עבודה בעיניים: הממשלה מטרפדת העסקת ערביות

 אבו וילן, מזכיר התאחדות החקלאים וחבר כנסת לשעבר של מרצ, כבר לא יכול לחכות: 4,000 העובדים התאילנדים שהבטיחה לו הממשלה מאחרים להגיע. בשל כך הוא מאיים להפסיק לספק לנו פירות וירקות לחג.
 
הבטחת הממשלה היא במסגרת הסכם כניעה עם החקלאים בנושא העובדים הזרים. הממשלה החליטה לסייע לחקלאים לקדם את המיכון בחקלאות במקום כוח עבודה, ובתמורה יצומצם מספר העובדים הזרים. ההסכם לא משאיר פתח רציני לגיוס עובדים ישראלים לענף, שידע בשנים האחרונות רווחים עצומים לחקלאים ולחברות כוח האדם מתעשיית יבוא העובדים הזרים לא פחות מהרווחים מפירות וירקות.
 
לעמותת מען במסגרתה אני פועל יש אפשרות לגייס, באופן מיידי, אלף נשים ישראליות לעבודה בחקלאות ללא סיוע ממשלתי. ולכן כל נושא יבוא העובדים נראה שערורייתי ולא אחראי. מדוע להשאיר ישראלים מובטלים ולייבא עובדים מנוצלים. ברשות עמותת מען מסמך אקסל בן למעלה מאלף שמות של עובדות חקלאות ישראליות מן הכפרים הערביים. נשים אלו שייכות לקבוצה הבלתי אפשרית של 84% מהנשים הערביות המובטלות. איסוף שמותיהם הוא פרי עמל בן מספר שנים, ללא תמיכה ממשלתית, וליתר דיוק עם טרפוד תדיר של הניסיון להעסקה ישירה של נשים ערביות בחקלאות על ידי הממשלה, על ידי אישור יבוא מתמשך של עובדים תאילנדים.
 
חלק מן הנשים האלה ניסה באמצעותנו להיכנס למעגל העבודה במשקי החקלאות בישראל תמורת שכר מינימום, אולם הן נידחו שוב ושוב, גם לאחר תקופות העסקה קצרות, משום שתמיד היו תאילנדים זולים להחליפן. חלקן חזרו לעבודה בחקלאות דרך קבלנים נצלנים מכפריהן והן משתכרות מחצית משכר המינימום בדיוק כפי שמקבלים התאילנדים. החקלאים מסתבר לא מבדילים בין עובד לעובד, אלא רק ברמת השכר שלו.

קורבנות "הדלת המסתובבת"

4,000 העובדים התאילנדים להם מצפה אבו וילן, הם קורבנות טריים של שיטת "הדלת המסתובבת" בשוק עבודת החקלאות. מדובר בקבוצה של עובדים זרים מתאילנד שממשלת ישראל אישרה לאחרונה את יבואם. שיטת הדלת המסתובבת יוצרת פשע משולש – יבוא עובדים, גירוש עובדים ללא אשרות ואבטלה של עובדים ישראלים. העובדים התאילנדים משלמים סכומי עתק לחברות כוח אדם שמייבאות אותם ומשתכרים מחצית שכר המינימום, עד לרגע בו פגה תוקף אשרתם או עד ליום בו הם מגורשים מישראל. המובטלות והמובטלים הישראלים שרויים בעוני ויושבים כנטל על כלכלת ישראל, שנמצאות במקום האחרון בעולם המערבי בשיעור העסקה מקומי.

הסיבוב הנוכחי של הדלת שוב בא על חשבון אפשרות העסקתן של אלפי נשים ערביות אזרחיות ישראל המובטלות ומעוניינות לעבוד בחקלאות, בניגוד גמור למיתוס שפיזרו החקלאים, נציגיהם וביבי "שהישראלים אינם רוצים לעבוד".

גם במקרה הנוכחי, את תאוותם של החקלאים ונציגיהם השונים לרווחים על חשבון מובטלים, יכולה לרסן רק הממשלה. מה שנדרש הוא החלטת ממשלה ברורה שתקבע את סדר העדיפויות: התמודדות עם האבטלה והעוני ברחוב הערבי או סבסוד חברות כוח אדם וחקלאים שמנצלים עובדים זרים בתנאי עבדות וסוגרים את הדרך בפני עובדים ישראלים.

כאשר ממשלת ישראל תחליט על "סגירת השמים" ועל השקעה בגיוס אמיתי של עובדים מישראל, יתייצבו לעבודה עשרות אלפי עובדים, נשים וגברים, אזרחי ישראל, המובטלים בימים אלו, או מועסקים דרך חברות קבלן נצלניות.

עמותת מען קוראת לממשלת ישראל לפעול למען גיוס עובדים ישראלים באופן מיידי. ולחברי הכנסת של מרצ שמגיעים מן "ההתיישבות העובדת" ומתהדרים בכינוייהם בשפה הערבית, ג'ומס ואבו וילן, יש לנו במען רק בקשה אחת – שובו לגלות אחריות חברתית ל"התיישבות הלא עובדת". 

ניר נאדר הוא חבר סניף תל אביב של עמותת מען

http://www.wac-maan.org.il/he

הדעה התפרסמה בצורה מקוצרת יותר בNRG דעות.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

3 תגובות בנושא “עבודה בעיניים: הממשלה מטרפדת העסקת ערביות

  1. גרעין:
    אם המדינה תשכיל לקדם את העסקת ישראלים – גם יהיה יותר הכנסה למדינה. הרי, העובדים הזרים מיצאים את הכסף למשפחות בחו"ל.
    דבר שני, זו גם בעיה של הישראלים המפונקים מכדי לעבוד בעבודות "פשוטות". יכול להיות שהרבה מהמקרים הבעיה היא דווקא בעובד ולאו דווקא במעסיק.

    אהבתי

  2. לפי מה שמתואר במאמר היינו מצפים שאחרי כמה סיבובים של הדלת (עניין שיש לטפל בו בנפרד, ויש לו גם פתרון פשוט מאוד שדורש שינוי חקיקה בלבד) כבר יבינו בתאילנד שלא ממש כדאי להגיע לישראל. אז או ששמועות לא רצות מהרק מספיק בתאילנד או שהתאילנדים בוחרים להגיע לכאן למרות התנאים.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: