מדוע פוטר מירון בנבנשתי מעיתון "הארץ"

cc: ויקיפדיה

לאחרונה התפרסם בחוגי השמאל כי העיתונאי והפובליציסט ב"הארץ" מירון בנבנשתי פוטר. מירון יסיים את עבודתו בסוף חודש יוני. לא ברור מדוע פוטר מירון בנבנשתי . האם זה חלק מהפיכת "הארץ" ל"דה מארקר" והתקרנפות שדה התקשורת הישראלי (רק לאחרונה פוטר ב. מיכאל מעיתון "ידיעות אחרונות" וזכורים לנו פיטורי מירון רפפורט גם מאותו עיתון). שהרי מירון היה אחד העיתונאים המעולים שביקרו את הממשלות האחרונות בנוסף לגדעון לוי, עמירה הס ועקיבא אלדר.

אפשר לכתוב מכתבי מחאה לדב אלפון עורך "הארץ" ואפשר להביט בתהליך הרחב יותר של חוסר יכולת להקשיב בחברה בישראל לקולות ביקורתיים.

כבר בשנת 2006 אמר בנבנשתי בריאיון לרוני בן אפרת כי הוא: "כופר בכל מוסכמה של הזרם הישראלי המרכזי. המלחמה בלבנון לא היתה הכרחית, ישראל סתם מחפשת אויבים ורעיון שתי המדינות כבר איננו רלוונטי – אנחנו חיים בפועל במדינה דו-לאומית."

האם פיטורים של עיתונאים בעלי דעות ביקורתיות על רעיון המדינה היהודית והדמוקרטית יובילו בהכרח למשטר של אפרטהייד, והכחדת הרעיון הדו-לאומי. חופש העיתונות אמור להיות אחד מערכי היסוד של המדינה הדמוקרטית. אך נדמה כי בישראל מתבטל התלות בין העיתונות לבין הממשל. בשל כך העיתונות מכחידה דעות שלא עומדות עם הרציונל של הממשל. והתקשורת בשל כל כך לא מספקת מדע על המתרחש במדינה, ולציבור אין אפשרות לבחור מבין רעיונות שונים, אלא אופק הבחירות שלהם מצומצם.

תודה לדורותי.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

15 תגובות בנושא “מדוע פוטר מירון בנבנשתי מעיתון "הארץ"

 1. אתה בטוח שמירון בנבנישטי פוטר? לא ידעתי שבכלל הועסק בהארץ. חשבתי שהוא כותב מדי פעם מאמרי דיעה בדיוק כמו פרופסורים רבים אחרים (אבינרי, שפי, שטרנהל ואחרים).

  אהבתי

 2. ACTION NEEDED – Protest Haaretz firing of Meron Benvinisti.

  __________________________________________
  Dear Friends,

  This morning I by purely chance learned Haaretz had fired Meron Benvenisti. I phoned him and he confirmed this, relating that Haaretz had fired him at the end of May. His dismissal will be formally activated at the end of June, but the paper since informing him has no longer been publishing his work.

  When I asked Benvenisti if he would mind our protesting his dismissal, he replied “not at all.” Meron Benvenisti, similarly to Amira Hass, Gideon Levy, and Akiva Eldar is an excellent analyst and an outspoken critic of Israeli government policies. His voice will be sorely missed.

  Those of you who are unfamiliar with his work can find a brief bio on Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Meron_Benvenisti . Many of his op eds and other work are available on the internet via Google and other search engines.

  The link below is to addresses of the Haaretz publisher and staff. I believe that our letters protesting Benvenisti's dismissal can be most useful addressed to the publisher, Amos Schoken, and to the Editor (who fired Benvinisti), Dov Alfon. But I presume that it will also not hurt to write to more of the editorial staff.

  http://www.haaretz.com/hasen/pages/ShArt.jhtml?itemNo=51348&displayTypeCd=1&sideCd=1&contrassID=61&subContrassID=1&sbSubContrassID=0

  I hope that each and every one of you will take a minute or two to write, so that there is a massive outpouring of anger and indignation and, perhaps most important, expressions of feeling the loss of a voice as important as Benvenisti’s.

  A CAVEAT: do not threaten to unsubscribe from the paper (assuming that some of you do subscribe). As I recall, last year both Amira Hass and Gideon Levy felt that this would have the contrary effect. Haaretz, due to a financial crisis, has since last year changed its focus from a newspaper that presents left-of-center views as well as consensus views to a paper centering its appeal to an upper-class audience, focusing more on The Marker than on investigative reporting and op eds and investigative reporting of the sort that Benvenisiti writes.

  Thanks for taking part in this protest.

  Let’s wish us luck. But even should we not succeed in restoring him his place in the paper, the danger of keeping quiet is that others of Benvinisti's ilk will suffer his fate.

  Dorothy

  אהבתי

 3. האבדה הגדולה ביותר של עיתון "הארץ" זה מירון רפופורט שאני מאד אוהב. ועזזיתו את העיתונות לטובת שדות אחרים – היא אבדה כבדה לעולם התקשורת ובכלל לתרבות המקומית.
  דברים דומים ניתן לומר על עזיבת בנבנישטי. הצד החיובי הוא, שעיתון הארץ יגייס כעת כוחות חדשים וצעירים. וכמו שאומר אבא שלי: "מטאטא חדש – זה מטאטא טוב".

  אהבתי

 4. אחד הקולות המעניינים שנשמעו משם. מקווה שתימצא לו פלטפורמה ראויה אחרת (כן, אני יודע. אני לא עוצר את נשימתי)

  אהבתי

 5. לקרוא את הארץ (את המינוי כבר פסקתי לפני כמה חודשים), ועכשיו גם אותו מסלקים.

  ואיזה כוחות חדשים מביאים במקומם?! כל מיני להגנים וקשקשנים כמו שי גולדן?! כבר היה להם מישוה כמו אורי משגב (שאני לא מכיר, אבל היה תענוג לקרוא) וגם הוא היום כבר בידיעות.

  אהבתי

 6. אפשר למחות כנגד הפיטורים אבל אני לא מבין למה אתה מסווג את זה כפגיעה בחופש העיתונות או התקרנפות של הארץ. אני לא ממש מתמצא במה שהולך שם, אבל אני יודע שכמו כל העיתונים 'הארץ' בקשיים כלכליים, ושלפני חודש-חודשיים (לדוגמא) הכתב הפרלמנטרי שחר אילן פוטר, והוא היה תומך נלהב של לבני והמבצע בעזה.
  בנוסף, עמירה הס גדעון לוי ושות' ממשיכים לקבל במה נרחבת בעמודי החדשות והדעות.
  על מה אתה מסתמך כשאתה מאשים את הארץ בהאשמות חריפות כל כך?

  אהבתי

 7. זאת התהום שאליה התכוון דויד גרוסמן בנאומו בעצרת 11 השנה להרצחו של רבין (2006)
  "מן המקום שבו אני עומד כעת, אני מבקש, קורא לכל מי שמקשיב, לצעירים שחזרו מן המלחמה, שיודעים שהם אלה שיידרשו לשלם את מחירה של המלחמה הבאה, לאזרחים יהודים וערבים, לאנשי ימין ושמאל לחילונים, לדתיים, עצרו לרגע אחד, הביטו בשפת התהום. חשבו כמה אנו קרובים לאבד את מה שיצרנו כאן. שאלו את עצמכם אם לא הגיע הזמן להתעשת, לצאת מהשיתוק הזה, לתבוע לעצמנו סוף סוף את החיים שאנו ראויים לחיותם".

  אהבתי

 8. (למרות שהם עושים מלאכתם שלא על מנת לקבל פרס ולפעמים עולים באיכות תגובותיהם על הכתבים) אבל כדאי לשים לב לדילול שנעשה בשנים האחרונות בטוקבקיסטים האיכותיים כמו יגאל כהן מרחובות, הגר, 'ירושלמי', אן.סי ועוד יותר ממה שאנחנו יודעים, ש'הועלמו' בכל מיני דרכים – מצינזור מקיף שלהם ועד הכפשות והשמצות עליהם 'ממקורות לא ידועים', ומגלריית הטוקבקיסטים ששימשה נושא לסרט פולחן לא נשאר אף אחד, נותרו הרדודים – ליצנים כמו 'עוכר ישראל' (ההומופוב-אלק סמולן שגם 'הומלך' על מז"א) והאהבלים של הימין ('דרור הנאור') שחבל לבזבז עליהם דיבור.
  נראה שחיסול הטוקבקיסטים היה 'המשחק המקדים' למה שבא אחר כך באתר "האנשים החושבים".

  אהבתי

 9. ואף טורחים לציין שעכשיו הם יסרבו לקרוא את העיתון גם באינטרנט.
  הרי ביטלתם את המנוי כאשר מירון בנבנישטי כתב בקביעות בעיתון, סימן שהוא לא היה כותב מספיק מעניין להצדיק מבחינתכם את מחיר העיתון.
  היום עלתה ידיעה שיחד עם בנבנישטי פוטר גם נדב שרגאי. האם גם זו סתימת פיות והתקרנפות?
  האנשים שמעוררים את המהומות נגד העיתון, כמו במקרה זה דוברת ארגון "פרופיל חדש", מנסרים את הענף שעליו יושב השמאל הישראלי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: