מטפלים בעצמם: ראיון עם יעל רונש מנהיגת עובדי כללית רפואה משלימה

הפגנה משותפת של תושבי שכונות הדרום ויפו מול ביתו של ראש העיר חולדאי, ינואר 2008
http://www.tarabut.info/media/upimages/2009/12/13/demo-mishpachtonim.JPG

ריאיון עם יעל קונש מנהיגת עובדי כללית רפואה משלימה

מי מנהיג את המאבק?

שמי יעל קונש. אני מורה בשיטת פלדנקרייז ועובדת בכללית רפואה משלימה מזה 8 שנים. נשואה ואמא לשני ילדים. הקמה של איגוד ועריכת מאבק עובדים, הם פועל יוצא של עבודת צוות. אני אמנם יושבת הראש אבל המאבק מונהג ע"י קבוצה של עובדים מכל הארץ. כולם מטפלים במקצועות הרפואה המשלימה. יש פורום שנקרא "ועדת תאום" וחברים בו 12 יו"ר של הסניפים האזוריים כל יו"ר כזה מהווה את ההנהגה באזור שלו. הפורום הזה נפגש במשך שנה כל שבועיים שלושה ומבנה ביחד את התהליך. הקמנו גם ציוותי עבודה שמתמחים בתחומם: צוות מו"מ, צוות מאבק, צוות הסברה וצוות תקשורת. זה מדהים לראות איך אנשים שרגילים לעבוד לבד פיתחו יכולת כזו לעבודת צוות ולקבלת החלטות בצורה דמוקרטית. אלה יכולות שפיתחנו והם היסודות החזקים של האיגוד.

בתאריך ה-15.9.2009. ערכנו כנס ארצי של חברי האיגוד. אחרי שעה וחצי של דיונים בהם עובדים העלו חששות ומצוקות הועלתה להצבעה ההצעה לצאת לשביתה כללית. ברגע שבו הרימו החברים את פתקי ההצבעה. נעתקה נשמתי. 95% מהנוכחים הצביעו בעד. זה היה רגע שבו אנשים לקחו אחריות ולאור הדיון שהיה קודם ידעתי שהם מבינים היטב את משמעות ההצבעה שלהם. זה גם היה רגע שהעיד על האמון הרב שהעובדים רוחשים להנהגה והרגשתי את כובד האחריות.

איך קמת והצטרפת להתארגנות ?

ההתארגנות החלה באחת מהמרפאות ע"י תחייה צורף, מטפלת בשיאצו נטורופתיה ופרחי באך. אותה מטפלת לא קיבלה ימי מחלה כשהייתה חולה ובאותו זמן גילתה שהתשלום על דמי הבראה ונסיעות נעלם מתלוש השכר שלה ללא כל הודעה מההנהלה. זה היה המנוע לתחילת ההתארגנות. היא פנתה להסתדרות ולא זכתה לשיתוף פעולה ואז נעשתה הפנייה לכוח לעובדים. לולא העקשנות שלה התהליך לא היה מתחיל. הפנייה לעובדים בחצי השנה הראשונה הייתה חשאית. מצד אחד היה צורך להרחיב את ההתארגנות ולפנות לכמה שיותר עובדים ומצד שני ככל שיותר עובדים ידעו, התגברה גם הסכנה שההתארגנות תיחשף ע"י ההנהלה. היה ידוע שבעבר ניסו עובדים להתארגן וההתארגנות דעכה כשההנהלה איימה בפיטורים על מובילי ההתארגנות. אני חושבת שהשאלה הראשונה ששאלתי כשפנו אליי הייתה "האם זה מסוכן"? לא חשבתי להיות פעילה, מאחר ויש לי שני ילדים ובעלי עובד בערבים. אמרו לי יש פגישה חשובה , תבואי. אמרתי שאין לי סידור לילדים, אז אמרו לי תבואי את הילדים ואכן באתי עם הילד הקטן. מאז כל המשפחה שותפה.

כמה עובדים שובתים בדיוק? כמה סניפים?

היום כ 80% מהעבודה מושבת וזה ילך ויתרחב בשבוע הבא.

האם את חושבת שיש מחיר להתארגנות עובדים לפני החג ובמהלכו?

אנחנו לא מקבלים שכר כשמהמשמרת שלנו נופלת על חג. בתקופת החגים המשכורת יכולה להתכווץ בשליש עד חצי. העובדה שאנחנו שובתים דווקא בתקופת החגים  מזכירה לנו למה יצאנו לדרך מלכתחילה ולאן אנחנו רוצים להגיע. הפגיעה המצטברת בשכר לאורך השנים בהן לא שלמו לנו על כל שעות העבודה שלנו, על ימי מחלה, חופשות, נסיעות, הבראה, חגים וותק היא כל כך גדולה שהשבתה לא מפחידה אותנו. אנחנו יודעים שבטווח הרחוק זה מאד משתלם. כשהתחלנו להתארגן, עשיתי חשבון שעל 7 שנות עבודה הייתי אמורה לקבל קרוב ל8,000 ש"ח דמי הבראה.

האם חל שינוי בצורת העסקתך?  

לפני שבוע וחצי, כמה ימים לפני פרוץ השביתה, החלה ההנהלה לחלק לנו מכתבים בהם פורטו תנאי ההעסקה חדשים שהם כביכול התאמות לתיקון 24 לחוק הגנת השכר. ישלמו לנו תנאים סוציאליים אבל יקצצו לנו את אחוזי התגמול. למעשה זו הרעת תנאים חד צדדית דבר שנפסלה ע"י בג"ץ והיא חמורה במיוחד כי היא נעשית בזמן סכסוך עבודה ובמקביל לתהליך הידברות ארגון עובדים יציג. אני יודעת על מטפל אחד שקיצצו לו 7% בשכר.   מן מתנת ראש השנה מעוות שכזו.

האם היו לך ציפיות אחרות כשנכנסת לתפקיד יו"ר הועד?

ציפיתי וכך גם חברי הנציגים האחרים למו"מ ענייני ורציני. אף עובד לא רוצה לשבות ואף נציג עובדים לא רוצה להביא את העובדים למקום הזה. זה מקום של עימות שמגיעים אליו רק אחרי שכלו כל הקיצים. רק אחרי שמשוכנעים שלהנהלה אין שום כוונה להתייחס ולפתור את הבעיות של העובדים בצורה יסודית ורצינית ההחלטה להיכנס לעימות הזה היא קשה וכואבת. אנחנו עדיין מצפים למו"מ ענייני ורציני ואף יודעים שנגיע אליו. זה מאד עגום שצריך לעבור קודם דרך השביתה.

מה את והעובדים דורשים?

אנחנו דורשים שכר על כל שעות העבודה שלנו, הסדרה של התנאים הסוציאליים, תשלום על השתלמויות, פנסיה ראויה, תוספת ותק העלאת שכר לבעלי השכר הנמוך וביטחון תעסוקתי.

איך נוצר החיבור עם "כוח לעובדים"?

מדוע באה הפנייה אליהם ולא להסתדרות? כשהתחלנו להתארגן כוח לעובדים היה קיים כחצי שנה. העובדת שהתחילה את ההתארגנות כלל לא הכירה את הארגון. הפנייה הראשונה נעשתה להסתדרות אבל הם לא שיתפו פעולה. בדיעבד הסתבר שבמהלך השנים מספר עובדים פנו להסתדרות ולא קיבלו מענה מסיבות שונות. אל כוח לעובדים היא הגיע דרך גלישה באינטרנט והשאר זה היסטוריה.

מהי גישת ההנהלה?

האינטרס של  ההנהלה הוא להשאיר את המצב כפי שהוא היום. היום ההנהלה מגלגלת את כל הסיכון העסקי על המטפלים והיא עושה מאמצים גדולים להשאיר את זה כך. מספר ימים לפני השביתה ערכנו פגישה מאד ארוכה בה נכח גם נציג של כוח לעובדים וגם  עוה"ד שמייצגת את ההנהלה. במהלך הפגישה הם כל הזמן חזרו בהם מהצעות שהעלו וההישג היחידי שיצאנו אתו, היו 4 פגישות של מו"מ שנקבעו קדימה. הם ביטלו את כל הפגישות הללו בטוענה שהם לא יכולים לשבת עם כוח לעובדים. זה אבסורד. הם ישבו עם כוח לעובדים במשך 4 שעות ואף קבעו איתו פגישות נוספות. ואז אומרים שאי אפשר לשבת עם כוח לעובדים. זה מאד ילדותי לדעתי

האם היא מכירה ב"כח לעובדים" ?

ההנהלה  לא מכירה בכך שכוח לעובדים הוא הארגון היציג ומסרבת לנהלה איתנו מו"מ

האם המאבק עבר לפסים אלימים כלשהם?

חברי הארגון מקפידים לנהוג עפ"י החוק. למרות זאת המאבטחים ששכרה ההנהלה הזמינו מס פעמים את המשטרה. השוטרים מגיעים נוכחים שאנחנו פועלים לפי הספר מאשרים לנו להמשיך והולכים. במקרה אחד לפני שבועיים, מאבטח בי-ם הכה פעילים שחלקו פליירים ואז נעל אותם בתוך המרפאה עם מטופלים. המאבטח הזמין משטרה וקצין המשטרה אישר לפעילים להמשיך בהסברה כפי שעשו קודם. הפעיל שלנו הגיש תלונה במשטרה.

האם את מאמינה שלקוחות קופ"ח כללית יתמכו במאבק? 

הקשר שנוצר עם המטופלים הוא מאד אישי. רבים מהם אנשים מבוגרים שעבדו או עובדים היום במקומות עבודה מאורגנים ומבינים היטב את החשיבות שבהיותך עובד מאורגן ומוגן ע"י ועד. הם מזועזעים לשמוע על תנאי העבודה שלנו ונרתמים לעזור בכל דרך אפשרית למעלה מאלפיים לקוחות כבר חתמו על עצומת תמיכה שאנחנו מחתימים במשמרות שביתה. מאות חתמו על מכתבי תמיכה שישלחו למנכ"ל. וחלקם אף מציעים את עזרתם בפנייה לתקשורת. אחת המטופלות אף יזמה עצומת תמיכה והעלתה אותה לאינטרנט. המון מטופלים ששומעים שאנחנו שובתים ומבטלים את התורים שלהם עד סוף השביתה.

האם כניסה למאבק חברתית פותחת דלתות להבנת מאבקים אחרים?

בוודאי. מאבקים חברתיים זה דבר מעורר השראה. זה תמיד נפתח באחד או שניים שחולמים לעשות את הבלתי אפשרי ואז מצטרפים אליהם עוד ועוד אנשים רעיונית ומעשית ומקבלים עזרה ממקומות כל כך לא צפויים. מאבק חברתי כרוך בקריאת תיגר על הסדר הקיים ותמיד יש מי שזה מאיים עליו. אני לא מתכוונת רק למעסיק במקרה שלנו אלא גם לאנשים שממוקמים טוב להרגשתם בסדר הנוכחי ולדעתם יפסידו משהו בתהליך. אחד הדברים בהם נוכחתי שלא ידעתי על קיומם קודם הוא הרשת הענקית של הפעילים החברתיים. אני מאד גאה להיות חלק מהרשת הזו.

האם הקפאת התוכנית לפיטורי כ-1000 עובדים בשירותי בריאות כללית קשורה אליכם? האם הפיטורים הופיעו כפיתרון להעלאת שכר הרופאים ?

 לא קשור אלינו. יש לי מה להגיד אבל עדיף שלא אגיד.

מה הקשר לדעתך בין ההתארגנות שלך כחלק מעובדי כללית לדמוקרטיה בישראל?

התארגנות עובדים זהו דמוקרטיה פעילה. מדובר באזרחים שלוקחים אחריות על חייהם ומקום העבודה שלהם ומשפיעים עליהם הלכה למעשה.

לקריאה נוספת:

הריאיון התפרסם בגירסא מקוצרת ב1.10.2009 בוואלה ירוק.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

3 תגובות בנושא “מטפלים בעצמם: ראיון עם יעל רונש מנהיגת עובדי כללית רפואה משלימה

 1. כל החלכאים שסובלים ממרעין בישין ובאים להיטפל בפרחי באך ותמציות כאלה ואחרות ישבו בבית בלי טיפול, יחלימו בלי להוציא שקל ויתפכחו. אולי אז יפסיקו קופות החולים את הבזיון הזה בו טיפוסים ללא תעודת בגרות מטפלים בלחשים ובאובות במסגרת רפואית.

  אהבתי

 2. בשלהי שנות השמונים הבינו קופות החולים שמדובר בהרבה כסף, אנשים פשוט פנו לרופאים אלטרנטיביים וקיבלו מהם טיפול מעולה. לכן המערכת החליטה להשתלט על העניין ולעשות סדר. קודם כל, להעמיד רופא מעל מטפלים טבעיים ואז להפוך את הרפואה אלטרנטיבית (לרפואה הכימית, הקונוונציונלית,האלופטית, או איך שלא נקרא לזה)ובעצם הם עיקרו אותה מכול טיפול. מטפלים החלו להצטרף למוסדות האלה שהעניקו טיפול מהיר, לא יעיל, וקיבלו גם על זה כמה גרושים תמורת סוג של ביטחון תעסוקתי. המהלך הצליח ומצד אחד המטפל האלטרנטיבי הפך או לגורו או לתלוי ממסד. הטיפולים במרפאות האלה אינם יכולים להיות יותר מטיפולים מקומיים ולא מעמיקים, בגלל קוצר הזמן ובגלל שמעל הטיפול עומד רופא שבעצם מתנגד לטיפול.

  כל זה חבל מאוד, כי עד סוף המאה שעברה היו כאן מטפלים ברמה ורפואה טבעית פורחת ותוססת (על אף שגם היו הרבה שרלטנים, חלקם רופאים), זו היתה מערכת פתוחה ואנשים למדו מי טוב ומי לא טוב, שמעו ובדקו כי המחיר לא היה זול.

  עכשיו כל הרפואה הטבעית בארץ הפכה למעשה יותר שיווקי מאשר טיפולי, ולמעשה לרפואה משלימה ולא לאלטרנטיבה לחיים בריאים יותר ולקיחת אחריות על ידי החולה על מצבו.

  ויש עוד הרבה מה לומר בנושא.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: