לא את המצב, אלא את יחסינו אליו. לא משום שהוא הכי טוב, אלא משום שהוא הכי פחות גרוע. ".
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3703763,00.html

  4. הבעיה הגדולה היא שהיא רואה בפלסטינים בעיה גזעית, ולכן לא מסוגלת לחשוב על ריבונות ערבית, או על התייחסות שווה וצודקת אל כל מי שמתגורר בין הירדן לים.

  כדאי לקרוא את החשיבה על כינון תנועות שמאל חדשות: "אבני היסוד החסרות בבניית שמאל חדש:
  בידי רג'א זעאתרה וחררדו לייבנר (2009-05-08). אלו טוענים כי:

  המציאות מעמידה בפנינו שאלות קשות ביחס למאבק בכיבוש ולמען שלום ישראלי-פלסטיני. חשוב מאוד בימים אלה במיוחד לא רק לדבר באופן כללי, כללי מדי על פיתרון של שתי מדינות אלא להדגיש את הצורך בפירוק כלל ההתנחלויות וחזרה לגבולות הקו הירוק, חלוקת ירושלים וזכויות הפליטים. זה חשוב במיוחד לאור הניסיונות של ממשלות ישראל להציג את ההתנתקות (שחד"ש יכולה להיות גאה בכך שלא תמכה בה), כלומר את הנסיגה היבשתית ואת המצור על עזה כ"סיום הכיבוש". חשוב גם להדגיש את הקו הירוק כקו הפשרה הטריטוריאלית כנגד כל מיני הצעות מסוכנות ל"חילופי שטחים", שנועדו להשארת התנחלויות בגושים אסטרטגיים של הגדה המערבית ובו בזמן כדי להכין טרנספר אזרחי של עשרות אלפי אזרחים ערבים פלסטינים מתחומי ישראל אל תחומי מדינונת פלסטינית מקוצצת בנטוסטנית. תהליך בירור ההסכמות בינינו לבין אנשי שמאל אחרים חייב לכלול דיון נוקב בשאלות האלה. הרי זרע הרעיון המסוכן של חילופי השטחים טמון בהסכמות האומללות של שנות ה-90, הידועות כהסכם ביילין-אבו-מאזן, וגורמים שונים בשמאל הציוני אימצו לעצמם את רעיון חילופי השטחים כאילו היה "קיצור דרך" נוח לעבר הסכם שלום. חילופי השטחים הם הכשר לקבלת גושי ההתנחלויות. שמאל חדש, שלומד משגיאות השמאל הישן, חייב להתנער מ"קיצורי דרך" שכאלה המשחקים לידיהם של גזענים מסוכנים דוגמת ליברמן.

  גם בירור משמעותי של היחסים בין ערבים ליהודים בתוך גבולות הקו הירוק צריך לקבל ביטוי משמעותי בכנסים ובדיונים, תוך שותפות של חברים יהודים וערבים הן בתכנון והן בדיון. על רקע צווי ההריסה חדשות לבקרים בכל רחבי הארץ, על רקע דרישת הנאמנות הפשיסטית-גזענית ועל רקע האפליה המתמשכת בכל תחומי החיים, לא ניתן לדמיין תהליך של בניית שמאל חדש יהודי-ערבי שלא יכלול בצורה מובהקת ולא מגמגמת את התביעה לשוויון מלא, אזרחי, לאומי ותרבותי לפלסטינים אזרחי ישראל. חשוב לומר ששוויון מלא משמעותו פירוק המוסדות הציוניים המפלים בנושאים קריטיים כמו קרקע, דיור, פיתוח ותכנון (ובראשם הקרן הקיימת לישראל) ופעולה לרפורמה קרקעית מתקנת. שוויון מלא שמשמעו בעלות משותפת של כלל האזרחים על המדינה ושוויון מלא שפירושו גם זכויות קולקטיביות למיעוט הלאומי בצד זכויות אזרחיות שוות. מדינה שווה לכל אזרחיה הערבים והיהודים. אבל, שוויון כזה לא נוגע רק ליחסים שבין יהודים לערבים. הוא נוגע לביטול של מערכות יחסים ותפיסות קולוניאליות שיש להן גם מימדים חברתיים מובהקים וכמובן גם למעמדה של התרבות הערבית וגם לגזענות ולאפליה המתמשכת כנגד היהודים המזרחיים בישראל ולשאלת התפיסה התרבותית והגיאו-פוליטית של ישראל במזרח התיכון.

  http://www.kedma.co.il/index.php?id=2443&t=pages

  אהבתי

 3. אם השמאל הישראלי שותף לקריאות שנשמעו בקמפוס בזמן המלחמה כמו "בדם ובאש נפדה את פלסטין" ו"חמאס חמאס הפגז את שדרות", קשה לי לראות כיצד אנשים ימנעו מלהצטרף אל תנועת "אם תרצו" ויהיו מסריה באשר יהיו.

  בהערת אגב: הדיון על זכויות הפליטים הוא כרגיל דיון שמטרתו השמדת ישראל.

  אהבתי

 4. גזענות צריכה להיות מחוץ לשיח בשני המחנות.
  אם אנשים יצטרפו לתנועה גזענית, נוקיע אותה בכל מקום ובכל זמן.

  חיים ברעם כותב על הדרך בה השמאל האמיתי והחי (ולא השמאל הציוני שהתרוקן והתאיין)
  יכול לתרום לשיח הפוליטי בישראל

  ייתכן מאוד שהמתנחלים בגדה יבינו בהדרגה שהסיכוי היחיד שלהם להישאר במקומם הנוכחי כרוך בהקמת מדינה דו-לאומית שתעניק זכויות דמוקראטיות לכל תושביה. כאן עשויות לצמוח בריתות מרתקות ומאוד בלתי צפויות בין השמאל הישראלי הרדיקלי, שנואש מהפתרון המסורתי של שתי מדינות לשתי עמים, לבין חלק מהמתנחלים. אם יכריע היסוד הגזעני החזק בקרב המתנחלים וידידיהם, הם ימשיכו לחלום על גירוש האוכלוסייה הערבית ועל מדינה יהודית בלעדית בין הירדן לים; אבל כוחות מתונים יותר עשויים לדבוק בפתרון דמוקראטי ולוותר על חלום האדנות שלהם בשטחים. קיימת אפשרות סבירה שאנשי שמאל יוכלו להידבר ביתר קלות עם ישראל הראל מאשר עם ברק.

  לפי שעה ישראל מאבדת את התמיכה באירופה, מסתכנת בעימות עם הממשל האמריקאי ומתרחקת מאוד מההידברות עם כוחות ערבים כלשהם. האוריינטציה של המפלגות הציוניות על הימין העולמי היא עובדה קיימת, אבל היא משולה לאחיזה נואשת במשענת קנה רצוץ. בעצם, המתנחלים אוחזים את כולנו במקום הרגיש ביותר בגוף, ואם לא נשתחרר מצבת הברזל שלהם, נאבד. הם יכשילו כל ממשלה שנבחר, אפילו את ממשלת ביבי הקרובה מאוד לעמדותיהם.
  http://www.hagada.org.il/hagada/html/modules.php?name=News&file=article&sid=6705
  ***

  לפי מיטב ידיעתי, זכויות הפוליטים שייכים לשיח
  של זכויות אוניברסאליות. ואם אתה דוחה את השיח
  הזה אתה לא יכול לקרוא לעצמך יהודי, דמוקרט, או הומניסט ואז אתה צריך להתחיל לדבר בשיח של מלחמה, כוח או במילים אחרות דמוגרפיה וקולוניאליזם.

  אהבתי

 5. הטענה כאילו מישהו קרא קריאות "חמאס חמאס תפציץ את שדרות" בהפגנה בקמפוס היא הסתה פרועה. טענה שקרית זו הופיעה לראשונה בפלאייר של תנועת "אם תרצו", ומופיעה היום בכל תגובה שלהם להאשמות נגדם.

  אני נכחתי באותה הפגנה מדוברת, שמעתי את הקריאות, ואף שלא הזדהתי עם כולן אני יכול להבטיח שלא נקראו שם קריאות אלימות או גזעניות.

  מן הצד השני של הכביש עמדו פעילי "אם תרצו" וקראו לעברנו "נפגש במילואים", "בוגדים", "נשרוף לכם את הכפר" ו"מוות לערבים". לא מעניין אותי מה הרושם ש"אם תרצו" מנסים ליצור עכשיו, זו תנועה נאו-נאצית ויש להלחם בה עד חורמה.

  אהבתי

 6. ומה יצא לנו ?
  הם ידעו רק להביא עלינו מלחמות ואינתיפאדות.
  תצאו מנחיתותכם בכוחות עצמכם, כי מי שישקע אך אחד לא יצילנו!
  אפילו לא חבריכם הפנתרים השחורים בנשמה.

  אהבתי

 7. אנשים נוטים לקחת ברצינות רבה מדי תנועות קטנות וקיקיוניות שמנסות להגן על הערכים המאויימים שלהן במסגרת שבה הם מרגישים לא שייכים. תנועות כאלה נוטות לבסס את עצמן על בסיס מכנה משותף שאין לו כאין וכאפס לתנועה עצמה, רעיון תלוש כמו "מהפכה חדשה", גם במקרה של השמאל וגם במקרה של הימין. בסך הכל, מה שיקבע כאן הוא הרכב אגודת הסטודנטים, שלא תעשה יותר מדי בכל מקרה. אנחנו חייבים לזכור שלאגודת הסטודנטים יש כח פוליטי ויכולת להשפיע על האוניברסיטה ברמה כה מזערית עד שרובנו לא בטוחים בכלל מי הנציגים המכהנים כרגע, מה הם עושים שם ולמה אנחנו צריכים להקשיב להם? התפקיד העיקרי של אגודת הסטודנטים, מבחינת רובנו, הוא לארגן אחלה יום סטודנט. אם "אם תרצו" מוכנים לפעול למען אחלה יום סטודנט – אני אצביע בעדם. אם הם יפעלו ל"שוויון בדעות ציוניות ופוסט ציוניות בכיתות" הם פשוט פותחים את עצמם לתביעות דיבה, פסילה כתנועה לגיטימית ודמוקרטית ועוד כמה דברים נפלאים.

  בכל מקרה, מהפכה ציונית אחת הספיקה ומהפכה חברתית מתה אי שם עם האמנסיפציה של השחורים בארה"ב. שינויים עושים בעבודה בשטח, לא בקבוצות בפייסבוק ולא בפרסומים מושקעים על נייר כרומו שכנראה עלו ל*מישהו* כמה שקלים.

  דניאל.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: