מפעל, חיים

מפעל תדיראן בעפולה הוקם בתחילת שנות ה-80, ועוסק בעיקר בייצור מזגנים גדולים והוא המפעל היחידי של תדיראן שמייצר היום מזגנים בארץ. בימים אלה עוד מתקיים דיון על העברתו לסין, בעקבות כוונת חברת קרייר האמריקנית. אם המפעל יעבור יפוטרו מאתיים פועלי ייצור. כדי לנבא את הבאות במקרה שאכן יועבר המפעל, ניתן ללמוד ממקרה מפעל פולגת בקריית גת – לאחר שבעל ההון שאב את הרזרבות ומוטט את המפעל בשנה שעברה, עד היום רק 20 אחוז מהעובדים המפוטרים מצאו עבודה. כיום 55% מתושבי הצפון משתכרים מתחת לשכר מינימום ו-40 אחוזים מתושבי האזור בגילאי 21 עד 35 שואפים לעזוב את האזור (מתוך כנס שערכו שיזמו ביחד ארגון שתי"ל וההסתדרות).

באחד מהמכתבים שנשלחו לח"כ אופיר פינס, הפועל להשארת המפעל בארץ, ופורסמו באתר "עבודה שחורה" מציע תושב ראש פינה הצעה חשובה ביותר – "במשך השנים נהנו בעלי המפעל מעזרה של מדינת ישראל: הקצאת קרקע במחיר מיוחד, אשראי מכוון, פטור מהיטלים ומיסים שונים, ערבויות מדינה ועוד. אני חושב שכאשר הם בודקים את עלות העברת הייצור מישראל לחו"ל הם צריכים לקחת בחשבון החזרה של כספים ושווה כסף אלו למדינה. ברור שהחזרת ההשקעה של החברה הישראלית במפעל צריכה להיות מעודכנת להווה ולא בערכים היסטוריים. יש לזכור כי כל בעל הון מכניס את המענקים/עזרה הכספית שהמדינה מעניקה לו בעת ההקמה לתחשיבי ההקמה – ברור שעליו לקחת את הסכומים האלו בחשבון הפירוק."

צריך להביט בהצעתו ברצינות. על מנת שנוכל לחזק את הצפון ומפעליו, צריך להחזיר את תפקיד המדינה, שתגבה את מתן המענקים שלה בהישארות במקום למשך חמישים או מאה שנה. פיקוח הדוק יותר על התאגידים המבקשים להיכנס לישראל ולקבל טובות בדמות מענקי מס ואחרים תעזור לאזרחי סין – שיתוף הפעולה של המערב בניצול העובדים בסין חייב להפסק. רק לאחרונה התבשרנו בתקציר דו”ח שנתי 2009 של ארגון זכויות האדם של אמנסטי אינטרנשיונל כי המשחקים האולימפיים בבייג’ינג הביאו להגברת הדיכוי בכל רחבי המדינה כאשר השלטונות הידקו את הפיקוח שלהם על מגיני זכויות אדם, שומרי דת, בני מיעוטים אתניים ועיתונאים.

 

הטור התפרסם לראשונה בוואלה ירוק, 9.9.2009

 

ניתן לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על רשימות חדשות באתר. להרשמה לחצו כאן

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

6 תגובות בנושא “מפעל, חיים

 1. מי יחזיר כספים אם הוא לא חייב לעשות כך על פי חוזה מראש ? זה עולם העסקים שאתה מדבר עליו – לא מתנדבים לעשות מה שלא חייבים.

  אהבתי

 2. לגיל: אל תתן לקרוסלות עם האנשים עם החליפות לבלבל אותך, זה לא עולם העסקים – זה איזור בצפון הארץ ששייך רשמית למדינה. זאת אומרת שאפשר לחוקק חוק שאומר שמפעל שעובר למדינה אחרת חייב לשלם קנס כספי. אפשר אפילו להלאים את המפעל ולעניק מזגנים לדיפלומטים זרים ולאזרחים כשי לחג.

  הנקודה החשובה: יש עולם מחוץ לעולם העסקים, ויש לו שיניים יותר גדולת והן שייכות לנו.

  אהבתי

 3. מדינת ישראל לא עשתה טובה לאף אחד בכך שהיא שילמה את כל אלה. אם לא היתה משלמת, סביר להניח שלא היה מפעל. העניין הזה חושף שלוש
  בעיות. הראשונה היא בעיית ההתערבות של המדינה – המדינה בוחרת פעם אחר פעם להשקיע בדברים ששום יזם או משקיע לא היה נוגע בהם אפילו עם צינור של המוביל הארצי. משום מה אנשים חושבים שהממשלה תצליח יותר בנסיון להשאיר את המפעלים הללו כאן. הבעיה השניה היא – האיום הזה באמת לא משמעותי. מי שמקיים עסק שמפסיד כסף מפסיד ממילא. הלאמת השטח יכולה לכל היותר להניב שטח (שעליו אפשר לבנות וכו')
  אלא שאת המפעל המסויים הזה לא כדאי לקיים משום שהוא מפסיד (וימשיך להפסיד). וכאן מגיעה הבעיה השלישית – כשאתה קונס ומלאים אתה משדר מסר לא רק לאותו בעל מפעל שלא היה קשור בחוזה עם המדינה אלא לכל מי שבא לפה ואפילו לא קיבל דבר מהמדינה (או ששילם על כל מה שקיבל) – אתה אומר לו שבמדינת ישראל אין משמעות לחוזה ואם היום התעוררנו במקרה על צד שמאל הרי שאבוד לכם. כפי שהיום אנו מלאימים משהו שנתנו במתנה ללא חוזה ועכשיו אנו לוקחים בחזרה כך אנו עלולים מחר לקחת מה שלא שייך לנו בכלל. מי שמתחיל עם המשחק המסוכן הזה עלול למצוא את עצמו חי במקום שדומה מבחינת התנאים בו למקומות בהם אמצעי התקשורת "מתנדבים" מדי יום כדי לשדר במשך 5 שעות את דבר הנשיא לאומה…

  אהבתי

 4. דוגמאנגדית מכובדי,
  ההגדרה שלך להצלחה של עסק היא כזאת: המדינה צריכה להפסיק להשקיע בפרוייקטים לא רווחיים (מובטלות, נכים, קשישות, חולים, תושבי ותושבות עפולה), ולחילופין להשקיע בתעשיות בשוייץ, שם רואים רווחים יפים. אני מעדיף שמדינה לא תהיה קרן השקעות אלא מדינה.

  אפשר להלאים את השטח, אבל אפשר גם להלאים את המפעל עצמו, זאת אומרת כולל המכונות, חומר גלם, מלאי וכל מה שיש במפעל. גם פיאט מפסידים כסף, לפי החישובים שלך צריך להשמיד את המפעל. אבל החישובים שלך שטחיים וזמניים אפילו ביחס לחשיבה קפיטליסטית.

  מי שפותח מפעל מקבל תמיד משהו מהחברה: צובר רווחים על חשבון העובדים בצורה חוקית, מקבל אישור לזהם את סביבת המפעל, וכו'.
  המדינה צריכה לדאוג קודם כל לתושבי עפולה, ואחר כך (אם בכלל) לבעל המפעל. זה בלתי נמנע שכל זה לא ימצא חן בעיני בעל המפעל, כי מה שאתה נותן לבעל המפעל אתה לוקח מתושבי עפולה.

  אהבתי

 5. זו ממש לא ההגדרה שלי להצלחה ואשמח אם לא תכניס לי מילים (ושאר דברים…) לפה.
  הממשלה לא צריכה להשקיע בעסקים בשוייץ, ולא באוסטרליה ובטח שלא בזימבאבווה. היא לא צריכה להשקיע את כספי המיסים שלנו בשום יוזמה עסקית משתי סיבות פשוטות – א. לפקידי הממשלה אין כלים להבין איזו השקעה היא טובה או לא (לו היו להם הרי שהם מזמן לא היו פקידי ממשלה…) ב. מתן רשות לשלטון לעשות זאת מביא תמיד לכל מיני השקעות בעסקים של חברים. זה מה שקרה כאן, זה מה שקרה בפולגת, זה מה שקרה באינטל, וזה ימשיך לקרות אם לא נפסיק את המנהג המגונה הזה.

  בעניין ההלאמה של המפעל – כנראה שלא קראת את מה שכתבתי לך. המפעל הזה מפסיד כעת כסף והוא ימשיך להפסיד כסף אלא אם כן יצליח לייצר את מה שהוא מייצר במחיר של המתחרים שמייצרים בסין. אין כל דרך לעשות זאת לפני הלאמה, ובוודאי ובוודאי שלא תחת ניהול של פקיד שהאינטרס שלו לא בהכרח חופף למה שדרוש להצלחת מפעל, ובטח ובטח שלא במקרה של עוד איזה מינוי פוליטי!

  אין שום קשר לפיאט; העובדה היא שאפשר לייצר רכבים במדינות מפותחות ולא רק שמרוויחים מזה אלא שגם לא משתלם להעביר את פס הייצור למדינות אחרות. עובדה היא שיש עוד הרבה תעשיות שפשוט לא משתלם להעביר אותן למקום אחר. עובדה היא שכשמדובר במזגנים תעשייתיים או בטכסטיל אי אפשר לייצר מוצר דומה באיכותו לזה שמיוצר בסין באותו מחיר.
  כדאי שתנסה להבין את ההבדלים בין המקרים השונים! בכל מקרה
  הלאמה לא תהפוך שום חברה כושלת לרווחית. יש כמה דברים אחרים שכן עשויים לעשות זאת, אבל זה חורג במסגרת הדיון הנוכחי.

  לא כל מי שפותח מפעל "צובר רווחים על חשבון העובדים בצורה לא חוקית", או מזהם בהכרח את סביבת המפעל. מי שעושה זאת עובר על החוק והחוק צריך לטפל בו. מעניין הדבר שהחוק הזה ומי שכושל באכיפתו גם הם חלק מהמדינה. מסתבר שיש שתי "מדינות" – זו שבפועל כושלת בכל תחום. זו שבדמיון שלך ושל אחרים יכולה "לדאוג" לתושבי עפולה. יקראו נא עיניך את שידיך מקלידות!
  מעבר לנ"ל, מי שפותח מפעל גם משלם מיסים רבים מספור שמממנים פעילויות רבות. משום מה אתה מעדיף להתעלם מעניין זה.

  המדינה לא צריכה לדאוג כלל לבעל המפעל. בעל המפעל יכול להסתדר בעצמו ואם לא הסתדר – מזל שלא דאגה לו המדינה ולא שפכה שם הון כסף שיכל, למשל, לקנות חינוך טוב יותר לתושבי הסביבה. הדאגה לתושבי עפולה יכלה להתחיל בכך שלתושבי עפולה יהיה חינוך מספיק טוב כדי שמה שהם יוכלו לייצר בעמל כפיהם יהיה בעל ערך גבוה יותר ומתוחכם יותר ממה שאפשר לייצר בסין או באינדונזיה. אלא שמסתבר שהמדינה לא מצליחה לדאוג לכך, והכשל הזה נמשך מאז הקמתה; מילא בתקופתנו ה"קפיטליסטית" (והמרכאות הן מסיבות ברורות, כפי שנאמר כאן:
  http://dugmanegdit.wordpress.com/2009/09/09/%d7%9c%d7%9e%d7%94-%d7%a4%d7%a8%d7%95%d7%a4%d7%95%d7%92%d7%a0%d7%93%d7%94/).
  אבל הרי המצב הזה היה קיים עוד בתקופה ה"סוציאליסטית". מסתבר שיש משהו אינהרנטי בתפקוד של המדינה שמביא לכישלון בכל תחום אליו היא נכנסת. אבל כפי שאמרתי – מציאות לחוד והדמיון שלך ושל חבריך לחוד. במציאות המדינה נכשלת ובדמיון עולה היא כפורחת, וכל מה שצריך לעשות כדי להפוך את הדמיון למציאות הוא לשים כמה פוליטרוקים במקום הנכון. איזה דמיון!

  הדמיונות הללו לא עוצרים כאן כמובן. אתה מוסיף ומדמיין לעצמך שהלאמת מפעלים תסייע לתושבי עפולה. ובכן הנסיון מראה שבמקומות שבהם החלו מסיבה זו או אחרת במלאכת ההלאמה החלה בד-בבד שתי תופעות אחרות – האחת של בריחת הון של משקיעים קיימים ואי-כניסת הון של משקיעים חדשים והשניה של העדר יזמות. אולי אתה חושב שאפשר לקיים כאן משק אוטרקי ושאותם משקיעים ויזמים ילכו לחפש ת'חברים שאין להם. לצערך הרב העניין נוסה כבר בהרבה מקומות ונמצא שאין דרך ממשית לעשות זאת; הדבר המועיל ביותר הוא למשוך את המשקיעים הללו כדי שיוציאו את כספם כאן ולא באירלנד או בדנמרק. הלאמה היא הדרך הבטוחה להבריח אותם מכאן!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: