ב. מיכאל פוטר מידיעות אחרונות

Unemployment By Dekonstruct2009 cc: flickr
Unemployment By Dekonstruct2009 cc: flickr

הטור האחרון של ב. מיכאל פורסם באתר קדמה: מ"ב שערי טומאה

מצורפים כאן חילופי אימיילים עם העורך הראשי של "ידיעות אחרונות", שילה דה בר,  בעקבות פיטוריו של העתונאי ב.מיכאל.

To: telaviv@yedtik.co.il, 7days@yedioth.co.il
Date: Wednesday, June 3, 2009, 11:38 AM
שמעתי בתדהמה על החלטתכם לפטר את העתונאי ב.מיכאל, העתונאי הסטירי אולי הטוב ביותר בישראל, ובוודאי הטוב ביותר ב"ידיעות אחרונות".
עם עזיבתו יהפוך עתונכם לדל יותר, ואני מצדי אפסיק להימנות בין קוראיו.
קלמן אלטמן

תשובת עורך "ידיעות אחרונות":

7 יוני, 2009

שלום פרופ' אלטמן,

קיבלתי את מכתבך וקראתי אותו בעיון. אני מודה על הפנייה ועל האיכפתיות.
אכן, ב.מיכאל מסיים את כתיבתו בעיתון.  הסיבה לכך פנימית, ואינה קשורה כלל לדעותיו או לנושאי כתיבתו. אדגיש שוב: זו לחלוטין לא פרידה על רקע עיתונאי, ואני מתנצל כל כך שאיני מפרט את הרקע.

במשך שנותיו הרבות בעיתון – מהמאמר הראשון ועד האחרון – נהנה הכותב מחופש כתיבה מוחלט. דעותיו, נחרצות ככל שיהיו, התפרסמו שבוע אחר שבוע, ללא צנזורה וללא לחצים.

"ידיעות אחרונות" הוא עיתון יציב וחזק, ואינו רגיש ללחצים. איננו בני-ערובה של אף אחד, לא פוליטיקאי ולא איש עסקים.
עיתון עצמאי.

זו גאוותנו הגדולה: אנו מפרסמים דעות וטקסטים מכל הכיוונים. איננו מקדמים אג'נדה פוליטית, ואיננו מנסים לחבל בכזו. אנו מקדמים אג'נדה עיתונאית: כתיבה מקורית, דעתנית, מנומקת, הגונה.
אני מסכים כי ב.מיכאל הוא כותב שנון ומוכשר. אין על כך מחלוקת. עזיבתו מצערת גם אותי כעורך, וגם כקורא.

אילו הנסיבות הפנימיות, להן רמזתי בתחילת תשובתי, היו שונות – ב.מיכאל היה ממשיך לכתוב.

אנו פועלים למציאת מחליף לב. מיכאל ואני משוכנע שגם בהיעדרו ימשיך "ידיעות אחרונות" לפרסם מגוון רחב ועשיר של דעות מקוריות ויצירתיות, חשובות ומעניינות, נחרצות ושנונות.

בכבוד רב,
שילה דה-בר
עורך ראשי

מכתב נוסף של קלמן אלטמן:

יוני 11  2009

לכבוד
שילה דה בר
עורך ראשי, ידיעות אחרונות
א.נ.
אני מודה לך על תשובתך המפורטת לאימייל שלי בעניין פיטורי העתונאי ב.מיכאל מעתונכם. על מנת להזכירך במה מדובר אני מצרף את מכתבי אליך ואת תשובתך.
אני שמח לשמוע ממך שסיבת סיום עבודתו הכפוייה "אינה קשורה כלל לדעותיו או לנושאי כתיבתו", ובהמשך, כי "…עזיבתו מצערת אותי כעורך וגם כקורא". יתר על כן, אני שמח להיווכח, ש"ידיעות אחרונות", לפי דבריך, "הוא עתון יציב וחזק, ואינו רגיש ללחצים. איננו בני ערובה של אף אחד, לא פוליטיקאי ולא איש עסקים".
יישר כוחכם אם אמנם כך פני הדברים! אמנם לאור דברים אלה אני בתמימותי אינני מצליח לפענח את התייחסותך לסיבת הפיטורים. הנך כותב: "הסיבה לכך [לפיטוריו] פנימית… ואני מתנצל כל כך שאיני מפרט את הרקע…אילו הנסיבות הפנימיות, להן רמזתי… היו שונות – ב.מיכאל היה ממשיך לכתוב".

מכאן עלי להסיק, – תקן אותי אם אני טועה – שנאלצת לפטר את ב.מיכאל למרות צערך הן כעורך והן כקורא, ללא קשר לדעותיו או לנושאי כתיבתו, כאשר עתונכם אינו מושפע [אינכם בני-ערובה] מפוליטיקאים או אנשי עסקים חיצוניים. על כן עלי להסיק שהלחץ שהופעל עליך היה פנימי. במלים אחרות שקיבלת הוראה מבעליו של העתון, מר ארנון מוזס, להיפטר מהעתונאי ב.מיכאל, ולא יכולת לעמוד בלחץ.
בנסיבות אלו תשמח בוודאי שאפיץ עותקים מהתכתבות זאת במטרה לבטל את רוע הגזירה לטובת עתונכם וקוראיו.
בכבוד רב,
קלמן אלטמן

תגובתו של ב.מיכאל לטיעונו של העורך הראשי של ידיעות אחרונות, שילה דה בר, שפיטוריו נבעו מ"נסיבות פנימיות":

 יוני 9  2009

"IT'S SHEER BULLSHIT"
אדרבא, אני מזמין את פרופ' אלטמן לדרוש מן העורך שיפרט באוזניו את "הנסיבות הפנימיות" המסתוריות עליהם הוא מדבר. אני נותן לו בזאת רשות מלאה לקבל כל המידע. אולי סוף-סוף גם אני אדע מה הן".
ב. מיכאל.

*ואני מצדי פונה למקבלי אימייל זה לכתוב אף הם לעורך הראשי של העתון במחאה נגד פיטוריו של העתונאי ב .מיכאל, ובדרישה לדעת מה הן "הנסיבות הפנימיות" המסתוריות שבגללן הוא פוטר.
קלמן אלטמן

לפרטים נוספים:

 • ב. מיכאל פוטר מידיעות אחרונות, וואלה
 • העיתונאי ב.מיכאל ,בעל טור ב`ידיעות אחרונות`, מפוטר. ביום שישי הוא כתב את טורו האחרון. אנא, כיתבו לעורך העיתון את מחאתכם ודאגתכם – הפיצו ואל תעמדו מנגד.הימין הפאשיסטי הישראלי לא יעצור אם לא יהיה מי שיעמוד מולו. העוקץ

הטור האחרון של ב. מיכאל פורסם באתר קדמה: מ"ב שערי טומאה

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

19 תגובות בנושא “ב. מיכאל פוטר מידיעות אחרונות

 1. לפי מה שפורסם במדורי הברנז'ה ב. מיכאל התבקש לוותר על חלק ניכר ממשכורתו במסגרת קיצוצים ולא הסכים. ייתכן שאחרים הסכימו.

  למרות "יציבותו" של ידיעות נעשו שם לאחרונה קיצוצים במשכורות רבות (מעל רף מסוים). רק מוזס ודה בר יודעים אם קיצוץ זה מחויב המציאות או נעשה מתוך ציניות של "יישור קו" וניצול אווירת הקיצוץ הכללית במשק על מנת להרוויח קצת יותר.

  כולנו פועלים שחורים של שיטה דפוקה.

  אהבתי

 2. משום שבידיעות מחפשים איפה לקצץ ומשום שבדיקות שונות של הפופולריות של הטור הראו כי הוא כמעט שאינו נקרא ואילו שכן קוראים מצאו אותו טרחני ומשעמם. אין לכך קשר לדעות שהוא מביע בטור.

  אהבתי

 3. אפשר להשתמש בטיעון של עורך ידיעות אחרונות על נסיבות שאילצו אותו לפטר את ב. מיכאל (יענו סיבה אובייקטיבית), או להסתפק בתיאור הלקוני של קיצוץ משכורת (מעמד).

  יחד עם זאת חייבים לקרוא את הטור האחרון של ב. מיכאל ולהביט באופן רחב על מלחמת התרבות המתרחשת בימים אלו, שבה הימין הרדיקלי הופך למרכז והשמאל התאייד.

  אהבתי

 4. ב. מיכאל אחד הכותבים הטובים.
  אעלק עיתון לא תלוי…
  אין כזה דבר בארץ.

  המוסף נראה עכשיו כמו חתיכת נייר מדולדלת.

  אמיתי- אין קשר בין שליו למיכאל- הראשון עושה קולות של שמאל שפוי ובתוכו מתחבא פחדן ישראלי רגיל ומיינסטרימי, והשני באמת שמאל הומני.

  אהבתי

 5. מבלי להידרש לכל תגובה בנפרד אבקש להביע דעתי: ב. מיכאל ומאיר שלו היו שתי הסיבות העיקריות בעטיין טרחתי לפתוח את ידיעות אחרונות (בעיתון המתחרה אני לא נוגע אפילו עם מקל). כעת לא יהיה לי תירוץ גם למינימום הזה.
  שיבושם לידיעות אחרונות ולעורכו המהולל

  אהבתי

 6. מאיר שלו לעומת זאת אינו מתלהם
  כותב לא רק על פוליטיקה אלא "סתם" על ענייני ארץ ישראל הישנה והטובה
  מאיר שלו הוא סיבה מספקת לקנות את ידיעות של סופשבוע

  אהבתי

 7. מוזר שרוב המגיבים כאן מצליבים בין כתיבה טובה לבין דעה פוליטית "נכונה". ב. מיכאל כתב רע. אני מציע למגיבים מהשמאל לדמיין את ב. מיכאל ככותב ימני שחוזר שבוע אחר שבוע על שלושה ארבעה טיעונים – אוסלו אסון, ארץ ישראל לעם ישראל, הימין צדק…
  אז זה בערך מה שאנשי ימין קראו מדי שבוע. מנטרות שעיקרן כמה הצדק, הנאורות והקידמה מקורן בצד אחד של המפה הפוליטית וכמה שחיתות, רשעות, חשכה ובורות יש בצד השני.
  מילא אם הטיעונים הללו היו מלווים בשנינות משעשעת (מאיר שליו ביום טוב) או לפחות באירוניה עצמית (יהונתן גפן עד השנים האחרונות) אבל לרוב היה מדובר בנסיון עלוב לכתוב כמו המנויים לעיל.

  אהבתי

 8. שלום לעורך ידיעות אחרונות,
  אני מבקשת להביע צער ומחאה על פיטורי ב. מיכאל – עיתונאי מוכשר ואמיץ, קול עקבי וברור המביא השקפת עולם שמאלית והומנית במשך שנים בלא לאות, ללא מורא . בימים בהם התחזקות והסחפות הציבור ימינה היא עובדה קיימת, קולו של ב. מיכאל נדרש אף יותר מאי פעם. החלטתכם תמוהה ומשקפת פופוליזם ואת התקרנפות התקשורת.
  לא אתייחס כאן לשמועות על הרקע הכלכלי לפיטורים – סירובו של ב. מיכאל לקיצוץ בשכרו, לדעתי מדובר בזריית חול, נערה הייתי גם בגרתי ואני יודעת ש"קיצוצים" כאלה ואחרים היו מאז ומעולם תירוץ שקוף ובלתי משכנע להפטר מעובדים לא רצויים. לב. מיכאל לא רק שלא צריך לקצץ בשכרו אלא להוסיף לו תוספת – "תוספת עלה התאנה", בה יוכל עיתונכם להתהדר כדי להוכיח שהוא מביא פלורליזם רעיוני על דפיו.
  פעם הייתה לי סיבה לרכוש את עיתונכם ביום שישי, כיום אוותר, שכן למרות קיומם של כותבים טובים אחרים בעיתונכם, אין דומה לב. מיכאל שבעיניי היה היחידי שהביא לידי ביטוי את קולי ואת קולם של אחרים שהשקפת העולם שלהם, לצערי, הופכת להיות יותר ויותר אזוטרית בישראל המתלאמת והמתלהמת של זמנים אלה.
  אני רוצה לקוות למען השיח הציבורי הרחב, שתשנו את החלטתכם ותשיבו לנו את טורו של ב. מיכאל, גם אתם יכולים לפרגן לעצמכם מעט יושרה ואומץ
  נסו פעם, לשם שינוי, אולי תיווכחו שזה מרגיש טוב לעשות את הדבר הנכון.

  אהבתי

 9. מצחיק לראות דוגמא לנוסח "סטנדרטי", לקקני, מהסוג המקובל בתגובות של גופים מסחריים לתלונות, שנמצא לא במקום, במקרה הזה:

  המכתב של פרפ' אלטמן הוא בן 3 שורות קצרות ואילו עורך ידיעות אחרונות נדרש לקרא אותו בעיון…

  אהבתי

 10. משפחתי, כבר לא קונה יותר ידיעות אחרונות מאז שהופתעתי לא למצוא את הטור של ב. מיכאל, שתמיד חיפשתי. אני מצפה לכתיבה גם אם במקום אחר. וכן, בתשובה ל"ב..מיכאל כותב רע" אני אוהבת את הכתיבה, אבל מה שחשוב לי הוא הקול השפוי שמאפשר לי לפחות לא להתבייש לבד

  אהבתי

 11. בתשובה ל"ב.מיכאל כותב רע" על אף שאני אוהבת את הכתיבה של ב.מיכאל, (אני לא קונה ידיעות אחרונות מאז שפוטר), מה שהיה חשוב לי הוא לאו דווקא יפי הכתיבה, אלא האפשרות להתנער מן הזוהמה שנעשית בשמי. ולכן כתיבה ברורה, היא שמאפשרת את התחושה שיש לפחות סוג של יחד בבושה

  אהבתי

 12. בשבועות האחרונים התפלאתי לא למצוא את הטור של ב' מיכאל, הטור הראשון שביקשתי לקרוא בכל יום שישי. לתומי חשבתי שיצא לחופשה (זה מה שקורה שפעם אחת לא קונים את העיתון
  כאשר הזמן התארך פניתי למקור המידע, לאינטרנט, וקיבלתי את התשובה
  עכשיו אני בבעיה. בלי ב' מיכאל, העיתון לא מה שהיה פעם. אשמח אם העורך הנכבד יצטרף לבקשה של ב' מיכאל, ויפרסם את מה שהסתיר בתגובתו למר אלטמן, ואני אשקול המשך רכישת העיתון ביום שישי
  שלומית

  אהבתי

 13. כאשר ראיתי שב. מיכאל נעדר מהכתבות של 70 שנים לידיעות אחרונות סוף סוף הבנתי את רוע הגזירה.

  שנים רבות אני קורא נאמן של ב. מיכאל. לא תמיד מסכים אבל תמיד נהנה ומתעורר למחשבה. לאחר רפרוף דכאוני בדפי ההסתה והגזענות המחולקים בבית הכנסת, הייתי חוזר הביתה והנשמה יתירה של שבת קודש היה נושם לרווחה לקריאת הטור של ב. מיכאל, המלא הגיגים של אדם דתי באמת. פיטוריו הם עוד צעד, לסוף ראשית צמיחת גאולתנו

  אהבתי

 14. חצי שנה ללא הטור של ב. מיכאל ואי אפשר להתרגל לחסרונו. תמיד ניתן היה לסמוך על הטור שלו שיזהה את עוולת השבוע ולא יהסס להטיח אותן בפרצופינו. כן זה לא נעים, וכן רבים לא אהבו את הטור ומיד השליכו גם על האיש.
  אינני מסכימה עם אחד הכותבים שטוען כי מגוון הנושאים של ב. מיכאל היה צר. להיפך ההשכלה המשפטית והיהודית שלו אפשרה לו לכתוב על מגוון נושאים בידענות רבה. זכורה לי כתבה מפסח הקודם בו הוא מציג את הקיצוניות לה יכולים להגיע פוסקי הלכה על ידי דוגמא של פוסק שסבר שיש למכור את דדיהן של נשים מניקות לגוי למשך הפסח בשל החמץ שאכלו לפני החג או שמא עליהן להפסיק לאכול חמץ עוד לפני שהפסח מתחיל. אינני מוכנה להתחייב, אך מכל מקום עצם ההדרשות לכך היא שעמדה על הפרק.
  תמיד קיוויתי שב. מיכאל יכנס את מקצת מרשימותיו בספר. בהתחשב בכך שהמציאות בישראל כמעט שאיננה משתנה דומני שרשימותיו עדיין אקטואליות.

  אהבתי

 15. אתה רוצה לפרט את מי הוא שנא, איזה קבוצה הוא הסית נגדה, ואת מי רדף פוליטית.

  האם פלורליזם הוא לא ערך שאמור להיות עליון בחברה דמוקרטית.

  ואם הוא הסית מדוע הוא לא נשפט על הסתה?!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: